Преглед садржаја:
- Како се бринути о коси током трудноће
- 1. Идите на масажу косе
- 2. Шампон и стање
- 3. Избегавајте бојење косе
- 4. Избегавајте чешљање влажне косе
- 5. Идите на редовне шишање косе
- 6. Схватите свој тип косе
- 7. Придржавајте се уравнотежене дијете
- 8. Опусти се
- 9 извора
Трудноћа је несумњиво једна од најневероватнијих фаза женског живота. Док се припремате за неговање малог детета који расте у вама, ваше тело пролази кроз разне промене. Већина ових промена током овог периода настају услед хормоналних промена које се дешавају унутар. Ови додатни хормони у вашем телу могу створити промену у редовним циклусима косе (1), (2).
Ваша коса може изгледати гушће и више ће се одбијати или постати превише коврџава, сува или коврчава. Неке жене такође могу доживети велику количину опадања косе.
У већини случајева, уз правилну негу и добру исхрану, коса се враћа у природно стање у року од шест месеци од испоруке. Брига о вашем здрављу током ових посебних девет месеци пресудна је за здравље ваше косе и коже и ваше опште добро. Ево неколико савета који вам могу помоћи.
Како се бринути о коси током трудноће
1. Идите на масажу косе
Одличан начин за бригу о коси током трудноће и истовремено опуштање је препуштање доброј масажи косе. Масирање власишта уљем повећава дебљину косе и побољшава циркулацију крви, што може подстаћи раст косе (3).
Подмазујте косу најмање три до четири пута недељно. Коришћење природних уља за косу одличан је начин да косу додате мало хране (4). Одлучите се за уља која садрже здраве састојке, попут маслиновог, кокосовог и бадемовог уља. Уље мало загрејте, пазећи да није превруће, већ само топло. Масирајте ово кроз кожу главе и косу.
Ово ће вам помоћи да ојачате корење и спречите опадање косе. Можете да омотате топли пешкир око главе како бисте додали неке додатне погодности.
2. Шампон и стање
Обавезно користите шампон најмање једном до два пута недељно. Користите благи шампон. Нанесите балзам сваки пут када оперете косу. Обратите посебну пажњу на врхове косе како бисте избегли суве или подељене врхове.
Како напредујете у трудноћи, прање косе постаје све теже и теже. Замолите свог партнера да вам помогне у овоме.
3. Избегавајте бојење косе
Најбоље је избегавати бојење косе док сте трудни. Студије показују да употреба боја за косу може повећати ризик од мале порођајне тежине, неуробластома и леукемије код потомака (5), (6), (7). Међутим, друга студија наводи да употреба производа за косу три до четири пута током трудноће није разлог за забринутост и не повећава ризик од нежељених ефеката на бебу (8).
Али како одређене боје и боје за косу могу изазвати алергије или инфекције, током трудноће их је боље избегавати.
4. Избегавајте чешљање влажне косе
Избегавајте чешљање косе када је мокра. Оставите косу да се природно осуши или користите сушило за косу на средњој врућини. Чешљајте је чешљем са широким зубима када је сув. Ово ће помоћи у спречавању опадања косе.
5. Идите на редовне шишање косе
Ваша коса пролази кроз различите промене током трудноће, узрокујући разлику у структури и дебљини косе. Добра је идеја да се одлучите за редовно шишање косе које ће вам помоћи да избегнете подељене или грубе врхове. Нови стил такође одлично побољшава расположење!
6. Схватите свој тип косе
Хормонске промене заиста могу да се зезну са вашом врстом косе. Најбоље је да разумете свој тип косе јер се она мења током ове фазе.
Користите производе који су посебно створени за овај тип косе. То ће вам помоћи додати потребну храну вашој коси, чинећи је мање склоном оштећењу и паду.
Обавите лепу фризуру која ће вам помоћи да обликујете променљиви тип косе или вам само подигне расположење!
7. Придржавајте се уравнотежене дијете
Све што сада једете помоћи ће вам да негујете бебу и даћете телу потребну снагу да прође кроз промене (9). Уравнотежена исхрана је важна да бисте хранили и косу.
Укључите млеко, воће, поврће, месо, рибу, сочиво, житарице и суво воће и друге такве састојке у своју свакодневну исхрану. Проверите код свог лекара да ли постоје одређене намирнице којих бисте се требали клонити током трудноће.
8. Опусти се
Стрес је један од кључних разлога опадања косе током трудноће. Промена хормона и промене расположења могу имати негативан исход на вашој коси.
Радите активности које вам помажу да се опустите. Окупајте се дуго, упалите ароматичне свеће, послушајте умирујућу музику, медитирајте, вежбајте јогу, спавајте, идите на опуштајућу масажу главе у салон или се препустите малопродајној терапији.
Ови једноставни кораци могу играти велику улогу у олакшавању трудноће и помоћи вам да се боље носите са променама кроз које пролазите. Ово је посебно време, па уживајте у њему пуним плућима.
9 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Гизленти, С и ТР Екмекци. „Промене у циклусу косе током гестације и постпарталног периода.“ Часопис Европске академије за дерматологију и венерологију: ЈЕАДВ вол. 28,7 (2014): 878-81.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23682615/
- Ниссимов, Ј и У Елцхалал. „Пречник косе на глави се повећава током трудноће.“ Клиничка и експериментална дерматологија вол. 28,5 (2003): 525-30.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/12950345/
- Коиама, Таро и сар. „Стандардизована масажа власишта резултира повећаном густином косе индуковањем сила истезања на дермалне ћелије папиле у поткожном ткиву.“ Епласти вол. 16 е8. 25. јануара 2016.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4740347/
- Кеис, К ет ал. „Истраживање способности продирања различитих уља у влакна људске косе.“ Часопис за козметичке науке вол. 56,5 (2005): 283-95.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16258695/
- Јианг, Цхао и сар. „Ефекат излагања бојама за косу пре трудноће на порођајну тежину новорођенчади: угнежђена студија о контроли случајева.“ БМЦ трудноћа и порођај вол. 18,1 144.
хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/29743046/
- МцЦалл, Ерин Е и сар. „Употреба боје за косу мајке и ризик од неуробластома код потомака.“ Узроци рака и контрола: ЦЦЦ вол. 16,6 (2005): 743-8.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16049813/
- Цоуто, Арналдо Ц и сар. „Трудноћа, изложеност мајки бојама за косу и козметике за исправљање косе и рана леукемија.“ Хемијско-биолошке интеракције вол. 205,1 (2013): 46-52.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23747844/
- Цхуа-Гоцхецо, Ангела и сар. „Безбедност производа за косу током трудноће: лична употреба и професионална изложеност.“ Канадски породични лекар Медецин де фамилле цанадиен вол. 54,10 (2008): 1386-8.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2567273/
- Даниелевицз, Х ет ал. „Дијета у трудноћи - више од хране.“ Европски часопис за педијатрију вол. 176,12 (2017): 1573-1579.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5682869/