Преглед садржаја:
- Шта је то рефлукс киселине?
- Како се брзо ослободити рефлукса киселине
- Природни начини за ублажавање киселости и горушице
- 1. Сода бикарбона
- 2. Корен сладића
- 3. Алоја Вера
- 4. Ђумбир
- 5. Клизави брест
- 6. Семе кима
- 7. Камилица
- 8. матичњак
- 9. Корен Ангелице
- Када код лекара
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 10 извора
Рефлукс киселине, познат као згага, је широко распрострањен поремећај желуца. Истраживања показују да је то распрострањено у око 20% западне популације (1). Ово је посебно забрињавајуће јер се може екстраполирати на наше прехрамбене навике и унос у исхрани.
Убрзаним животним стилом 21. века подвргавамо се нездравим навикама, попут једења брзе хране и непарних сати, до те мере да на крају прескачемо оброке. Све ово може директно утицати на пробавни систем.
Због тога је потребно да пажљиво надгледате шта једете како бисте спречили рефлукс киселине. У овом чланку ћемо поделити савете и трикове за решавање овог стања. Такође ћете разумети како је то узроковано и промене начина живота које можете предузети да бисте спречили рефлукс киселине.
Шта је то рефлукс киселине?
Рефлукс киселине, познат и као жгаравица, стање је повезано са гастроинтестиналним трактом. Стомак садржи јаке киселине које помажу у варењу хране коју једете.
Понекад се ова киселина може подићи у вашем једњаку и изазвати пецкање у гастроинтестиналном тракту. Овај осећај се осећа у грудима, што је један од разлога што се назива и жгаравицом.
У неким случајевима људи имају рефлукс киселине више од два пута недељно. Ово може бити показатељ стања познатог као гастроезофагеална рефлуксна болест. Ово стање захтева хитну медицинску помоћ.
Погледајмо сада неке брзе начине за ослобађање од рефлукса киселине.
Како се брзо ослободити рефлукса киселине
Рефлукс киселине може вам сметати многим свакодневним активностима. То може учинити да се осећате нелагодно и узроковати губитак апетита. Ево неколико ствари које можете учинити да бисте се ослободили симптома рефлукса киселине:
- Размислите о ношењу широке одеће
Ношење широке одеће може вам помоћи да избегнете стезање узроковано уском одећом, ублажавајући тако нелагоду и нелагоду који могу настати.
- Устаните у редовним интервалима
Стајање у редовним интервалима осигурава да стомак не буде необично напет.
- Суздржите се од пушења
Пушење штети здрављу. Пушење може повећати ризик од рефлукса киселине и изазвати нелагоду и бол у езофагеалном тракту.
- Узмите лекове без рецепта
Конзумација антацида који су лако доступни код најближег хемичара је сигуран начин за тренутно ослобађање од рефлукса киселине.
У следећем одељку истражићемо неколико природних начина који могу да вам олакшају стање.
Природни начини за ублажавање киселости и горушице
1. Сода бикарбона
Сода бикарбона (или натријум бикарбонат) може се користити као антацид. Може помоћи у ублажавању симптома рефлукса киселине (укључујући пробавне сметње, надимање и мучнину) (2).
Узмите чашу воде и додајте јој кашичицу соде у праху. Добро измешајте и конзумирајте.
Напомена: Не узимајте соду бикарбону на пуни стомак. Не користите га дуже од две недеље, осим ако вам то не препоручи лекар. Такође, ако сте на антацидима, аспирину, гвожђу, литијуму, витаминима или било којим другим лековима или имате висок крвни притисак, проблеме са срцем или бубрезима, обратите се свом лекару пре него што потражите овај лек.
2. Корен сладића
Сладић је биљни лек који се широко користи у лечењу упале желуца, јер делује инхибиторно на синтезу простагландина и липоксигеназе, што иначе може довести до рефлукса киселине (3).
Загрејте шољу воде у шерпици и додајте јој неколико кришки сувог корена сладића. Доведите воду до кључања и динстајте 5-10 минута. Узмите овај чај једном дневно како бисте смањили рефлукс киселине.
Напомена: Дуготрајна конзумација сладића може резултирати нежељеним ефектима попут ниског нивоа калијума, високог крвног притиска, слабости и парализе. Ако узимате лекове за згрушавање крви, крвни притисак, упале или диуретике, избегавајте овај лек, јер је познато да сладиће делује у интеракцији са овим лековима и смањује њихову ефикасност.
3. Алоја Вера
Алое вера је биљка која се широко користи у традиционалној медицини. Његов сок може помоћи у смањењу упале у гастроинтестиналном тракту која може проузроковати рефлукс киселине. Биљка такође помаже у смиривању тракта (4).
Можете да конзумирате пола шоље сока од алое вере 30 минута пре оброка, два пута дневно, док не добијете олакшање.
4. Ђумбир
Ђумбир има антацидна и карминативна својства и користи се хиљадама година за ублажавање желучаних тегоба попут надимања, диспепсије и гастритиса (5). Такође убрзава пражњење желуца, што може помоћи у ублажавању киселости и жгаравице.
Нарибајте центиметар ђумбира и додајте га у шољу кључале воде. Пустите да стрми 10 минута. Овај чај од ђумбира можете пити сваки дан пре оброка.
Напомена: Ако узимате лекове за дијабетес, згрушавање крви или високи крвни притисак, обавезно се обратите лекару пре него што се одлучите за овај лек.
5. Клизави брест
Студије показују да је клизави брест богат фитокемикалијама које могу имати демулцентни ефекат против хиперацидности (6). Ово може помоћи у ублажавању нелагоде која прати рефлукс киселине.
Скувајте шољу воде. У то додајте кашику клизаве коре у праху и добро промешајте. Пијте овај чај док је топао.
Напомена: Клизави брест може смањити ефикасност ваших лекова. Стога, узмите га сат времена након узимања лекова.
6. Семе кима
Семе кима традиционално се користи за лечење варења. Поседују антиинфламаторна и антиоксидативна својства која могу инхибирати производњу вишка желучаних киселина (7). То заузврат може спречити рефлукс киселине.
Стрму кашичицу семена кима ставите у чашу кључале воде. Проциједите воду и конзумирајте је док је топла. Пијте овај чај пре и после јела како бисте побољшали варење.
7. Камилица
Камилица се традиционално користи за бројна гастроинтестинална стања, попут надимања, чирева и иритације гастроинтестиналног тракта (8). Помаже у смиривању желуца и делује као дигестивни релаксант.
Торбу чаја од камилице стрмо натопите у шољу вреле воде. Чај пијте док је топао. Овај чај можете пити 2-3 пута дневно.
Напомена: Ако сте алергични на биљке из породице тратинчица, попут тратинчица, невена, хризантема и амброзије, избегавајте камилицу.
8. матичњак
Листови матичњака користе се због својих карминативних, дигестивних и аналгетичких својстава и за ублажавање гастроинтестиналних поремећаја (9). Стога матичњак може бити користан у ублажавању горушице.
Додајте 5-6 листова матичњака у чашу кључале вреле воде у чаши и покријте је око 5 минута. Оставите да се листови стрмо стрме. Попијте топли чај.
Напомена: Ако имате дијабетес или лекове за штитну жлезду, разговарајте са својим лекаром пре него што испробате овај лек.
9. Корен Ангелице
Корен анђелике показује карминативне ефекте и може помоћи у ублажавању диспепсије (10). Ови ефекти могу такође помоћи у ублажавању горушице.
Додајте кашичицу сувог корена анђелике у чашу кључале воде. Оставите да се стрмо натеже. Чај пијте док је топао.
Напомена: Избегавајте овај лек ако сте трудни јер ангелика може стимулисати контракције материце.
Ово је неколико кућних лекова који могу помоћи у ублажавању рефлукса киселине. У следећем одељку ћемо погледати храну коју требате избегавати да бисте спречили рефлукс киселине.
Шта треба избегавати
- Зачињена и масна храна.
- Прерађени или рафинирани производи, као што су млечни производи и чоколада
- Алкохолна пића, јер могу негативно утицати на слузницу желуца и повећати киселост.
- Ограничите унос кофеинских и газираних пића.
Осим што ћете променити избор хране, и промене у начину живота могу вам помоћи.
Промене животног стила
- Придржавајте се уравнотежене дијете са мало угљених хидрата.
- Једите најмање 2,5 сата пре спавања.
- Имајте мање, али редовне оброке.
- Размислите о томе да акупунктуру уради професионалац.
Када код лекара
Ако симптоми рефлукса киселине трају дуже од седам дана, обратите се лекару. Понекад случај рефлукса киселине може бити показатељ ГЕРБ-а, што је тежи облик стања. То захтева тренутну медицинску помоћ, а у неким ретким случајевима чак је и хируршки поступак оправдан.
Надамо се да ће вам лекови бити од помоћи у ублажавању симптома киселости и жгаравице. Међутим, ако наиђете на нелагоду или не нађете олакшање, подстичемо вас да се обратите лекару како бисте утврдили основни узрок стања.
Да ли вам је овај пост био информативан? Јавите нам у одељку за коментаре испод!
Одговори стручњака на питања читалаца
Може ли пијење млека помоћи у лечењу горушице?
Млеко може привремено да олакша киселост, али након неког времена може да створи да ваш стомак производи више киселине. Стога то можда није дугорочно решење.
Да ли жвакаћа гума пружа олакшање од жгаравице?
Жвакаћа гума стимулише стварање пљувачке у устима. То вам омогућава да прогутате киселине које се повећавају у вашем једњаку и могу вам помоћи да ублажите нелагоду.
10 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Дијагноза и лечење гастроезофагеалне рефлуксне болести, Светски часопис за гастроинтестиналну фармакологију и терапију, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4133436/
- Натријум бикарбонат, МедлинеПлус, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље
хттпс://медлинеплус.гов/другинфо/медс/а682001.хтмл
- Интегративни третман рефлукса и функционалне диспепсије код деце, МДПИ, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4928719/
- Ефикасност и сигурност сирупа Алое вера за лечење гастроезофагеалне рефлуксне болести: пилот рандомизирано позитивно контролисано испитивање, Јоурнал оф Традитионал Цхинесе Медицине, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/26742306
- Ђумбир у гастроинтестиналним поремећајима: Систематски преглед клиничких испитивања, Фоод Сциенце & Нутритион, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6341159/
- Пребиотички потенцијал биљних лекова који се користе у дигестивном здрављу и болестима, Часопис за алтернативну и комплементарну медицину, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6065514/
- Ким као важне лековите биљке у управљању болестима, природним производима и биопроспекцији, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6328425/
- Камилица: Биљни лек из прошлости са светлом будућношћу, Извештаји о молекуларној медицини, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2995283/
- Мелисса оффициналис Л: Прегледна студија са перспективном антиоксидансом, комплементарном и алтернативном медицином заснованом на доказима, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5871149/
- Фитотерапија код функционалних гастроинтестиналних поремећаја, дигестивних болести, Каргер.
хттпс://ввв.каргер.цом/Артицле/ФуллТект/485489