Преглед садржаја:
- Здравствене предности ходања
- 1. Помаже код мршављења
- 2. Побољшава здравље срца
- 3. Регулише крвни притисак
- 4. Регулише ниво глукозе у крви
- 5. Јача кости и олакшава заједничке покрете
- 6. Повећава плућни капацитет
- 7. Појачава имунолошке функције
- 8. Побољшава гастроинтестиналну функцију
- 9. Подиже расположење
Шетња је одлична аеробна вежба и ефикасан начин за покретање метаболизма. Према часопису Медицина и наука у спорту и вежбању, ходање помаже у смањењу преваленције хроничних болести (1). У ствари, ходање (брзинама једнаким или већим од 8 км / х) троши више енергије од трчања истом брзином (2). Читајте даље да бисте сазнали о здравственим предностима свакодневног ходања.
Здравствене предности ходања
1. Помаже код мршављења
Шетња је ефикасан начин сагоревања калорија и губитка килограма.
Истраживачи са Универзитета у Алабами осмислили су експеримент који је укључивао гојазне пацијенте који заједно ходају (концепт познат као „шетајући аутобус“) до својих одредишта у граду и око њега. После осам недеља проверена је њихова тежина и више од 50% учесника је изгубило у просеку 5 килограма (3).
Шетња такође повећава потрошњу енергије и представља ефикасан и јефтин начин сагоревања калорија (4).
2. Побољшава здравље срца
Шетња помаже у побољшању здравља срца. Студија спроведена на одраслим женама у руралном делу Њујорка показала је позитивну корелацију између ходања и побољшаних биомаркера кардиоваскуларног здравља (5).
Многа истраживања такође сугеришу да ходање смањује ризик од кардиоваскуларних догађаја за 31%. Према смерницама Америчког удружења за срце / Америчког колеџа за спортску медицину, свака одрасла особа треба да вежба умерен интензитет (попут брзог ходања) најмање 30 минута дневно, пет дана у недељи (6).
3. Регулише крвни притисак
Шетња такође може помоћи смањењу крвног притиска побољшањем циркулације.
Истраживачи са Медицинског колеџа Вакаиама у Јапану спровели су експеримент на особама са благом хипертензијом, где је 83 учесника 12 недеља корачало 10 000 корака дневно. На крају 12 недеља показали су значајан пад крвног притиска и повећали издржљивост (7).
4. Регулише ниво глукозе у крви
Редовне шетње могу помоћи у побољшању нивоа глукозе у крви наташте и након оброка.
Научници препоручују не мање од 5000 корака дневно - при чему је више од 3.000 тих корака брза шетња - да би помогли у управљању дијабетесом типа 2 (8).
Мала студија рађена на неактивним старијим особама (> 60 година) са нивоом глукозе у крви од 105-125 мг / дЛ показала је да је краткотрајно ходање 15 минута или 45 минута након оброка (доручак, ручак и вечера) контролисано након оброка. одговор глукозе (9).
5. Јача кости и олакшава заједничке покрете
Редовно ходање јача кости побољшавајући подмазивање зглобова и јачајући и тонирајући мишиће.
Мала студија рађена на 27 особа са симптоматским остеоартритисом колена показала је да је ходање на истезање од 30 минута или више повећавало болове у колену, док је исти обим ходања у више наврата побољшао оптерећење колена и ублажио бол (10).
6. Повећава плућни капацитет
Шетња такође може повећати капацитет плућа. Када ходате, удишете више кисеоника у поређењу са стационарним стањем. Ова размена кисеоника и угљен-диоксида у већој запремини може вам помоћи да повећате капацитет плућа, повећавајући тако издржљивост и перформансе вежбања.
Студија објављена у Тхе Еуропеан Респиратори Јоурнал открила је да би аеробна способност могла да помогне у повећању обима плућа (11).
7. Појачава имунолошке функције
Шетња помаже у смањењу честих напада инфекције и јача имунитет. Студија је спроведена на Медицинском факултету Универзитета Дуке на дванаест седећих одраслих особа са стабилним реуматоидним артритисом.
Учесници су замољени да шетају траком 30 минута, три пута недељно по 10 недеља. Показали су побољшану имунолошку функцију и ризик од инфекције на крају студије (12).
8. Побољшава гастроинтестиналну функцију
Поред одржавања добрих прехрамбених навика и пијења воде, требало би да шетате и да бисте побољшали гастроинтестиналну функцију.
Студије су показале да вежбање ниског интензитета има заштитну улогу код гастроинтестиналних поремећаја. Побољшава гастроинтестиналну покретљивост и проток крви у гастроинтестиналном тракту. Међутим, постоје ограничени докази о његовом утицају на синдром иритабилног црева (ИБС) и затвор (13).
9. Подиже расположење
Неколико научних студија доказало је да физичка активност може помоћи у спречавању депресије (14). Ходање је високо