Преглед садржаја:
- Цомфреи: Детаљно
- Које су предности Цомфреи-а?
- 1. Убрзава зарастање рана
- 2. Ублажава бол у леђима
- 3. Хидратизира и поправља кожу
- 4. Повећава здравље костију
- 5. Може имати ефекте против рака
- Биохемијски састав гавеза
- Да ли је Цомфреи токсичан за ваше тело? Који су нежељени ефекти?
- Како користити гавез? Где то купити?
- Како направити гавез чај
- Која је препоручена доза гавезовца?
- Укратко
Гафријева употреба у медицини датира из доба старих Грка и Римљана. Корени и ваздушни делови ове биљке користили су се у древној медицини за лечење уганућа, артритиса, дигестивних поремећаја и кожних обољења (1).
Присуство јединствене биохемијске материје назване алантоин чини ову биљку моћним регенератором ткива. Међутим, висок ниво друге гомиле јединствених фитокемикалија (алкалоида) у гавезу може проузроковати оштећење органа и рак. Па, да ли је гавез сигуран за вас? Шта истраживачи кажу о употреби ове биљке? Која је пресуда?
У овом чланку ћемо истражити одговоре на ова питања, заједно са неколико других.
Цомфреи: Детаљно
иСтоцк
Гавез ( Симпхитум оффицинале) је биљка која припада породици Борагинацеае . Биљка се гаји као лековита биљка од 400. године пре нове ере у Европи и Азији (1), (2).
То је првенствено прехрамбена и крмна култура. Али истраживање је доказало своја терапеутска својства. У ствари, стари Грци, Индијанци и Римљани користили су гавез да зауставе јака крварења, лече бронхијалне проблеме и лече сломљене кости (1).
Облози од гавежа коришћени су за лечење спољних рана. Испијање чаја могло би излечити унутрашње тегобе.
Делови биљака имају активне биохемикалије, попут алантоина, розмаринске киселине, полисахарида, алкалоида, сапонина итд. Ови молекули су одговорни за ублажавање болова, зарастање рана и антиинфламаторна својства гавежа (1), (2), (3).
Међутим, савремена истраживања покренула су забринутост због сигурности ове биљке. Пре него што дођемо до тога, хајде да на брзину погледамо доказане благодати гавезника. Провуче до!
Које су предности Цомфреи-а?
Гавез зараста од рана, болова у мишићима, опекотина, чирева, прелома и упала. Убрзава опоравак од таквих повреда због својих биохемијских састојака.
1. Убрзава зарастање рана
Листови и други ваздушни делови гавез имају моћна својства зарастања рана. Када се примењује локално на 2-3 дана, ране показују брже почетно смањење (3).
Истраживања показују је повећање у колагена депозита (око 8%) на третиране сајту. Такође, активни биоцхемицалс смањују се миграције (инфилтрације) од проинфламаторних компонената у датог сајта (4).
Према лабораторијским испитивањима, за уљано-водену емулзију листова гавеза каже се да је најефикаснији третман отворених рана (4).
2. Ублажава бол у леђима
Схуттерстоцк
Болови у горњем и доњем делу леђа су превладавајуће стање. То смањује функционалну кретање и квалитет живота у оболелих особа. Бол / бол ове природе је типичан и изазован за лечење једним потезом (5).
Обично се за управљање болом примењују нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ). Већина је добро прихватила овај приступ. Биљни лекови су такође показали упоредне резултате (са диклофенаком) у лечењу акутних болова у леђима. Биље попут гавеза може заменити НСАИЛ у алтернативном приступу (5), (6).
Неколико лабораторијских испитивања показују значајну разлику између испитаника који се лече са гавезом и оних који нису. Утврђено је да гавез смањује интензитет бола за око 33% у само првих сат времена лечења (5), (6).
Међутим, ефекат локалних формулација гавез треба додатно истражити (5).
3. Хидратизира и поправља кожу
Екстракт корена гавеза има активна једињења. Укључују алантоин, розмаринску киселину, кофеинску киселину, полисахариде, слузи и протеинске комплексе. Алантоин стимулише се пролиферацију здравих ћелија. Стога може уклонити ожиљке и мрље на кожи (6), (7).
Росмаринска киселина и кофеинска киселина инхибирају синтезу про-инфламаторних једињења. Полисахариди и слузи хидрирају и влаже вашу кожу. Они хладе вашу кожу смирујући нервне завршетке (6), (7).
Стога овај екстракт лечи чиреве и иритацију. Отприлике 5-10% овог екстракта може ефикасно смањити оштећење коже изазвано УВ зрацима (црвенило, опекотине од сунца итд.). Креме са састојцима гавежа користе се за лечење убода инсеката и болних врења (апсцеси, фурункули, карбунули) (3), (6), (8).
4. Повећава здравље костију
Традиционална пракса користи чај од гаве ( Симпхитум упландица ) и екстракт корена за подстицање зарастања прелома костију и уганућа. Коришћен је у фластерима и облогама за постављање и лечење сломљених костију, дајући му тако име „плетена кост“ (9), (10).
Показало се да хомеопатски препарати ове биљке (6ЦХ) повећавају густину костију код испитаника. Гавез такође може лечити отицање око коштаних и титанових имплантата (11).
Гавез се такође споља примењује за лечење упале коштаних зглобова. Даљим истраживањем, гавез се може применити за лечење хроничних болести костију попут реуматоидног артритиса и остеоартритиса (12).
Тривиа Тиме!
- Противупална својства гавежег дрва могу помоћи у лечењу дигестивних, респираторних и других запаљенских поремећаја (укључујући чиреве, гихт и раздражљиво црево) (13).
- Али, научне студије још нису показале зелену заставу. Гавез може имати штетне ефекте на ваше здравље. Његова употреба као главног противупалног средства можда није добра идеја (13).
- Активни састојак ове биљке, алантоин, моћан је стимулатор раста. Екстракте гавеза можете пронаћи у производима за негу коже, косе и зуба (14).
- Али ефикасност екстракта алантоина богатог гавежа у поређењу са чистим алантоином се још увек проучава. Нема довољно података да би се доказала сигурност гавез у козметичкој употреби.
- У оптималним концентрацијама, ова биљка се може укључити у ветерину. Облоге од гавеза, фластере и друге препарате можете користити и на животињама (1).
5. Може имати ефекте против рака
Истраживање повезује гавез са неколико врста карцинома. Али недавне студије показале су антиканцерогена својства у његовим екстрактима. Екстракти такође имају снажне антиоксидативне, антиинфламаторне и ефекте на јачање имунитета (15), (16).
Активни молекули гавеза могу да изазову ћелијску смрт у ћелијама карцинома простате, јетре и крви. Такође се мешају у критичне фазе развоја карцинома, попут деобе ћелија и ангиогенезе (15), (16).
Штавише, екстракти гавеза нису показали токсичност код испитаника. Остаје мистерија како гавез успева да буде канцероген, а опет лечи / управља одређеним карциномима. У току су истраживања како би се разумео овај двоструки механизам (15), (16).
Према експерименталним подацима, такве користи су због јединственог фитокемијског профила гавежа.
Његови корени, лишће и други делови садрже различите количине полифенолских компонената. Сазнајте више о овим компонентама у следећем одељку.
Биохемијски састав гавеза
Корени гавежа обилују алантоином и слузи која је направљена од молекула фруктозе и глукозе. Росмаринска, кофеинска и хлорогена киселина идентификоване су у хемијским анализама. Присуство сапонини, терпеноиди и алкалоида је такође пријављен (3).
У листови су такође резерва алантоина и алкалоида. Алкалоиди су у последње време добили велику пажњу научне заједнице (17).
Експерименти на екстрактима гавежевог корена и лишћа открили су да ови активни молекули (алкалоиди) могу да изазову рак.
Стога се дивљи или уобичајени гавез сматра отровним / небезбедним за људе (и животиње). Читајте даље да бисте детаљно сазнали нежељене ефекте гавеза.
Да ли је Цомфреи токсичан за ваше тело? Који су нежељени ефекти?
Због присуства пиролизидинских алкалоида, гавез се сматра неприкладним за гутање код људи (нарочито оралним путем).
У лишће и корен од гавеза поседују симпхитине, симландине и ецхимидине, који чине јединствену групу пиролизидин алкалоида. Хронично узимање ових молекула узрокује токсичност јетре, болести бубрега, хипертензију и кожне алергије (13).
Штавише, неколико случајева показује канцерогена својства гавежа (12).
Такви ефекти чине гавез и његове екстракте небезбедним за труднице и дојиље (17).
Неке земље попут Немачке, Велике Британије, и Канаде су или забрањене или ограничене употребе ове биљке у медицини / лечења.
Амерички биљни производи асоцијација препоручује гавез да се користи само споља. У 2001. години, америчка администрација за храну и лекове (ФДА је) саветује исхрани произвођача допунске да уклоне гавез производа са тржишта (12).
Међутим, сигурност гавезице остаје неодлучна. Неке земље до данас немају ограничења за употребу гавеза.
Такође можете наћи додатке гавез у разним облицима на Интернету и на тржишту.
Прочитајте следећи одељак да бисте знали како да набавите ове производе.
Како користити гавез? Где то купити?
Најбоље је користити гавез локално. Орална конзумација можда неће бити корисна за ваше здравље због присуства алкалоида и других токсичних фитокемикалија.
Креме за ублажавање болова (купујте овде!), Козметички лосиони, масти (купујте овде!), Уља (купујте овде!), Биљни салве (купујте овде!) Итд. Су уобичајени производи од гавежа.
Такође је доступан и без рецепта (ОТЦ) као лек против уганућа, рана, посекотина, осипа и тако даље.
Гавез од чаја је популаран производ ове биљке. Можете скухати сушене листове гавеза да бисте направили терапеутски чај за који је познато да ублажава болове у костима.
Како направити гавез чај
- Додајте 1-2 кашичице осушеног лишћа гавез у чајник.
- Листове прелити са 1–1½ шоље кључале воде.
- Пустите да стрми 10-20 минута.
- Процедите у шоље за сервирање и пијте топло.
Имајући у виду негативне ефекте ове биљке, да ли постоји препоручена доза чаја / екстракта од гавез? Померите се надоле да бисте сазнали.
Која је препоручена доза гавезовца?
Ако је то чај од гавез, поделите шољу у мале дозе. Узмите га четири пута дневно (10).
Ако је то тинктура, користите 5-20 капи четири пута дневно. Користите само свеже направљене облоге од сушеног или свежег листа гавез (10).
Такође морате имати на уму трајање лечења. Дуготрајна употреба гавежа створила би штетне ефекте због токсичних алкалоида.
Уместо тога, покушајте да користите екстракте без ПА (пиролизидин алкалоиди). Или потражите гавез производе који садрже мање од 10 µг ових алкалоида. Они би били унутар / испод његове дневне границе (3).
Укратко
Гавез је традиционални лек за сломљене кости, угануће зглобова, отворене ране и болна леђа. Древни Римљани су се заклели својим облогама, мазивима, кремама и чајевима за лечење хроничних болести.
Али научници су идентификовали активне молекуле у ЦОМФРЕИ који могу изазвати рак и л ивер повреде. Дакле, јесте