Преглед садржаја:
- Шта је напад панике и како се осећа?
- Ко добија нападе панике?
- Који су узроци напада панике?
- Који су симптоми напада панике?
- Могућности лечења
- 9 најбољих начина за заустављање напада панике
- 1. Идентификујте напад
- 2. Пронађите предмет на који ћете се фокусирати
- 3. Покушајте да опустите те мишиће
- 4. Радите умерене вежбе
- 5. Уље мирисне лаванде
- 6. Дубоко удахните
- 7. Будите мирни и затворите очи
- 8. Посегните за својим срећним местом
- 9. Вежбајте пажљивост
- Одговори стручњака на питања читалаца
- Референце
Уживали сте у сјајном филму са пријатељима кад сте изненада осетили како вас обузима осећај таме. Више пута су вас питали шта је изазвало напад панике, али нисте могли да објасните. Тај осећај дубоког страха појавио се из ведра неба, у сваком центиметру вашег бића, и таман кад сте помислили да више не можете поднети, почео је да се смирује.
Напади панике могу се десити било коме од нас, у било ком тренутку и било где! Желите да сазнате мало више о овом стању и како се њиме може управљати? Прочитајте на.
Шта је напад панике и како се осећа?
Схуттерстоцк
Напад панике можемо дефинисати као изненадни осећај интензивног страха који напада без претходног упозорења. Такви напади могу изазвати озбиљне реакције које су обично физичке и јављају се чак и када нема очигледне опасности.
Напад панике обично је врло застрашујући и погођена особа може се осећати као да скоро умире. Може се десити било где и било када. Обично је резултат појачане анксиозности и чешћи је код особа са паничним поремећајем, мада се може јавити и код особа без поремећаја.
Хајде сада да схватимо коме прети ризик од таквих напада.
Ко добија нападе панике?
Фактори који повећавају ризик од развоја напада панике укључују (1):
• Породична историја напада панике
• Пол - Жене су у већем ризику од мушкараца.
• Повећани стрес услед смрти или озбиљног здравственог стања драге особе
• Емоционалне трауме услед тешке несреће или сексуалног напада у прошлости
• Велике животне промене од случајева као што су огорчени развод или додавање бебе
• Прекомерна конзумација кофеина
• Пушење
• Злоупотреба супстанци или алкохола
• Историја срчаних симптома
Тачан узрок напада панике тек треба утврдити. Међутим, верује се да следећи фактори играју главну улогу у настанку стања.
Који су узроци напада панике?
Напади панике могу бити узроковани:
• Генетика - Породична историја стања
• Стрес
• Одређене промене у функционисању делова вашег мозга
Промене у функционисању вашег мозга обично настају примањем навале сигнала који су дизајнирани да вас упозоре на предстојећу опасност. Ово активира део мозга зван амигдала, који је одговоран за контролу анксиозног одговора појединца.
Амигдала неких људи има тенденцију да реагује, иако не постоји очигледна опасност, што их чини склонијима високим анксиозностима и нападима панике.
Када особа прими сигнал да реагује на анксиозност, надбубрежне жлезде луче адреналин. Овај хормон се у народу назива хормоном „бори се или бежи“, а његово ослобађање повезано је са симптомима попут знојења, појачаног рада срца, бубрења у стомаку и неправилног дисања. Све су ово знаци напада панике.
Ако се адреналин излучује без непосредне опасности, систем ће бити преоптерећен хормоном, а ово накупљање такође може резултирати нападом панике.
Почетак напада панике карактеришу следећи симптоми.
Који су симптоми напада панике?
Напади панике могу бити повремени или се могу често јављати. Један напад се може разликовати од другог на много начина, али симптоми обично достижу врхунац у року од неколико минута од почетка напада панике.
Знаци и симптоми повезани са нападом панике укључују (2):
• Интензиван страх од губитка контроле или предстојеће смрти
• Осећај предстојеће пропасти или опасности
• Убрзан рад срца
• Дрхтање или дрхтање од страха
• Знојење
• Тешкоће у дисању због стезања у грлу
• Мучнина
• Мрзлица и валунзи
• А јака главобоља
• Бол у грудима
• Грчеви у трбуху
• Вртоглавица или вртоглавица • Трнци
по целом телу
• Утрнулост
• Осећање одвојености или нестварности
Већина особа којима је дијагностикован напад панике обично се бори са основним паничним поремећајем. Лечење паничног поремећаја обично је усмерено на смањење интензитета напада и помаже у побољшању вашег квалитета живота.
Могућности лечења
Схуттерстоцк
Психотерапија, која се назива и терапијом разговором, обично је први избор лечења напада панике. Помаже пацијенту да кроз своје искуство научи да се носи са нападима (2).
Одређени лекови могу помоћи у смањењу симптома напада панике. Су:
- Инхибитори поновног преузимања серотонина и норепинефрина (СНРИ) - То су класа антидепресива који могу помоћи у нападима панике.
- Селективни инхибитори поновног узимања серотонина (ССРИ) - Ово су још једна класа антидепресива који су често први избор за лечење напада панике. Укључују флуоксетин (Прозац), пароксетин (Пакил и Пекева) и сертралин (Золофт).
- Бензодиазепини - То су седативи који су депресиви централног нервног система (2). Укључују алпразолам (Ксанак) и клоназепам (Клонопин). Међутим, ови лекови су прописани само као краткотрајни третман, јер могу предузимати зависност ако се предуго користе.
Поред ових третмана, постоји и неколико других стратегија које могу помоћи у спречавању напада панике да достигне врхунац када знате да је један иза угла. Они су следећи.
9 најбољих начина за заустављање напада панике
1. Идентификујте напад
2. Пронађите предмет на који ћете се фокусирати
Погледајте око себе и пронађите било који предмет који привлачи вашу пажњу. Усредсредите све своје енергије да бисте ментално забележили боју, облик, узорак и величину предмета. Ово може помоћи у управљању нападом панике и ублажавању његових симптома.
3. Покушајте да опустите те мишиће
Уложите свестан напор да опустите сваки мишић вашег тела, један по један. Почните прстима и полако се крећите рукама, а затим кроз остатак тела. Опуштање мишића је ефикасно у лечењу генерализованог анксиозног поремећаја (1). Дакле, то такође може помоћи у контроли вашег тела на напад панике.
4. Радите умерене вежбе
Ако изводите неке лагане вежбе, можете подићи ниво ендорфина, побољшавајући циркулацију и одмах побољшавајући расположење (2). Међутим, како сте под стресом, избегавајте енергичне вежбе и вежбајте благе до умерене вежбе, попут ходања или пливања. Не бавите се било којим обликом вежбања ако имате хипервентилацију или се суочавате са потешкоћама у дисању.
5. Уље мирисне лаванде
Есенцијално уље лаванде такође може деловати као брзо решење за предстојећи напад панике. Уље лаванде скоро одмах ублажава симптоме анксиозности и стреса (3).
6. Дубоко удахните
Дубоко дисање је тражена техника за смањење симптома напада панике. Све што треба да урадите је да удахнете и усредсредите се на ваздух који испуњава ваша плућа. Затим задржите ваздух на секунду и полако издахните. Контролисано дубоко дисање може помоћи код стреса и анксиозности (4). То, пак, такође може помоћи у смањењу осталих симптома повезаних са нападом панике.
7. Будите мирни и затворите очи
Већина напада панике може бити поприлично неодољива, а убрзано окружење јој само додаје, погоршавајући симптоме. Дакле, оног тренутка када осетите како се појављује напад панике, затворите очи и блокирајте све додатне стимулусе који вас муче. То вам може помоћи да се готово одмах осећате смирено, а такође вам олакшава бољу концентрацију на дисање.
8. Посегните за својим срећним местом
Још један одличан начин за борбу против напада панике је бекство од ситуације која га је изазвала. Иако можда нећете моћи физички да побегнете од сценарија, то можете учинити ментално. Почните тако што ћете се замислити на свом најсрећнијем месту. Место може бити ваш дом са свим вољенима око вас или једноставно ваша омиљена плажа. Сада се усредсредите на најситније детаље места које вас чини срећним. Тако ћете се осећати мирно и опуштено.
9. Вежбајте пажљивост
Вежбање пажљивости пружиће вам проверу стварности вашег окружења. Напади панике често су повезани са одвојеношћу и могу вас удаљити од стварности. Фокусирање на вежбање пажљивости, било да осећате текстуру ваше хаљине или пролазите рукама кроз косу, може вам помоћи да приземите стварност (5).
Ови савети вам могу помоћи да превазиђете напад панике у већини случајева. Међутим, запамтите, неће свака техника успети за све. Пронађите технику која вам најбоље одговара и користите је кад год доживите напад. Ако ништа не помогне, придржавајте се лекова које је прописао лекар за тренутно олакшање.
Одговори стручњака на питања читалаца
Како некоме помоћи кроз напад панике?
Ако наиђете на некога ко има напад панике, учините следеће:
• Будите мирни и не дозволите да ситуација измакне контроли.
• Помозите особи да остане смирена нудећи јој подршку и замолите је да дубоко удахне.
• Остати.
• Будите разумљиви, охрабрујући и позитивни. Помозите особи да пронађе узрок напада и подржите је да би могла да размишља рационално.
Која је разлика између напада панике и напада анксиозности?
Анксиозни напад вс. Напад панике
Анксиозни напад
• Појављује се када се нешто схвати или као претња или стрес.
• Може бити блага, умерена или тешка.
• Гради се постепено.
Напад панике
• Може се догодити изненада, чак и када нема очигледне опасности.
• Његови симптоми су обично озбиљни и ометајући.
• Може се догодити нагло и наставити да изазива забринутост због новог могућег напада.
Може ли вас напад панике убити?
Напади панике могу оставити осећај као да ћете ускоро умрети од изненадних болова у грудима, убрзаног срца, отежаног дисања итд. Међутим, не можете умрети од напада панике. Без обзира на то, потребно је да се обратите лекару како бисте спречили даље компликације.
Шта је брзо делујући лек за нападе панике? / П>
Бензодиазепини попут алпразолама (Ксанак) и клоназепама (Клонопин) су неки од брзо делујућих лекова за нападе панике. Међутим, требало би их користити само краткорочно, јер могу проузроковати зависност. Селективни инхибитори поновног преузимања серотонина (ССРИ) попут флуоксетина (Прозац), пароксетина (Пакил, Пекева) и сертралина (Золофт) први су избор антидепресива за лечење напада панике са најмање нежељених ефеката.
Референце
- „Фактори ризика за настанак паничног поремећаја и других напада панике у проспективној студији заснованој на популацији.“ Амерички часопис за епидемиологију, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Панични поремећај (напад)“ СтатПеарлс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Савремени поглед на примењену релаксацију за генерализовани анксиозни поремећај“ Терапија когнитивног понашања, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ендорфини и вежбање.“ Спортска медицина, Америчка национална библиотека медицине.
- „Ефекат удисања мириса лаванде на превенцију стреса, анксиозности и депресије у постпарталном периоду“ Ирански часопис за негу и бабиње, Америчка национална библиотека медицине.
- „Улога дубоког дисања у стресу.“ Неуролошке науке, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Утицај когнитивне терапије засноване на пажњи на нетолеранцију неизвесности код пацијената са паничним поремећајем“ Психијатријска истрага, Америчка национална медицинска библиотека.