Преглед садржаја:
- 7 једноставних трикова да бисте утврдили да ли су јаја добра или лоша
- 1. Флоат тест
- 2. Тест светлости
- 3. Њушкало тест
- 4. Тест протресања
- 5. Визуелни преглед
- 6. Испитивање плоче
- 7. Означите датум „Продаја до“
- Шта радити са јајима која ће ускоро истећи?
- Савети за чување јаја
- Референце
Замислите да дан започнете јајима прженим на маслацу / гхее-у и врућом шољом кафе. Овај савршен почетак вашег дана може проћи погрешно ако отворите покварено јаје! Да би се решио овај проблем, у кутије за јаја ставља се печат са датумом истека, тако да их можете благовремено одбацити. Али, да ли сте знали да се годишње потроши око 5 милијарди јаја (1)? Много јаја остаје свеже након истека рока употребе. Па, како можете спречити несташицу хране у свету, а да не морате да осетите смрдљив мирис трулог јајета? Једноставно. Користите следеће трикове да бисте проверили да ли су јаја добра. Ове методе су изненађујуће тачне. Прочитајте на!
7 једноставних трикова да бисте утврдили да ли су јаја добра или лоша
1. Флоат тест
Тест флоат је један од најбољих начина да се провери да ли су јаја свежа и могу ли се јести. Потребно је само напунити посуду водом и нежно у њу ставити јаја. Ако потону на дно, јаја су свежа. Ако су јаја стара неколико дана, али су и даље добра за јести, стајаће усправно на дну у једном углу посуде. Ако јаја плутају, морате их одбацити.
Овај тест је тачан јер је љуска јајета порозна и омогућава пролаз ваздуха у јаја. Стара јаја добијају више времена да пропусте ваздух унутра и тако плутају у води.
Најбоље је тврдо кувати јаја стара неколико недеља, јер се њихове љуске обично одлепе брже од свежих јаја. Можете да пржите или кајгану свежа јаја и потонете на дно посуде.
2. Тест светлости
Држите јајашца на светлом извору светлости, попут свеће (овај тест је познат и као тест свеће) или светла за читање. Моћи ћете да видите ваздушни џеп на заобљеној страни јајета. Ако је ваздушни џеп тањи од 3,175 мм, јаја су свежа и могу се јести. Али, ако је ваздушни џеп велик, а жуманце тамније, јаје није свеже и треба га бацити.
За ову методу ће можда требати мало вежбе. Дакле, ако нисте сигурни да ли јаја могу да се једу, потврдите плутајућим тестом.
3. Њушкало тест
Схуттерстоцк
Тест њушкања је једна од најстаријих метода провере да ли су јаја још свежа и могу ли се јести. Све што треба да урадите је да њушкате јаје да бисте проверили да ли има мирис сумпора. Ако не осећате ништа, али још увек нисте уверени, отворите јаје у тањиру и поњушите га. Ако има необичан мирис, баците јаје. Ако не, можете да га пржите или премешате.
Оперите плочу врућом водом и сапуном након извођења овог теста.
4. Тест протресања
Мућкање јаја такође вам може помоћи да утврдите да ли је добро јести. Држите јаје близу уха и промућкајте га. Ако чујете своосх-своосх звук и осетите да се нешто креће унутар јајета, није свеже. Баци то. Ако ништа не чујете, јаје је свеже и можете га конзумирати.
5. Визуелни преглед
Схуттерстоцк
Лоша јаја имају мало видљивих знакова. Проверите да ли на љусци јаја има пукотина и слузавих или прашкастих наслага. Напукле и слузаве шкољке указују на присуство бактерија, а прашкасте наслаге на раст плесни. Отворите јаје и проверите да ли је у беланцу било зелене, ружичасте, плаве или црне боје. Ако то учините, баците јаје. Такође можете проверити да ли је жуманце постало мало текуће. Ако јесте, направите тест за њушкање. Ако не мирише необично, можете користити јаје.
6. Испитивање плоче
Још један класичан начин да се утврди да ли је јаје свеже је да се отвори на тањиру и провери облик жуманца у нивоу очију. Жуманце старог јајета ће се раширити, али жуманце свежег јајета ће задржати облик попут куполе. Да бисте знали да ли и даље можете да користите старо јаје, направите њушкање и визуелне тестове. Ако јаје нема ништа против, можете га конзумирати.
7. Означите датум „Продаја до“
Схуттерстоцк
Не датум истека. Датум „продај до“ ће вам рећи да ли морате бацити или задржати јаја. Јаја остају свежа до 21-30 дана након датума „продаје до“. Само побрините се да јаја чувате у фрижидеру након што прође „продаја“.
С друге стране, „рок трајања“ нам говори да ли су јаја мање од свежих и можете обавити било који од горе наведених тестова како бисте сазнали да ли их можете конзумирати.
Ако ниједна од ових информација није доступна, проверите „датум паковања“. Ово може бити мало тешко за дешифровати, јер је написано у јулијанском формату датума. То значи да ће датум бити записан као 001 001 за 1. јануар.
То је било седам једноставних начина да се провери да ли су се јаја покварила. Сигурно се питате, шта можете учинити са јајима која су на ивици истека? Па, предлажем да урадите следеће.
Шта радити са јајима која ће ускоро истећи?
Јаја која ће ускоро истећи могу се киселити и јести са салатом. Јаја тврдо скувајте и оставите их у тегли са сланом водом да добију љупка, љубичаста кисела јаја!
Али, како можете чувати јаја како би била што дуже свежа? У наставку погледајте савете за чување јаја.
Савети за чување јаја
Схуттерстоцк
- Чувајте јаја у фрижидеру
Хладна температура фрижидера спречиће раст бактерија и гљивица. Јаја држите у средњем одељку, а не у телу фрижидера.
- Држите јаја у картону
Чување јаја у картону ће их задржати заштићена и свежа дуже време.
- Не перите јаја
Прање јаја данима пре употребе може уклонити њихов „процват“, тј. Слој који штити јаја од бактерија. Оперите јаја непосредно пре употребе.
Јасно је да се јаја могу конзумирати након датума „продаје до“ или „датума истека“. У овој ери несташице хране морате ценити храну без обзира на трошкове. Правећи брз и једноставан тест јајашаца, можете направити мали корак ка побољшању овог света. Користите добре методе чувања и уверите се да се јаје и даље може јести јер заражена јаја могу проузроковати тровање храном. Ево бољег здравља и одрживости. Живели!
Референце
- Фондација Академије за исхрану и дијететику „Америка која троши храну и могућности да направе разлику“.