Преглед садржаја:
- Како масажа помаже расту косе?
- Предности масаже власишта
- Различите врсте техника масаже
- Како масирати власиште да стимулише раст косе
- 1. Затражите помоћ од професионалца
- 2. Коришћење стандардизованог механичког масажера
- 3. Коришћење правилних техника масаже
- 4. Масирајте власиште свакодневно
- 5. Масирајте власиште уљем
- 6. Масирање власишта врућим уљем
- 7. Ароматерапија
- Техника масирања десног власишта
- Додатне здравствене предности масаже власишта
- Закључак
- 17 извора
Сви траже чудесни серум или уље за раст косе. Али одговор на раст косе могао би бити једноставнији него што мислимо. Истраживања показују да је масирање власишта сигуран начин за подстицање раста косе. Према студији, масирање власишта побољшава циркулацију крви, што заузврат косу чини јаком, дугом и густом (1). У овом чланку ћемо истражити како масирање власишта утиче на раст косе и разне врсте масажа главе које можете узети у обзир. Померите се надоле за више информација!
Како масажа помаже расту косе?
Истраживања показују да масирање власишта редовно повећава дебљину косе. То може бити због побољшане циркулације крви или директне стимулације дермалних ћелија папиле (1).
Један од главних узрока опадања косе је стрес. Стрес може довести до озбиљног губитка косе и оштећења косе. Притисак на дермалне ћелије током масаже власишта ублажава стрес, што сугерише да би могао смањити губитак косе који је проузрокован.
Друга студија показала је да масажа власишта може побољшати губитак косе услед андрогене алопеције (2). Масирање коже главе може помоћи да се зачепе поре испуњене прљавштином или накупинама. Истраживања показују да масирање власишта помаже у опуштању и доприноси расту косе (3).
Масирање власишта правим састојцима попут уља пуњених храњивим састојцима може спречити оштећење косе и заштитити је, омогућавајући јој раст. Студија коју је спровео хонгконшки универзитет показала је да свакодневно масирање власишта може проредити кожу главе, ослободити заглављеног вишка уља и подстаћи раст косе (4).
Предности масаже власишта
Истраживања показују да масажа власишта има следеће предности (4).
- Побољшава квалитет коже власишта
- Побољшава циркулацију крви у фоликулима длаке
- Изазива опуштање
- Смањује стрес
- Јача коријене косе
Постоје четири основне технике за масажу власишта.
Различите врсте техника масаже
- Тапотемент масажа: Ова техника укључује нежне покретне кретње надланицом, врховима прстију или уређајима за масажу ради побољшања циркулације.
- Еффлеураге масажа: Врховима прстију притисните на кожу главе да подстакнете проток крви.
- Петриссаге масажа: Ова техника укључује гњечење, котрљање и стезање притиском врховима прстију. Иако покрива више подручја у краћем времену, различити покрети могу довести до стреса. Када користите ову технику, усредсредите се на своје покрете и учините их редовним уместо изненадних.
- Вибрациона масажа: Рукама или машином створите вибрације на глави ради побољшања циркулације крви и нервне активности.
Хајде сада да се позабавимо разумевањем различитих начина на које можете масирати власиште како бисте подстакли раст косе.
Како масирати власиште да стимулише раст косе
1. Затражите помоћ од професионалца
Професионални масажни терапеути у бањама пролазе обуку о правим техникама масаже власишта. Знају тачне тачке притиска и количину силе која се примењује на кожу главе. Ово може побољшати проток крви у фоликулима косе и ублажити све тачке стреса на кожи главе. Одлучивање за масажу код професионалца могло би да помогне у смањењу губитка косе и подстакне раст косе. Добијање масаже од професионалца умириће и ублажити стрес и напетост.
2. Коришћење стандардизованог механичког масажера
Студија спроведена на јапанским мушкарцима показала је да коришћење механичког уређаја за размену порука може помоћи у побољшању дебљине косе (1). Већина истраживања на масажи власишта користи механичке масажере власишта. Примјењују једнак и досљедан притисак на цијело власиште како би ублажили стрес, зачепљене поре и прљавштину.
3. Коришћење правилних техника масаже
Обавезно користите врхове прстију, а не нокте када рукама масирате кожу главе. Нокти могу огребати кожу главе и проузроковати оштећење косе. Гњечењем коже главе загревањем се отварају крвни судови. То заузврат побољшава проток крви и циркулацију. Повећана циркулација омогућава фоликулима длаке да добијају више хранљивих састојака за подстицање раста косе (4). Трљање власишта изазива опуштање и смањује стрес, што може проузроковати опадање косе.
4. Масирајте власиште свакодневно
Истраживања показују да се дебљина и густина косе могу побољшати свакодневним масирањем власишта (1), (2). Две студије су показале да свакодневне масаже власишта побољшавају проток крви или директну стимулацију дермалних ћелија и доприносе дебљини косе. Ево неколико идеја:
- Масирајте власиште лимуном, нимом и пискавицом како бисте смањили перут (5), (6).
- Јаје такође можете користити за масажу власишта и додавање протеина у косу (7).
- Уља попут рицинусовог уља и бадемовог уља појачавају сјај косе и третирају суво власиште (8), (9).
- Масирајте власиште аргановим уљем како бисте коси дали сјај (10).
- Уље пеперминта користите за подстицање раста косе (11).
- Користите алое веру за умирење власишта и смањење перути (12).
Такође можете масирати власиште док шампонирате и негујете косу. Ово уклања нечистоће са власишта и косе и омогућава састојцима шампона и регенератора да правилно делују на косу.
5. Масирајте власиште уљем
Масирање власишта уљем не само да његује кожу главе и косу већ и повећава дебљину и дужину косе. Уља помажу у кожи главе и обнављају косу. Студија је показала да кокосово уље може продрети у кортекс косе и нахранити га изнутра (13). Такође побољшава дебљину и дужину косе и штити косу од УВ оштећења. Смањује губитак протеина у оштећеној и неоштећеној коси. Масирање власишта овим уљима додаје хранљиве састојке вашој коси и поправља оштећења и штити косу.
6. Масирање власишта врућим уљем
Студија је показала да маслиново, кокосово и сунцокретово уље, загрејано, може продрети у праменове косе и нахранити их изнутра (14). Ова уља могу помоћи у расту косе.
7. Ароматерапија
Масирање власишта есенцијалним уљима може помоћи у смањењу алопеције (15). У студији су есенцијална уља лаванде, кедра, рузмарина и мајчине душице помешана са уљима јојобе и семена грожђа и масирана на кожу главе активних учесника. Резултат је смањен губитак косе и побољшан раст косе. То показује да је ароматерапија добра техника масаже за раст косе.
Техника масирања десног власишта
- Удобно се смјестите и седите у опуштајућем положају. Седење вам омогућава да се усредсредите на потпуно масирање власишта без заморног тела.
- Нека ваше тело буде опуштено без икаквог притиска на раме и врат
- Ставите пешкир око врата да заштитите одећу од уља.
- Пре употребе мало загрејте уље. Ово ће отворити поре на кожи главе и омогућити уљу да продре у коријене косе.
- Ако користите есенцијална уља, спојите их са уљем носачем. Направите тест закрпе како бисте били сигурни да нисте алергични на есенцијална уља.
- Масирајте власиште прстима, а не ноктима.
- Кружним покретима вршите лаган до средњи притисак на кожу главе.
- Померите прсте по скалпу у малим круговима
- Масирајте кожу главе 5-10 минута.
- Оставите уље док не оперете главу.
Осим побољшања косе, масирање власишта корисно је и за ваше здравље. Ево неколико начина како масажа власишта може да побољша ваше целокупно здравље.
Додатне здравствене предности масаже власишта
- Према студији објављеној у Америчком часопису за јавно здравље, терапија масажом може смањити учесталост тензијских главобоља (16). Током масаже главе за раст косе, олакшаћете главобољу и проблеме са синусима.
- Студија из 2016. године показала је да масажа власишта може смањити систолни и дијастолни крвни притисак код жена, заједно са ублажавањем стреса (17).
- Може вас учинити енергичним и активним.
- Да ли сте се запитали зашто се после добре масаже осећате поспано? Масаже ублажавају стрес и због тога се осећате поспано.
Закључак
Иако масажа власишта не може да лечи губитак косе, она може помоћи у поспешивању раста косе. Користите било коју од горе наведених техника да бисте се препустили масажи власишта. Међутим, ако вам се опадање косе погорша, обавезно се обратите лекару како бисте утврдили основно стање које узрокује проблем.
17 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Коиама, Таро и сар. „Стандардизована масажа власишта резултира повећаном густином косе индуковањем сила истезања на дермалне ћелије папиле у поткожном ткиву.“ Епласти вол. 16 е8. 25. јануара 2016. хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4740347/
- Енглисх, Роберт С Јр и Јамес М Баразесх. „Самопроцена стандардизованих масажа власишта за андрогену алопецију: резултати истраживања.“ Дерматологија и терапија вол. 9,1 (2019): 167-178.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6380978/
- Хоскинг, Анна-Марие, Маргит Јухасз и Натасха Атанаскова Месинковска. „Комплементарни и алтернативни третмани алопеције: свеобухватан преглед.“ Поремећаји додатака коже 5.2 (2019): 72-89.
хттпс://ввв.каргер.цом/Артицле/ФуллТект/492035
- Цхои, Х. „Терапија детумесценцијом људског власишта за природни раст косе“. Ј Цлин Екп Дерматол Рес 3.138 (2012): 2.
хттпс: //ввв.лонгдом.орг/опен-аццесс/детумесценце-тхерапи-оф-хуман-сцалп-фор-натурал-хаир-регровтх-2155-9554.1000138.пдф
- Кумар, Санеесх. „Анализа природних лекова за лечење гљивице која узрокује перут / кожу - Малассезиа фурфур.“ Адв Био Тецх 12.07 (2013): 01-05.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/261071142_Аналисис_он_тхе_Натурал_Ремедиес_то_Цуре_ДандруффСкин_Дисеасе-цаусинг_Фунгус_-_Малассезиа_фурфур
- Гхосх, Будхадитиа, Индрани Цхандра и Сабиасацхи Цхаттерјее. „Пискавица (Тригонелла фоенум-граецум Л.) и њена неопходност.“ Фире Ј. Енгин. Тецхнол 1.1 (2015): 66-67.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/279038848_Фенугреек_Тригонелла_фоенум_грацум_Л_анд_итс_мунеити_А_Ревиев_Папер
- Рехаулт-Годберт, Сопхие и сар. „Златно јаје: хранљива вредност, биоактивност и нове користи за људско здравље.“ Нутриентс вол. 11,3 684.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6470839/
- МцМуллен, Р и Ј Јацховицз. „Оптичка својства косе: ефекат третмана на сјај квантификован анализом слике.“ Часопис за козметичке науке вол. 54,4 (2003): 335-51.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/14528387/
- Ахмад, Зеесхан. „Употреба и својства бадемовог уља.“ Комплементарне терапије у клиничкој пракси вол. 16,1 (2010): 10-2.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20129403/
- Монфалоути, Ханае Ел, ет ал. „Терапеутски потенцијал аргановог уља: преглед.“ Часопис за фармацију и фармакологију 62.12 (2010): 1669-1675.
хттпс://онлинелибрари.вилеи.цом/дои/фулл/10.1111/ј.2042-7158.2010.01190.к
- Ох, Ји Иоунг, Мин Ах Парк и Иоунг Цхул Ким. „Уље пеперминта поспешује раст косе без токсичних знакова.“ Токсиколошка истраживања 30.4 (2014): 297-304.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/270966711_Пепперминт_Оил_Промотес_Хаир_Гровтх_витхоут_Токиц_Сигнс
- Кадир, М. Имран. „Медицински и козметолошки значај Алое вере.“ Инт Ј Нат Тхер 2 (2009): 21-26.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/233818204_Медицинал_анд_цосметологицал_импортанце_оф_Алое_вера
- Реле, Аарти С и РБ Мохиле. „Ефекат минералног уља, сунцокретовог уља и кокосовог уља на спречавање оштећења косе.“ Часопис за козметичке науке вол. 54,2 (2003): 175-92.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/12715094/
- Кеис, К ет ал. „Истраживање способности продирања различитих уља у влакна људске косе.“ Часопис за козметичке науке вол. 56,5 (2005): 283-95.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16258695/
- Хаи, ИЦ и сар. „Рандомизирано испитивање ароматерапије. Успешан третман алопеције ареате. “ Архива дерматологије вол. 134,11 (1998): 1349-52.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/9828867/
- Куинн, Цхристопхер и сар. „Масажна терапија и учесталост хроничних тензијских главобоља.“ Амерички часопис за јавно здравље вол. 92,10 (2002): 1657-61.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ1447303/
- Ким, Ин-Хонг и сар. „Ефекат масаже власишта на хормон стреса, крвни притисак и пулс здравих жена.“ Часопис за физикалну терапију наука вол. 28,10 (2016): 2703-2707.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5088109/