Преглед садржаја:
- 1. Парадајз
- 2. Зелени чај
- 3. Лосос
- 4. шаргарепа
- 5. Папаја
- 6. Авокадо
- 7. Маслиново уље
- 8. Млеко
- 9. Бадем
- 10. Јагода
- 11. Бели лук
- 12. спанаћ
- 13. Црна паприка
- 14. Наранџаста
- 15. Брокула
- 16. Јаја
- 17. Семе сунцокрета
- 18. туњевина
- 19. киви
- 20. Јогурт
- 21. Тамна чоколада
- 22. Цела зрна
- 23. Орах
- 24. рузмарин
- 25. Црвено вино
- Тачке које треба запамтити да бисте добили здраву кожу
Нема ништа страшније од оне бубуљице на образу која вам потенцијално може ожиљити кожу за живот! С обзиром на нездраву исхрану и животне навике које имамо, додајте томе загађење и сунчево зрачење, наша кожа је склонија инфекцијама, тамним мрљама, акнама, пигментацији и борама. Па, како можете заштитити своју кожу? Па, оно што вам треба је храна која ће вам помоћи да вашу кожу учините здравом и сјајнијом изнутра. Прехрањена хранљивим састојцима, ова храна има невероватна лековита својства која ће одлично деловати на вашу кожу.
Читајте даље да бисте сазнали о 25 најбољих намирница које бисте требали да конзумирате да бисте добили ону беспрекорну кожу коју сте одувек желели.
1. Парадајз
Слика: Схуттерстоцк
Парадајз је богат ликопеном, каротеноидом који делује као антиоксиданс и парадајзу даје сласну црвену боју (1). Помаже у уклањању штетних радикала кисеоника који узрокују накупљање токсичних састојака, што резултира осипом на кожи, акнама и старењем (2). Научници из Националне школе за здравствене науке (НХС) испитали су да ли парадајз паста може заштитити људску кожу од еритема изазваног УВ зрачењем. Утврђено је да парадајз паста заправо може заштитити вашу кожу од фотодамаге (3). Парадајз можете укључити у кари, салате, поврће са роштиља, итд. Како бисте побољшали укус, боју и хранљиву вредност хране и заштитили кожу.
2. Зелени чај
Зелени чај нуди безброј здравствених благодати. Епигалокатехин-3-галат (ЕГЦГ), полифенол, поседује антиоксидативна, антиинфламаторна и антитуморска својства. Научници су известили да ЕГЦГ у зеленом чају помаже у заштити коже од штетног УВ зрачења, а такође поништава радикале кисеоника. Ово помаже у спречавању кожних осипа, опекотина од сунца, рака коже и фотостарења (4). Попијте шољу зеленог чаја ујутро или увече како бисте кожу учинили здравом и сјајном.
3. Лосос
Слика: Схуттерстоцк
Ловослов уловљен богат је извор омега-3-масних киселина и астаксантина, црвеног каротеноидног пигмента одговорног за ружичасто месо лососа (5). Омега-3-масне киселине су здраве масти које помажу у превенцији меланома, сквамозних карцинома и карцинома базалних ћелија (6). Астаксантин се користи као основни састојак козметике, а то је зато што помаже у заштити коже од сунчевог зрачења и побољшава еластичност коже, успоравајући старење (7). Поједите лосос на жару или печени за ручак или вечеру са поврћем како бисте побољшали здравље коже.
4. шаргарепа
Шаргарепа је богата бета-каротеном, каротеноидом који шаргарепи даје црвену или наранџасту боју. Бета-каротен има антиоксидативна својства која спречавају оштећење ћелија и ДНК (8). Међутим, морате избегавати прекомерну конзумацију шаргарепе јер може проузроковати промену боје коже. Додајте шаргарепу у чорбу, испеците колач од шаргарепе, додајте је прженим поврћем или у салату како бисте постигли најбоље користи од шаргарепе за вашу кожу.
5. Папаја
Слика: Схуттерстоцк
Папаје нису само слатке и укусне, већ садрже и ензиме папаин и химопапаин, витамине А, Ц и Б, као и дијететска влакна. Воће побољшава црева и варење, а такође регулише крвни притисак. Ово заузврат може да вам помогне да добијете свежу кожу без инфекција, јер боља пробава значи да ћете испразнити токсине који могу спречити акне и пигментацију. Како стрес може довести до високог крвног притиска и стварања токсичних производа, папаја може помоћи у снижавању крвног притиска, успоравајући старење. Делује антимикробно и помаже у лечењу опекотина код деце (9) (10).
6. Авокадо
Авокадо је богат витаминима А, Е, Ц, К, Б-6, фолатима, ниацином, пантотенском киселином, рибофлавином, холином, лутеином, калијумом, магнезијумом, натријумом, фитостеролима, мононезасићеним мастима и полинезасићеним мастима. Конзумирање здравих масти је пресудно јер помажу у одржавању интегритета ћелија и помажу у здравом старењу (11). Авокадо помаже у спречавању оштећења од сунца, одржава кожу меком и податном, а истовремено јача и подмлађује кожу (12). Можете конзумирати авокадо у салати, френкијима, смоотхиејима итд. Или га локално применити да бисте видели резултате у само неколико примена.
7. Маслиново уље
Слика: Схуттерстоцк
Маслиново уље није само добро за мршављење већ и побољшава здравље коже. Маслиново уље је препуно витамина Е који делује као антиоксиданс који помаже у избацивању токсина. Јапански истраживачи открили су да локално маслиново уље може заштитити кожу од УВ зрачења и смањити ризик од рака коже (13). У другој студији, кинески научници су потврдили да маслиново уље може помоћи онима који се подвргавају хемотерапији штитећи кожу од радиодерматитиса (14). Направите прелив за салату са маслиновим уљем или кувајте храну на маслиновом уљу како би ваша кожа изнутра постала боља. Можете га применити и локално.
8. Млеко
Познато је да млеко садржи калцијум, витамин Д и друге хранљиве састојке. Оно што није толико познато јесте да млеко такође садржи алфа хидрокси киселине (АХА) које помажу у промоцији доброг здравља коже. У ствари, млеко је оно што је Клеопатрину кожу одржавало тако блиставом, меком и глатком. АХА делује стимулишући колаген и еластин. Такође промовише епидермолизу која помаже у уклањању горњег мртвог слоја коже (15). Због тога попијте чашу млека са доручком или пре спавања, а можете и краљевски да третирате кожу наношењем природне беле течности на кожу како би кожа изгледала уједначено. Ако не подносите лактозу, уздржите се од конзумирања млека.
9. Бадем
Слика: Схуттерстоцк
Бадеми су богати алфа-токоферолом, једним од хранљивих састојака из породице витамина Е. Порција бадема од 100 г садржи 26 мг алфа-токоферола и помаже у заштити коже од штетног УВ зрачења. Бадеми су такође одличан извор флавоноида који доприносе смањењу нивоа оксидативног стреса (16). Уз доручак сваки дан узмите 4-6 бадема. Бадеме можете додати и у салату, житарице за доручак или у смоотхие. Направите глатку бадемову пасту и нанесите је на кожу за сјајнију и здраву кожу.
10. Јагода
Јагоде садрже добру количину витамина Ц, фенолних једињења, флавоноида и дијететских влакана. Због присуства ових хранљивих састојака, познато је да јагоде поседују антиоксидативна и антиинфламаторна својства. Ова својства помажу у чишћењу токсичних слободних радикала кисеоника и помажу у смањењу осипа на кожи, акни, сврабу итд. Конзумацијом јагода ојачаћете своје здравље које ће се показати на вашој кожи (17) (18). Узмите малу посуду јагода или их додајте житарицама за доручак, палачинкама, вафлима или смоотхиејима. Такође можете бацити мало јагода у посуду са воћном салатом.
11. Бели лук
Слика: Схуттерстоцк
Бели лук је чудесни састојак који се годинама користи као антибиотик. Богат је витаминима Ц и Б6, гвожђем, магнезијумом, калцијумом, калијумом и поседује антимикробна, антиоксидативна и антиинфламаторна својства. Стога помаже у борби против кожних инфекција, смањује оток и осип на кожи и избацује токсине (19). Додајте исецкани бели лук у тестенине, рибу са роштиља, паприкаш, салату, печену пилетину, чорбу од костију итд.
12. спанаћ
Ова тамнозелена лиснато поврће је стручњак за решавање проблема са кожом. Дијетална влакна помажу у спречавању проблема са цревима, што спречава избијање и осип. Витамини и минерали пружају ћелијама коже исхрану. Има антиинфламаторна и антитуморска својства која такође помажу у избегавању кожних болести, а тиме помажу да ваша кожа буде беспрекорна и лепа (20). Направите смоотхие од спанаћа или га додајте у салату, облоге, сендвиче или супе.
13. Црна паприка
Слика: Схуттерстоцк
Црни бибер се широко користи као зачин, а осим што храну чини укусном, може вам помоћи и да побољшате кожу. Можда се чини да би црни бибер погоршао проблем јер је зачин, али то није случај. Црни бибер поседује антимикробна, противупална, антиоксидативна, антидепресивна и гастропротективна својства (21). Депресија може изазвати ослобађање хормона стреса и повећати ниво слободних радикала кисеоника, што уклањају антиоксиданти присутни у црном биберу. Додајте црни бибер у своју супу, слаткише, јаја, салату, паприкаш, сендвич, бурито итд. Да бисте открили ароме друге хране, као и побољшали кожу.
14. Наранџаста
Поморанџе су агруми који су препуни витамина Ц, минерала, дијеталних влакана и других хранљивих састојака због чега је једно од најбољих воћа које се конзумира у превенцији кожних болести и инфекција. Научници су открили да пијење сока од поморанџе редовно повећава повећани каротеноиди у кожи, што указује на добар ниво антиоксиданса у кожи (22). Антиоксиданти могу заштитити кожу од штетног зрачења, пигментације и спречити упале. Такође помаже у јачању имунитета, штитећи кожу од инфекција и болести. Уз доручак узмите поморанџу. Такође можете додати сок од поморанџе у прелив за салату уместо сока од лимете или лимуна или додати у смоотхие од спанаћа.
15. Брокула
Слика: Схуттерстоцк
Ово поврће у облику крста богато је витаминима Ц, Е и К, глукозинолатима, полифенолима, гвожђем, селеном и цинком (23). Антиоксидативна, антимикробна, гастропротективна и антиинфламаторна својства брокуле чине је идеалном храном за унапређење здравља коже. У својој салати узмите броколи са роштиља, бланширани или кухани на пари, са грилованом пилетином или рибом или са сотираним печуркама.
16. Јаја
Јаја су богат извор витамина А, Д, Е и К растворљивих у мастима, минерала и протеина (24). Ови витамини имају антиоксидативна својства која помажу у избацивању токсина и тиме смањују шансе за акне, осип и инфекције. Витамин Д помаже у стварању кожног пигмента меланина, који у природи штити од рака. Можете добити два цела јаја дневно. Додајте јаја у салату или направите сунчану страну за доручак. Јаја можете додати и у тесто за палачинке или вафле, колач и крему.
17. Семе сунцокрета
Слика: Схуттерстоцк
Ако је ваша кожа упаљена, сува, љускава и осетљива, морате испробати семе сунцокрета да бисте спречили ове кожне проблеме. Семе сунцокрета обогаћено је витаминима Е, А, Д, здравим мастима, линолном киселином цинком, гвожђем, калцијумом и калијумом. Ове хранљиве материје помажу у влажењу коже и смањењу упале (25). Купите паковање органског семена сунцокрета, а можете га само жвакати или додати житарицама и смоотхиеју за доручак или бацити неколико кашичица сунцокрета у своју посуду хрскаве салате за ручак.
18. туњевина
Туна је одличан извор витамина А, Д и омега-3-масних киселина. Витамин А делује као антиоксиданс, а витамин Д помаже у заштити коже од УВ зрачења. Омега-3-масне киселине помажу у смањењу упале (26) (27). Уз ручак или вечеру узмите туњевину на жару или печену са прженим поврћем.
19. киви
Слика: Схуттерстоцк
Кивији су невероватно здрави. Имају значајну количину каротеноида, влакана, калијума и витамина К, Е, Ц који помажу у јачању имунитета, спречавају микробне инфекције, помажу у смањењу упале и поништавају слободне радикале кисеоника (28). Додајте кришке кивија у јутарњу посуду са воћем или додајте киви у смоотхие и воћне сокове. Можете добити и киви са смрзнутим јогуртом или павлаком.
20. Јогурт
Јогурт садржи добре цревне бактерије које помажу у варењу. Пробава и здравље коже међусобно су повезани јер боља пробава и пражњење црева смањују шансе за прекомерни раст штетних бактерија у цревима или дебелом цреву. То значи мање токсичног накупљања у телу и самим тим мање избијања. Научници се такође слажу да конзумирање јогурта или локална примена може у великој мери помоћи у побољшању здравља коже (29). Додајте јогурт у прелив за салату и умотајте салату или направите јогурт умак за пржену пилетину или рибу. Такође можете да попијете јогурт са житарицама за доручак или само обични јогурт после ручка или вечере. Нанесите га локално да бисте добили блиставу кожу.
21. Тамна чоколада
Слика: Схуттерстоцк
Ово су сјајне вести за оне који воле да једу чоколаде. Па, само модификујте проценат какаа и загризите горки комад чоколаде да бисте ублажили своје проблеме са кожом. Какао зрна богата су флавонолима који поседују антиоксидативна својства. Група научника из Велике Британије потврдила је својом студијом да какао може заштитити кожу од оштећења од УВ зрачења (30). То заузврат спречава тамне мрље, преурањено старење, осип и рак коже.
22. Цела зрна
Цјеловите житарице су препуне дијеталних влакана која помажу у додавању масовних количина столици и промовишу боље пражњење цријева и избацују токсине. Цела зрна су такође пуна витамина Б12, Б3 и фолне киселине. Недостатак витамина Б12 може изазвати атопијски дерматитис, витилиго, хиперпигментацију, акне итд. (31). Фолна киселина помаже успоравању старења коже, а витамин Б3 побољшава еластичност и чврстоћу коже (32) (33). Конзумирајте цела зрна попут квиноје, овса, пшенице, јечма итд. За доручак како бисте свом телу обезбедили добру количину дијететских влакана и витамина неопходних за бољу кожу.
23. Орах
Слика: Схуттерстоцк
Ораси су богати мононезасићеним масним киселинама и полинезасићеним масним киселинама које помажу у смањењу упале коже. Такође имају антиоксидативна својства која помажу у смањењу оксидативног стреса (34). Конзумирајте 5-6 ораха сваког јутра како бисте опскрбили своје тело добротом ових ораха који вам могу помоћи у спречавању и заштити коже.
24. рузмарин
Рузмарин има антиинфламаторно својство, што помаже у спречавању стварања акни (35). Научници су известили да екстракти рузмарина и цитруса могу заједно деловати у борби против фотостарења и рака коже (36) насталог услед поновљеног излагања сунцу. Такође је утврђено да екстракт рузмарина и невена смањује иритацију коже код људи (37). Додајте сушени или свежи рузмарин у чорбу или пилетину са роштиља, рибу или поврће. Гранчицу рузмарина такође можете додати у воду за детоксикацију да бисте полако пијуцкали корисне хранљиве састојке.
25. Црвено вино
Слика: Схуттерстоцк
Црвено вино није добро само за ваше срце већ је и одлично за вашу кожу. Црвено грожђе пуњено је ресвератролом, антиоксидантом који помаже у смањењу оксидативног оштећења и пружа заштиту од штетног УВ зрачења и рака коже (38). Фенолна једињења присутна у црвеном грожђу имају антиалергијска и антивирусна својства. Тако зауставља напредовање кожних осипа и вирусних инфекција коже (39).
Имајте на уму доленаведене тачке како бисте своју кожу одржали здравом и сјајном заувек.
Тачке које треба запамтити да бисте добили здраву кожу
Слика: Схуттерстоцк
- Заштитите кожу од УВ зрачења коришћењем кишобрана и наношењем високог СПФ креме за сунчање по целој изложеној кожи пре него што изађете.
- Пијте воду и воду за детоксикацију да бисте помогли да се токсини избаце.
- Избегавајте јести превише зачињену храну.
- Једите домаћу храну.
- Увек уклањајте шминку пре спавања.
- Ако возите бицикл или бицикл, обавезно носите бајкерску јакну или рукавице за пуне руке како бисте заштитили руке од УВ зрака.
- Такође можете утрљати коцку леда на лице како бисте на крају дана умирили кожу.
- Нанесите домаћи пакет за лице сваког другог дана.
- Користите хидратантну крему на бази воде или уља, у зависности од типа коже, чим оперете лице.
- Разговарајте са дерматологом ако видите мрље промене боје или љуштења коже.
- Немојте гребати осип.
- Не пуцајте бубуљицу јер може оставити трајни траг.
Није лак посао добити беспрекорну кожу, али није ни немогућ подвиг. Само поједите 25 намирница и онда сами погледајте резултате. Ако знате било коју храну која може помоћи хиљадама девојака и жена да постигну сјајну кожу, молимо вас наведите је у одељку за коментаре испод. Живели!