Преглед садржаја:
- Врсте љубоморе
- а. Романтична љубомора
- б.Компетитивна љубомора
- Како се носити са љубомором - 10 најбољих техника
- 1. Вежбајте технике за заустављање негативних мисли
- 2. Процените себе
- 3. Процените своју везу
- 4. Препознајте своју љубомору
- 5. Пусти то
- 6. Разговарајте о томе
- 7. Прославите своје позитивне особине
- 8. Не глуми
- 9. Будите конкурентни
- 10. Решите се прекомерне физичке енергије
Љубомора НИЈЕ лоша ствар. То није ништа друго него врло уобичајено људско осећање. Апсолутно је нормално с времена на време осећати тај осјећај штипања у срцу. Међутим, то постаје проблем када људи почну да делују на своја осећања. Када љубомора почне да утиче на сваки други аспект вашег живота, требали бисте бити свесни да је на добром путу да вас поједе. Можда се наљутите на све и огорчите. То ће вас на крају оставити фрустрираним и изгубљеним.
Друштвени медији, попут Инстаграма и Фејсбука, такође могу изазвати осећај љубоморе. Свој живот упоређујемо са наизглед савршеним животом који други живе и осећају се несрећно. Несигурност такође често доводи до љубоморе. Када осећамо да нисмо довољно добри или осећамо да је наш положај угрожен, често се замеримо особи или људима који раде боље од нас. Повећана љубомора често корелира са нижим самопоштовањем.
Врсте љубоморе
Две уобичајене врсте љубоморе су романтична љубомора и такмичарска љубомора.
а. Романтична љубомора
Схуттерстоцк
Односи могу бити много углађенији и јачи када било која од страна не постане претјерано љубоморна. Љубомора често потиче из несигурности - када се осећамо као да смо осуђени да будемо повређени, одбачени или преварени. Ако се прво не позабавимо тим осећањем, вероватно ћемо постати жртва осећања неповерења, несигурности или крајње љубоморе у било којој вези, били срећни или не.
Негативна осећања која често доживљавамо према себи потичу из раних искустава нашег живота док смо били деца. Често опонашамо осећања која су родитељи или старатељи испољавали према нама, једни према другима или према себи. Подсвесно се рекреирамо, понављамо или реагујемо на познату динамику у нашим садашњим везама.
Обим наших самокритичних ставова као деце најчешће обликује како наш критички унутрашњи глас утиче на нас као на одрасле, посебно у везама. Без обзира на то колико су наша искуства јединствена, сви ми у основи имамо овог унутрашњег критичара који нам влада до неке мере. Пречесто ове негативне мисли полако почињу да прерастају у много озбиљније, увријежене нападе на нашег партнера или чак нас саме.
б.Компетитивна љубомора
Схуттерстоцк
У такмичарској љубомори, љубоморни смо на друге - на њихове снаге, начин живота, успехе и везе. Склони смо да видимо само добре ствари у туђем животу и само разочарања у нашем животу.
Сасвим је нормално боловати се за оним што други имају, као и осећати се конкурентним. Али како усмеравамо ова осећања веома је важно за одређивање нивоа наше среће и задовољства из живота. Ако дозволимо да ова осећања владају нама и сруше друге или себе, то ће очигледно имати деструктиван исход са деморалишућим резултатима. Међутим, када не допустимо да ова љубоморна осећања воде наше поступке, заправо можемо бити више оријентисани ка циљу и прихватљивији према себи.
Сасвим је у реду осећати се мало конкурентним. Међутим, ако ово претворимо у напад на другу особу или критикујући себе, на крају ћемо некога повредити или повредити.
Ево општих савета за решавање осећања љубоморе.
Како се носити са љубомором - 10 најбољих техника
1. Вежбајте технике за заустављање негативних мисли
Схуттерстоцк
Када постанемо интензивно емоционални, наш мозак почиње да се фокусира на милион теорија о томе ко је крив и како смо ми жртва. Ово је врло нездраво. Испробајте технике за заустављање негативних мисли. То може бити тако лако као рећи себи да то није здраво за вас или било кога другог и почети се фокусирати на нешто позитивно, попут навођења позитивних мисли о себи.
Вежбајте пажљивост. Помоћи ће вам да смирите одбегле емоције. Подесите тело и душу да бисте препознали своја осећања. Удахните дубоко и одвојите се од интензитета тих негативних емоција. Поделите своја осећања са пријатељем или партнером након што се смирите.
2. Процените себе
Схуттерстоцк
Људи који имају сигурне везе у детињству - са родитељима, браћом и сестрама и неговатељима - имају тенденцију да буду мање зависни и љубоморни и да имају више самопоштовања. Имају мање осећања неадекватности од људи који су несигурни. Морате себи поставити следећа питања:
„Какав је био ваш однос са родитељима и старатељима?“
„Да ли вам недостаје самопоштовања?“
„Да ли имате осећај празнине или анксиозности?“
„Да ли је атмосфера у вашем дому била критична или репресивна?“
„Да ли су ваши неговатељи били непоуздани или повређени?“
Иако рани утицаји могу обликовати ваш карактер, вешт терапеут може вам бити од велике помоћи. Они вам могу помоћи да решите своје проблеме и изградите самопоштовање.
3. Процените своју везу
Најбољи начин за превазилажење љубоморе је дубок и напоран поглед на вашу везу. Ако се ваша веза гради на поштовању, љубави и поверењу и ако понашање вашег партнера одражава њихове речи, немате разлога да будете сумњичави и љубоморни.
Ако нису искрени према вама, то ће покренути вашу несигурност. Када сте у вези која је несигурна, често ћете притискати дугмад љубоморе. Нико вас не може присилити ни на шта, а то је ваш избор. Али, ако останете у вези, највероватније ћете понекад осећати љубомору.
4. Препознајте своју љубомору
Схуттерстоцк
Када прихватимо своја осећања љубоморе, она нас губи на власти - јер више не допуштамо да нас срамоти. Признање себи да сте љубоморни отвара врата за раст и учење, а самим тим и зацељивање. Учите из својих осећања љубоморе. Користите га као инспирацију за раст. Уместо да будете љубоморни на човеков талент, преузмите на себе да будете бољи у ономе што радите.
5. Пусти то
Не морате да осећате овај пробадајући бол у љубомори. Удахните дубоко и дозволите му да напусти ваше тело ваздухом који издишете. Понављајте док се не саберете и преусмерите енергију ка позитивном размишљању.
6. Разговарајте о томе
Схуттерстоцк
Ако љубомора утиче на вас и ваш живот, важно је да пронађете праву особу за разговор. Треба да имате здрав начин изражавања онога што осећате. Људи који нас подржавају и који нам и сами помажу да се побољшамо су људи са којима треба да разговарамо о својим осећањима.
Вентирање пријатељима је у реду докле год превазилазимо своје ирационалне мисли и осећања. Морамо признати да су ове крајње емоције ирационалне и претјеране. Такође је врло паметно потражити помоћ од терапеута. Помоћи ће нам да схватимо своја осећања и научиће нас како да их контролишемо док се понашамо здравије, прилагодљиво.
7. Прославите своје позитивне особине
Схуттерстоцк
Сви имају снаге и слабости. Важно је да поштујете своје таленте и достигнућа пре него што вас други запање. Користите их као инспирацију да бисте били бољи, осећали се боље. Не одустајте ни од себе ни од својих снова јер сте заузети јурњавом за другима. Па шта она може да свира гитару боље од тебе? Можете да кувате као Гордон Рамсаи! Прво прихвати себе.
8. Не глуми
Наш унутрашњи глас нас понекад може подстаћи да учинимо нешто што дугорочно може наштетити нама или другима. Када улетимо у стање љубоморе, то нас може убедити да одустанемо од себе или престанемо да идемо за оним у чему смо добри.
Често доводи до самосаботаже. То нас може натерати да казнимо некога кога волимо. На крају можемо да се навалимо на свог партнера. На крају можемо наштетити и поткопати осећања партнера према нама и навести их да избегавају да ступају у контакт са нама из страха. Могли бисмо довести до тога да постану мање отворени према својим осећањима и затворенији.
Стога, следећи пут када будете љубоморни, покушајте да промените свој поглед на ситуацију и рационално приступите питању.
9. Будите конкурентни
Схуттерстоцк
Требали бисмо имати лични циљ да будемо најбољи. Морамо да се осећају као ми и прихвате квалитете које нам чине нас . Бити конкурентни омогућава нам да се осећамо надахнуто и повезујемо се са људима којима желимо да будемо слични. Ако желимо да нас поштују, морамо бити пажљиви и пажљиви у интеракцији. Ако делујемо интегритетно и следимо своје циљеве, савладавамо најтежу битку са којом се суочавамо - борбу да постанемо своје истинско ја.
10. Решите се прекомерне физичке енергије
Схуттерстоцк
Да бисте добили бистру главу, можда ћете је морати буквално побећи. Када постанемо изузетно хипер и наелектрисани, морамо се некако ослободити те енергије како бисмо могли поново регулисати и искористити то време да се саберемо. Покушајте да боксујете, упутите се у теретану, прескочите џакове или чак под хладан туш. Смири се и дај себи довољно времена и простора да контролишеш своје емоције и провериш стварност.
Када сте у вези, важно је имати отворен, искрен канал комуникације са нашим партнерима. Ако се надамо да ћемо стећи њихово поверење, а они наше. Морамо обратити пажњу на оно што говоре без пребрзог доношења закључака или одбране.
Ово ће нам омогућити да будемо повезани и љубазни, чак и када се осећамо несигурно и љубоморно. Потребан је велики ниво емоционалне зрелости да бисте се изборили са љубомором. Требали бисмо бити спремни да изазовемо свој унутрашњи глас и све несигурности које он ствара у нама. Такође би требало да искористимо снагу воље да направимо корак уназад и одбијемо се глумити. Ми то можемо - много смо јачи него што верујемо.
Ако научимо како се зрело носити са љубомором, постајемо сигурнији у себе, као и у своје везе. Не заборавите, љубомора је природна реакција. Проблематично постаје тек када почне да постаје упорно. Кад год се осећате љубоморним, препознајте проблем и завирите дубље у своју душу. Искористите то као прилику да се побољшате.