Преглед садржаја:
- Шта је завист?
- Шта је љубомора?
- Јеалоуси Вс. Енви - Табела поређења
- Корисни водич за превазилажење емоција попут љубоморе и зависти
- 1. Самосвест је кључна
- 2. Престаните упоређивати
- 3. Претворите завист у инспирацију
- 4. Будите пажљиви и развијте контролу над пажњом
Као људи осећамо бескрајан спектар емоција. У добру или злу, емоције су оно што нас чини стварнима и одржава нас у животу. Иако су позитивне емоције добре за нас, искусивање негативних емоција, попут љубоморе, срама, кривице и зависти, често може оставити да се осећамо преплављено и нелагодно. Љубомора у везама има потенцијал да постепено угуши срећно партнерство. Будући да се тим осећањима не може побећи, могли бисте их посматрати и као прилику да доведу до неке суштинске промене. Јер ево у чему је ствар: емоционално прихватање је увек добро.
У овом чланку зарањамо дубоко у разумевање разлике између љубоморе и зависти - две исконске емоције које се често преклапају. Читајте даље да бисте разумели како можете здраво да се носите с њима, тако да и ви и ваша веза са партнером заиста можете да процветате.
Шта је завист?
Осећај горчине када је другима бољи је најтачнији начин да то изразите. Попут подмуклог рака који се скрива у души, завист се сматра једним од седам смртних грехова.
Завист се прикрада кад желите нешто што неко други има. То може бити одређени квалитет, достигнуће или поседовање који желите, али вам недостаје. Покреће се када се осећате неадекватно. Роди се на ниском самопоштовању и то је део разлога због којег се доживљава као таква „непријатна“ емоција.
Шта се дешава када се завист распламса у наводно сигурном уточишту романтичне везе? Иако је завист најчешћа међу двоје људи који су блиски и улажу једни у друге, она може бити токсична за сваку везу. Међутим, није сва завист једнака и не изазива увек проблеме у вези. Бенигна завист само жели да имамо атрибуте и особине другог, док је злонамерна завист најразорније врсте. Настаје из незадовољства и прати га срамота.
Рецимо у браку да А зарађује Б, а то је проблем за Б. Уместо да своја осећања идентификује као завист, Б би могао рећи: „Њена каријера нам уништава ствари. Тако је под стресом и више не може да брине о деци. “ Али на крају се сазна истина да Б заиста жели успешнију каријеру.
Осећаји зависти и разочарања такође могу испливати на површину ако А није узбуђен због онога што ради док Б има цветајућу каријеру и прима признања. Таква ситуација је болна, нарочито ако мање испуњен партнер нема одређени пут којим би могао да се креће.
Као и све друге емоције, и код зависти је најважније да је препознате у себи. Сузбијање ове емоције или претварање као да ни не осећате да је то сасвим нездраво. Колико год је тешко признати да завидите партнеру заједно са пратећом срамотом и кривицом, пресудно је обратити пажњу на своја осећања. Дакле, будите искрени према себи. Запамтите, стабилни парови желе најбоље једни другима и одушевљени су међусобним постигнућима. Не осећају потребу да се такмиче једни с другима - осим за забаву, попут тениске игре или док трче маратон.
Шта је љубомора?
Емоција љубоморе се јавља када постоји претња вези. За разлику од зависти, која је реакција на недостатак нечега, љубомора је реакција на претњу да ће некога изгубити. То може бити вођено ниским самопоштовањем. Ако се не осећате самопоуздано или привлачно, може бити тешко поверовати да вас партнер заиста воли и цени. Љубомора у вези може бити узрокована нереалним очекивањима у вези.
Прилично једноставно, зар не? Нажалост, семантичка двосмисленост речи „љубомора“ један је од главних разлога зашто многи од нас не разумеју разлику између зависти и љубоморе.
Љубомора захтева три стране - ви, ваш партнер и трећа особа. Појављује се када сте забринути да ће вас партнер оставити због некога другог. Укратко, осећате љубомору због нечега што већ имате, али се плашите да изгубите.
Јеалоуси Вс. Енви - Табела поређења
Љубомора | Завист |
---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
Корисни водич за превазилажење емоција попут љубоморе и зависти
1. Самосвест је кључна
Самосвест захтева посматрање и прихватање себе онаквим какав јесте - а не онаквим какав бисте требали или не бисте смели бити. Саморефлексија је важна без осуђивања себе. Научите бити нежни, саосећајни и праштајући према себи. Тако ћете престати да требате ствари или људе да бисте се осећали значајније.
2. Престаните упоређивати
Научите да се цените због онога што јесте, а не због онога што сте постигли или онога што поседујете. Успех и срећа су изузетно лични. Кључ среће лежи у дефинисању успеха под властитим условима.
3. Претворите завист у инспирацију
Тражити инспирацију од других није лоше. Проблем је у томе што се превише трудимо да бисмо били попут њих. Реаговање емулацијом, а не завишћу, мора бити отворено за учење од других. Боље је бити оригиналан него копија.
4. Будите пажљиви и развијте контролу над пажњом
Доносите свесне одлуке како бисте могли да контролишете своје емоције. Ако то учините, моћи ћете свесно да одаберете шта мислите и какве емоције осећате.
Као и толико емоција, и љубомора и завист могу бити добри учитељи. Они су универзална осећања и сви их у неком тренутку осећамо. И у реду је да их осетите. Да бисте прешли ове емоције, биће вам потребна вежба, комуникација и промена веровања.
Суштина је да их можете освојити. Љубомора и завист су ружни: они су само канал путем којег преносимо своју несигурност у свет. Пустите то, будите захвални на ономе што имате и немојте да вас боцкају сопствене емоције.
Да ли је у вашем животу било неких значајних догађаја када сте осећали љубомору или завист? Како не бити љубоморан? ако је тако? Како сте изашли на крај са њима? Коментар у наставку да бисте нас обавестили.