Преглед садржаја:
- Узроци мукокеле
- Симптоми мукокеле
- Када код лекара
- Дијагноза мукокеле
- Лечење мукокела
- Кућни лекови за мукокеле
- 1. физиолошким раствором
- 2. Душо
- 3. Гумица без шећера
- Савети и мере предострожности
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 8 извора
Мукокела је мала кврга или циста која се формира у устима. Ова циста на доњој усни или поду уста може да изазове одређену нелагодност. У неким случајевима може и да изазове бол. Ове цисте су познате и као оралне слузокожне цисте. У већини случајева ове цисте настају као резултат гризања усана.
У овом посту ћемо разговарати о томе шта узрокује мукокеле и како да утврдимо да ли их имате. Такође ћемо размотрити медицинске и природне могућности лечења мукокела.
Узроци мукокеле
Већина мукокела настаје због оштећења пљувачних канала. То би могло бити због трауме или грицкања усана. Понекад случајно загриземо унутрашњост образа. На таквом месту се лако може створити мукокела (1).
Ова траума на уснама такође може бити узрокована неусклађеним зубима или лоше постављеним пиерцингом усана који повређује пљувачну жлезду. Остали фактори, попут спортских повреда или пушења, такође могу оштетити мекана орална ткива, што доводи до развоја слузокожних циста у устима.
Када се мукокела формира испод језика, на поду уста, позната је као ранула (2). То се дешава када пљувачне жлезде изнесу блокаду свог искуства.
У следећем одељку ћемо разговарати о симптомима мукокеле.
Симптоми мукокеле
Знаци и симптоми зависе од тога колико дубоко у кожи лежи циста. Такође зависи од тога где се јавља. Слузне цисте или мукокеле усне шупљине обично не изазивају јаке болове, али узрокују неугодност. Међутим, ако се временом понове, могу постати болне.
Неки од уобичајених симптома циста на површини коже укључују (3):
- Подигнута кврга или оток.
- Лезије пречника до 1 цм.
- Повећана мекоћа у погођеном подручју.
- У неким случајевима плава боја коже која окружује лезију.
Ова циста се може осећати покретном и мање чврстом, док горњи епител изгледа нетакнут.
У случајевима са дубљом цистом, може изгледати заобљеније и беличасте боје. Ови случајеви захтевају хитну медицинску помоћ. У овом случају од вас ће се углавном тражити хируршко уклањање цисте.
Када код лекара
Обично се слузна циста може идентификовати током редовне посете стоматологу. У већини случајева ваш стоматолог ће дозволити да се циста сама реши. Међутим, ако циста траје дуже од 2 месеца, морате се поново обратити лекару.
Дијагноза мукокеле
Стандардни поступак за дијагнозу мукокеле укључује да вас лекар пита о историји трауме на уснама, као што је историја гризања усана. То им помаже да поставе тачну дијагнозу.
Понекад ваш лекар може тражити узорак за даље претраге. Узорак малог ткива може се послати на биопсију како би се искључио било који облик рака.
Типично, лекари могу захтевати биопсију ако циста изгледа пречника више од 2 цм, ако се развој цисте догодио без историје трауме или грицкања усана или ако појава цисте сугерише аденом или липом.
Медицински третман мукокеле зависи од тежине цисте која се развила. Ако имате површинску цисту (не предубоку), шансе су да се може сама решити. Међутим, ако је циста дубока и често се јавља, можда ће јој требати хитна медицинска помоћ.
Лечење мукокела
Лечење цисте на слузокожи укључује:
- Ласерска терапија
Овај третман укључује употребу малог усмереног зрака светлости са ласерске диоде за уклањање цисте (4). Ласерска диода се користи за изрезивање цисте слузокоже.
Овај поступак укључује употребу снопа ласера са одговарајућом таласном дужином и коефицијентом апсорпције. Ово помаже у уклањању цисте и прецизном лечењу циљаног меког ткива.
Предности ове методе укључују минималну нелагодност током извођења процеса, мање крварења, бољу усклађеност међу пацијентима и мање шансе за рецидив. Такође је примећено да ласери узрокују мање повреде или трауме на погођеном подручју и омогућавају бржи опоравак.
- Криотерапија
Овај третман подразумева уништавање цисте применом екстремне хладноће на погођена ткива (5). Процес наглашава брзу примену екстремне хладноће, полагано одмрзавање и понављање брзог процеса хлађења. Ово помаже максимизирању процеса уништавања погођеног меког ткива.
Предност овог процеса је што узрокује мање нелагодности и крварења и мање компликације, попут крварења, инфекције и ожиљака након третмана.
Такође се може поновити без трајних нежељених ефеката и може се предложити пацијентима којима је операција контраиндикована због старости или историје болести.
Недостатак овог поступка је што уз лечење узрокује некрозу и неуредност. Остали недостаци криотерапије укључују непредвидив степен отока и немогућност одређивања тачне дубине и површине смрзавања.
- Интралесионал ињекција кортикостероида
Овај третман ињектира стероиде у цисту. Кортикостероид је снажно антиинфламаторно средство које може смањити оток смањењем проширених пљувачних канала (6).
Као што термин сугерише, овај процес укључује ињекцију склерозирајућег агенса или кортикостероида у лезију. Ово омогућава дренажу цисте, што заузврат смањује њену величину.
Предност ове методе је што може помоћи у повећању концентрације лека који се користи на месту цисте. Ово смањује компликације које могу настати као резултат системске апсорпције кортикостероида.
Недостатак овог поступка је неугодност која настаје ако начин убризгавања није тачан. Може проузроковати бол, а процес може довести до атрофије слузокоже као нежељеног ефекта.
Ако ваш лекар посумња на рецидив у случају озбиљних циста, од вас ће можда бити затражено да се упутите на хируршко уклањање цисте.
Поред уклањања циста медицинским методама и ако циста није јако тешка, можете се одлучити за кућне лекове за управљање симптомима.
Кућни лекови за мукокеле
Већина случајева мукокела може се лечити неинвазивним и једноставним кућним третманима. Заправо, ране интервенције одмах на почетку стања могу резултирати брзим опоравком. Ево неколико лекова које можете испробати:
1. физиолошким раствором
Можете користити физиолошки раствор за испирање уста за малу слузничку цисту. Ако то редовно радите, може се помоћи да се течност извуче из цисте. Такође може помоћи у спречавању даље инфекције погођеног подручја (7).
Требаћеш
1 шоља топле воде
1/2 кашичице соли
Шта треба да урадите
- Узми шољу топле воде.
- Додајте му пола кашичице соли и гурајте у устима око 15 секунди.
- Испљуни.
Колико често то треба да радите
То можете учинити два пута дневно.
2. Душо
Мед је антибактеријско средство које може да спречи даље инфицирање погођеног места. Има својства зарастања рана која могу убрзати процес зарастања (8).
Требаћеш
Мед
Шта треба да урадите
Узмите неколико капи меда и нанесите га на погођено подручје.
Колико често то треба да радите
То можете учинити два пута дневно.
3. Гумица без шећера
Жвакање жвакаће гуме без шећера може вам помоћи да спречите да гризете усну. Заокупља уста и осигурава да се не петљате са цистом.
Слузна циста се обично посматра као мукокела на доњој усни. Али може се развити и као мукокела на крову уста. Без обзира где се развије, можете користити било који од горе поменутих лекова како бисте олакшали стање. Ево неколико савета за спречавање мукокела.
Савети и мере предострожности
- Мукокеле се углавном решавају саме. Најбоље је оставити цисту мукоцеле на миру. Ако се не зацели само од себе за неколико дана, морате се обратити лекару.
- Ако имате навику да гризете усну, уздржавајте се тога колико год је то могуће.
- Ако имате постојећу мукокелу, уверите се да се не зарази употребом антибактеријских водица за уста или домаћих физиолошких раствора.
- Једите пажљиво како не бисте одгризли захваћено подручје и додатно погоршали мукокелу пљувачке.
- Одржавајте добру оралну хигијену како бисте избегли инфекције.
Мукокеле су углавном безболне, али могу да се нађу на путу редовном јелу и пићу. Због тога је боље потражити медицинску помоћ за њихово лечење. Посаветујте се са својим лекаром да бисте разумели који од горе наведених кућних лекова и могућности лечења можете следити да бисте добили олакшање.
Одговори стручњака на питања читалаца
Да ли су мукокеле опасне?
Обично су безопасни, осим ткива ожиљка који понекад могу оставити за собом.
Да ли су мукокеле болне?
Дубока мукокела може бити болна, што је редак случај. Већина мукокела је површна и безболна.
Колико времена треба да настане мукокела?
Не постоји одређени период за развој мукокеле. Обично се развија изненада.
Колико треба да мукокела нестане?
Већина мукокела нестане за отприлике недељу дана. Било је случајева када је мукокели требало 3-6 недеља да се сама зарасте.
Које су најчешће локације за проналажење мукокела?
Усну мукокелу можете пронаћи на било којој од следећих локација:
- Унутар доње усне
- Унутрашњи образ
- Испод језика (дна уста)
- Кров уста
- На језику
Мукокеле се врло ретко могу наћи на горњој усни.
Којем лекару треба ићи код мукокеле?
Требали бисте се консултовати са стоматологом да бисте искористили третман алопатије за мукокелу.
8 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Орална мукокела: Преглед литературе и приказ случаја, Јоурнал оф Пхармаци & БиоАллиед Сциенцес, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4606697/
- Управљање дечијом оралном ранулом: Систематски преглед, Часопис за клиничка и дијагностичка истраживања, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5713871/
- Муцоцеле на доњој усни: серија случајева, Индијски дерматолошки мрежни часопис, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5447343/
- Ексцизија мукокеле употребом диодног ласера у доњој усни, Извештаји о случајевима из стоматологије, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5209594/
- Криохирургија: Безболно и неустрашиво управљање мукокелом код младих пацијената, Часопис за клиничка и дијагностичка истраживања, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4190797/
- Нехируршко лечење оралне мукокеле интралезијском терапијом кортикостероидима, Међународни стоматолошки часопис, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5086369/
- Лечење мукокеле код дечјих пацијената коришћењем диодног ласера: Извештаји о три случаја, МДПИ, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6023325/
- Докази о клиничкој употреби меда у лечењу рана као антибактеријског, антиинфламаторног антиоксиданса и антивирусног средства: Преглед, Јундисхапур Јоурнал оф Натурал Пхармацеутицал Продуцтс, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3941901/