Преглед садржаја:
- Фаце гриње или Демодек гриње: шта је то?
- Гриње на лицу: узроци, симптоми и компликације
- Дијагностиковање и лечење гриња на лицу
- Медицински третмани за гриње на лицу
- Кућни лекови за гриње
- 1. Уље чајевца
- 2. Алкохол
- 3. Неем
- 5 извора
Да ли мислите да вам је лице чисто? Да ли знате да тренутно на вашој кожи гмижу хиљаде микроскопских створења са осам ногу?
Они се зову гриње на лицу. Они се непрестано хране вашим уљима за кожу, копулирају и производе потомство. Ови паразити успевају на људској кожи. Али да ли они наносе штету? Ако јесте, шта можете учинити поводом тога?
Фаце гриње или Демодек гриње: шта је то?
Схуттерстоцк
Гриње на лицу или гриње Демодек су обвезни ектопаразити (паразити који живе изван коже домаћина и који свој животни циклус не могу довршити без домаћина) који се налазе на људској кожи. Најезда Демодеком је распрострањена код људи.
Код сваке здраве одрасле особе, зараза Демодеком је између 23 и 100%. Ове гриње остају на вашој кожи без симптома. Међутим, неравнотежа у броју ових гриња може проузроковати одређене проблеме са кожом (1).
Постоји око 65 врста Демодека, али само две од њих налазе се на људској кожи. Су:
- Демодек фоллицулорум (Д. фоллицулорум): Налазе се у фоликулима длаке и на лицу. Хране се мртвим ћелијама коже и себумом. Вишак Д. фоллицулорум на вашој кожи може повећати ћелије коже у вашим фоликулима косе, чинећи вашу кожу грубом и љускавом.
- Демодек бревис (Д. бревис): За разлику од Д. фоллицулорум, Д. бревис није ограничен само на лице. Ове гриње се чешће налазе на врату и грудима и шире су распрострањене на вашем телу. Улазе дубље у ваше лојне жлезде и канале и хране се ћелијама жлезда.
Ове гриње су први пут идентификоване 1841-42. Најезда Д. фоллиуцулорум је чешћа код људи. Ове заразе се повећавају са годинама.
Најезда гриња лицем је највећа код особа старих између 20 и 30 година . То се може приписати повећаном лучењу себума. У поређењу са женама (13%), зараза суоченом грињом је много већа код мушкараца (23%) (1).
Ове гриње се могу пренијети између домаћина физичким контактом (путем носа, косе, обрва, итд.). Углавном су безопасни и не изазивају никакве симптоме. Међутим, неколико спољних и / или унутрашњих фактора (као што су наследни дефекти Т-ћелија и имуни систем) могу проузроковати колонизацију гриња, што доводи до одређених стања коже.
Гриње на лицу: узроци, симптоми и компликације
Схуттерстоцк
Не можете се ослободити гриња на лицу. Они су увек присутни на вашој кожи. Међутим, ако се повећају, могу изазвати неколико компликација. Ево симптома обе врсте гриња на лицу.
Д. фоллицулорум
Ако је ваша кожа заражена Д. фоллицулорум , постаће груба и љускава. Д. фоллицулорум повећава број ћелија коже у вашим фоликулима длаке. Остали симптоми ове заразе укључују:
- Црвенило коже
- Свраба коже
- Осећај да те нешто пече
- Екцем
- Груба текстура
- Осетљивост коже
Ови симптоми су чести. Неколико фактора може повећати ризик од заразе Д. фоллицулорум :
- Алопеција
- Слаб имуни систем
- Дерматитис
- Инфекције коже
- Розацеа (губитак трепавица)
Истраживачи и даље истражују везу између заразе Д. фоллицулорум и неколико других стања коже. Неке студије би могле да успоставе могућу везу између Д. фоллицулорум и розацее. Стање коже може бити фактор ризика за заразу Демодек-ом у трепавицама (2).
Д. бревис
Ако је ваша кожа заражена Д. бревис, може изгледати црвено са грубим мрљама. Најчешћи симптоми заразе Д. бревис су:
- Осјећај сагоревања на кожи
- Црвенило
- Храпавост
- Свраб
- Осип
- Промене у боји коже
- Лускавост
Неколико фактора може погоршати ризик од развоја заразе Д. бревис . Су:
- Росацеа
- Масна кожа
- Екцем
- Бубуљице
- Слаб имуни систем
- Губитак косе
Открити гриње на лицу или Демодек није баш лако. Већина нас не зна за ове паразите док не покрену симптоме и не тестирамо кожу.
Дијагностиковање и лечење гриња на лицу
Схуттерстоцк
Биопсија коже може помоћи у дијагнози присуства гриња на лицу или Демодека. Лекари изводе цијаноакрилну адхезију заједно са биопсијом како би открили густину гриња на површини коже (1). Узму вам узорак са коже и прегледају га под микроскопом.
Ова биопсија је потребна ако имате озбиљне компликације изазване озбиљном најездом гриња на лицу. Лекар вам може предложити следеће лекове који могу помоћи у смањењу заразе.
Медицински третмани за гриње на лицу
Одржавање коже чистим је први корак ка минимализацији заразе грињама на лицу (јер се они хране вашим себумом и мртвим ћелијама). Можда ће вам бити прописани и следећи лекови:
- Салицилна киселина
- Ивермектин
- Бензил бензоат
- Цротамитон
- Перметрин
- Селен сулфид
- Сумпор
- Метронидазол
Лекар може предложити топикалне или оралне лекове, у зависности од тежине ваше заразе. Ако основно стање покрене заразу (попут розацеје и екцема), биће вам потребан посебан третман.
Ако је зараза блага, можете је лечити једноставним кућним лековима.
Кућни лекови за гриње
1. Уље чајевца
Студија је тестирала неколико састојака на Демодеку. Утврђено је да је уље чајевца најмоћнији лек за уништавање гриња, захваљујући присуству терпинен-4-ола (3).
Како се користи
- Помијешајте двије до три капи уља чајевца са било којим носачем уља и умасирајте лице.
- Оставите да делује 30 минута, а затим оперите обичном водом.
- Поновите два до три пута недељно.
Иста студија је открила да уља копра и кима такође помажу у уништавању гриња на лицу. Ова уља можете користити уместо уља чајевца.
2. Алкохол
Студија је открила да 100% алкохол може да уништи гриње на лицу за само око 43,9 минута (4). Међутим, будите опрезни док користите 100% алкохол на кожи јер може изазвати иритацију коже и контактни дерматитис. Пре употребе алкохола на кожи обратите се лекару.
3. Неем
Овде је истраживање ограничено. Међутим, утврђено је да неем може да убије две друге варијанте Демодека пронађене код паса (5). Можете покушати и видети да ли вам одговара.
Како се користи
- Кувајте лишће неема у води неколико минута.
- Проциједите воду и одвар чувајте у боци са распршивачем.
- Повремено га исприцајте по лицу.
- Такође можете масирати неем уље (помешано са било којим другим уљем) на лицу.
Осим ових лекова, брига о вашој кожи и одржавање чистоће смањује заразу. Пратите ове кораке сваког дана:
- Док свакодневно перете лице и купате се, такође оперите косу и одржавајте кожу главе чистом.
- За чишћење лица користите средство за чишћење без сапуна. Фокусирајте се на трепавице и обрве.
- Редовно пилингујте како бисте уклонили мртве ћелије коже и друге нечистоће.
- Избегавајте употребу крема, гелова или лосиона који кожу чине масном.
Гриње на лицу имају кратак животни век од само две недеље. Не какају се јер немају анусе (срећом). Међутим, они експлодирају и умиру, ширећи сав отпад на вашој кожи.
Успевају уживо у најмаснијим деловима коже, обично угнежђене у вашим порама. Када спавате, они пузе да се паре, а затим се поново врате у поре да положе јаја.
Када њихова популација има контролу, ове гриње помажу у уклањању (или једењу) мртвих ћелија коже са ваше коже. Можете само да контролишете њихов вишак раста.
Знамо да све на њима звучи ужасно. Међутим, ови микроскопски гости који бораве на вашој кожи заправо нису потенцијална претња, осим ако било који основни разлог не покрене њихов раст.
Имате ли још питања о грињама? Јавите нам тако што ћете оставити коментар у пољу испод.
5 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- „Људска гриња Демодек: свестрана гриња од дерматолошког значаја“ Индијски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3884930/
- „Демодек и розацеа: Да ли постоји веза?“ Индијски часопис за офталмологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5778578/
- „Терпинен-4-ол је најактивнији састојак уља чајевца за уништавање гриња Демодек“ АРВО часописи.
хттпс://твст.арвојоурналс.орг/артицле.аспк?артицлеид=2110345
- „Ин витро и ин виво убијање очног Демодека уљем чајевца“ Британски офталмолошки часопис, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ1772908/
- „Морфолошка карактеризација гриња демодекса и његово терапијско лечење лишћем неема код демодекозе паса“ Јоурнал оф Ентомологи анд Зоологи Студиес.
хттп://ввв.ентомољоурнал.цом/арцхивес/2017/вол5иссуе5/ПартИ/5-4-135-212.пдф