Преглед садржаја:
- Шта су засићене масти?
- Како засићене масти утичу на ваше здравље?
- 10 намирница са високим садржајем засићених масти
- 1. Мајонез
- 2. Маслац
- 3. Животињске масти
- 4. Сир
- 5. Шлаг
- 6. Прерађено месо
- 7. Бразилски ораси
- 8. Сушени и заслађени кокос
- 9. Пржена храна
- 10. Торта
- Здраве масти које можете да конзумирате
Прекомерне количине засићених масти у вашој исхрани могу довести до срчаних болести и можданог удара. Према СЗО, коронарна болест срца и мождани удар однесу више од 14,1 милиона живота годишње (1). Али НЕ бисте требали у потпуности избегавати засићене масти. Америчко удружење за срце препоручује око 5% -6% калорија из засићених масти (2). У основи морате ограничити унос засићених масти. Читајте овај пост да бисте сазнали више о 10 намирница са високим садржајем засићених масти, препорукама о исхрани и најбољим заменама. Али прво, обавестите нас шта су засићене масти и како то утиче на ваше здравље. Провуче до!
Шта су засићене масти?
Засићене масти су масна храна која је чврста на собној температури. Због присуства једноструких веза - за разлику од мононезасићених (једна двострука веза) и полинезасићених (вишеструко двоструких веза) масти - засићене масти имају вишу тачку топљења. Животињска масноћа, кајмак и сир су неколико примера хране са засићеним мастима (3). Па, како засићене масти утичу на ваше здравље? Сазнајте у одељку испод.
Како засићене масти утичу на ваше здравље?
Засићене масти утичу на тело повећавајући количину лошег или ЛДЛ холестерола у њему. Висок ниво засићених масти из пљескавица, пице, прекомерне количине маслаца, животињске масти и слично доводи до тога. ЛДЛ холестерол се таложи на зидовима артерија, спречавајући тако слободан проток крви у срце и из њега у различите делове тела. Ако се ниво ЛДЛ холестерола не контролише, то може довести до зачепљења артерије која може изазвати срчани удар.
Дакле, видите, засићене масти су добре само у малим количинама. Желите да знате која храна садржи пуно засићених масти? Померите се надоле.
10 намирница са високим садржајем засићених масти
1. Мајонез
Схуттерстоцк
Засићене масти (100 г) - 12 г; 1 кашика (14 г) - 1,6 г; 1 кашичица (5 г) - 0,36 г
Ко не воли гомилу свиленкасто глатке мајонезе у салатама, сендвичима и облогама! Има магично својство да досадну салату претвори у укусну. Али проблем је количина засићених масти која у њима постоји. Поред тога, због своје кремасте текстуре и доброг укуса, сви смо склони да је прекомерно конзумирамо. Најбољи начин да га конзумирате је да припремите прелив за салате са ниским садржајем маслина, користите скуту у сендвичима и облогама и једете највише 2 кашике дневно.
2. Маслац
Засићене масти (100 г) - 51 г; 1 кашика (14,2 г) - 7 г; 1 кашичица (4,7 г) - 2 г.
Маслац толико мирише и има укус да је готово немогуће уклонити га из нашег живота. Али ево у чему је ствар. Ако га не почнете конзумирати у ограниченим количинама, на крају ћете платити за поправљање свог „сломљеног“ срца. Ако погледате садржај засићених масти у маслацу, он је много већи од мајонезе. Због тога морате да конзумирате што мање маслаца. Узмите 1-2 кашичице путера дневно.
3. Животињске масти
Схуттерстоцк
Засићене масти (100 г) - 39 г; По жлици (14 г) - 4,55 г; По жличици (4 г) - 2 г.
Искапи из меса, свињска маст, пилећа масноћа, паткина масноћа, гусја маст и јагњећа маст све су животињске масти које очигледно подижу количник укуса било ког јела на виши ниво. А ако нисте довољно опрезни, он има пуни потенцијал да вас одведе на горњи ниво (ако знате на шта мислим)! Знам да има добар укус, али зашто не бисте пронашли замену која садржи мање засићених масти и добра је за ваше здравље? Уместо биљних уља и домаћег гхее-а уместо горе поменутих животињских масти.
4. Сир
Засићене масти (100 г) - 21 г; 1 кубни инч (17 г) - 3,6 г; 1 кришка (1 оз) - 6 г
Лако је прекомерно конзумирати сир. Поготово када га можете добити са хлебом, у салатама, умакати, пржити или једноставно грицкати. Иако сир има много корисних нутритивних квалитета, прекомерна употреба може угрозити здравље вашег срца. У само парче сира добијате половину дневне препоручене количине засићених масти! Сада размислите о количини сира који се користи у пицама и пљескавицама. Смањите количину сира коју дневно конзумирате и редовно вежбајте како бисте одржали своје срце у форми.
5. Шлаг
Схуттерстоцк
Засићене масти (100 г) - 23 г; 1 кашика (15 г) - 3 г; По жличици (5 г) - 0,36 г
Ахх, ово вам мора бити тешка листа! Све је укусно на овој листи. Али хеј! Понекад је боље чути горку истину и исправити се него касније жалити. Тако омиљена шлага има висок садржај засићених масти и може вам довести до брзог дебљања. Конзумирајте павлаку уместо шлага или је избегавајте да бисте спречили да вам здравље падне на југ.
6. Прерађено месо
Засићене масти (100 г) - 14,9 г; 1 унца (28 г) - 1,6 г; 3 кришке (5 г) - 6 г.
Прерађено месо попут кобасица, саламе, сланине и цхориза има пуно натријума и засићених масти. Поред тога, прерађено месо садржи животињску масноћу, што их такође ставља на нездраву страну када се редовно конзумира у прекомерним количинама. Конзумирајте печурке, кувану сочиву, тофу, пасуљ и немасно месо попут пилећих прса да бисте добили протеине уместо прерађеног меса.
7. Бразилски ораси
Схуттерстоцк
Засићене масти (100 г) - 15,1 г; 1 шоља (133 г) - 20,1 г; 1 унца (28 г) - 4,2 г
Бразилски ораси имају највећу количину засићених масти. Иако имају добре хранљиве особине, лако их можете прекомерно конзумирати, јер су укусног путер и укусног укуса. Конзумирајте друге здравије орашасте плодове попут бадема, ораха, макадамије, пињола и пистација. Обавезно конзумирајте само шачицу ових орашастих плодова дневно.
8. Сушени и заслађени кокос
Засићене масти (100 г) - 57 г; 1 шоља (93 г) - 29 г; 1 унца (28 г) - 16 г
Да ли волите да посуду за смоотхие допуните издашном количином осушених и заслађених кокосових струготина? Или редовно имате укусне слаткише од сушеног кокоса? Па, сушени кокос можда није толико здрав као нежни кокос или чак кокосово уље. Нарочито зато што садржи велику количину засићених масти. Можете да једете око 1-2 кашике сушеног кокоса једном или два пута недељно како бисте спречили преоптерећење засићених масти у вашем телу.
9. Пржена храна
Схуттерстоцк
Засићене масти (100 г) - 17 г; 1 унца (28 г) - 4,6 г; По жличици (5 г) - 0,36 г
Ево ваше најгоре ноћне море - БЕЗ ПРЖЕНЕ ХРАНЕ! Шалим се. Сви ми повремено жудимо за прженом, хрскавом, удобном храном. Али проблем настаје када им направите доручак, ручак, вечеру и међуоброк! Пржена храна је позната по високом садржају засићених и транс масти и по лошим ефектима које имају на здравље. Пржена храна попут помфрита, прженог меса, пржене пилетине и пржене хране није нимало здрава и треба је избегавати. Ако имате жудњу, направите плитко пржену храну без кривице и користите маслиново уље како бисте је учинили здравом и супер укусном.
10. Торта
Засићене масти (100 г) - 5-15 г; 1 колач (1 кг) - 62 г; 1 комад (14 г) - 6 г.
Ово је моја најгора ноћна мора! Торте и колачи могу бити инстант подизачи расположења, али такође су и подизачи нивоа ЛДЛ-а или лошег холестерола. Наравно, ако их имате једном или два пута месечно и следите добар начин живота, ваше срце неће бити угрожено. Али ако седите и врло често поједете комад колача, у невољи сте. Ограничите унос колача, посебно оних који имају слаг на врху. Ако је могуће, направите здравију верзију колача код куће, користећи тамно смеђи шећер, вишезрнасто брашно и природна заслађиваче попут меда.
Дакле, са ове листе је сасвим јасно да морате бити опрезни док конзумирате храну за коју знате да уопште није толико здрава. И управо овде контрола порција долази на сцену. Сада постоје и друге масне намирнице које су заправо добре за вас. Они имају једну или више двоструких веза и углавном су течни на собној температури. Погледајте следећи одељак да бисте сазнали које здраве масти можете да конзумирате.
Здраве масти које можете да конзумирате
Ево листе здравих масти које су корисне за ваше здравље:
- Рибље уље
- Семе лана
- Сунцокрет
- Маслиново уље
- Гхее
- Авокадо
- Семе сезама
- Цхиа семенке
- Лосос
- Скуша
- Пуномасно млеко
- Домаћи сир рицотта
Засићене масти нису лоше у ограниченим количинама. Обавезно провјерите количину хране са високим засићеним мастима коју ћете конзумирати и моћи ћете да заштитите своје срце и равнотежу у банкама (уосталом, заобиђите хируршку интервенцију другим тестовима и лекови ће вам опећи џепове). Дакле, једите пажљиво и убирајте здравствене предности које вам нуде засићене и незасићене масти. Живели!