Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Зашто бебе сишу палчеве?
- Када бебе почну сисати палчеве?
- 8 најбољих начина да зауставите сисање палца код беба
- Како зауставити сисање палца код беба
- 1. Покушајте и ограничите време
- 2. Упозори на микробе
- 3. Испробајте мало накита
- 4. Посматрајте када то чине
- 5. Похвала или награда
- 6. Избегавајте употребу рукавица / навлака за прсте
- 7. Преусмерите њихову пажњу
- 8. Будите стрпљиви
- Који су нежељени ефекти сисања палца?
- Референце
Сисање палца прилично је честа навика код већине деце. Ова навика обично започиње у детињству и може се наставити до тачке када ћете можда морати узети ствари у своје руке да бисте је прекинули. Поврх тога? Снажно и често сисање палца такође може довести вашег детета до повећаног ризика од оралних деформација. Прочитајте како бисте открили неколико трикова који ће вашем малишану помоћи да престане да сиса палац стално.
Преглед садржаја
- Зашто бебе сишу палчеве?
- Када бебе почну сисати палчеве?
- 8 најбољих начина да зауставите сисање палца код беба
- Који су нежељени ефекти сисања палца?
Зашто бебе сишу палчеве?
Бебе обично сишу палчеве јер имају природне рефлексе корења и сисања. Због ових рефлекса стављају палчеве / прсте у уста. Такође се верује да сисање палца чини да се дојенче осећа сигурно и сигурно. Неке бебе развијају ову навику када им је потребно смиривање, посебно током спавања (1).
Па, када бебе почну сисати палац? Сазнајте у следећем одељку.
Када бебе почну сисати палчеве?
Бебе могу да почну сисати палчеве већ од 29. недеље гестације. Ова навика се развија како се роде и може трајати и до 2-3 године. Међутим, већина деце престаје то да ради када напуни 6 месеци.
Сисање палца није главни проблем код деце. У ствари, то није од велике важности док дететови стални зуби не почну да се појављују. Када трајни зуби почну да се појављују, најбоље је да ваше дете престане са овом навиком како би спречило оштећење зуба или проблеме са поравнавањем вилице (2).
Већина деце сама заустави сисање палца. Међутим, ако се ово предалеко однесе, можда је време да интервенишете и помогнете детету да прекине ову навику.
У наставку су наведени неки ефикасни начини који могу помоћи у спречавању детета да сиса палац.
8 најбољих начина да зауставите сисање палца код беба
- Покушајте и ограничите време
- Упозори на микробе
- Испробајте мало накита
- Посматрајте када то чине
- Похвала или награда
- Избегавајте употребу рукавица / навлака
- Преусмери пажњу
- Будите стрпљиви и сачекајте још мало
Како зауставити сисање палца код беба
1. Покушајте и ограничите време
Започните ограничавањем навике сисања палца вашег детета на спаваћу собу или пре дремке. Покушајте да им објасните да сисање палца не сме бити јавно.
2. Упозори на микробе
Упозорите дете на клице на рукама и на то како сисање палца може проузроковати ширење заразних клица и покретање болести. Страх од гутања штетних клица може натерати неку децу да одустану од навике сисања палца.
3. Испробајте мало накита
Прелазак на накит, који је у основи накит за жвакање, може помоћи вашем детету да престане сисати палац. Много опција за ово можете пронаћи на мрежи.
4. Посматрајте када то чине
Деца имају тенденцију сисања палца или током дремке или док гледају телевизију. Посматрајте дететово омиљено време сисања палца. Ако је то док гледате телевизију, само га искључите на неколико минута. Такође можете ставити комад накита у уста током спавања како бисте помогли детету да заустави сисање палца.
5. Похвала или награда
Похвалите или наградите свог малишана сваки пут кад нема палац у устима. Дајте налепницу за сваки сат вашег детета без сисања палца. То их може натерати да уложе више напора у напуштање те навике.
6. Избегавајте употребу рукавица / навлака за прсте
Не стављајте рукавице / покриваче на руке свог детета како би натерали њега / њу да напусти ту навику. Ово ће само повећати анксиозност вашег детета. А када постану довољно стари, могу једноставно скинути рукавице и поново сисати палчеве. Уместо тога, помозите им да полако изађу из тога.
7. Преусмерите њихову пажњу
Покушајте да преусмерите пажњу своје бебе сваки пут кад видите да сиса палац. Дајте им лопту под стресом ако мислите да сишу палац кад су нервозни. Ако је малишан сисао палац кад му је досадно, натерајте дете да уместо тога црта, слика или се игра играчкама.
8. Будите стрпљиви
Запамтите, сисање палца је уобичајена навика код већине деце. Већина деце с временом одустане од самосталног сисања палца. Дакле, будите мало стрпљиви и сачекајте да то сами зауставе.
Иако сисање палца може изгледати умирујуће и смирујуће за бебу у почетним фазама, оно такође долази са уделом нежељених ефеката. Ови нежељени ефекти су обично постепени и јављају се код оне деце која снажно и пречесто сисају палац.
Који су нежељени ефекти сисања палца?
Нежељени ефекти сисања палца су:
- Деформације чељусти како дете улази у одрасло доба
- Оштећење поравнања зуба
- Зуби се могу гурати, што резултира прекомерним или подгризом
- Формирање липа због проблема са поравнањем виличне кости
- Измена крова уста (непца)
- Деформације костију у прсту (3)
- Ширење заразних клица
Сисање палца је природна појава и нема много разлога за забринутост ако приметите да ваш малишан то ради мало често. Међутим, да бисте били сигурни да ова навика не прати малишана у предшколским и школским годинама, можете да користите било који од горе наведених савета или комбинацију.
Да ли знате још неке трикове који су вашем детету помогли да заустави сисање палца? Поделите своја искуства и размишљања са нама у одељку за коментаре испод.
Референце
- „Тхумбсуцкинг“ Америчка академија за педијатрију.
- „Ефекти трајања оралних навика на зубне карактеристике у примарној дентицији.“ Часопис Америчког стоматолошког удружења, Америчка национална медицинска библиотека.
- „ДИСТРОФНА КАЛЦИНОЗА У ДЕТЕТА СА НАВИКОМ СИСАЊА ПАЛЦА: ИЗВЕШТАЈ О СЛУЧАЈУ“ Семантиц Сцхолар.