Преглед садржаја:
- Како користити мед против акни
- 1. Куркума и мед
- 2. Маска за лице од меда и цимета
- 3. Јабуково сирће и мед против акни
- 4. Овсена каша и мед против акни
- 5. Пилинг за мед и шећер против акни
- 6. Мед и мушкатни орах
- 7. Морска сол и мед против акни
- 8. Кокосово уље и мед против акни
- 9. Уље чајевог дрвета и мед против акни
- 10. Зелени чај и мед против акни
- 11. Маска од меда и лимуна
- 12. Парадајз и мед против акни
- 13. Неем и мед против акни
- 14. Црвена сандаловина и мед
- 15. Маска за лице од меда и маслиновог уља
- 16. Маска од меда и млека
- 17. Алое Вера и мед против акни
- Питања стручњака за читаоце
- 17 извора
Лечење акни није само узимање лекова. Ради се о темељној нези ваше коже како би могла брже да зарасте. Често користимо кућне лекове како бисмо одржали кожу мирном и смањили упале. Мед је један од најпопуларнијих састојака који се широко користи у кућним лековима за проблеме коже, укључујући акне.
Сматра се безбедним за локалну примену (осим ако нисте алергични на њега) и изгледа да не ступа у интеракцију са било којим другим лековима. Међутим, најбоље је да се обратите лекару пре него што га примените на кожи. У овом чланку смо истражили благодати меда и начине на које га можете користити за лечење акни.
Мед је потпуно природно решење без хемикалија које се широко користи као кућни лек за лечење акни. Иако су истраживачи проучавали мед због његових дерматолошких и терапијских благодати, ниједна студија није свеобухватна и потребна им је даља процена. Штавише, чини се да на кожи делује само сирови и непатворени мед. Ако користите комерцијално доступан прерађени мед, можда нећете добити жељене резултате.
Студије ин витро откриле су да мед инхибира раст Пропионибацтериум ацнес и С. Ауреус (1). Такође је одличан за детоксикацију вашег тела и има антибактеријске ефекте када се конзумира (2).
Без обзира на то да ли се споља примењује или узима уз пиће, мед може бити од користи. Доступно је неколико врста меда које су корисне за вашу кожу и здравље. Су:
- Сирова мед
Сирови мед (или било који природни мед) је цветни нектар и пчеле га производе након што сакупе нектар са цветова. Сирови мед садржи прополис, супстанцу којом пчеле заптивају кошницу, која има антимикробна својства. Студије ин витро закључиле су да мед има медицинску употребу и да је ефикасан на дерматолошки значајне микробе (3). Међутим, ниједна студија није коначна и потребно је даље истраживање.
Мед је богат антиоксидантима (флавоноидима), витаминима, минералима, аминокиселинама и одређеним ензимима. Антимикробно, противупално, антиоксидативно, лековито и чишћење средство чини га корисним у лечењу акни (4).
- Манука душо
Манука мед припремају пчеле које сакупљају полен само са дрвећа Манука из Аустралије и Новог Зеланда. То је врста непероксидног меда, што значи да ензими који се налазе у њему не производе водоник-пероксид када се наносе на кожу.
Манука мед поседује антимикробна својства. Ова активност се може приписати ниском нивоу пХ и високом садржају шећера. Осим ове разлике, Манука мед дели и друге квалитете сировог меда. Такође помаже у зарастању инфекција и рана. Садржај антиоксиданата такође је сличан сировом меду (5).
Према студији, природно тамнији мед садржи више антиоксиданата (4). Сада знате који мед треба купити за своју кожу. У следећем одељку разговарали смо о начинима на које мед можете користити за лечење акни код куће.
Како користити мед против акни
Пре него што наставите, имајте на уму да само зато што је третман природан не значи да је сигуран. Можда сте алергични на пуно природних састојака. Иако вам један или два природна лека могу деловати, а неки могу имати и истраживачку подршку, не експериментишите са „уради сам“ лековима против акни. Ваша прва тачка контакта треба да буде ваш лекар.
1. Куркума и мед
Куркума се вековима користи у ајурведи и кинеској медицини због својих антисептичних и лековитих својстава. Има терапеутске предности и може побољшати стање коже, укључујући акне. Међутим, потребне су даље студије за бољу процену његове ефикасности (6).
У комбинацији са медом чини моћну мешавину за борбу против акни. Да бисте то користили, помешајте кашичицу куркума у праху са медом и нанесите га на лице. Исперите га након 20 минута.
2. Маска за лице од меда и цимета
Цимет поседује антиинфламаторна својства. Студија рађена на 20 пацијената са благим до умереним акнама открила је да гел од цимета помаже у смањењу лезија акни (7). Заједно, са медом, може помоћи у смиривању акни.
Можете помешати кашичицу цимета у праху са медом и користити га као третман на лицу места.
Предострожност: Цимет може изазвати иритацију коже. Иако је честа мања иритација, направите тест закрпе пре наношења.
3. Јабуково сирће и мед против акни
Људи не могу престати да бунцају о ефекту АЦВ-а на кожу и акне. Вероватно делује тако што мења ниво пХ коже, што на крају убија бактерије. Међутим, нема истраживања која подржавају ову чињеницу.
Кашичицу АЦВ можете разблажити кашичицом воде и помешати је са медом. Нанесите смешу на лице и оперите је касније.
4. Овсена каша и мед против акни
Колоидна овсена каша (кувана зоб) има својства чишћења, јер садржи сапонине који помажу у уклањању свих нечистоћа са коже. Умирује кожу и смањује упале (8).
Овсену кашу можете да скувате, помешате је са медом и нанесете као маску за лице. Држите га најмање 15 минута, а затим исперите.
5. Пилинг за мед и шећер против акни
Мљевени шећер је изврсна опција за природни пилинг (због своје грубе текстуре). Можете га помешати са медом и користити на кожи. Помаже у чишћењу мртвих ћелија коже нежним пилингом. Ипак, нежно га трљајте по лицу. Грубо пилинг и трљање могу иритирати кожу и погоршати акне.
6. Мед и мушкатни орах
Мушкатни орашчић је још један популарни састојак за уради сам, који се користи у домаћим маскама и пилингима. Може имати благо пилинг ефекат.
Можете га покушати користити са медом, који ће влажити и уравнотежити његов пилинг ефекат. Помијешајте кашичицу мушкатног орашчића у праху са медом и користите га као третман за мрље или маску за лице.
7. Морска сол и мед против акни
Морска сол помаже у побољшању функције поправљања кожних баријера (9). Заједно са медом, морска сол може вам помоћи да умирите кожу и спречите упале и акне.
Помешајте кашичицу меда са морском сољу. Можете растворити сол у врућој води, а затим јој додати мед. Нанесите смешу на лице и оставите да се осуши.
8. Кокосово уље и мед против акни
Коришћење кокосовог уља (екстра девичанско кокосово уље) може бити незгодно, јер не одговара свим типовима коже, посебно масној, и може погоршати акне. Међутим, делује противупално. Корисно је за упална стања попут псоријазе и атопијског дерматитиса (10).
Помијешајте кашичицу екстра дјевичанског или хладно цијеђеног кокосовог уља с медом и умасирајте лице. Оперите га касније.
9. Уље чајевог дрвета и мед против акни
Према студији, 5% уља чајевца може помоћи у смањењу благих и умерених акни (11). Међутим, уверите се да нисте алергични на њега. Такође га разблажите са неким носачем уља пре него што га нанесете на кожу.
Можете да помешате 2-3 капи разблаженог уља чајевца са медом и масирате на кожи. Исперите га након неког времена.
10. Зелени чај и мед против акни
Зелени чај може имати пуно здравствених благодати када се конзумира. Међутим, његове локалне користи нису добро проучене. Људи га углавном користе због његових умирујућих ефеката.
Свеже скувани зелени чај можете да помешате са медом, а затим га нанесете на кожу.
11. Маска од меда и лимуна
Лимунска киселина је примарни АХА који се природно налази у лимуну. Овај АХА помаже у побољшању стопе обнављања коже (12). Међутим, људи често користе лимун због свог адстригентног дејства на кожу.
Помијешајте неколико капи лимуновог сока са медом и нанесите га на лице. Исперите га након неког времена. Будите опрезни док користите лимун. Пошто је богата витамином Ц, може учинити вашу кожу фотосензибилном. Користите крему за сунчање док излазите након употребе лимуна.
12. Парадајз и мед против акни
Каже се да парадајз делује тонизујуће на кожу. Садржи ликопен који штити кожу од фотодамаге (13).
Мали парадајз можете пире, помешати са медом и нанети на кожу. Оставите га да делује 15 минута пре него што га оперете.
13. Неем и мед против акни
Неем се вековима користи у ајурведској медицини и код кућних лекова. Екстракти овог лековитог дрвета имају антимикробна својства и ефикасни су против бактерија С. Ауреус (које узрокују бубуљице и чиреве) (14).
Можете да помешате пасту од лишћа неема са медом и нанесете је на лице. Оперите га након што се осуши.
14. Црвена сандаловина и мед
У ајурведи се црвена сандаловина или ракта Цхандан користи за лечење упала и подстицање зарастања рана (15). Људи су га често користили у кућним лековима због његовог лековитог дејства.
15. Маска за лице од меда и маслиновог уља
У студијама на пацовима и мишевима, локална примена маслиновог уља поспешила је зарастање рана, смањила оксидативно оштећење и подстакла реконструкцију коже. У контролисаном испитивању утврђено је да мешавина маслиновог уља, меда и сезамовог уља спречава инфекцију опекотина. Међутим, маслиново уље такође може ометати функцију кожне баријере када се тестира на људима и мишевима (16).
16. Маска од меда и млека
Млеко се од памтивека користило за чишћење коже. Садржи млечну киселину и сматра се да има нежно чишћење и пилинг ефекат на кожи.
Можете мешати млеко и мед, а затим нанети памучне јастучиће на кожу.
17. Алое Вера и мед против акни
Алое вера има ефекат против акни. Такође стимулише фибробласте у вашој кожи који производе колаген и еластин. Ово побољшава квалитет и здравље коже (17).
Можете мешати свеже исцеђену пулпу алое вере и мед и применити је као маску за лице. Задржите га неко време, а затим исперите.
Ово су једноставни кућни лекови које можете испробати код куће ако имате акне. Међутим, морате бити опрезни док користите природне лекове. Уверите се да је мед који користите сиров или непатворен. Можете користити и мануку, душо.
Такође, природни лекови могу изазвати нежељене ефекте, посебно алергијске реакције. Због тога морате да обавите тест закрпе пре него што употребите било који састојак.
Управљање акнама подразумева одржавање здраве рутине неге коже, како споља тако и изнутра. Док користите лекове против акни и испробавате ове лекове да бисте правилно неговали кожу споља, уверите се и да се храните здраво. Холистички приступ је оно што вам треба за ефикасно управљање акнама.
Питања стручњака за читаоце
Какав мед треба користити на лицу?
Сирови, непатворени и манука мед.
Да ли пијење меда помаже акнама?
Пијење меда помаже у одржавању здравог тела и коже.
Можете ли оставити мед на лицу преко ноћи?
То неће бити много угодно.
Да ли се мед решава мрља?
Не, потребно је да се обратите дерматологу.
Да ли мед помаже код ожиљака од акни?
Управљање ожиљцима захтева правилан третман и добру рутину неге коже. За ово се обратите лекару. Природни лекови можда нису толико ефикасни.
17 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Мед: Терапијско средство за поремећаје коже, Централноазијски часопис за глобално здравље, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5661189/
- Мед и здравље: Преглед недавних клиничких истраживања, Фармакогнозија, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5424551/
- Мед: Реално антимикробно средство за поремећаје коже, Часопис за микробиологију, имунологију и инфекције, СциенцеДирецт.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/пии/С168411821500033Кс
- Медицинска и козметичка употреба пчелињег меда - преглед, Аиу, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3611628/
- Мед: његово лековито својство и антибактеријска активност, Асиан Пацифиц Јоурнал оф Тропицал Биомедицине, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3609166/
- Ефекти куркуме (Цурцума лонга) на здравље коже: Систематски преглед клиничких доказа., Истраживање фитотерапије, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/27213821
- Ефикасност топикалног циметовог гела за лечење вулгарних акни на лицу: Прелиминарна студија, Биомедицинска истраживања и терапија, БиоМедПресс,
хттп: //ввв.бмрат.орг/индек.пхп/БМРАТ/артицле/виев/515
- Колоидна овсена каша: историја, хемија и клиничка својства., Јоурнал оф Другс ин Дерматологи, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/17373175
- Купање у раствору соли Мртвог мора богатог магнезијумом побољшава функцију кожне баријере, појачава хидратацију коже и смањује упале на атопичној сувој кожи., Међународни часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/15689218
- Ефекти антиинфламаторне и кожне баријере на локалну примену неких биљних уља, Међународни часопис за молекуларне науке, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5796020/
- Ефикасност 5% локалног гела уља чајевца у благим до умереним акнама вулгарис: рандомизирана, двоструко слепа, плацебо контролисана студија., Индиан Јоурнал оф Дерматологи, Венереологи, анд Лепрологи, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/17314442
- Двоструки ефекти алфа-хидрокси киселина на кожу, молекули, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6017965/
- Парадајз паста богата ликопеном штити од кожних фотод оштећења код људи ин виво: рандомизирано контролисано испитивање., Британски часопис за дерматологију, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/20854436
- Антимикробна активност Азадирацхта индица , Мимусопс еленги , Тиноспора цардифолиа , Оцимум санцтум и 2% хлорхексидин глуконата на уобичајене ендодонтске патогене: Студија н витро , Европски часопис за стоматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравство.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4054046/
- Терапијски потенцијал Птероцарпус санталинус Л.: Ажурирање, Преглед фармакогнозије, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4791987/
- Ефекти антиинфламаторне и кожне баријере на локалну примену неких биљних уља, Међународни часопис за молекуларне науке, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5796020/
- Алое Вера: Кратки преглед, Индијски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2763764/