Преглед садржаја:
- Коју храну треба јести док вам је мучно?
- 1. Јабуке
- 2. Ђумбир
- 3. Кокосова вода
- 4. Бујони
- 5. Банане
- 6. Биљни чајеви
- Коју храну треба да избегавате?
- 1. Кисело воће
- 2. Масна храна
- 3. Млеко (млечни производи)
- 4. Рафинирани шећер
- 5. Сода
- 6. Зачињена храна
- 7. Алкохол
- Савети за контролу мучнине
- Закључак
- Референце
Мучнина може бити прилично непријатна и чак узроковати повраћање. Иако то само по себи није болест, то је симптом који би могао бити знак основног проблема
Већина одраслих с времена на време осети мучнину. Узрокује га неколико фактора, укључујући нетолеранцију за храну, алергије, болести црева, хирургију, трудноћу, лечење карцинома, одређене лекове и поремећаје хормона.
Јести док вам је мучно може бити изазов. Кључ је у томе да останете хидрирани и уравнотежите електролите у свом телу.
Такође је важно шта једете. У овом посту ћемо вам дати листу хране коју морате да једете / избегавате док се осећате мучно.
Коју храну треба јести док вам је мучно?
1. Јабуке
Схуттерстоцк
Јабуке садрже пуно влакана и помажу вам да се тело брже ослободи токсина. Они такође помажу у варењу (1). На овај начин могу убрзати цревни транзит и помоћи у ублажавању мучнине.
Можете добити јабуку или направити сос од јабука и тостирати.
2. Ђумбир
Схуттерстоцк
Показало се да гингерол и шогаол, две главне компоненте ђумбира, ублажавају мучнину код хемотерапијских пацијената (2).
Ђумбир такође помаже у ублажавању јутарњих мучнина које су често повезане са трудноћом (3).
Корен ђумбира можете жвакати или кувати водом и конзумирати.
Напомена: Обавезно избегавајте вишак ђумбира током лета, јер то може довести до печења.
3. Кокосова вода
Схуттерстоцк
Кокосова вода игра важну улогу у помагању код мучнине (4). Може помоћи у лечењу јутарњих мучнина код трудница и мучнине повезане са дехидрацијом код новорођенчади и деце.
Кашика сока лимете са чашом кокосове воде може помоћи у ублажавању мучнине. Док кокосова вода има електролите, сок лимете може побољшати укус.
4. Бујони
Схуттерстоцк
Зар не волимо да имамо супе када смо болесни? Па, постоји разлог иза тога. Врућа чорба помаже у уклањању мучнине узроковане главобољама и загушењима (5). Када током болести прелазите са течне на чврсту храну, чорба може бити добра опција.
5. Банане
Схуттерстоцк
Мучнина може отежати исхрану. Стога је важно конзумирати храну богату храњивим састојцима. Банане у ово доба служе као оброк од велике снаге. Енергетски су густи, а подстичу и стварање слузи у слузници желуца (6). Ово помаже у ублажавању желучаних сметњи, укључујући мучнину.
6. Биљни чајеви
Схуттерстоцк
Биљни чајеви, попут оне од пеперминта и камилице, показали су да ублажавају мучнину код жена које су биле подвргнуте Ц-резу (7).
Иако не постоје научни докази који то поткрепљују, многи људи са мучнином сматрају да су биљни чајеви корисни у ублажавању симптома.
Ово су намирнице које вам могу помоћи да ублажите мучнину. Али уклањање погрешне хране једнако је важно као и конзумирање праве. У следећем одељку смо навели храну коју треба да избегавате јер може да погорша мучнину.
Коју храну треба да избегавате?
1. Кисело воће
Схуттерстоцк
Конзумација киселог воћа више узнемирава стомак. Стога се одлучите за некисело воће (попут банана је боља опција.
2. Масна храна
Чиреви и гастроинтестиналне болести могу бити врло неугодни за ваш пробавни систем. Ова храна поспешује гас и доводи до лошег варења.
3. Млеко (млечни производи)
Схуттерстоцк
Млечни производи, укључујући млеко, могу погоршати мучнину и повраћање (8).
4. Рафинирани шећер
Храна богата рафинираним шећером није лако сварљива. Они могу довести до жгаравице и, на крају, мучнине (9).
5. Сода
Схуттерстоцк
Сода или друга газирана пића могу изазвати жгаравицу и пробавне сметње (10). Такође садрже пуно шећера и могу вам пореметити стомак.
6. Зачињена храна
Зачињена храна може иритирати стомак и погоршати симптоме гастритиса (11). То може довести до мучнине.
7. Алкохол
Схуттерстоцк
Алкохол је диуретик због којег ваш систем губи воду, што може довести до дехидрације (12). То на крају може изазвати мучнину.
Ова храна / пиће могу погоршати мучнину. Стога вам предлажемо да се клоните њих. Поред тога, постоје и други начини на које можете задржати мучнину.
Савети за контролу мучнине
Ево неколико савета које можете следити да бисте спречили или лечили мучнину:
- Обавезно једите нешто здраво сваких 1 до 2 сата.
- Једите и пијте полако јер ће вам то помоћи да се опустите док уживате у оброку. Такође, избегавајте истовремено конзумирање чврстих и течних састојака. Запамтите, ваш стомак је већ узнемирен, па будите спор.
- Избегавајте да лежите равно на стомаку одмах након јела, јер то може створити притисак на стомак.
- Припрема хране и одређени мириси такође могу изазвати мучнину. Дакле, будите опрезни са припремама.
- Исперите уста након што нешто поједете. Непријатан мирис који се задржава у устима такође може проузроковати мучнину.
- Избегавајте да будете у близини кухиње или било ког подручја за кување где различити мириси хране током кувања могу погоршати симптом.
Закључак
Одређена храна се добро подноси док вам је мучно. Једите их у малим оброцима у правилним интервалима. Нека ваша храна буде лагана и хидрирани. На овај начин можете побољшати мучнину и спречити њено понављање.
Шта сте радили последњи пут кад вам је било мучно? Имате ли савета? Зашто их не бисте поделили са нама остављајући коментар у пољу испод?
Референце
-
- „Ево 10 забавних чињеница о јабукама“ Влада Конектиката.
- „Ђумбир-механизам деловања у мучнини и повраћању изазваној хемотерапијом: Преглед“ Критични прегледи у науци о храни и исхрани, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
- „Колико је ризом ђумбира сигуран за смањење мучнине и повраћања код жена током ране трудноће?“ Фоодс, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Рехидрација након вежбања свежом младом кокосовом водом, угљенохидратно-електролитским напитком и обичном водом“ Јоурнал оф Пхисиологицал Антхропологи анд Апплиед Хуман Сциенце, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Ефекти пијења топле воде, хладне воде и пилеће супе на брзину носне слузи и отпор носном протоку ваздуха“ Цхест, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Банане и мучнина“ МедлинеПлус, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Испитивање ефикасности ароматерапије пеперминта на мучнину код жена након Ц-пресека“ Часопис за холистичку негу, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
- „Упутства за мучнину, повраћање и дијареју“ Иоунгстовн Стате Университи.
- „Увод: Шта јести кад не можете да једете“ Глобални напредак у здравству и медицини, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Ослобађање од уобичајених проблема у трудноћи“ Миссоури Департмент оф Хеалтх & Сениор Сервицес.
- Национални институт за здравство „Осећања црева у вези са гастритисом“.
- „Мамурлук“ Станфордска канцеларија за алкохолну политику и образовање.