Преглед садржаја:
- Да ли си знао?
- Зашто се људи осећају усамљено у везама?
- Како победити усамљеност у вези
- 1. Процените себе
- 2. Прво заволи себе
- 3. Нека вас лажни свет друштвених медија не завара
- 4. Не осећајте се кривим
- 5. Разговарајте са партнером о томе како се осећате
- Референце
Осећај усамљености нема никакве везе са тим што сте у вези. У ствари, особа може бити у великој групи, смејати се и разговарати, али осећати се изузетно усамљено. То је стање ума које људи често доживе када не пронађу посебну везу са неким ко их разуме и на основном нивоу се односи на њих. Померите се надоле да бисте сазнали како да престанете да се осећате усамљено?
Да ли си знао?
- Око 80% популације од 18 година и 40% старијих од 65 година изјавило је да је у неком тренутку усамљено (1).
- Према истраживачком центру Пев, три од десет Американаца незадовољних породичним животом осећају се усамљено (2).
- Према истраживању које су спровели КФФ и Тхе Ецономист, више од 22% одраслих у САД-у, 23% у Великој Британији и 9% у Јапану каже да се често осећа усамљено и да им недостаје дружења (3).
Погоршава ситуацију када се човек осећа усамљеним упркос томе што има партнера. То је зато што је то оно што су идеалне везе намењене - натерајте вас и вашу сродну душу да се повежете на другом нивоу. Људи који су у вези могу бити усамљени јер ствари не функционишу добро између пара или очекују да њихови партнери попуне празнину коју имају у себи.
Који год да је проблем, ако се осећате усамљено, време је да то промените. Постоји неколико начина на које можете осигурати да вас не муче мисли о усамљености док сте у вези.
Пре него што дођемо до савета за решавање овог проблема, морате да схватите зашто уопште имате те мисли.
Зашто се људи осећају усамљено у везама?
Схуттерстоцк
- Веза са партнером није толико блиска као што је била.
- Обоје сте изгубили везу коју сте некада имали и имате мање емпатије једни за друге.
- Не желите да се отворите једни другима јер се бојите да не будете рањиви и да не будете повређени.
- Престали сте да комуницирате.
Погледајмо сада начине на које можете превазићи ову усамљеност.
Како победити усамљеност у вези
1. Процените себе
иСтоцк
Већина људи ступи у везу јер су заљубљени једно у друго. Ако су се ствари промениле откако сте се окупили, уместо да сву кривицу свалите на другу особу, прво процените себе. Можда сте се временом променили и постали затворенији, чуванији.
Покушајте да се сетите добрих времена, разлога због којих сте се заљубили у свог партнера. Сетите се како сте се заиста осећали. Можете добити дневник и записати детаље о својој љубави. Не фокусирајте се на негативне. Ради то редовно.
Запишите ствари које волите и цените код свог партнера. Ако се бавите вођењем дневника, вероватно имате старе уносе. Прочитајте их изнова и изнова. Напишите им љубавно писмо и реците им зашто и колико их цените.
Ове вежбе не само да ће вас обоје зближити већ и обновити љубавну везу. Ако дајете својих 100% вези, ваш партнер је дужан да одговори.
2. Прво заволи себе
иСтоцк
Пресуда, туга и страх могу убити љубав. Не можете волети некога свим срцем ако себе не волите безусловно. Престаните да се осуђујете због сваког недостатка. Дајте си одушка, дајте одушка.
Утишајте гласове који кажу да нисте довољно добри. Кад су људи тешки према себи, већа је вероватноћа да ће бити и према својим партнерима кад прође почетна еуфорија љубави.
Ако су вас туга или страх од самоће натерали да уђете у везу, то је од почетка било осуђено на пропаст. Нико не може учинити да се осећате целим осим себе.
Не играјте игру кривице са својим партнером. Никад не помаже. Најбоље што ћете учинити је потражити савјет у пару ако ваш партнер то жели.
3. Нека вас лажни свет друштвених медија не завара
иСтоцк
Ваши пријатељи заједно одморе неколико одмора, постављају љупке слике на Инстаграм и имају најбољи живот икада. Чини да погледате у свој живот и осетите ту осећај усамљености? Све што ваш партнер ради је да оде на посао и врати се исцрпљен?
Не упоређуј свој живот са туђим. Невероватно је да имају сјајан живот. Али, већина тога може бити лажна и претерана. Сигурно ће имати проблема, али то наравно неће приказивати на друштвеним мрежама.
Цените шта имате и шта ваш партнер чини за вас. Понекад све што треба да урадимо је да добро, пажљиво погледамо своје благослове да бисмо схватили колико смо срећни. Ово ће вам дефинитивно дати бољу перспективу живота.
4. Не осећајте се кривим
Схуттерстоцк
Можда ћете бити криви за то што се осећате усамљено. То је још једна негативна емоција. Ваша осећања су важна и ваљана - не дозволите да вам ико каже другачије. Ваш циљ треба да буде да се носите са осећањем, а не да се осећате гори због њега.
Прихватите и потражите помоћ. Усамљеност је сада постала културно питање и све више се успостављају системи подршке који се баве тим проблемом. Најбоље би било разговарати о томе са професионалцем.
Ако то није опција за вас, поверите се некоме коме верујете. Пријатељ, рођак - неко ко би разумео ваше становиште и помогао вам да потражите светлост на крају тунела.
5. Разговарајте са партнером о томе како се осећате
иСтоцк
Усамљеност може довести до депресије ако се не лечи на време. Многи људи имају тенденцију да игноришу своја осећања јер их је срамота да признају да им је потребан људски контакт.
Осјећај усамљености у вези или чак када имате партнера може бити мучно искуство. Уклето је делити кревет с неким, а осећати се отуђено. Али, не мора бити тако. Шта радити када се осећате усамљено? Вежбајте позитивно размишљање и потражите стручну помоћ ако је потребно. Нека вам буде приоритет. Живот је прекратак да бисмо патили у тишини. Узмите ствар у своје руке и живите пуним плућима.
Испробајте ове савете и јавите нам како је прошло у одељку за коментаре испод.
Референце
- „Усамљеност је важна: теоријски и емпиријски преглед последица и механизама“ Анали бихевиоралне медицине, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Американци незадовољни породичним, социјалним или финансијским животом чешће ће рећи да се осећају усамљено“, истраживачки центар Пев.
- „Усамљеност и социјална изолација у Сједињеним Државама, Уједињеном Краљевству и Јапану: међународно истраживање“ КФФ.