Преглед садржаја:
- Шта је хернија?
- Врсте кила
- Симптоми киле
- Узроци и фактори ризика
- Како дијагностиковати килу
- Како лечити килу
- Како спречити хернију
- Шта треба јести ако имате килу?
- Одговори стручњака на питања читалаца
- Референце
Да ли сте развили квржицу на стомаку или препонама? Да ли вас ова кврга боли док подижете тежак предмет или када се физички напрежете на било који други начин? Тада су шансе да сте развили килу.
Кила је обично резултат ослабљених или повређених мишића који више не могу да држе ваше органе на месту. Његов изглед је прилично чест у пределу стомака и препона. Да ли желите да сазнате више о овом стању и вашим могућностима да се борите са њим? Настави да читаш.
Шта је хернија?
Ваши органи се често држе заједно на месту уз помоћ мишића или ткива која их окружују. Кила је резултат било ког од ваших органа који се прогура кроз отвор околног мишића или ткива.
Херније се најчешће јављају у абдомену. Међутим, могу се појавити и на горњем делу бутине, пределу препона и пупка. Иако киле нису нужно опасне по живот, оне не пролазе саме од себе. У неким случајевима могу захтевати операцију како би спречили компликације.
Херније се могу поделити на различите врсте у зависности од подручја на којем се појављују.
Врсте кила
Уобичајени типови кила су следећи (1):
- Ингуинална кила
Ово је најчешћи тип киле и чини око 70% свих кила. Појављује се када се црево прогура кроз слабо или поцепано место у доњем делу трбушног зида, обично у ингвиналном каналу. Овај канал се налази у препонама. Код мушкараца је ингвинални канал подручје где сперматозоид пролази кроз стомак до скротума и држи тестисе заједно. Док код жена ингвинални канал помаже у задржавању материце на месту. Ингуиналне киле су чешће код мушкараца него код жена.
- Хиатал кила
Хијатална кила се обично јавља када део вашег желуца заврши избочењем кроз дијафрагму у грудну шупљину. Дијафрагма је мишић који се скупља док дишете и помаже у увлачењу ваздуха у плућа. Резултат је одвајање органа вашег прса од стомака. Људи старији од 50 година склонији су развоју хијаталне киле. Ако се утврди да дете има хијаталну килу, највероватније је то последица урођене урођене мане. Да бисте сазнали више о хијаталној кили и могућностима лечења, кликните овде.
- Пупчане кила
Често се јавља код деце и беба млађих од 6 месеци. Ова врста киле је обично резултат испупчења црева из трбушног зида, близу пупка. Ова избочина је обично очигледна када дете плаче.
Пупчана кила се обично олакшава и пролази сама по себи како мишићи трбушног зида јачају. То се обично дешава када дете напуни годину дана. У случају да кила одбије да нестане, можда ће бити потребна операција.
- Резна кила
Такве киле се обично јављају након операције на стомаку. Ваша црева су у великом ризику од пробијања кроз ожиљак на резу или ткива која их окружују.
- Феморална кила
Јавља се у горњем делу бутине, близу препона, у пределу који се назива феморални канал. Обично је познато да утиче на жене.
- Епигастрична кила
Резултат је то боцања ткива кроз отвор у трбушном зиду, који се налази између грудне кости и пупка.
- Кила дијафрагме
Обично се јавља када се било који отвор на дијафрагми прошири.
Погледајмо сада уобичајене симптоме који се јављају код различитих врста кила.
Симптоми киле
Први и најважнији симптом киле је кврга на погођеном подручју. Ово испупчење можете приметити са обе стране стидне кости ако је реч о ингвиналној кили. Такође ћете врло вероватно осетити килу ако устанете, сагнете се или кашљете.
Ако ваше дете има килу, моћи ћете да видите и / или осетите испупчење када плаче. Ова избочина је једини симптом повезан са пупчаном килом.
Остали чести симптоми повезани са ингвиналном хернијом укључују (2):
- Бол или нелагодност у погођеном подручју, посебно када савијате, кашљете или подижете било шта тешко
- Притисак или осећај тежине у стомаку
- Болно или пецкање на месту квржице
Симптоми који могу бити повезани са хијаталном хернијом су (3):
- Бол у грудима
- Тешкоће гутања
- Рефлукс киселине
У неким случајевима киле тешко показују било какве симптоме и можда нећете знати да је имате ако се не подвргнете рутинском физичком или медицинском прегледу.
Херније су обично узроковане комбинацијом ослабљених мишића и напрезања. У зависности од окидача, кила се може појавити брзо или током дужег временског периода.
Узроци и фактори ризика
Мишићна слабост је један од најчешћих покретача киле.
Неколико уобичајених узрока слабости мишића могу бити:
- Старост - Новорођенчад и старије одрасле особе имају слабије мишиће.
- Немогућност или неуспех затварања мишића трбушног зида у материци (урођени дефект)
- Хронични напади кашља
- Хирургија или повреда
Неки фактори такође могу повећати ризик од развоја киле додатним оптерећењем слабих мишића. Они су (1):
- Трудноћа
- Затвор
- Дизање тешких терета
- Накупљање течности у абдомену
- Гојазност
- Историја операције или повреде на погођеном подручју
- Породична историја кила
- Пушење
- Медицинска стања попут цистичне фиброзе
Како дијагностиковати килу
Ингвиналне и инцизијске киле дијагностикују се физичким прегледом. Ваш лекар ће можда прво потражити квржицу која вам се избочи у абдомену / препонама када стојите, кашљате или се напрежете.
Дијагностички поступци који се користе за откривање хијаталне киле укључују рентгенско снимање баријеве гутљаје и ендоскопију (4).
- Рентген гутљаја баријума - због тога ће се од вас можда затражити да попијете раствор који садржи баријум, а затим се снима серија рентгенских слика вашег дигестивног тракта. Конзумација баријума помаже да се рендгенске слике добро прикажу.
- Ендоскопија - Укључује навојавање мале камере (ендоскопа) која је причвршћена за цев низ грло, а затим преко једњака у стомак. Овај тест такође омогућава лекару да види унутрашњост вашег желуца.
Да би дијагностиковао пупчану килу код детета, лекар може извршити ултразвук. Овај тест користи високофреквентне звучне таласе да би створио слике унутрашњости тела.
Лечење кила зависи од њихове величине и тежине симптома повезаних са њима.
Како лечити килу
Опције лечења киле могу да укључују:
- Лекови
Лекови за хернију имају за циљ ублажавање симптома. Укључују лекове на рецепт без рецепта попут антацида, блокатора рецептора Х-2 и инхибитора протонске пумпе за смањење симптома желучане киселине и рефлукса киселине (3).
- Хирургија
Ако кила изазива велику нелагодност и бол, лекар ће вам можда саветовати да се подвргнете операцији. Трбушна рупа кроз коју стрши орган или ткиво може се ушити и затворити (5).
Киле се најчешће поправљају отвореном или лапароскопском хирургијом. Отворене ординације имају дуго време опоравка и пацијент се можда неће моћи кретати око шест недеља. С друге стране, лапароскопске операције имају кратко време опоравка, али су шансе за поновни развој киле веће. Такође је важно напоменути да све киле нису погодне за лапароскопску поправку.
Можете управљати симптомима киле и спречити погоршање вашег стања уношењем следећих промена у вашу исхрану и начин живота.
Како спречити хернију
- Имајте мање и честе оброке уместо три велика оброка.
- Избегавајте лежање или савијање одмах након оброка.
- Контролишите своју тежину.
- Избегавајте напорне вежбе. Уместо тога, радите благе вежбе како бисте ојачали погођене мишиће.
- Одвикавање од пушења.
- Избегавајте јести зачињену и киселу храну за коју је познато да погоршава симптоме рефлукса киселине.
Као што сте већ морали схватити, ваша прехрана заиста игра важну улогу у лечењу киле. Стога, хајде да сада видимо шта бисте требали јести и избегавати док се бавите овим стањем.
Шта треба јести ако имате килу?
Конзумирајте храну са ниским садржајем киселине да бисте управљали симптомима рефлукса киселине и ГЕРБ-а повезаних са хернијама. Храна са мало киселина и влакнима богата храну коју имате ако имате килу су (6):
- Јабуке и банане
- Поврће попут шаргарепе, брокуле, лиснатог зеленила, грашка и тиквице
- Пилетина узгајана на пашњацима
- Цели ораси и семе
- Јогурт и друга пробиотичка храна попут кефира, комбуче и кимчија
Избегавајте ову храну ако имате килу:
- Лук
- Бели лук
- Агруми попут поморанџе, парадајза, лимуна, грејпа итд.
- Зачињена или пржена храна
- Чоколада
- Пеперминт
- Храна богата натријумом
- Алкохол
- Кофеин
- Газирана пића
- Цело млеко
Коришћење брзог лечења и неколико промена у начину живота могу вам помоћи у борби против киле. Међутим, свако одлагање лечења може довести до компликација, као што је дављење киле, која се чак може показати опасном по живот.
Да ли је овај чланак био од помоћи? Не заборавите да поделите своје мисли и повратне информације са нама у одељку за коментаре испод.
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико траје операција киле?
Операција за корекцију киле обично траје око 30-45 минута. После операције, требало би да избегавате велико дизање тегова и напорне активности 4-6 недеља.
Колико дуго можете живети са хернијом?
Херније не пролазе саме. Међутим, ако користите медицински третман, можете се успешно носити са тим стањем. У ретким случајевима, ако се хернија не лечи, може доћи до компликација опасних по живот.
Шта не радити када имате килу?
Избегавајте напорне физичке активности, попут дизања тегова и интензивног вежбања ако имате килу. Такође морате престати пушити, јер то може проузроковати хронични кашаљ, што опет представља проблем онима који имају килу.
Можете ли излечити килу вежбањем?
Иако не бисте требали радити интензивне вежбе, благе до умерене вежбе којима је циљ јачање погођених мишића могу помоћи у спречавању поновног појаве.
Шта је спортска кила?
Спортска кила је болна повреда меког ткива која се често јавља у препонама. Обично се покреће током било ког спорта који укључује извртање покрета или нагле промене смера.
Колико је озбиљна кила?
Ако хернију не лечите, то може довести до њеног дављења. То може довести до компликација попут смрти погођених ткива.
Коју храну треба да избегавам са ингвиналном килом?
Одређена храна може погоршати симптоме повезане са ингвиналном килом попут зачињене, киселе, пржене, кофеинске или газиране хране и пића. Стога је боље избегавати такву храну.
Референце
- „Херниас: Овервиев“ Институт за квалитет и ефикасност у здравственој заштити, Америчка национална медицинска библиотека.
- “Херниа, Ингуинал” СтатПеарлс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Клинички значајан карцином хијаталне киле“ црева и јетре, Национална медицинска библиотека САД.
- „Преоперативна дијагноза хиаталне киле: рендген гутања барија, манометрија високе резолуције или ендоскопија?“ Европска хирургија, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Херниас“ Минхен: Зуцксцхвердт, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Дијета обогаћена влакнима помаже у контроли симптома и побољшава покретљивост једњака код пацијената са неерозивном гастроезофагеалном рефлуксном болешћу“ Ворлд Јоурнал Оф Гастроентерологи, Америчка национална библиотека медицине.