Преглед садржаја:
- Шта је дизентерија?
- Врсте дизентерије
- Како се дизентерија шири?
- Шта узрокује дизентерију?
- Који су симптоми дизентерије?
- Како се дијагностикује дизентерија?
- ОТЦ лечење дизентерије
- Природни начини за управљање дизентеријом
- 1. Сок од поморанџе
- 2. Млаћеница
- 3. Сирова папаја
- 4. Терминалиа Цхебула (Харитаки)
- 5.
- 6.
- 10. Чај од камилице
- Требаћеш
- 11. шаргарепа
- 12. Баел воће
- Превентивне мере
- Савети за превенцију
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 23 извора
Истраживања показују да процењено 165 милиона људи широм света може бити заражено бациларном дизентеријом, а 1,1 милиона људи сваке године умре од инфекције (1).
Дизентерија је једна од најчешћих гастроинтестиналних тегоба. Без одговарајуће неге и правовремене интервенције, то може довести до смрти. Стога је важно потражити лечење на време. У овом чланку ћемо разговарати о узроцима дизентерије, природним начинима за ублажавање симптома и начину на који можете то спречити.
Шта је дизентерија?
Дизентерија је пробавни проблем који се карактерише растреситом и воденастом столицом која садржи крв. Прати га запаљење црева и грчеви у стомаку. Неколико сати или дана може изазвати нелагодност. Међутим, у неким случајевима је познато да траје дуже.
Дизентерију могу изазвати бактерије шигела (шигелоза) и амеба. Бациларна дизентерија је блага, док је амебична дизентерија углавном тешка и захтева хитну медицинску интервенцију. Пацијенти обично оболе од две врсте дизентерије. О њима се говори у наставку.
Врсте дизентерије
- Акутна дизентерија: Акутна дизентерија траје мање од две недеље или 14 дана. Карактеришу га болови у стомаку и лабави покрети. У ретким случајевима, гној се примећује у столици.
- Хронична дизентерија: Хронична дизентерија траје више од 30 дана. Ако се акутна дизентерија не лечи на време, може постати хронична. Опште здравље појединца се нарушава и дугорочно се може показати опасним.
Неке компликације дизентерије су постинфективни артритис, генерализовани напади и хемолиза црвених ћелија услед стварања антитела. Амебна дизентерија може изазвати апсцес јетре, што захтева продужени медицински третман и хоспитализацију ради дренаже.
Како се дизентерија шири?
Дизентерија се обично шири као резултат лоших санитарних услова и навика. Инфекција се шири контактом са храном или водом која је контаминирана излучевинама.
Шигелоза (бактеријска дизентерија) се шири блиским контактом са зараженом особом и инфекцијом контаминираном храном и пићима. Амебна дизентерија се првенствено шири једењем контаминиране хране или пијењем контаминиране воде у тропским областима са лошим санитарним условима.
Шта узрокује дизентерију?
Дизентерију узрокују шигела бактерије или амеба названа Ентамоеба хистолитица. Најчешћи узрок дизентерије су лоши санитарни услови. Остара храна, загађена вода и излагање људским излучевинама други су узроци дизентерије (2).
Људи који живе у пренасељеним подручјима са лошим санитарним стандардима и регионима тропске климе подложни су контаминираној храни и води. Ово чини једноставан канал за хватање инфекције која може изазвати дизентерију. Ова инфекција се такође може пренети путем носача, као што су кућне муве, вода или храна, ау неким случајевима и физичким контактом са другом особом која носи инфекцију (3).
Који су симптоми дизентерије?
- Бол у стомаку
- Лабави покрети и тенезми (нагон за пражњењем црева)
- Дехидратација
- Мучнина и повраћање
- Грозница
- Конвулзије (у ретким случајевима) (4).
Како се дијагностикује дизентерија?
Дизентерија може изазвати озбиљну дехидрацију. Стога је неопходно да се најпре обратите лекару. Ако се не лечи, ово стање може постати потенцијално опасно по живот.
Питаће вас да ли сте недавно путовали. Свако путовање ван земље може помоћи вашем лекару да утврди узрок дизентерије. Будући да постоји много фактора који могу изазвати дизентерију, од вас ће се можда затражити да се подвргнете тесту крви и столице који могу помоћи у утврђивању присуства бактерија. У зависности од резултата, биће вам прописан курс антибиотика за уклањање бактеријске инфекције.
ОТЦ лечење дизентерије
Постоји неколико опција лекова без рецепта који помажу у лечењу дизентерије:
- Бизмутов субсалицилат (познат под називом Пепто-Бисмол) делује антисекреторно на пробавни систем (5). Може помоћи у ублажавању грчева и смањењу честог пражњења црева. Избегавајте узимање лекова попут Лоперамида који смањују перисталтику или црева и могу погоршати ваше стање (6).
- Лекар ће вам прописати дозу антибиотика ако имате тежак случај шигелозе.
- Најважнији аспект дизентерије је брига о дехидрацији. Можете добити оралне рехидрационе растворе (ОРС) и оралне течности, јер могу надокнадити губитак воде и електролита попут натријума и калијума (7).
- Ако имате амебичну дизентерију, саветоваће вам се узимање метронидазола или тинидазола који имају антипротозоално деловање и могу помоћи у борби против инфекције изазване Ентамоеба хистолитица (8), (9).
У случају тешке дизентерије, лекар вам може предложити интравенски (ИВ) капање како би се спречила дехидрација.
Погледајмо кућне лекове за управљање дизентеријом. То може помоћи у благим до умереним случајевима дизентерије. Међутим, у тежим случајевима препоручује се тражење медицинске интервенције.
Природни начини за управљање дизентеријом
1. Сок од поморанџе
Сок од поморанџе садржи флавоноиде који показују антиинфламаторна својства (10). Ова својства могу помоћи да се умири цревна слузница, а такође и да буду хидрирани.
Требаћеш
сок од поморанџе
Шта треба да урадите
Пијте ово током дана.
Колико често то треба да радите
Током дана можете попити до 3-4 чаше сока од поморанџе.
Напомена: Конзумација сока од поморанџе може повећати ниво шећера у крви. То можете да регулишете свеже исцеђеним соком од поморанџе.
2. Млаћеница
Млаћеница садржи пробиотике или добре бактерије. Пробиотици поспешују варење одржавањем равнотеже добрих и лоших бактерија у дигестивном систему (11). Они такође могу помоћи у скраћивању трајања инфекције (12). Избегавајте овај лек ако не подносите лактозу.
Требаћеш
Млаћеница
Шта треба да урадите
Пијте млаћеницу током целог дана.
Колико често то треба да радите
Пијте до 3-4 чаше током дана.
3. Сирова папаја
Истраживања показују да папаја може помоћи у смањењу грчева у стомаку и поспешити редовно пражњење црева (13). Познато је да ублажава пробавне и трбушне проблеме, а такође може помоћи у ублажавању симптома дизентерије.
Требаћеш
- 1 сирова папаја
- 3-4 шоље воде
Шта треба да урадите
- Ољуштите сирову папају и нарибајте је. Кувајте га у води 10-15 минута.
- Течност процедите и конзумирајте док је топла.
Колико често то треба да радите
Пијте ово 2-3 пута дневно.
Напомена: Прекомерна конзумација папаје може довести до иритације желуца, јер има благи лаксативни ефекат и може погоршати симптоме. Стога, ограничите своју потрошњу.
4. Терминалиа Цхебула (Харитаки)
Терминалиа Цхебула је биљка која показује антибактеријска својства (14). Ово може помоћи у ублажавању инфекције повезане са дизентеријом и пружити олакшање.
Требаћеш
- 1/2 кашичице прашка Терминалиа цхебула (харитаки)
- 1 чаша млаке воде
Шта треба да урадите
Конзумирајте Терминалиа цхебула (Харитаки) пре спавања. Пре него што то учините, проверите код аиурведског лекара.
Колико често то треба да радите
Понављајте свако вече док вам не буде боље.
Напомена: Не конзумирајте прекомерне количине ове биљке јер може погоршати ваше стање.
5.
Пискавица поседује одличне лековите и хранљиве особине. Његови састојци смањују упале у дигестивном тракту (15). Ово може помоћи у ослобађању од симптома дизентерије.
Требаћеш
- 1 кашичица праха семена пискавице
- Чаша млаћенице
Шта треба да урадите
Помијешајте семе пискавице у чаши млаћенице и конзумирајте.
Колико често то треба да радите
Урадите то два пута дневно.
6.
- Згњечите банане и помешајте их са млаћеницом.
- Конзумирајте кашасту смешу.
Колико често то треба да радите
Смешу конзумирајте једном дневно.
10. Чај од камилице
Чај од камилице делује као дигестивни релаксант и користи се за лечење гастроинтестиналних поремећаја попут дијареје. Такође показује антибактеријска и антиинфламаторна својства (20). Отуда може помоћи у смањењу цревних упала изазваних дизентеријом.
Требаћеш
- 1 кашичица сувих цветова камилице или врећица чаја од камилице
- 1 шоља воде
Шта треба да урадите
- Скувајте шољу воде и додајте мало осушених цветова камилице. Можете и врећу чаја од камилице натопити шољом вреле воде.
- Додајте листове нане за укус.
Колико често то треба да радите
Пијте ову измишљотину 2-3 пута дневно.
Напомена: Ако сте алергични на цвеће у породици Астерацеае (тратинчице), морате избегавати камилицу јер може изазвати алергијску реакцију. У великим дозама може изазвати мучнину и повраћање.
11. шаргарепа
Сок од шаргарепе богат је извор влакана и може помоћи у дечјој дијареји (21). Може помоћи у ублажавању симптома дизентерије и пружити олакшање.
Требаћеш
4-5 шаргарепа
Шта треба да урадите
- Измешајте шаргарепу да добијете свеж сок и пијуцкајте је.
- Такође можете конзумирати супу од шаргарепе.
Колико често то треба да радите
Пијте 2-3 чаше сока од шаргарепе дневно.
12. Баел воће
Познато је да воће или дрвена јабука Баел помажу у варењу и показују антипаразитска својства (22). Такође је богат танинима, који могу помоћи у смањењу упале.
Требаћеш
- 2 кашичице баел пулпе воћа
- Вода
Шта треба да урадите
- Помешајте целулозу воћа Баел са водом и конзумирајте је.
- Можете и да помешате кашичицу пулпе у једну шољу воде, заједно са кашичицом сушеног ђумбира.
Колико често то треба да радите
Пијте ово 2-3 пута дневно.
Придржавање ових лекова може помоћи у управљању симптомима дизентерије. Такође, имајте на уму следеће мере предострожности док користите било који од ових лекова.
Превентивне мере
- Можете да подносите пост неколико дана ако имате дизентерију, јер може вашем дигестивном систему дати мало времена да се опорави од инфекције. Али морате осигурати пуно течности.
- Хидратација је пресудна за опоравак од дизентерије, јер ово стање може проузроковати озбиљну дехидратацију. Можете конзумирати течност попут црног чаја или спортског напитка инфузираног електролитима.
- Избегавајте рафинирану и прерађену храну, пића са кофеином попут кафе и алкохола. То може изазвати иритацију стомака и погоршати стање.
- Пратите БРАТ дијету (23). Дијета треба да садржи банане, пиринач, сос од јабука и тост. Ова храна је лако сварљива и нежна за пробавни тракт.
- Избегавајте зачињену храну и узмите одговарајући одмор у кревету како бисте осигурали брз опоравак.
Савети за превенцију
- Водите рачуна да вода коју пијете буде пијаћа јер је главни носилац бактерија које изазивају инфекцију. Можете да прокувате воду или користите систем за пречишћавање воде пре него што је попијете.
- Дизентерију такође може изазвати храна која је контаминирана због лоше хигијене. Уверите се да се све што једете марљиво пере и кува како би се елиминисале клице.
- Избегавајте конзумацију воћа и поврћа које је неогуљено или пресечено.
- Избегавајте млеко и млечне производе који нису пастеризовани јер то може утицати на стомак и изазвати дизентерију.
- Одржавајте одличну личну хигијену, јер се дизентерија може проширити и од контакта са особом или стварима које су загађене бактеријама.
Испробајте комбинацију ових савета и лекова за управљање симптомима дизентерије код куће. У случају да симптоми потрају, одмах се обратите лекару опште праксе. Будите стрпљиви са овим методама јер су то кућни лекови и можда ће требати мало више времена да покажу своје ефекте. Сваки пацијент је различит, као и природа њихове болести. Такође вам топло препоручујемо да се обратите лекару како бисте били двоструко сигурни у начин лечења потребан за ваш случај.
Шигелоза се обично само ограничава и особа се опорави у року од недељу дана. Ако имате шигелозу, избегавајте да кувате или припремате храну за друге људе. Избегавајте пливање. Ако радите са децом, требало би да останете код куће док се не опоравите од шигелозе. Али ако имате амебну дизентерију, одмах потражите медицинску помоћ.
Одговори стручњака на питања читалаца
Да ли је дизентерија заразна?
Дизентерија је заразна болест. Изложеност и контакт са загађеном храном и водом повећава ваше шансе за заразу од болести.
Може ли вас дизентерија убити?
У неким случајевима, дизентерија може довести до тешке дијареје коју карактерише слуз или крв у столици. Ако се не лечи, може бити опасно по живот због екстремног губитка течности.
Која је разлика између дијареје и дизентерије?
Ако имате дијареју, столица поред које пролазите биће воденаста. Може бити праћен грчевима или болом, а не мора. Међутим, пацијент са дизентеријом обично пролази столицу са слузи и крвљу и има болове у стомаку.
23 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.
Original text
- Промена епидемиологије бациларне дизентерије и карактеристике антимикробне резистенције шигела изолованих у Кини од 2004–2014, БМЦ Инфецтиоус Дисеасес, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5116132/
- Амебна дизентерија, БМЈ клинички докази, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2943803/
- Смернице за лечење дизентерије (шигелозе): систематски преглед доказа, Педијатрија и међународно здравље детета, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6021764/
- Схигелла, Медицинска микробиологија, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК8038/
- Бизмутов субсалицилат у лечењу и превенцији дијареје. Обавештај о дрогама и клиничка фармација, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/3308391
- Лоперамид: фармаколошки преглед. Преглед гастроентеролошких поремећаја, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/18192961
- Ефекат раствора оралне рехидрације и