Преглед садржаја:
- Да ли вас хормонска неравнотежа дебља?
- Који хормонски дисбаланси покрећу дебљање?
- 1. Штитњача
- 2. Лептин
- 3. Инсулин
- 4. Грелин
- 5. Естроген
- 6. Кортизол
- 7. Тестостерон
- 8. Прогестерон
- 9. Мелатонин
- 10. Глукокортикоиди
- Симптоми хормонског дебљања
- Да ли хормонска надомјесна терапија (ХРТ) узрокује дебљање?
- Како изгубити хормонални добитак на тежини
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 33 извора
Да ли се дебљате иако се здраво храните и редовно вежбате? Да ли вам је тешко да се ослободите те тврдоглаве масти? Време је да проверите ниво хормона.
Хормонска неравнотежа један је од главних узрока дебљања. Хормони играју велику улогу у регулацији метаболизма, одржавању телесне хомеостазе (саморегулативни процес за уравнотежење телесних функција), репродуктивном здрављу и одржавању телесне тежине (1).
Жене су подложније хормонској неравнотежи и имају тенденцију да се више дебљају (2). Па, који су хормони криви?
У овом чланку ћемо размотрити хормоне који су одговорни за дебљање и како контролишу метаболизам, глад и ситост. Настави да читаш!
Да ли вас хормонска неравнотежа дебља?
Хормони, заједно са вашим животним стилом, утичу на ваш апетит, ситост, метаболизам и тежину (3).
Стрес, старост, гени и лоши избори животног стила могу пореметити вашу хормоналну равнотежу и довести до успореног метаболизма, лошег варења и неконтролисане глади. То, на крају, доводи до дебљања.
Дакле, хајде да сазнамо који хормони узрокују дебљање.
Који хормонски дисбаланси покрећу дебљање?
1. Штитњача
Штитна жлезда је жлезда у облику лептира која се налази на дну врата. Одговоран је за ослобађање три хормона - тријодотиронина (Т3), тироксина (Т4) и калцитонина (4).
Т3 и Т4 су углавном одговорни за регулацију телесне температуре и метаболизма. Такође играју главну улогу у регулисању метаболизма масти и глукозе, уносу хране и оксидацији масти (процес разградње молекула масти) (5), (6).
Неуравнотеженост хормона штитњаче узрокује здравствено стање звано хипотироидизам (недовољно активна штитна жлезда). Хипотироидизам је повезан са смањеном брзином метаболизма и телесне температуре и већим БМИ (6).
Блага дисфункција штитне жлезде може довести до дебљања и могући је фактор ризика од гојазности (6).
Хипотироидизам доводи до накупљања воде, а не масти, због чега изгледате дебело. Тешки хипотироидизам може довести до едема (накупљање воде у лицу) (7). Можете добити на тежини од 5 до 10 килограма ако је ваше дебљање само због неравнотеже хормона штитасте жлезде.
Здрав животни стил може довести до губитка килограма и побољшати састав тела и функцију штитне жлезде (8).
2. Лептин
Лептин углавном луче масне ћелије (адипоцити). Регулише потрошњу енергије, апетит и унос хране (9), (10).
Ваш начин живота и прехрана играју кључну улогу у регулисању нивоа лептина и ваше телесне тежине. Студија спроведена на пацовима открила је да једење прерађене и брзе хране, пића заслађених шећером и превише фруктозе може довести до резистенције на лептин и, последично, гојазности (11).
Како непрестано конзумирате више хране која садржи фруктозу, акумулира се више масти и лучи се више лептина. То заузврат десензибилизира ваше тело на лептин и ваш мозак престаје да прима сигнал да престанете да једете. То, на крају, доводи до дебљања (12).
3. Инсулин
Инсулин, пептидни хормон који излучују бета ћелије панкреаса, регулише ниво глукозе у крви.
Нутритивна неравнотежа, физичка неактивност и прекомерна конзумација прерађене хране, алкохола и вештачки заслађених пића и грицкање нездравом храном могу довести до гојазности и резистенције на инсулин.
Инсулинска резистенција повећава секрецију ендогеног инсулина (инсулин који лучи панкреас), што доводи до повећања телесне тежине променом метаболизма глукозе (13).
Управљање животним стилом, праћење хормоналног нивоа и вежбање су од суштинског значаја за спречавање гојазности резистентне на инсулин.
4. Грелин
Грелин је орексигени (стимуланс глади) хормон који стимулише апетит и унос хране и повећава таложење масти.
Излучује га стомак углавном као одговор на храну. Ваш стомак лучи грелин када је празан и смањује његову производњу убрзо после оброка (14).
После оброка, стопа сузбијања грелина је нижа код гојазних особа у поређењу са особама са нормалним БМИ. То резултира преједањем, што доводи до даљег дебљања (15).
5. Естроген
И високи и ниски нивои естрогена могу довести до повећања телесне тежине међу женама.
Висок ниво естрогена поспешује таложење масти, док низак ниво (нарочито током менопаузе) резултира висцералним накупљањем масти, посебно у доњем делу (16).
Студије су показале да су повећана секреција естрона, естрадиола и слободног естрадиола повезани са повећаним БМИ код жена у постменопаузи (17).
Ниво естрогена је негативно повезан са укупном физичком активношћу. Што сте физички активнији током менопаузе, то више можете да контролишете повећање телесне тежине (18).
6. Кортизол
Кортизол је стероидни хормон који производе надбубрежне жлезде. Углавном се излучује када сте под стресом, депресивни, узнемирени, нервозни, бесни, физички повређени итд.
Конзумација хране са високим гликемијским индексом, хронични стрес и недостатак сна доводе до повећања производње кортизола. Висок ниво кортизола узрокује накупљање масти у трбушном пределу. Овај зачарани круг је један од главних узрока дебљања (19), (20).
7. Тестостерон
Тестостерон је мушки полни хормон, али га у малој мери луче и јајници код жена.
Тестостерон помаже у сагоревању масти, јача кости и мишиће и побољшава либидо (21). Отпорност на инсулин због повећаног масног ткива доводи до слабе циркулације глобулина који веже полни хормон (СХБГ) (протеин који веже полне хормоне). То узрокује смањење нивоа тестостерона и повећање акумулације масти (22).
Промене животног стила, терапија тестостероном и редовно вежбање могу помоћи у одржавању овог хормона и довести до губитка тежине.
8. Прогестерон
Овај женски репродуктивни хормон помаже у одржавању телесних функција и управља репродуктивним здрављем.
Ниво прогестеронског хормона опада током менопаузе, акутног стреса и употребе контрацептивних таблета.
Студија спроведена на хрчцима открила је да нормалан ниво прогестерона помаже у смањењу масне масе (23).
Друга студија спроведена на људима закључила је да терапија естроген-прогестероном помаже у смањењу накупљања масти у стомаку, побољшава осетљивост на инсулин и успорава напредовање дијабетеса типа 2 (24).
Редовно вежбање, управљање стресом и здрав начин живота могу вам помоћи у регулисању нивоа прогестерона и дебљања.
9. Мелатонин
Мелатонин је хормон који лучи епифиза. Регулише циркадијски ритам, тј. Образац спавања и устајања. Ниво мелатонина у телу расте од вечери до касно у ноћ, а опада рано ујутро (25).
Лош квалитет спавања снижава ниво мелатонина, што доводи до ниже физичке активности, индукује стрес и подстиче производњу кортизола (хормона стреса). Ово повећава метаболизам глукозе и смањује ниво адипонектина (протеински хормон који поспешује разградњу масти), што узрокује дебљање (26), (27).
Низак ниво мелатонина и лош квалитет спавања повећавају унос калорија ноћу, што је опет повезано са дебљањем и повећаним БМИ (28).
10. Глукокортикоиди
Глукокортикоиди су стероидни хормони који регулишу осетљивост на инсулин и синтезу масних киселина. Неуравнотеженост нивоа глукокортикоида узрокује повећање телесне тежине и резистенцију на инсулин.
Студија спроведена на пацовима открила је да централна примена глукокортикоида повећава унос хране и повећање телесне тежине (29).
Сад кад знате који хормони покрећу дебљање, погледајмо симптоме на које морате пазити.
Симптоми хормонског дебљања
Најчешћи симптом хормонске неравнотеже је повећање телесне тежине, што може довести до:
- Летаргија
- Умор
- Тешкоће у спавању
- Главобоља
- Депресија
- Лоша пробава
- Промена апетита
- Сува кожа
- Пуффи фаце
- Анксиозност
- Сексуална дисфункција
Дакле, обратите се лекару ако се суочите са било којим од горе наведених симптома и идите на рутинску хормоналну контролу ради правилног управљања.
Одговоримо на још једно уобичајено питање које људи имају о хормоналном дебљању.
Да ли хормонска надомјесна терапија (ХРТ) узрокује дебљање?
Не доводи сва хормонска терапија до повећања телесне тежине. Хормони стероидне природе могу проузроковати централно нагомилавање масти, али докази који то поткрепљују су променљиви и нису коначни.
Студија објављена у часопису Фертилити анд Стерилити открила је да су жене у постменопаузи које су се лечиле естрогеном и прогестином у малој мери повећале телесну тежину и масну масу (30).
Неколико студија такође наводи да континуирана хормонска терапија не узрокује значајне промене у тежини (31), (32).
Дакле, проверите код лекара ако имате дебљање. Повремено обављање хормонског теста пуног профила може вам помоћи да контролишете тежину.
Ево шта можете учинити да бисте изгубили килограме изазване хормонским дисбалансом.
Како изгубити хормонални добитак на тежини
Најбољи начин за контролу хормонске неравнотеже су редовни прегледи, управљање животним стилом и лекови за исте. Ево шта у овом тренутку можете да контролишете своју тежину.
- Обавите тестове крви ако имате нежељено дебљање.
- Избегавајте да једете прерађену храну, алкохол, залогаје касно у ноћ, газирана и вештачки заслађена пића итд.
- Спавајте правилно и мирно. Студије су показале да кратко трајање сна повећава грелин и смањује лептин у телу, што резултира дебљањем (33).
- Будите хидрирани да бисте остали здрави.
- Напуните тањир са пуно свежег поврћа, интегралних житарица и воћа.
- Редовно вежбајте и сагоревајте више калорија.
- Посветите сат времена сваког дана за вежбање дубоког дисања, јоге и медитације како бисте смањили стрес.
Закључак
Хормонска неравнотежа може отежати одбацивање килограма. Проверите код лекара да ли вам је тешко да смршате чак и након здравог начина живота и исхране.
Да бисте лечили хормонску неравнотежу, саветује се да квартално контролишете свој хормонски профил, водите здрав начин живота и вежбате како бисте сагорели више калорија.
Одговори стручњака на питања читалаца
Како да се решим хормоналне масти на стомаку?
Ако имате хормоналну масноћу на стомаку, проверите ниво инсулина и стероида. Једите здраво, редовно вежбајте и узимајте одговарајуће лекове ако се открије било каква хормонска неравнотежа.
Који хормон вам помаже да смршате?
Ако имате одговарајућу контролу над хормонима ситости глади, тј. Грелином и лептином, можете лако одржавати тежину.
Могу ли добити хормонску тежину након 50. године?
Ако пролазите кроз менопаузу или сте у перименопаузи, дебљате се после 50. Естроген је хормон који тренутно регулише вашу тежину. Због менопаузе, ниво естрогена опада, што узрокује накупљање масти око стомака и доњег дела стомака.
33 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Физиологија, ендокрини хормони, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК538498/
- Ловејои, Ј Ц. „Утицај полних хормона на гојазност током читавог животног века жене“. Часопис за здравље жена вол. 7,10 (1998): 1247-56.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/9929857
- Сцхварз, Неил А и сар. „Преглед стратегија контроле тежине и њихових ефеката на регулацију хормоналне равнотеже.“ Часопис о исхрани и метаболизму вол. 2011 (2011): 237932. дои: 10.1155 / 2011/237932
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3147122/
- Физиологија, хормон штитасте жлезде, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК500006/
- Како ради штитна жлезда? Институт за квалитет и ефикасност у здравственој заштити, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК279388/
- Саниал, Дебмалиа и Моутуси Раицхаудхури. „Хипотироидизам и гојазност: интригантна веза.“ Индијски часопис за ендокринологију и метаболизам вол. 20,4 (2016): 554-7. дои: 10.4103 / 2230-8210.183454
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4911848/
- Киносхита, Хироиуки ет ал. „Тешки хипотироидизам повезан са степеном едема код пацијента са нефрозом.“ Клинике и ординација вол. 1,3 е78. 13. октобра 2011., дои: 10.4081 / цп.2011.е78
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3981359/
- Радетти, Г ет ал. „Промене у начину живота побољшавају телесну композицију, функцију штитне жлезде и структуру гојазне деце.“ Часопис за ендокринолошка истраживања вол. 35,3 (2012): 281-5. дои: 10.3275 / 7763
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21623157
- Ахима, Рекфорд С. „Поновно разматрање улоге лептина у гојазности и губитку тежине.“ Тхе Јоурнал оф Цлиницал Ресеарцх вол. 118,7 (2008): 2380-3. дои: 10.1172 / ЈЦИ36284
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2430504/
- Изади, Вајихех и сар. „Дијететски унос и концентрације лептина.“ АРИА атеросклероза вол. 10,5 (2014): 266-72.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4251481/
- Схапиро, Алекандра и сар. „Отпорност на лептин изазвана фруктозом погоршава повећање телесне тежине као одговор на накнадно храњење са високим уделом масти.“ Амерички часопис за физиологију. Регулаторна, интегративна и упоредна физиологија вол. 295,5 (2008): Р1370-5. дои: 10.1152 / ајпрегу.00195.2008
хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/18703413
- Ахима, Рекфорд С. „Поновно разматрање улоге лептина у гојазности и губитку тежине.“ Тхе Јоурнал оф Цлиницал Ресеарцх вол. 118,7 (2008): 2380-3. дои: 10.1172 / ЈЦИ36284
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2430504/
- Отпорност на инзулин, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК507839/
- Цуммингс, ДЕ и сар. „Повећање нивоа грелина у плазми сугерише улогу у започињању оброка код људи.“ Диабетес вол. 50,8 (2001): 1714-9. дои: 10.2337 / диабетес.50.8.1714
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11473029
- Макрис, Маринос Ц и сар. „Грелин и гојазност: идентификовање празнина и разбијање митова. Поновна процена “. Ин виво (Атина, Грчка) књ. 31,6 (2017): 1047-1050. дои: 10.21873 / инвиво.11168
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5756630/
- Бровн, ЛМ и ДЈ Цлегг. „Централни ефекти естрадиола на регулацију уноса хране, телесне тежине и масноће.“ Тхе Јоурнал оф стероид биоцхемистри анд молецулар биологи вол. 122,1-3 (2010): 65-73. дои: 10.1016 / ј.јсбмб.2009.12.005
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2889220/
- Цлеари, Маргот П и Мицхаел Е Гроссманн. „Миниревиев: Гојазност и рак дојке: веза естрогена.“ Ендокринологија вол. 150,6 (2009): 2537-42. дои: 10.1210 / ен.2009-0070
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2689796/
- МцТиернан, Анне ет ал. „Веза БМИ и физичке активности са полним хормонима код жена у постменопаузи.“ Гојазност (Силвер Спринг, Мд.) Вол. 14,9 (2006): 1662-77. дои: 10.1038 / оби.2006.191
хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/17030978
- . ван дер Валк, Елине С и сар. „Стрес и гојазност: Постоје ли више подложни појединци?“ Тренутни извештаји о гојазности вол. 7,2 (2018): 193-203. дои: 10.1007 / с13679-018-0306-и
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5958156/
- Россум, комби ФЦ Елисабетх. „Гојазност и кортизол: нове перспективе старе теме.“ Интернет библиотека Вилеи, Јохн Вилеи & Сонс, Лтд, 23. фебруар 2017., онлинелибрари.вилеи.цом/дои/фулл/10.1002/оби.21774.
хттпс://онлинелибрари.вилеи.цом/дои/фулл/10.1002/оби.21774
- Физиологија, тестостерон, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК526128/
- Фуи, Марк Нг Танг и сар. „Смањен тестостерон код мушке гојазности: механизми, морбидитет и управљање.“ Азијски часопис за андрологију вол. 16,2 (2014): 223-31. дои: 10.4103 / 1008-682Кс.122365
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3955331/
- Бхатиа, АЈ и ГН Ваде. „Прогестерон може или повећати или смањити дебљање и гојазност код јајерираних сиријских хрчака.“ Физиологија и понашање вол. 46,2 (1989): 273-8. дои: 10.1016 / 0031-9384 (89) 90267-9
хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/2602469
- „Разумевање дебљања у менопаузи.“ Таилор & Францис,
хттпс://ввв.тандфонлине.цом/дои/фулл/10.3109/13697137.2012.707385
- Гривас, Тхеодорос Б и Олга Д Саввидоу. „Мелатонин„ светлост ноћи “у људској биологији и адолесцентној идиопатској сколиози.“ Сколиоза вол. 2 6. 4. априла 2007, дои: 10.1186 / 1748-7161-2-6
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ1855314/
- Гупта, Неерај К и сар. „Да ли је гојазност повезана са лошим квалитетом сна код адолесцената?“. Амерички часопис за хуману биологију: званични часопис Хуман Биологи Цоунцил вол. 14,6 (2002): 762-8. дои: 10.1002 / ајхб.10093
хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/12400037
- Пател, Сањаи Р и Франк Б Ху. „Кратко трајање сна и дебљање: систематски преглед.“ Гојазност (Силвер Спринг, Мд.) Вол. 16,3 (2008): 643-53. дои: 10.1038 / оби.2007.118
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2723045/
- Греер, Степхание М и сар. „Утицај недостатка сна на жељу за храном у људском мозгу.“ Натуре цоммуницатион вол. 4 (2013): 2259. дои: 10.1038 / нцоммс3259
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3763921/
- Веират-Дуребек, Цхристелле, ет ал. „Централна администрација глукокортикоида промовише дебљање и повећану експресију типа 11β-хидроксистероид дехидрогеназе типа 1 у белом масном ткиву.“ ПЛОС ОНЕ, Јавна библиотека наука, јоурналс.плос.орг/плосоне/артицле?ид=10.1371/јоурнал.поне.0034002.
хттпс://јоурналс.плос.орг/плосоне/артицле?ид=10.1371/јоурнал.поне.0034002
- Реубинофф, БЕ и сар. „Ефекти хормонске супституционе терапије на тежину, састав тела, расподелу масти и унос хране код жена у раној постменопаузи: проспективна студија.“ Плодност и стерилност вол. 64,5 (1995): 963-8. дои: 10.1016 / с0015-0282 (16) 57910-2
хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/7589642
- Гутхрие, ЈР и сар. „Дебљање и менопауза: петогодишња проспективна студија.“ Цлимацтериц: часопис Међународног друштва за менопаузу вол. 2,3 (1999): 205-11. дои: 10.3109 / 13697139909038063
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11910598
- Норман, РЈ и сар. „Терапија замене хормона естрогена и прогестогена за жене у перименопаузи и пост-менопаузи: расподела тежине и телесне масти.“ Цоцхране база података систематичних прегледа, 2 (2000): ЦД001018. дои: 10.1002 / 14651858.ЦД001018
хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/10796730
- Тахери, Схахрад и сар. „Кратко трајање спавања повезано је са смањеним лептином, повишеним грелином и повећаним индексом телесне масе.“ ПЛоС медицине вол. 1,3 (2004): е62. дои: 10.1371 / јоурнал.пмед.0010062
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ535701/