Преглед садржаја:
Са променом начина живота, развијају се и наше прехрамбене навике. Једење или прерађена храна пожељније је него кување, уосталом ко има времена да све скува од нуле? У позадини свог ума знамо да прерађена смеће којом се пунимо не доноси добро нашем здрављу, али склони смо превиђању те мучне бриге. Хлеб је основна дијета за већину домаћинстава широм света. На тржишту су доступне различите сорте хлеба; свако од њих има своје здравствене предности. У овом посту сам разговарао о пет различитих врста хлеба и њиховим здравственим предностима како бих вам помогао да направите прави избор хране.
1. Смеђи хлеб:
Слика: Схуттерстоцк
Хлеб од меда и овса богат је угљеним хидратима. Кифлица меденог и овсеног хлеба садржи 49 г угљених хидрата, око 5 г влакана и око 260 калорија. Такође садржи витамин Б. Већина нас воли да једе у „Субваиу“. Метро нуди разне хлебове на избор. Тврди се да је хлеб са медом и јечмом најхранљивији међу свим осталим сортама које су тамо доступне. Зоб је направљено од интегралних житарица и помаже у смањењу ризика од холестерола. Конзумација овог хлеба такође помаже у правилној пробави. Недавне студије показују да цела пшеница која садржи прехрамбене производе попут овса и меденог хлеба може заштитити жене од рака дојке. Дакле, следећи пут када планирате да једете у метроу, пробајте овај хлеб!
3. Ражени хлеб:
Слика: Схуттерстоцк
Ражени хлеб се прави од мешавине раженог и пшеничног брашна. Ова врста хлеба потиче из Европе и сада је доступна свуда. Долазе у различитим величинама и облицима. Ражено брашно има ензим амилазу који помаже да се скроб разгради у шећер. Раженом тесту треба мање воде од осталог теста направљеног од обичног брашна. Припрема се врши у неколико фаза у којима се подиже киселост теста да би се убила амилазе. Овај поступак помаже у спречавању лепљења теста. Традиционално се припрема поступком киселог теста. Ражени хлеб садржи велику количину влакана и минималну масноћу. Ражени хлеб има низак гликемијски индекс и већу количину растворљивих влакана која могу ефикасно да контролишу холестерол.
4. Воћни хлеб:
Слика: Схуттерстоцк
Воћни хлеб се припрема додавањем сувог воћа попут сувог грожђа, рибизле, наранџине коре, кајсија, датуља итд. И шећера нормалном хлебу. Лепа лепиња од крижа популарно се једе током Ускрса и врста је воћног хлеба. Да би се побољшао његов укус, додају се и јаја, цимет, мушкатни орашчић и воћни укуси. Воћни хлеб је богат протеинима и влакнима, заједно са другим неопходним хранљивим састојцима. Суво воће промовише орално здравље и спречава болести десни. Бадеми побољшавају циркулацију крви и промовишу хемоглобин у крви. Суво воће има низак садржај натријума што доводи до мањег ризика од високог крвног притиска. Суво грожђе и суве шљиве богате су бором, који помаже у одржавању јаких костију. Дакле, сада знате зашто су воћни хлебови толико популарни!
5. погача од багета:
Слика: Схуттерстоцк
Багуетте хлеб или француски хлеб такође су добра опција када је у питању исхрана. Има дугачки уски облик. Хлеб има пуно нутритивних користи попут обезбеђивања витамина Б, цинка и гвожђа у телу. Има низак садржај влакана у поређењу са остала четири хлеба, али је веома ефикасан да одржи ниво шећера у крви под контролом. Један француски хлеб средње величине садржи 185 калорија, 1,5 г влакана, 36 г угљених хидрата и 7,5 г протеина. Такође садржи фолат који метаболише аминокиселине и синтетише ДНК у нашем телу. Фолати помажу да наше срце остане здраво и активно.
Следећи пут када изађете да купите хлеб, побрините се да потрошите новац на нешто здраво. Ови хлебови нису само пуни исхране, већ ће вам и уштедети време!
Надам се да вам је овај чланак био користан. Поделите своје мисли у наставку !!