Преглед садржаја:
- Зашто имамо бубуљице?
- Како спречити бубуљице и акне
- 1. Правилно оперите лице
- 2. Знајте свој тип коже
- 3. Одржавајте кожу влажном
- 4. Користите лекове против акни
- 5. Пијте воду (пуно!)
- 6. Користите шминку мудро
- 7. Избегавајте додиривање бубуљице
- 8. Заштитите се од сунца
- 9. Проверите исхрану
- 10. Нема чишћења
- 11. Проверите производе за негу косе
- 12. Смањите стрес
- 13. Одржавајте прибор за лице чистим
- Алтернативни третмани за заустављање бубуљица и акни
- Како спречити бубуљице помоћу кућних лекова
- Често постављана питања
- 15 извора
Стиснути или не стиснути - то је питање! Већина нас је крива што стиснемо оне црвене и булбусне приштиће који нам се повремено појављују на лицу. Међутим, искакање бубуљица није најбољи начин да их се решите. Потребан вам је систематски приступ који укључује бригу о себи, промене начина живота и исхране, као и темељну рутину неге коже како бисте спречили и ослободили се бубуљица. У овом чланку смо разговарали о узроцима бубуљица и саветима и лековима за њихово спречавање. Померите се надоле да бисте започели.
Зашто имамо бубуљице?
Према речнику, бубуљица је упаљено место на вашој кожи. Пришт је врста акни која се може јавити у било којој доби и у било које доба.
Пре него што покушате да га лечите, морате да схватите зашто се појаве бубуљице или акне. Доље наведени фактори су одговорни за ово стање:
- Зачепљене поре: Када су поре или лојне жлезде блокиране, не могу да испуштају себум (масну супстанцу која одржава кожу влажном). Накупљање уља, мртвих ћелија коже и бактерија на том подручју узрокује акне или пришт.
- Генетика: Ако у вашој породици постоји историја акни, вероватно ћете је и ви имати. Ваши гени одређују колико је ваша кожа осетљива на хормоналне флуктуације, колико брзо одбацује ћелије, колико себума производи и како реагује на упале. Сви ови фактори одређују колико лако развијате бубуљице.
- Хормони: Нивои естрогена и тестостерона директно су повезани са бубуљицама. Зато бубуљице најчешће добијате током пубертета и трудноће и када имате менструацију.
- Стрес: Студије показују да стрес погоршава акне (1), (2). Лојне жлезде садрже рецепторе за хормоне стреса. Када сте под стресом, хормони повећавају производњу себума у вашој кожи и узрокују акне.
- Депресија: Депресија је повезана са акнама и обрнуто. Студије су откриле да су акне повезане са повећаним ризиком од депресије (3), (4).
- Пушење: Веза између пушења и акни није јасна. Клиничке студије су откриле да је пушење важан фактор који доприноси преваленцији и тежини акни (5). Пушење често смањује проток кисеоника до ћелија коже, нарушава хормоналну равнотежу и успорава процес зарастања.
- Конзумација алкохола: Иако алкохол не узрокује акне, он утиче на ниво хормона који регулишу акне. Студија је показала да алкохол може повећати ниво тестостерона код жена. Такође испуцава ниво естрадиола (облик естрогена) код жена (6).
- Дијета: Иако је однос између прехране и акни дискутабилан, специфична храна (попут прерађене и слатке хране) може погоршати ваше стање, док је друга храна (попут морских плодова и поврћа) може побољшати.
Без обзира да ли су хормонски проблеми или генетски фактори покренули ваше бубуљице или акне, дерматолог може помоћи у дијагнози и лечењу основног узрока. У случају да су бубуљице узроковане проблемима са животним стилом или било којим другим факторима (осим генетике и хормоналних стања), постоје начини да се њима управља. Ево неколико савета које можете следити.
Како спречити бубуљице и акне
1. Правилно оперите лице
Темељито чишћење је окосница сваке рутине неге коже. Користите благо и некомедогено средство за чишћење да бисте лице очистили два пута дневно - једном ујутру и једном пре спавања. Очистите лице ако се јако знојите. Међутим, избегавајте прање само зато што се осећа масно. Употријебите упијајући папир да бисте уклонили уље са коже. Такође користите топлу воду током прања да отворите поре.
2. Знајте свој тип коже
Ово је важно јер ће вам помоћи да одаберете праве производе за негу коже за свој тип коже. Производи погодни за масну кожу нису идеални за суву кожу. Масна кожа је највише склона приштићима, јер су лојне жлезде преактивне и производе пуно себума. Комбинована кожа је такође склона бубуљицама на Т-зони.
3. Одржавајте кожу влажном
Влажење коже је неопходно за превенцију бубуљица. Међутим, избегавајте хидратантне креме које садрже хемикалије и синтетичке мирисе. Увек се одлучите за некомедогене хидратантне креме, тако да се кожа не осећа сувом након сваког прања.
4. Користите лекове против акни
У апотекама су доступни лекови без рецепта које можете користити за лечење акни и бубуљица. Пре узимања било каквих лекова консултујте се са дерматологом. Такође се побрините да правилно следите упутства.
5. Пијте воду (пуно!)
Када је ваше тело дехидрирано, сигнализира вашој кожи да производи више уља како би била влажна. Ово повећава упалу и погоршава акне.
6. Користите шминку мудро
Можда ћете доћи у искушење да своје акне и ожиљке прикријете шминком. Међутим, шминка вам може додатно зачепити поре и погоршати стање. Када користите шминку, бирајте некомедогене и немасне формуле. Такође, избегавајте тешке темеље и коректоре.
7. Избегавајте додиривање бубуљице
На прстима су клице и бактерије које се могу пренети на кожу. Стога немојте стискати, додиривати или гребати бубуљицу.
8. Заштитите се од сунца
Дуготрајно излагање сунцу вашу кожу дехидрира и чини да производи више уља, узрокујући блокиране поре и пробијање. Носите кишобран и користите крему за сунчање ако кренете.
9. Проверите исхрану
Оно што једете одражава се на вашој кожи. Стога, имајте на уму шта стављате на тањир. Преглед објављен у часопису Америчке академије за дерматологију сугерише да одређена храна може погоршати акне. Храна са високим гликемијским индексом, попут печених доброта, чипса, безалкохолних пића и оних направљених од белог брашна, може погоршати акне. Утврђено је да млечни производи у неким случајевима подстичу акне (7).
10. Нема чишћења
Избегавајте употребу пилинга за лице ако имате акне. Избегавајте чишћење лица платненим улошцима или крпама. Чишћење већ иритиране коже узрокује даље запаљење и погоршава бубуљице или акне.
11. Проверите производе за негу косе
Производи за негу косе (шампони, регенератори и производи за обликовање) садрже хемикалије и уља која могу зачепити поре и изазвати акне и бубуљице у близини линије косе, чела и врата. Ова врста акни често се назива и Ацне цосметицс. Користите производе који нису комедогени, не садрже уље и који немају акне. Такође, након употребе било ког производа за косу, добро оперите власиште да бисте очистили остатке.
12. Смањите стрес
Стрес такође може да изазове бубуљице и акне. Покушајте да смањите ниво стреса медитацијом или било којом другом активношћу која вас чини сретнима и без стреса.
13. Одржавајте прибор за лице чистим
Заједно са контролом животних навика, такође морате применити локалне лекове против акни. Можете добити лекове, масти и серуме који се продају без рецепта, или лекар може да препише лекове, у зависности од природе и тежине вашег стања. Погледајмо потенцијалне начине лечења бубуљица или акни.
Алтернативни третмани за заустављање бубуљица и акни
- Бензоил пероксид
Бензоил пероксид је врло чест састојак крема за лечење акни / бубуљица (8). Обично ћете наћи креме које садрже 2,5%, 5% или 10% бензоил пероксида. Благе акне могу захтевати низак проценат масти, док ће тешким акнама бити потребан већи проценат бензоил пероксида. Пре куповине консултујте се са својим лекаром, јер погрешан проценат креме може исушити кожу и погоршати стање.
- Салицилна киселина
У поређењу са бензоил пероксидом, салицилна киселина је сигурнија опција лечења акни. Лечи стање без оштећења коже. Има кератолитичка својства која растварају кератин и пилинг лезије (акне или бубуљице), смирујући тако упалу (9).
- Сумпор
Ово антибактеријско средство користи се за лечење акни још од времена старих Египћана. Суши или скупља бубуљицу, смањујући тако упалу. Сумпор не дехидрира вашу кожу и блажи је од бензоил пероксида (10).
- Третиноин
Ово је врста транс-ретиноичне киселине која се користи за лечење акни у почетним фазама. Има комедолитичка својства, што значи да одчепљује поре, појачава раст нових ћелија и осигурава несметан проток себума (11).
- Азелаиц Ацид
Азелаична киселина има антиинфламаторна својства и користи се за лечење умерених акни. Ефекат 20% азелаичне киселине је проучаван за лечење акни и утврђено је да је она ефикасна као и третиноин крема у лечењу акни (12).
- Ласерски третман
Ласерски третман се често користи за лечење умерених до тешких акни и сматра се сигурном и ефикасном методом. Ово је опција лечења са малим или никаквим ризиком која користи светлосне зраке за чишћење акни. Међутим, то није самостални третман. За потпуно уклањање морате користити лекове заједно са поступком лечења (13).
- Хемијски пилинг
Када се ради под надзором професионалца, хемијски пилинг делује као магија за осветљавање коже и лечење акни и хиперпигментације. Помаже у смањењу ожиљака од акни и других проблема са кожом. Поступак може изазвати благу нелагодност и иритацију којима се лако може управљати (14).
- Микродермабразија
Овај поступак укључује нежно пилингање погођеног подручја коришћењем ручних уређаја са дијамантским врховима за абразију коже и усисавањем усисавањем за њено уклањање. Овај актуелни поступак пилинга је широко популаран и сигуран је и ефикасан за лечење благих до тешких акни (15).
Како спречити бубуљице помоћу кућних лекова
Састојак | Како то помаже |
---|---|
Уље чајевца | Има антибактеријска својства која помажу у спречавању акни и бубуљица. Кликните овде да сазнате више. |
Мед | Има антиинфламаторна и антибактеријска својства која помажу у смањењу упале. Кликните овде да сазнате више. |
Алое вера | Осим што има антибактеријска својства, помаже и у смиривању коже. Кликните овде да сазнате више. |
Ледена коцка | Трљање коцке леда на бубуљицу смањује упалу. За више детаља кликните овде. |
Паста за зубе | Пасте за зубе можете користити за лечење акни и бубуљица. Да бисте сазнали како, кликните овде. |
Аспирин | Аспирин се не користи само за ублажавање болова већ и за сузбијање акни. Да бисте сазнали како, кликните овде. |
Не паничите ако вам се појави бубуљица - јер ће то само погоршати проблем. Будите стрпљиви са планом лечења. Не очекујте да акне или приштићи нестану преко ноћи. Придржавајте се процеса лечења који сте изабрали након консултација са дерматологом и дајте својој кожи времена да зарасте.
Често постављана питања
У којој доби ћу престати да добијам бубуљице?
Приштићи би требало да нестану углавном када сте у средњим двадесетим годинама, а хормони у вашем телу постану уравнотежени. Међутим, ако имате било каквих хормоналних проблема, можда ћете и даље имати бубуљице и акне.
Како зауставити раст бубуљица?
Не додирујте и не боцните бубуљицу. Посетите дерматолога и примените прописане лекове како бисте спречили даље запаљење.
15 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Повезаност стреса и акни међу студентицама медицине у Џеди, Саудијска Арабија, клиничкој, козметичкој и истраживачкој дерматологији, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5722010/
- Утицај психолошког стреса на акне, Ацта Дерматовенереологица, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/28871928
- Поређење анксиозности и депресије код пацијената са вулгарним акнама и здравих појединаца, Индијски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3051295/
- Ризик од депресије код пацијената са акнама у Великој Британији: популациона кохортна студија, Бритисх Јоурнал оф Дерматологи, РесеарцхГате.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/322985966_Риск_оф_депрессион_амонг_патиентс_витх_ацне_ин_тхе_УК_А_популатион-басед_цохорт_студи
- Епидемиологија акни у општој популацији: ризик од пушења, Британски часопис за дерматологију, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11453915
- Акутни ефекат алкохола на андрогене код жена у пременопаузи. Алкохол и алкохолизам, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/10684783
- Дијета и акне, часопис Америчке академије за дерматологију.
хттпс://ввв.јаад.орг/артицле/С0190-9622(09)00967-0/абстрацт
- Која је улога средстава за чишћење бензоил пероксида у управљању акнама? Часопис за клиничку и естетску дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3016935/
- Лечење вулгарних акни јастучићима салицилне киселине. Цлиницал Тхерапеутицс, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/1535287
- Ажурирање о управљању вулгарним акнама, клиничкој, козметичкој и истраживачкој дерматологији, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3047935/
- Третиноин: Преглед његових антиинфламаторних својстава у лечењу акни, Часопис за клиничку и естетску дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3225141/
- Клиничке студије креме од 20% азелаичне киселине у лечењу вулгарних акни. Поређење са носачем и локалним третиноином., Ацта Дерматовенерологица, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/2528257
- Терапије засноване на светлости у лечењу акни, Индиан Дерматологи Онлине Јоурнал, Ус Натионал Либрари оф Медицине, Натионал Институтес оф Хеалтх.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4439741/
- Ефикасност и безбедност површинског хемијског пилинга у лечењу активних вулгарних акни, Анаис Брасилеирос Де Дерматологиа, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5429107/
- Употреба микродермабразије за акне: пилот студија. Дерматолошка хирургија, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/11298700