Преглед садржаја:
- Шта је родна равноправност?
- Зашто нам је родна равноправност потребна више него икад
- Равноправност полова вс. Родна равноправност: у чему је разлика?
- Референце
Ако нам је сада потребна једна ствар више него икад , то је родна равноправност. Реч „капитал“ дефинисана је као „квалитет поштености и непристрасности“. Иако је „родна равноправност“ држава у којој пол не утиче на приступ правима и могућностима, управо „родна равноправност“ поставља сцену за родну равноправност. Ова два израза могу звучати слично, али имају различита значења. Замислите то овако: ако је једнакост наш крајњи циљ, једнакост је средство за постизање тамо. У овом чланку ћемо осветлити концепт родне равноправности, зашто је то важно и зашто је то ствар свих.
Шта је родна равноправност?
Према Међународној организацији рада, концепт родне равноправности односи се на „ правичност поступања према женама и мушкарцима, у складу са њиховим потребама . То може укључивати једнак третман или третман који је различит, али који се сматра еквивалентним у погледу права, накнада, обавеза и могућности.
Другим речима, родна равноправност означава процес праведне расподеле ресурса, програма, могућности и доношења одлука и мушкарцима и женама. Све мора бити 50/50. Да би га постигао, свако мора имати приступ читавом низу могућности.
Зашто нам је родна равноправност потребна више него икад
Жене чине половину светске популације - тачније 49,55% - ипак нам често ускраћују једнак приступ здравству, образовању, политичком и економском учешћу. Ово није „женско питање“ - то је питање права и значајно штети економском развоју земље.
Тужна истина је да тренутно ниједна земља на свету није на путу да постигне истинску родну равноправност. Заправо, садашњим темпом напретка биће потребно још 202 године да би се постигла родна равноправност на глобалном нивоу (1).
Значи да ће требати још око шест генерација да би наша велика, велика, велика, велика, велика, праунучад видела свет без родне неједнакости. То је страшна вест не само за наше ћерке, већ и за наше синове - јер утиче на све.
Оно што нам треба је темељна анализа организационих пракси и политика које могу ометати учешће жена и девојака. Неки од њих укључују праксе запошљавања и запошљавања, стопе учешћа, расподелу ресурса и програмирање активности. Али тренутни сценарио изгледа врло, врло тужно:
- Према новом извештају Глассдоор-а, у САД-у мушкарци у просеку зарађују 21,4% већу основну плату од жена (2).
- Ако је у вашем кандидатском фонду само једна жена, статистички нема шансе да ће добити посао (3).
- У корпоративној Америци мушкарци промовишу 30% више стопе од жена током њихове ране фазе каријере, а жене на почетном нивоу имају знатно већу вероватноћу од мушкараца да су провеле пет или више година у истој улози (4).
- Више је извршних директора великих америчких компанија који се зову Давид, Стеве и Јохн него оних који су жене (5%) (5).
- Жене заузимају само 21% места у светским парламентима, а само 8% министара кабинета у свету су жене (6).
- Отприлике 60% хронично гладних у свету су жене и девојке (6).
- Родно засновано насиље један је од највећих узрока повреда и смрти жена у свету, што узрокује више смртних случајева и инвалидитета међу женама старости од 15 до 44 године, него карцином, маларија, саобраћајне несреће и рат (6).
Равноправност полова вс. Родна равноправност: у чему је разлика?
интеракцијаинституте.орг, Заслуга: Интерацтион Институте фор Социал Цханге - Уметник: Ангус Магуире.
Равноправност полова не значи увек да мушкарци и жене треба да се поступају потпуно исто. Биолошке полне разлике су неизбежне, па је разумно да мушкарци и жене имају различита законска права у неким случајевима. На пример, само жене захтевају породиљско одсуство посебно за трудноћу и рођење. (Иако је борба за очинство такође тренутно у порасту како би се мушкарци подстакли да играју активнију улогу у одгајању деце и да смање јаз у платама међу половима).
Погледајте то овако: Возите се у аутобусу у којем су 30-годишња дама и 65-годишњак и само једно празно место. Ко би идеално требало да добије место? То је старац. Иако му је жена конкуренција, по капиталу, старом господину је место потребно више.
Оно што нам је потребно у оваквим сценаријима није једнак третман, већ једнак третман. Праведност препознаје разлике у способностима и чињеницу да правичност често захтева другачије поступање према људима, тако да могу постићи исти исход .
Понекад је родна равноправност апсолутно неопходна за постизање нашег циља родне равноправности, јер срж овог проблема лежи у ирационалним пристрасностима и предрасудама којима су жене рутински изложене. Међутим, то није увек случај.
Док се родна равноправност бави једнаким могућностима , родна равноправност се бави једнаким исходима . Постоји јасна разлика. Укратко, родна равноправност наглашава идеју да поступање са свима потпуно исто заправо није фер. Ово чини брисање наших индивидуалних разлика и потреба и уместо тога промовише привилегију.
Аудре Лорде је једном рекла, „ Нису наше разлике оне које нас деле. Наша је неспособност да препознамо, прихватимо и прославимо те разлике. ”
Оно што заиста треба да урадимо је да пустимо једну дефиницију „успеха“ и препознамо своје разлике као јединствене. Систем је мањкав не због ових разлика , већ зато што не задовољава свачије појединачне потребе .
Референце
- Светски економски форум „Затварање родне празнине“
- „Напредак у родној разлици у плати: 2019“ Глассдоор.цом
- „Ако је само једна жена у вашем кандидатском фонду, статистички нема шансе да буде запослена“, Харвард Бусинесс Ревиев
- „Време је да компаније испробају нову књигу о родној равноправности“ Тхе Валл Стреет Јоурнал
- „Више људи је звало Дејвида и Стива да воде компаније ФТСЕ 100…“ Независно
- „Чињенице убице о родној равноправности“ Окфам, Нови Зеланд