Преглед садржаја:
- Ефекти погрешних навика у исхрани:
- Шта је здрава прехрана?
- Зашто да једемо здраву храну?
- Различите хранљиве материје и њихов значај:
- 1. Протеини:
- 2. Угљени хидрати:
- 3. Масти:
- 4. Витамини и минерали:
- 5. Влакна:
- 6. Гвожђе:
- 7. Калцијум:
Наше прехрамбене навике директно одређују наше здравље.
У нашем ужурбаном распореду и брзом животу, често на крају једемо према погодности, а не ономе што је здраво. Често једемо како бисмо удовољили својим укусима, али и даље нисмо свесни опасности по здравље које ова врста прехрамбених навика може представљати.
У жељи да смршамо, на крају такође избацујемо неколико основних састојака из наше дијете. Ово, уместо да нас чини здравијима, чини управо супротно. За ваше тело су потребни сви елементи, било да се ради о витаминима, минералима, протеинима, угљеним хидратима, влакнима или чак масти (иако бирајте оне здраве). Свака од ових хранљивих састојака има своје индивидуалне улоге у физичком и менталном развоју.
Ефекти погрешних навика у исхрани:
Непосредни ефекат погрешног избора хране на наше здравље је прекомерно дебљање у кратком року или гојазност. Следећи на реду су проблеми попут дијабетеса, болести срца, високог крвног притиска, мале тежине, слабих костију или можда чак и успореног развоја мозга. Неопходно је јести здраво и правилно се хранити како бисте остали здрави.
Шта је здрава прехрана?
Здрава прехрана не значи да имате само кувана јела, да једете мање или да кажете не масти. Здраве прехрамбене навике значе храњиву прехрану, тј. Јести све у правој количини и на прави начин. Не искључујте у потпуности масти и не претерујте са влакнима и протеинима! Такође запамтите да деци треба давати комбинацију свих врста хране, јер је ово доба за физички и ментални развој.
Зашто да једемо здраву храну?
Слика: гетти
- Оно што једемо пружа све неопходне хранљиве састојке нашем телу. То нашем телу даје праву количину енергије за обављање свакодневног посла. А све ове хранљиве материје долазе само из здраве хране, а не из свега и свега што једемо.
- Здрава храна је потребна за подстицање хормона раста који ће са годинама постепено повећавати нашу висину.
- Здрава храна је такође потребна за функционисање нашег система. Све хранљиве материје добијене из здраве хране покрећу ћелије тела и мождане ћелије да активно трче и извршавају свој задатак.
- Здрава храна побољшава имунолошки систем, спречавајући вас да се лако разболите. Снажни имунитет бори се против свих бактерија и вируса који носе болести.
- Генерално се саветује да из прехране избацимо масноће. Ово се често погрешно сматра потпуно искључивањем чак и здравих масти. Нездраве масти које се не смеју јести зову се засићене, а транс-масти. Моно незасићене масти, полинезасићене масти, омега 3 и омега 6 масне киселине су веома важне за наше здравље, баш као и протеини и витамини. Те масти се складиште испод ћелија коже које се трансформишу у енергију потребну за физичке и менталне активности. Важно је да их укључимо у нашу исхрану.
- Здрава храна може вам помоћи да одржавате добро обликовано тело без пада у злу замку дебљања или гојазности.
Ево листе свих различитих елемената хране и њиховог значаја за наше здравље.
Различите хранљиве материје и њихов значај:
Слика: гетти
Уравнотеженом исхраном добијамо све хранљиве састојке који су неопходни за здрав живот. То укључује протеине, витамине, калцијум, разне минерале и пре свега пуно енергије која нам помаже у свакодневним активностима.
Погледајмо детаљно важност свих ових хранљивих састојака у нашој исхрани:
1. Протеини:
Веома важан нутријент који треба да буде укључен у нашу свакодневну исхрану.
- Протеини су потребни за изградњу нових ткива и обнављање старих ткива.
- Штити мишиће који су немасна ткивна маса.
- Протеини су такође потребни за производњу ензима и хормона који контролишу различите функције нашег тела.
Људи на дијети често избегавају унос протеина у исхрани. Ово није превише здраво, јер може ослабити мишиће, чинећи их склоним повредама.
- Сви млечни производи
- Месо
- Рибе
- Јаја
- Импулси
- Соја
2. Угљени хидрати:
Крајњи извори енергије за ваше тело, угљени хидрати су снабдевачи вашег тела.
- Енергија је потребна у великим количинама код адолесцената и одраслих.
- За раст и развој је неопходно повећати брзину метаболизма и помаже вам да останете активни током дана.
- Уношење довољне количине угљених хидрата у храну спречава претварање протеина у масти.
- Кромпир
- Хлеб
- Разна зрна
3. Масти:
Ослободите се заблуде да вам у прехрани нису потребне масти.
Масти су веома важне у вашој исхрани, мада би то требало да буду само незасићене масти и омега-3 и 6 масти. Испод је неколико разлога зашто су нам масноће толико важне:
- Масти дају енергију
- Они формирају ћелијске мембране
- Неким витаминима попут витамина А, Е, Д и К требају масти да би постали растворљиви.
- Они производе хормоне.
- Масноће чине слој испод наше коже штитећи мишиће и истовремено пружају топлоту нашем телу.
- Ораси и семенке.
- Замените своје уобичајено уље за јело маслиновим уљем или уљем репице.
4. Витамини и минерали:
Ове хранљиве материје су неопходне за наше тело, иако у мањим количинама у поређењу са протеинима и угљеним хидратима. Иако у малим количинама, требало би да буду део наше свакодневне дијете, а недостатак било ког од њих може довести до озбиљних здравствених проблема.
5. Влакна:
Влакна су потребна за нормализацију нашег црева. Такође помажу у превенцији неких озбиљних хроничних болести попут кардиоваскуларних стања, рака и дијабетеса.
6. Гвожђе:
То је неопходан хранљиви састојак који помаже у одржавању нивоа хемоглобина, развоју можданих ћелија и повећању концентрације.
7. Калцијум:
Развија зубе и кости и јача их спречавајући их да пукну. Добар унос калцијума у нашој исхрани такође спречава шансе за развој остеопорозе.
Обавезно укључите ове здраве састојке у своју исхрану да бисте појели здраво и здраво вас!
Надам се да вам се свидео овај чланак који истиче важност здраве хране! Поделите своје искуство у одељку за коментаре датом у наставку: