Преглед садржаја:
- Шта узрокује кврге након депилације воском?
- Како се ослободити кврга након депилације воском
- 1. Алое Вера за депилацију воском
- 2. Уље чајевца за депилацију воском
- 3. Јабуково сирће за депилацију воском
- 4. Кокосово уље за депилацију воском
- 5. Вештица лешник за депилацију воском
- Превентивне мере за депилацију воском
- Нега и мере предострожности након воска
- Савети за спречавање неравнина од воска
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 5 извора
Прва мисао која вам падне на памет гледајући кврге након депилације је: „да ли су нормалне?“ Одговор је да! Иако су безопасне и разбистре се за неколико дана, тешко је решити проблем болова од депилације воском. Углавном су ове кврге мале и безболне, али када се претворе у нешто болно гадно, може бити тешка ситуација за решавање. Због тога смо саставили „уради сам“ лекове користећи састојке из ваше оставе како бисмо се на најједноставнији могући начин решили тих кврга.
Без обзира када се појаве кврге, било одмах или неколико дана након депилације косе, важно је да их дуго не игноришете. Неравнине можете дати дан или два да се сами повуку. Ако се то не догоди, испробајте лекове да бисте се решили депилација коже на којима се масти.
Шта узрокује кврге након депилације воском?
Наша коса се налази у фоликулима длаке на кожи. Када се депилирају воском, ове длаке се силом извлаче, што узрокује стрес на кожи. Основни одговор тела на ово је запаљење места изложеног овом стресу.
Ово отицање фоликула длаке обично се само од себе смањи за дан или два. Понекад се ти фоликули могу инфицирати и развити кврге испуњене течношћу. Изгледају као беле кврге и може проћи неко време док не прођу саме. Када се избочине формирају неколико дана након депилације, то може указивати на урастање косе.
Србеће и / или црвене кврге могу се појавити и недељу дана након депилације. Без обзира на случај, можете се користити различитих третмана да бисте их се решили. Ево како!
Како се ослободити кврга након депилације воском
- Алое вера
- Уље чајевца
- Јабуково сирће
- Кокосово уље
- Вештица лешник
1. Алое Вера за депилацију воском
Овај лек се може користити за лечење неравнина на деловима тела попут груди и ногу, као и на бикини линији. Алое вера смирује упале и свраб. Такође влажи и хидрира кожу (1).
Требаћеш
Лист алоје
Шта треба да урадите
- Отргните дугачак лист са биљке алое.
- Исеците лист бочно и извуците гел.
- Пребаците је у херметички затворену посуду.
- Нанесите мало овог гела на неравнине и умасирајте га.
- Оставите да делује преко ноћи.
- Преостали гел чувајте у контејнеру на хладном месту.
Колико често то треба да радите
Примените ово свако вече пре спавања.
2. Уље чајевца за депилацију воском
Уље чајевца може бити спас за живот и једно од најбољих есенцијалних уља за лечење депилација које се депилирају. Спречава инфекције због својих антибактеријских, антигљивичних и антивирусних својстава. Такође убрзава природни процес зарастања коже (2).
Опрез: Разблажите уље носачем попут кокосовог или маслиновог уља јер је уље чајевца врло моћно. Такође, урадите тест закрпе на алергије пре него што га примените на кожи.
Требаћеш
- 2-3 капи уља чајевца
- 1 кашичица маслиновог уља
Шта треба да урадите
- Помешајте есенцијално уље са маслиновим уљем.
- Нанесите ову мешавину на погођено подручје и масирајте минут или два тако да се упије у кожу.
- Оставите да делује преко ноћи.
Колико често то треба да радите
Понављајте ово свако вече. Поново се пријавите током дана ако је могуће.
3. Јабуково сирће за депилацију воском
Ово је одличан лек за кврге на лицу и неравнине у бикини воску. Показало се да су адстрингентна и антисептична својства АЦВ корисна у овом случају (3). Уравнотежава пХ коже, а такође смањује упале.
Требаћеш
- Јабуково сирће
- Вода
- Памучна лопта
Шта треба да урадите
- Јабуков сирћет разблажите водом у пропорцији 1: 1.
- Нанесите ову мешавину на погођено подручје помоћу памучне куглице.
- Оставите да се природно осуши око 10 минута, а затим га исперите.
Колико често то треба да радите
Поновите ово једном или два пута дневно.
4. Кокосово уље за депилацију воском
Кокосово уље је више превентивна мера него лек. Умирује упаљену и црвену кожу. Такође је омекшивач који може кондиционирати и навлажити вашу кожу (4). Садржај антиоксиданса помаже убрзавању процеса опоравка коже након проласка кроз поступак депилације.
Требаћеш
Органско кокосово уље
Шта треба да урадите
- Након депилације, очистите кожу благим средством за чишћење.
- Осушите кожу и нанесите мало кокосовог уља.
- Оставите га што дуже.
Колико често то треба да радите
Поново нанесите кокосово уље сваки пут пре него што се окупате.
5. Вештица лешник за депилацију воском
Ово је изврсно средство за хлађење које умирује кожу. Има антисептична, адстрингентна и антиинфламаторна својства (5). Користите ово за беле квржице које се формирају на горњој усни након депилације, како бисте спречили да се успламте.
Требаћеш
- Вестица лешника
- Памучна лопта
Шта треба да урадите
- Умочите памук у раствор и нанесите га на место које је депилирано воском.
- Нека се осуши. Нема потребе за испирањем.
Колико често то треба да радите
Урадите то два пута дневно.
Имајте на уму да неке од ових лекова не користите одмах након депилације воском, јер неколико састојака може пецкати кожу која је постала сензибилисана након депилације воском. Дајте размак од неколико сати, а затим се одлучите за ове начине лечења кврга након депилације воском.
Ево још неколико савета, трикова и других сродних информација о депилирању неравнина у следећем одељку овог чланка.
Превентивне мере за депилацију воском
Депилација депилацијом воском може се лако спречити коришћењем једноставних техника за негу коже пре састанка за депилацију. Следите ову рутину:
- Пилинг - површина коже има слој мртвих ћелија коже, прљавштину и нечистоће, које могу зачепити поре. Користите једноставан пилинг од шећера (шећер + уље) или било који пилинг који имате код куће за пилинг коже и решавање ових компоненти. Овај поступак ће вашу кожу учинити глаткијом и воску ће лакше извући косу. Такође спречава стварање кврга, јер су нечистоће и мртва кожа већ збринуте. Урадите то дан пре састанка.
- Очистите - Ако немате времена за пилинг пре заказаног састанка, користите средство за чишћење да бисте испрали вишак уља, прљавштине и лосиона или крема које сте можда нанели. Они могу зачепити поре или касније иритирати.
- Врућина - Ако не можете да извршите ни пилинг ни чишћење, нанесите мало топлоте на туширање топлом водом и стављање врућег пешкира на део тела који ћете депилирати. Урадите то 30 минута пре састанка како бисте отворили поре. Коса ће се лако извући, не само да узрокује мање бола, већ и смањује шансе за иритацију депилацијом.
- Избегавајте производе који садрже АХА, БХА и салицилну киселину недељу или две пре депилације. Они могу кожу учинити тањом и додатно је иритирати.
- Одржавајте кожу влажном. Када је ваша кожа хидратизована, поступак депилирања ће бити глаткији и неће иритирати кожу и проузроковати неравнине.
- Користите прави восак да бисте постигли најбоље резултате и спречили проблеме са кожом. Консултујте свог козметичара или естетичара да бисте ово боље разумели.
- Немојте се депилирати током менструације, јер током ове фазе ваша кожа постаје врло осетљива.
- Ако се бријете између састанака којима се депилирате, престаните да се бријете две до три недеље пре њега. Ваша коса мора бити довољно дугачка да је восак може ефикасно извући из фоликула.
Имајте на уму ове тачке пре него што закажете састанак.
Нега и мере предострожности након воска
- Неки лековити лекови могу негативно ометати метод депилације. На пример, ако следите курс Ретин-А или Аццутане, избегавајте депилацију воском. Ови лекови у великој мери изазивају шансе за повлачење. Воском се можете бавити тек након шест месеци курса.
- Останите мирни током поступка депилације. Паника често скупља фоликуле длаке на кожи, који постају подложнији оштећењима.
- Уверите се да козметичар примењује лосион за восак како би смањио бол и нелагодност. Проверите да ли лосион садржи минерално уље. Ако се догоди, може зачепити поре коже. Избегавајте за боље резултате.
Ево неколико савета које можете следити након депилације како бисте избегли да се не појаве неравнине и друге проблеме са кожом.
Савети за спречавање неравнина од воска
- Понекад се крварење може догодити због чупања грубе длаке директно из фоликула. Покушајте да нанесете коцкице леда на погођено подручје. Ово ће понудити велику удобност.
- Нанесите лед чак и ако нема крварења или печења. Помаже у затварању пора.
- Не наносите никакав лосион или уље барем неколико сати након депилације.
- Нека ваша кожа буде заштићена од сунца јер је свеже депилирана кожа подложнија опекотинама.
- Избјегавајте сауну и парне купатила 1-2 дана након депилације, јер је ваша кожа осјетљива након воска, а врућина је може лако оштетити.
- Не прскајте дезодоранс по депилираној кожи најмање 24 сата.
- Избегавајте пливање дан-два након депилације.
- Оперите воштано подручје и нанесите свеж гел од алое вере да бисте смирили кожу.
- Кожу можете пилингирати након 1-2 дана након што се црвенило и квржице смање. Ово ће спречити ураслу косу.
Депилација воском може изгледати као нешто од чега желите да се држите километрима далеко, али није тако лоше. Неколико минута бола може недељу дана учинити вашу кожу глатком и без длака - без стрништа и свраба који се обично примећују код бријања. Ако се појаве кврге након депилације воском, покушајте са лековима из овог чланка.
Такође имајте на уму савете и мере предострожности пре и после воска које смо поменули. Посаветујте се са лекаром ако се симптоми настављају дуго након депилације. Обично прописују крему за депилацију кврга које садрже јаче састојке.
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико времена треба да нестану депилације воском?
Обично депилације са воском нестају за дан или два. Ако трају дуже или се развију у беле кврге, може им требати више времена да нестану и можда ће им требати интервенција помоћу лекова.
Да ли је нормално имати црвене квржице након депилације?
Да, то је апсолутно нормално! Не добију се сви кврге након депилације воском, али то је прилично често.
5 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- АЛОЕ ВЕРА: КРАТАК ПРЕГЛЕД, Индијски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2763764/
- Уље Мелалеуца алтернифолиа (чајевца): преглед антимикробних и других лековитих својстава, Прегледи клиничке микробиологије, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ1360273/
- Антимикробна активност јабуковог сирћета против Есцхерицхиа цоли, Стапхилоцоццус ауреус и Цандида албицанс; смањивање експресије цитокина и микробних протеина, Научни извештаји, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5788933/
- Ин витро антиинфламаторна и заштитна својства кокосовог уља, Часопис за традиционалну и комплементарну медицину, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6335493/
- Антиоксидативно и потенцијално антиинфламаторно деловање екстраката и формулација белог чаја, руже и вештичјег лешника на примарним људским дермалним ћелијама фибробласта, Јоурнал оф Инфламматион, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3214789/