Преглед садржаја:
- Шта су стјенице?
- Шта узрокује заразе стјеница? Одакле долазе стјенице?
- Знаци и симптоми угриза буба
- Најбољи начини да се решите стјеница
- 1. Примена топлоте (или веша)
- 2. Усисавање
- 3. Трљање алкохолом
- Требаћеш
- Шта треба да урадите
- Колико често то треба да радите
- Зашто ово ради
- 4. Мирисни сушачи
- 5. Заптивање пукотина и пукотина
- 6. Очистите и дезинфикујте
- 7. Есенцијална уља
- Требаћеш
- Шта треба да урадите
- Колико често то треба да радите
- Зашто ово ради
- 8. Листови зрна бубрега
- Требаћеш
- Шта треба да урадите
Бед бубе су сићушна створења за исисавање крви која могу да направе пустош како у вашем дому тако и у вашем животу. Ова мала чудовишта могу ући у ваш дом преко половног намештаја или вашег пртљага. Бесане ноћи су само почетак; стјенице такође могу оставити ожиљке ако превише огребете угриз.
Да ствар буде гора, није лако отарасити се ових досадних створења. Можда ћете морати учинити било шта, од опсежног чишћења читавог дома до опрезног одбацивања заробљених бубица да бисте та створења искоријенили из свог дома. Читајте даље да бисте знали о девет невероватних метода и савета који ће вам помоћи да се решите зараза стјеница.
Шта су стјенице?
Бед бубе су мали инсекти без крила који се првенствено хране топлокрвним домаћинима. Одрасле стенице су обично смеђе или црвенкасто-смеђе, спљоштене и овалног облика. Излегле или новорођене стјенице су врло ситне и обично су величине маковог зрна.
Због своје мале величине и равне структуре, стјенице се лако могу сакрити између пукотина и пукотина. Обично полажу јаја близу места где домаћин спава. Ови инсекти се због избора станишта називају стјеницама. Најчешће се налазе скривени у душецима за кревет, софама, меком намештају, а понекад и у одећи.
Цимек лецтулариус и Цимек хемиптерус су две врсте стјеница које се хране људском крвљу. Постоје различити начини на које може доћи до заразе.
Шта узрокује заразе стјеница? Одакле долазе стјенице?
Бед бугови обично улазе на нова места као слепи путници са зараженим намештајем, постељином или пртљагом. Због тога треба бити изузетно опрезан приликом куповине половног намештаја и душека.
Домови који су празни и изгледају наизглед чисти такође могу бити заражени стјеницама. Ова ситна створења такође се могу брзо проширити из једног стана у други кроз шупљине и рупе на зидовима. Такође се могу кретати кроз цевоводе и цеви.
Погледајмо сада уобичајене знакове и симптоме повезане са уједима стјеница.
Знаци и симптоми угриза буба
Обично се зна да се стјенице напајају домаћинима док спавају. Црпе крв на безболан начин.
Мала количина пљувачке убризгава се у кожу домаћина када стјеница вуче крв из домаћина. Када се стјеница дуже време храни истом особом, уједени појединац може постати све осетљивији на хемикалије у слини стјенице. То на крају може покренути алергијски одговор.
Бед бубе гризу у редове, а у сваком реду може бити два до три угриза. Угризи грешака могу потрајати од неколико дана до две недеље. Угризи су углавном подигнути и црвени, без тачке у центру.
Већина особа које уједу стјенице не показују никакве симптоме, што може представљати изазов за идентификовање и уклањање могућих зараза. Међутим, неке особе могу постати мучне и болесне након уједа бубе. Такође су могући ожиљци, инфекција огреботинама и, у ретким случајевима, анафилактичка или астматична реакција на уједе буба.
Као што видите, уједи кревета могу нанети штету у вашим домовима, као и на вашој кожи, ако се не елиминишу на време. Ево неколико изврсних начина да се заувек решите стјеница.
Најбољи начини да се решите стјеница
1. Примена топлоте (или веша)
Схуттерстоцк
Сушач за рубље може вам помоћи да се решите зараза стјеница у кућним предметима попут играчака, обуће, одеће или постељине. На располагању су и преносни уређаји за грејање који су посебно дизајнирани да убијају стјенице у свим животним фазама, укључујући њихова јаја (1).
2. Усисавање
Схуттерстоцк
Опсежно усисавање заражених подручја такође може помоћи у уклањању стјеница (2). Користите одговарајуће вакуумско црево за темељно усисавање сваке пукотине и пукотине на намештају, даскама, постољима за кревете, шинама, дугмадима, ивицама постељине и теписима.
Опрез: Избегавајте употребу додатака са чекињама јер могу пребацити било које прикључене грешке на друга места. Вреће за усисивач одложите у спољну канту за смеће.
3. Трљање алкохолом
Схуттерстоцк
Требаћеш
- Трљање алкохола
- Прскалица
Шта треба да урадите
- У прскалицу сипајте мало алкохола за трљање.
- Пошприцајте га по свим зарезима и угловима са могућим нападима стјеница.
- Алкохол за трљање можете користити и као средство за чишћење површине за одбијање стјеница.
Колико често то треба да радите
Учините то једном дневно док не уклоните све стјенице.
Зашто ово ради
Према анегдоталним доказима, трљање алкохола је растварач и растварањем њихових ћелија може убити стјенице. Такође делује као репелент. Међутим, не постоји студија која би доказала ову тврдњу.
Пажња: Алкохол који трља може оставити мрље на неким тканинама. Стога, направите тест закрпе пре него што га нанесете на било коју заражену тканину.
4. Мирисни сушачи
Схуттерстоцк
Мирисне чаршаве су омекшивачи тканине који помажу вашој одећи и постељини да буду мекши. Они уклањају електростатичке набоје који се задржавају на опраним тканинама, а то такође може одбити стјенице. Међутим, сушаре раде само као превентивна метода и не могу помоћи у уклањању стјеница.
5. Заптивање пукотина и пукотина
Схуттерстоцк
Заптивање свих пукотина и пукотина може спречити стјенице да уђу у ваш стан. Такође може спречити штеточине да заразе друге оближње домове. Цаулк је популаран материјал који може помоћи у овом погледу. Често се користи за заптивање цурења на цевоводима и другим конструкцијама (3).
6. Очистите и дезинфикујте
Схуттерстоцк
Дезинфекција заражених подручја прањем заражене постељине / одеће, рибањем, усисавањем и употребом преносних уређаја за грејање може потпуно да се реши стјеница. То можете учинити сами или уз помоћ службе за контролу штеточина.
7. Есенцијална уља
Схуттерстоцк
Требаћеш
- 10-15 капи уља лимунске траве или кедровог уља
- 8 унци алкохола за трљање
- Прскалица
Шта треба да урадите
- Додајте 10-15 капи уља лимунске траве или кедра у 8 унци алкохола за трљање.
- Пребаците смешу у прскалицу.
- Пошприцајте га у сваки кутак вашег дома са могућим нападима.
Колико често то треба да радите
То можете да радите једном дневно док се не решите свих стјеница.
Зашто ово ради
Јака арома есенцијалних уља не само да може одбити стјенице, већ их и убити. Према студији објављеној у часопису Инсецтс, пестицид на бази есенцијалног уља забележио је смањење стјеница у третираним становима (4).
Пажња: Алкохол који трља може оставити мрље на неким тканинама. Стога се саветује да направите тест фластера пре него што га прскате на било коју заражену тканину.
8. Листови зрна бубрега
Схуттерстоцк
Требаћеш
Листови пасуља (по потреби)
Шта треба да урадите
- Поставите неколико листова пасуља у сва подручја на која ће највероватније бити заражене стјенице.
- Следећих дана потражите заробљене стјенице.
- Одложите коришћене листове пасуља.
Напомена: јесте