Преглед садржаја:
- Шта узрокује беле тачке на уснама?
- Како уочити та места!
- Како се решити белих мрља на уснама
- 1. Бели лук
- 2. Јабуково сирће
- 3. Кокосово уље
- 4. Уље јојобе и уље аргана
- 5. Есенцијална уља
- 6. Млаћеница
- Савети за превенцију
- 15 извора
-пл, Фордице-ове тачке су непрозирне до полупрозирне, жућкасто-беле тачке које се могу развити на уснама. Квржице или места могу се створити и око линије усана. То су безопасне и бенигне.
Без обзира на старост и пол, Фордице-ове тачке се углавном јављају на уснама. Али могу се појавити и на гениталијама. Читајте даље да бисте сазнали више о овом стању и како можете да се ослободите лекова.
Шта узрокује беле тачке на уснама?
Фордице-ове тачке настају услед абнормалног лучења себума (уља) лојним жлездама присутним у кожи (1). Нагомилани себум делује као легло бактерија, а ова инфекција изазива упале околног ткива. Важно је напоменути да ово није полно преносива инфекција.
Постоји неколико кућних лекова који могу помоћи у лечењу Фордице мрља на уснама. Али пре него што их третирате код куће, морате се обратити специјалисту како бисте елиминисали могућност да та места буду знак полно преносивих болести. Ово је само да бисте били сигурни да су беле мрље на уснама заиста Фордице мрље.
Како уочити та места!
Фордице тачке су величине 1-3 мм. Обично су беличасте-жуте боје. Углавном се формирају споља или на уснама.
Испружите кожу да бисте јасно видели тачке. Не мешајте Фордице тачке са другим дерматолошким стањима попут епидермоидних циста и карцинома базалних ћелија.
Како се решити белих мрља на уснама
- Бели лук
- Јабуково сирће
- Кокосово уље
- Уље јојобе и уље аргана
- Есенцијална уља
- Млаћеница
Ако су беле мрље на уснама препознате као Фордице мрље, за лечење можете користити доле наведене кућне лекове.
1. Бели лук
Бели лук има антиинфламаторна, антибактеријска и антимикробна својства (2), (3), (4). Садржи активна једињења попут ајоена и алицина која помажу у искорењивању бактерија у крвотоку. Дакле, повећана потрошња белог лука може помоћи у убијању расплодних бактерија и одржавање оралне хигијене.
Требаћеш
- 2 каранфилића белог лука
- 200 мл воде
- 1-2 кашике лимуновог сока (по жељи)
Шта треба да урадите
- Сломи бели лук и помешај са водом.
- Додајте лимунов сок за укус.
- Пијте ово пре или после оброка.
Колико често то треба да радите
Попијте 2-3 чаше дневно.
2. Јабуково сирће
Јабуково сирће делује као адстрингент и има антибактеријска својства која помажу у уклањању бактерија (5), (6). Садржи групу масних киселина које инхибирају раст бактерија и доносе равнотежу у секрету себума.
Требаћеш
- Неколико капи јабуковог сирћета
- Неколико капи воде
- Памучни тампон
Шта треба да урадите
- Помешајте једнаке количине АЦВ и воде.
- Нанесите ову смешу на погођено подручје памучним брисачем.
- Исперите млаком водом након неколико минута.
- Такође можете додати кашику АЦВ у чашу хладне воде и пити ово два пута дневно.
Колико често то треба да радите
Урадите то највише два пута недељно.
Опрез: Ако осетите печење или иритацију, одмах га исперите и ставите коцку леда на подручје минуту или две.
3. Кокосово уље
Најчешће је вишак лучења себума који узрокује беле мрље због дехидриране и суве коже. Кокосово уље влажи вашу кожу и чини је здравом и глатком (7). Такође поседује антиинфламаторна и антимикробна својства (8), (9). Есенцијално уље лаванде које се користи у овом леку умириће упалу коже (10). Међутим, не постоје директни научни докази који би доказали ефикасност кокосовог уља у лечењу Фордицеових пега.
Требаћеш
- 2-3 кашике кокосовог уља
- Неколико капи есенцијалног уља лаванде
Шта треба да урадите
- Додајте есенцијално уље у кокосово уље и добро измешајте.
- Чистим прстима нанесите ово уље на погођено место и оставите да одстоји неколико сати.
- Преосталу мешавину уља можете чувати у малом контејнеру.
Колико често то треба да радите
Поновно нанесите 2 пута дневно.
4. Уље јојобе и уље аргана
Уље јојобе богато је витамином Е и помаже у контроли вишка производње себума (11). Арганово уље се традиционално користи за лечење кожних инфекција, а такође влажи кожу и повећава јој еластичност (12), (13).
Требаћеш
- 1-2 капи аргановог уља
- 1-2 капи уља јојобе
Шта треба да урадите
- Помешајте уља и нанесите бленду чистим прстом на све усне.
- Нека уље остане 8-10 минута.
- Исперите водом.
Колико често то треба да радите
Нанесите ово 2-3 пута дневно.
5. Есенцијална уља
Бензоинско уље ублажава сувоћу и бол усана (14). Уље чајевца је антимикробно средство широког спектра које може да убије све микробе који су се настанили на белим мрљама (15). Иако ова уља ублажавају симптоме и стерилишу подручје, уље кабреуве поспешује зарастање и спречава стварање ожиљног ткива (14).
Требаћеш
- 2-3 капи бензоиновог уља
- 2-3 капи уља чајевца
- 2-3 капи уља кабреуве
- 1 кашика маслиновог уља
- 1 кашика есенцијалног уља шкотског бора
Шта треба да урадите
- Мешајте сва уља.
- Нанесите ову смешу на беле мрље на уснама. Оставите да се осуши неколико минута.
- Очистите млаком водом и нежним антибактеријским сапуном за чишћење.
Колико често то треба да радите
Поновите 1-2 пута дневно.
Опрез: Прескочите уље бензоина из смеше ако имате осетљиву кожу. Такође, ако претходно нисте користили ниједно од поменутих есенцијалних уља, молимо вас да направите фластер тест пре него што их употребите као лек за беле мрље на уснама.
6. Млаћеница
Млаћеница смирује упалу и иритацију изазвану Фордице мрљама на уснама. Међутим, не постоје научне студије које би доказале његову ефикасност у лечењу ових места.
Требаћеш
- Млаћеница
- Памучна лопта
Шта треба да урадите
- Потопите вату у млаћеницу и нанесите је на усне.
- Нека се природно осуши. Исперите водом.
Колико често то треба да радите
То можете поновити неколико пута током дана.
Можете користити било који од горе поменутих кућних лекова за лечење белих мрља на уснама. Пре него што их употребите, уверите се да нисте алергични на било који састојак. Поред ових лекова, постоји још неколико савета које можете следити за брзо лечење ове болести.
Савети за превенцију
- Пијте сокове од киселог воћа попут лимуна, поморанџе итд. То може помоћи у смањењу места.
- Ако приметите беле тачке на уснама, одмах прекините са наношењем хемијских производа. Чак и ако се утврди да су безопасне Фордицеове тачке, најбоље је избегавати употребу хемијских производа за усне како бисте били сигурни да се проблем неће погоршати.
- Не дозволите да се усне осуше и исуше. Такође, микроорганизми у устима могу додатно појачати проблем. Стога, избегавајте лизање усана.
- Једном или два пута недељно користите пилинге попут гранула шећера на уснама. Ово ће смањити појаву белих мрља уклањањем горњих мртвих ћелија усана. Нежно трљајте усне јер је епидермис на уснама невероватно осетљив.
- Конзумација додатака фолне киселине са храном може вам помоћи да смањите појаву белих мрља на уснама. Производе са фолном киселином можете набавити у било којој апотеци. Редовно их конзумирајте како бисте брже смањили мрље на уснама. Обавезно се обратите лекару.
- Укључивање витамина А, Д, Б комплекса, Ц, К и Е у вашу редовну исхрану може да помогне убрзању уклањања Фордице мрља на уснама. Можете да једете зелено лиснато поврће, јогурт и сочиво.
- Ова места нису због лоше оралне хигијене. Можете развити Фордице мрље иако следите добре оралне хигијенске праксе. Међутим, неопходно је бити опрезан чим приметите та места. Увек одржавајте уста чистима.
Овај чланак наводи неколико једноставних кућних лекова за решавање белих мрља на уснама. Већина горе наведених лекова није штетна, али њихову ефикасност треба утврдити истраживањем.
Такође се можете одлучити за трајне третмане како бисте се решили белих мрља на уснама (осим Фордице тачака). Ови третмани укључују испаравање ласерском терапијом и хемијским пилингом. Међутим, потребно је да се обратите професионалцу пре него што се одлучите за ове третмане.
15 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Монтеил, Р А. „Лес граинс де Фордице: маладие, хетеротопие оу аденоме? Етуде хистологикуе ет ултраструцтурале ”. Јоурнал де биологие буццале вол. 9,2 (1981): 109-28.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/6943138
- Баиан, Леила и сар. „Бели лук: преглед потенцијалних терапијских ефеката.“ Авиценна часопис за фитомедицину вол. 4,1 (2014): 1-14.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4103721/
- Наганава, Р ет ал. „Инхибиција микробиолошког раста помоћу ајоена, једињења које садржи сумпор, добијено из белог лука.“ Примењена и микробиологија животне средине вол. 62,11 (1996): 4238-42.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ168248/
- Анкри, С и Д. Мирелман. „Антимикробна својства алицина из белог лука.“ Микроби и инфекције вол. 1,2 (1999): 125-9.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/10594976
- Иагник, Дарсхна ет ал. „Антимикробна активност јабуковог сирћета против Есцхерицхиа цоли, Стапхилоцоццус ауреус и Цандида албицанс; регулишући експресију цитокина и микробних протеина “. Научни извештаји књ. 8,1 1732.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5788933/
- Лукасик, Јерзи и сар. „Смањење полиовируса 1, бактериофага, Салмонелле монтевидео и Есцхерицхиа цоли О157: Х7 на јагодама физичким и дезинфекционим прањем.“ Часопис о заштити хране вол. 66,2 (2003): 188-93.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/12597475
- Агеро, Анна Лиза Ц и Вермен М Вералло-Ровелл. „Рандомизирано двоструко слепо контролисано испитивање које упоређује екстра девичанско кокосово уље са минералним уљем као овлаживач за благу до умерену ксерозу.“ Дерматитис: контактни, атопијски, професионални, лек вол. 15,3 (2004): 109-16.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/15724344
- Варма, Сандееп Р и сар. „Ин витро антиинфламаторна и заштитна својства коже кокосовог уља.“ Часопис за традиционалну и комплементарну медицину вол. 9,1 5-14.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6335493/
- Схиллинг, Мицхаел и сар. „Антимикробни ефекти девичанског кокосовог уља и његових масних киселина средњег ланца на Цлостридиум диффициле.“ Часопис о лековитој храни вол. 16,12 (2013): 1079-85.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/24328700
- Цаванагх, ХМА и ЈМ Вилкинсон. „Биолошке активности есенцијалног уља лаванде.“ Истраживање фитотерапије: ПТР вол. 16,4 (2002): 301-8.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/12112282
- Пазиар, Н ет ал. „Јојоба у дерматологији: сажет преглед.“ Гиорнале италиано ди дерматологиа е венереологиа: органо уффициале, Социета италиана ди дерматологиа е сифилографиа вол. 148,6 (2013): 687-91.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/24442052
- Монфалоути, Ханае Ел и сар. „Терапеутски потенцијал аргановог уља: преглед.“ Тхе Јоурнал оф Пхармаци анд Пхармацологи вол. 62,12 (2010): 1669-75.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21054392
- Боуцетта, Кенза Кираоуани и сар. „Ефекат дијететског и / или козметичког аргановог уља на еластичност коже у постменопаузи.“ Клиничке интервенције у старењу вол. 10 339-49.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25673976
- Воћњак, Ане и Санди ван Вуурен. „Комерцијална есенцијална уља као потенцијални антимикробни лекови за лечење кожних болести.“ Комплементарна и алтернативна медицина заснована на доказима: еЦАМ вол. 2017 (2017): 4517971.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5435909/
- Царсон, ЦФ и сар. „Уље мелалеуке алтернифолије (чајевца): преглед антимикробних и других лековитих својстава.“ Прегледи клиничке микробиологије вол. 19,1 (2006): 50-62.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ1360273/