Преглед садржаја:
- Шта су келоиди?
- Може ли уље чајевца лечити келоиде?
- Како се користи уље чајевца за спречавање келоида
- 1. Уље чајевца и морска сол
- 2. Аспирин и уље чајевца
- 3. Уље лаванде и чајевца
- 4. Уље чајевца и витамин Е
- 5. Уље чајевца и вазелин
- 6. Уље чајевца и кокосово уље
- Ризици или нежељени ефекти употребе уља чајевца за келоиде
Келоиди су првенствено козметичка брига, а не много здравствена брига. Појављују се када дође до прекомерног раста ткива ожиљака. Појава келоида на лицу или грудима може појединца учинити превише свесним о њиховом изгледу. Иако постоје хируршке опције за минимизирање њиховог изгледа, уље чајевца се сматра ефикасним нехируршким начином лечења келоида.
Не постоје студије које подржавају да уље чајевца може лечити постојеће келоиде. Међутим, постоје начини на које уље чајевог дрвета можете смањити шансе за развој келоида. Померите се надоле за више информација.
Шта су келоиди?
Келоиди су подигнута ожиљна ткива која се јављају на месту повреде. Могу се појавити када ваша кожа задоби повреду због операције, трауме, пирсинга, пликова, вакцинације и акни. Келоиди се разликују од нормалних ожиљака.
Келоид је много већи и подигнут од првобитне ране. Обично се ваша кожа зарасте када је повређена. Рана се затвара и на том месту се ствара ожиљак. Међутим, за разлику од нормалних ожиљака, келоидна ожиљна ткива ће наставити да расту (попут подигнуте кврге) чак и након затварања ране. Постају много већи и настављају да расту док не достигну коначну величину.
Ожиљак може изгледати попут грудвице меса и често га сврби. Келоидни ожиљци обично нису штетни и нису главна здравствена брига. Међутим, могу изазвати мање нелагодности, као што су иритација, свраб и осетљивост.
Ваши гени могу такође бити одговорни за келоиде. Према истраживачима у болници Хенри Форд, они који имају измењени ген под називом АХНАК, склони су развоју келоида (1). Међутим, потребно је више студија да би се закључила улога генетике у развоју келоида.
Лечење келоида може бити незгодно. Постоје хируршке опције, али ткиво ожиљка може се поново појавити док ваша кожа покушава да се поправи. Стога људи често прибегавају кућним лековима за управљање келоидима. Уље чајевца је широко коришћена опција лечења келоида код куће. Али да ли је то корисно? Хајде да сазнамо.
Може ли уље чајевца лечити келоиде?
Ако је реч о постојећем келоиду, не, уље чајевца не може да га лечи.
На интернету ћете пронаћи мноштво чланака који тврде да уље чајевца може лечити келоидне ожиљке. Међутим, нема научног доказа који би поткрепио ту тврдњу. Ожиљци, било да се ради о келоидима или било којој другој врсти ожиљака, тешко се уклањају, чак и након професионалног третмана. Можете само да минимизирате њихов изглед.
Међутим, уље чајевца може помоћи у смањењу ризика од развоја келоидних ожиљака. Било којој рани је потребно правилно зарастање. Ако се не зарасте правилно, може остати ожиљак. Уље чајевца може промовисати правилно зарастање ваше ране и помоћи умањити шансе за настанак келоидног ожиљка.
То је пре свега зато што:
- Уље чајевца има антимикробна и протуупална својства (2). То значи да може спречити инфекције и смањити упалу, помажући правилно зарастање рана.
- Уље чајевца такође има антисептичка својства (3). Свежи посекотине и ране су склони инфекцијама, што може одложити процес зарастања и повећати ризик од ожиљака. Уље чајевца може спречити раст микроба и брже зацелити рану.
Без обзира да ли имате пиерцинг (на носу, грудима, ушним ресицама итд.) Или акне, посекотине и ране, ова својства уља чајевца могу вам помоћи:
- Спречити гљивичну инфекцију
- Смањите упале, укључујући црвенило и иритацију
- Смањите гнојне кврге и пустуле које сте могли развити
Како се користи уље чајевца за спречавање келоида
Напомена: Неразређено уље чајевца је врло снажно. Пре употребе разблажите га било којим носачем уља (јојоба, бадемово, маслиново или девичанско кокосово уље).
За све следеће рецепте помешајте 2-3 капи уља чајевца у кашику било којег носача уља, а затим користите мешавину. Пратите исту пропорцију за сва есенцијална уља.
Такође, не наносите ниједну од ових измишљотина на отворену рану. Када рана почне да зараста, користите рецепте да бисте убрзали зарастање и спречили келоиде.
1. Уље чајевца и морска сол
Морска сол има антимикробна својства (4). Помаже у задржавању инфекције. Алое вера има антибактеријска својства (5). Заједно са уљем чајевца помаже у сузбијању упала и инфекција и подстиче правилно зарастање.
Требаћеш
- 1 кашичица морске соли
- 2 кашике воде
- Разређено уље чајевца
- 1/2 кашичице гела алое вере
- Вате
Метод
- Загрејте воду и у њу мешајте морску сол док се не отопи.
- Умочите памучну подлогу у овај раствор и залепите је на погођено место.
- Оставите келоид да се намаче око 5 минута.
- Уклоните памучну подлогу и нанесите разблажено уље чајевца.
- Сачекајте 5 минута док се уље чајевца не упије, а затим нанесите гел алое вере.
Колико често
Једном дневно.
2. Аспирин и уље чајевца
Каже се да аспирин има аналгетички ефекат (6). Ова комбинација аспирина и уља чајевца може помоћи у ублажавању болова и убрзавању зарастања.
Требаћеш
- 4 таблете аспирина
- 1 / 2-1 кашичица воде
- Разређено уље чајевца
Метод
- Здробите таблете аспирина и додајте неколико капи воде. Мешајте док не добијете глатку пасту.
- Нанесите ову пасту на рану и оставите је да делује 15-30 минута док се не осуши.
- Оперите пасту водом и следите ово натапајући разблажено уље чајевца на то подручје.
Колико често?
Једном дневно.
3. Уље лаванде и чајевца
Уље чајевца помаже у уклањању инфекције, док протуупална својства есенцијалног уља лаванде могу помоћи у смањењу упале у погођеном подручју (7).
Требаћеш
- Разређено уље чајевца
- Разређено есенцијално уље лаванде
Метод
- Помијешајте једнаке дијелове уља лаванде и чајевца.
- Нанесите ову мешавину на келоид док се потпуно не покрије.
- Оставите уље као што бисте топикалну маст.
Колико често?
Сваки дан.
4. Уље чајевца и витамин Е
Витамин Е је један од најбогатијих извора антиоксиданата и помаже у одржавању коже влажном (8). Ово је веома важно за правилно зарастање и спречавање ожиљака.
Требаћеш
- 1/2 кашичице разређеног уља чајевца
- 1/2 кашичице уља витамина Е.
Метод
- Помијешајте једнаке дијелове уља чајевца и витамина Е.
- Нанесите ову мешавину уља на погођена подручја.
- Оставите смешу на месту као што бисте топикалну маст.
Колико често?
Сваки дан.
5. Уље чајевца и вазелин
Наношење вазелина на место ране повећава ниво влаге у пределу, што је пресудно за правилно зарастање ране. Нежно масирање подручја може вам помоћи у правилном зацељењу (9). Такође може помоћи у спречавању настанка ожиљака или развоја келоида.
Требаћеш
- ½ кашичица разблаженог уља чајевца
- 1 кашичица вазелина
Метод
- Помијешајте оба састојка.
- Масирајте смешу на погођено подручје.
- Можете га опрати након сат времена или га оставити укљученог.
Колико често
Једном сваког дана.
6. Уље чајевца и кокосово уље
Девичанско кокосово уље влажи и штити кожу и смањује упале (10). Заједно са уљем чајевца може помоћи у зарастању коже и спречавању ожиљака.
Требаћеш
- 2-3 капи уља чајевца
- 1 кашика девичког кокосовог уља
Метод
- Помешајте оба уља.
- Масирајте мешавину на месту ране.
- Оставите га као третман преко ноћи.
Колико често
Једном сваког дана.
Ови лекови могу помоћи у бољем управљању ожиљцима или келоидима. Међутим, употреба уља чајевца долази са неколико фактора ризика којих бисте требали бити свесни.
Ризици или нежељени ефекти употребе уља чајевца за келоиде
Иако је уље чајевца безопасно, може изазвати алергијску реакцију због које се могу развити:
- Црвенило
- Свраба коже
- Осип
- Кошнице
Отуда и јесте