Преглед садржаја:
- Зашто људи лажу?
- 1. Манипулирати људима
- 2. Бити друштвено пожељан
- 3. Да некога заштитимо
- 4. За боље самопоштовање
- 5. Да прикрије анксиозност и поремећаје личности
- 6. Осећати контролу над ситуацијама
- 7. Да не повредите друге и избегнете сукобе
- 4 извора
Лагати је људски. Људи у просеку леже у једној од три до пет интеракција (1). Белла Де Пауло, психолог са Универзитета у Виргинији, спровела је истраживање под називом „Многа лица лажи“. Према студији, људи су углавном лагали о својим осећањима и мишљењима да би или сакрили своје недостатке или не повредили нечија осећања (2).
Током година постојало је много теорија и схватања како би се идентификовао лажов. Неки од знакова укључују одвраћање погледа, трептање, нервозу, лажни осмех, нескладност у говору, недоследност у изјавама и наглашен језик (3).
Схуттерстоцк
Зашто људи лажу?
хттпс
1. Манипулирати људима
Схуттерстоцк
Највећи лажови су манипулатори. Ова посебна личност позната је као макијавелска личност. Мацхиевеллианисти су људи који лажу из себичних разлога. Прибегавају компулзивном лагању користећи неетичке и социјално увредљиве тактике. То се углавном ради у сврху постизања вишег статуса или моћи у друштву.
Не изненађује заправо да што више ове особине имате, већа је вероватноћа да ћете бити компулзивни лажов. Такође, ови људи много чешће користе самооријентисане корисне лажи него што би то учинили ради заштите других.
Људи који су генерално манипулативни много су склонији томе да ситуацију искористе у своју корист. То се ради ради постизања прецизних циљева, попут пола, статуса, љубави, новца или моћи, чак и ако су краткотрајни. Дакле, код ове врсте лажи нема другог корисника - осим њих самих.
2. Бити друштвено пожељан
Схуттерстоцк
Сада је ово лукав начин да се лаже у смислу разумевања корисника. Друштвено пожељна особа је она која жели да стекне све више и више прихватања у друштву. Они непрестано размишљају и питају се да ли би их други одобрили или њихове поступке.
Људи који лажу за одређену корист непрестано ризикују своју репутацију. Њихова потреба за пожељношћу и овде је у много већем ризику. Можда ће бити занимљиво напоменути да људи који желе социјалну пожељност никада нису лагали довољно да би постигли било какав значај у статистици.
3. Да некога заштитимо
Схуттерстоцк
Нису све лажи себичне. Понекад људи лажу како би заштитили своје вољене - супружника, брата / сестру, пријатеља или колегу - од штете или туге. На пример, можда пријатељица похвали одећу своје најбоље пријатељице, иако није сјајна, да не повреди њена осећања. Трошкови скретања из поштења овде нису непожељни и можда су далеко прихватљивији уопште.
Те лажи имају за циљ да некога изгледају или осећају боље, спрече да их повреде или осрамоте или заштите од казне.
4. За боље самопоштовање
Схуттерстоцк
Добро самопоштовање саставни је део препознавања сопствене вредности. Људи који немају самопоштовање или имају ниско самопоштовање имају тенденцију да лажу много више у поређењу са људима са правим нивоом самопоштовања. То значи да што је осећај самопоштовања мањи, то је већа учесталост лажи.
Према Роберту Фелдману, психологу са Универзитета у Массацхусеттсу, људи лажу када им је угрожено самопоштовање. Такви људи мисле да ће лагање побољшати перцепцију других о њима. Лажу како би искрцали себи бољи идентитет и стекли друштвено прихватање.
5. Да прикрије анксиозност и поремећаје личности
Схуттерстоцк
Анксиозни поремећаји су једна од најчешћих менталних болести и погађају око 40 милиона људи у САД-у (4). Људи који лажу због анксиозности то раде тако да приме мало повећања самопоуздања.
Људи који су склони анксиозности често се заговарају у лажима које су им корисне.
Људи са нарцисоидним поремећајима личности и психопатским или социопатским особинама лажу да заварају или манипулишу људима у своју корист. Неки чак лажу јер им то пружа садистичко задовољство и осећај да су супериорнији од других.
6. Осећати контролу над ситуацијама
Схуттерстоцк
Неки људи прибегавају лажи да би контролирали ситуацију и утицали на њен исход тако да добију реакције или одлуке које желе. Такви људи често сматрају да је истина незгодна јер није усклађена са њиховом верзијом ствари.
Особа која лаже из самог узбуђења да би видела у којој мери се може извући својим лажима. То раде како би тестирали своју снагу и радијус утицаја. Контрола одговора променом истине ствара лажни осећај стварности између лажљивца и примаоца. То може довести до пристрасности и погрешних пресуда јер се одлука заснива на погрешним информацијама.
7. Да не повредите друге и избегнете сукобе
Схуттерстоцк
Још један разлог због којег људи избегавају да говоре истину јесте спречавање ескалације негативне ситуације. Они осећају да могу заштитити осећања, а неколико белих лажи могу спасити ситуацију.
Један од уобичајених примера овога је када ваш пријатељ покушава да изађе из плана и стално лаже о својој локацији. Други пример је завршавање непријатног телефонског разговора тако што ћете рећи да је неко на вратима или да примате други позив.
Особа лаже јер, према њиховим речима, лаж може имати више користи него негативних последица. У таквим ситуацијама људи на крају лажу, плаше се казне или непријатне реакције друге стране на истину. На пример, ученик може лагати о својим оценама како би избегао могући сукоб са родитељима.
Овде треба да разумете једно - лагање у већини случајева није идеално. Међутим, не значи да се то сваки пут ради са штетним намерама.
Главни циљ нашег чланка је ретроспектива о томе зашто толико лажем? а такође ће вас освестити и развити више разумевања ситуације и мотива који стоји иза некога ко лаже. Сад кад знате зашто људи лажу, добро размислите пре него што следећи пут некога осуђујете због лажи.
Надамо се да је овај чланак информативан. Пошаљите своје повратне информације и предлоге у поље за коментаре испод.
4 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Сви то још чине: Истражујући друштвену трансмисију лажљивог понашања, Плос Оне, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4198136/
- Многа лица лажи, Одељење за психологију, Универзитет у Калифорнији, Санта Барбара, Калифорнија.
хттпс://смг.медиа.мит.еду/либрари/ДеПауло.МаниФацесОфЛиес.пдф
- СВЕТ ЛАЖИ, Часопис за међукултурну психологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2957901/
- Чињенице и статистика, Америчко удружење за анксиозност и депресију.
хттпс://адаа.орг/абоут-адаа/пресс-роом/фацтс-статистицс