Преглед садржаја:
- Благодати парадајза у здрављу
- 1. Парадајз помаже у превенцији рака
- 2. Парадајз регулише крвни притисак
- 3. Парадајз помаже у мршављењу
- 4. Парадајз побољшава здравље коже и косе
- 5. Парадајз је добар током трудноће
- 6. Парадајз смањује холестерол и промовише здравље срца
- 7. Парадајз се супротставља ефектима дима цигарете
- 8. Парадајз побољшава вид
- 9. Парадајз побољшава здравље варења
- 10. Парадајз помаже у управљању дијабетесом
- 11. Парадајз може спречити стварање камена у урину
- 12. Парадајз помаже у спречавању каменаца у жучи
- 13. Парадајз јача кости
- 14. Парадајз побољшава ваш имунолошки систем
- 15. Парадајз смањује упалу
- 16. Парадајз побољшава здравље мушкараца
- 17. Парадајз појачава моћ мозга
- 18. Парадајз промовише здравље јетре
- Нутриционистички профил *
- Зашто су органски парадајз бољи?
- Избор и складиштење
Антиоксиданти у парадајзу нуде заштиту од низа смртоносних болести, међу којима је неколико карцинома, дијабетеса и срчаних болести.
Научно назван Соланум лицоперсицум , парадајз потиче из Централне и Јужне Америке. Долази у бројним сортама које се гаје у умереној клими у разним деловима света. Парадајз је изузетно користан за људе који желе да смршају и одрже ниво крвног притиска. Такође помажу у побољшању вида и помоћи у лечењу дијабетеса. Још важније, могу бити корисне за труднице.
У неком тренутку историје, Европљани су парадајз сматрали отровним, с обзиром на њихов сјајни изглед. Астеци су били прва група људи који су парадајз користили за кување. Проласком векова, узгој се проширио на Азију, а од данас су Кина и Индија највећи светски произвођачи парадајза.
Парадајз се назива функционалном храном - што значи да превазилази пуку исхрану. Један од главних разлога је присуство ликопена, свемоћног антиоксиданса који побољшава здравље на бројне начине. Бројне су сорте - најпопуларније су парадајз шљива, парадајз чери, парадајз грожђе, бифтек и парадајз.
Листови биљке парадајза дуги су 4 до 10 центиметара, а стабљика и лист су длакави. Парадајз се гаји у бројним бојама - док је најчешћа варијанта црвена, остале боје укључују жуту, зелену, наранџасту, црну, смеђу, ружичасту, белу, смеђу и љубичасту.
Благодати парадајза у здрављу
1. Парадајз помаже у превенцији рака
Према Америчком институту за истраживање рака, ликопен у парадајзу могао би бити одговоран за антиканцерогена својства плода (1). Ликопен је антиоксиданс у породици каротеноида. Утврђено је да његова снажна антиоксидативна својства неутралишу слободне радикале који се стварају у нашим телима из различитих разлога. Чак и лабораторијске студије показују да су компоненте парадајза спречиле бујање неколико врста ћелија карцинома.
Још важније је што парадајз можете побољшати потенцијал за борбу против рака узимајући га у прерађеном облику - попут соса, сока или пасте од парадајза. То омогућава да тело лакше апсорбује природна једињења у парадајзу. Такође, обрађени облици парадајза имају веће концентрације ликопена (2).
Међутим, важно је конзумирати разноврсну храну (и не само парадајз) за борбу против рака или било које друге болести.
Астуди је такође открио ефикасност парадајза у превенцији рака простате (1). Али тада, не знамо да ли суплементи ликопена имају исти ефекат (3). И не само парадајз у прерађеном облику, већ и они који се кувају могу имати боље здравствене ефекте.
С обзиром на висок ниво антиоксиданса, парадајз је одличан избор за борбу против рака дојке (4). Одрасли са раком који су учествовали у студијама показали су знаке регресије рака након суплементације ликопена. Већи унос ликопена такође је повезан са мањим ризиком од рака плућа, дебелог црева, оралног и грлића материце.
Ћелије рака могу остати у стању мировања годинама док их нека хемијска реакција не покрене и прикаче се за снабдевање тела крвљу. Утврђено је да ликопен ремети овај процес повезивања, спречавајући тако даљи раст ћелија карцинома (5).
Још један разлог због којег парадајз помаже у борби против рака је адипонектин, снажно једињење у плоду.
2. Парадајз регулише крвни притисак
иСтоцк
Ликопен у парадајзу такође показује да смањује крвни притисак (6).
Парадајз је такође богат калијумом, минералом за који је познато да снижава ниво крвног притиска (7). То је зато што калијум смањује ефекте натријума. У ствари, што више калијума уносите, више натријума губите путем урина. Осим тога, калијум ублажава напетост у зидовима крвних судова - додатно смањујући крвни притисак. Према Америчком удружењу за срце, препоручени унос калијума за просечну одраслу особу је 4.700 мг дневно. Али пазите да не уносите превише калијума јер то може довести до каменаца у бубрезима.
Према израелској студији, краткотрајни третман екстрактом парадајза може помоћи у снижавању крвног притиска код пацијената (8).
Такође је познато да ликопен побољшава функционисање крвних судова уопште, што може помоћи у смањењу крвног притиска (9). Даља истраживања показују да иако ликопен може да помогне у снижавању високог нивоа крвног притиска, он нема утицаја на нормални ниво крвног притиска. Студије су закључиле да додаци ликопена могу имати благотворне ефекте на крвни притисак.
Парадајз је такође богат витамином Ц за који је утврђено да смањује крвни притисак (10).
Ако нису у потпуности сазрели, парадајз можете чувати на собној температури. Једном сазрели, можете их држати у фрижидеру до три дана. Поред тога, можете их сачувати замрзавањем или конзервирањем (11). Али најбоља опција би био свежи парадајз - јер је најбогатији калијумом и може имати најбоље ефекте на смањење крвног притиска (12).
3. Парадајз помаже у мршављењу
Према кинеској студији, сок од парадајза може значајно смањити телесну тежину, телесну масноћу и обим струка (13). Такође може смањити ниво холестерола који може допринети повећању телесне тежине. Парадајз је осим што је одличан извор антиоксиданата, богат и влакнима и сиромашним калоријама. Стога промовишу ситост и чак смањују унос калорија, помажући тако у губитку килограма.
4. Парадајз побољшава здравље коже и косе
Парадајз је важан састојак већине третмана лепоте. Помажу у излечењу великих пора, лечењу акни, смиривању опекотина од сунца и оживљавању досадне коже. Антиоксиданти у парадајзу, посебно ликопен, боре се против ћелијских оштећења и упала коже.
Парадајз такође одлично делује као адстрингент и побољшава текстуру лица. Уклањају вишак уља са коже и дуже одржавају ваше лице свежим. Потребно је само да помешате сокове свежег парадајза и краставца. Помоћу вате редовно наносите сок на лице.
Студије су показале да једење парадајза такође штити кожу од штетних ефеката излагања сунцу (14). Друге студије су откриле побољшање способности коже да се заштити од УВ зрачења код жена које су јеле парадајз пасту.
Према једној бостонској студији, антиоксиданти попут ликопена у великој мери помажу у побољшању здравља коже (15). Према једном извештају, ликопен је један од ретких антиоксиданата са невероватним фотопротективним својствима (16). Витамин Ц у парадајзу такође може побољшати здравље косе.
5. Парадајз је добар током трудноће
Витамин Ц је један од хранљивих састојака који су свакој жени потребни током трудноће да би одржала здравље себе и своје бебе. Помаже у формирању здравих костију, зуба и десни. Овај витамин такође помаже у правилној апсорпцији гвожђа у телу, још једног виталног хранљивог састојка током трудноће. Иако је препоручљиво узимати суплементе гвожђа током трудноће, једење парадајза може имати своје предности.
Ликопен у парадајзу нуди заштиту од оштећења ћелија. Иако је сигурност додатака ликопена за труднице и даље под знаком питања, антиоксиданс из природних извора је веома сигуран за жене у потреби.
Укључивање парадајза у вашу исхрану може побољшати биорасположивост гвожђа (17). А према Центрима за контролу и превенцију болести, витамин Ц у парадајзу помаже у заштити жене и бебе (18).
6. Парадајз смањује холестерол и промовише здравље срца
То је опет ликопен! Укључивање парадајза богатих ликопеном у вашу исхрану на неколико недеља може смањити ниво ЛДЛ холестерола (лошег холестерола) за чак 10%. Прецизније, дневно морате узимати најмање 25 мг ликопена. Ово би могло бити око пола шоље соса од парадајза. Такође, 100 грама парадајз пиреа даје 21,8 мг ликопена.
Према студијама, појединци који конзумирају свеж парадајз или сок од парадајза могу смањити ниво лошег холестерола и повећати ниво доброг холестерола (19). Према другој мексичкој студији, конзумација сировог парадајза (14 порција недељно током месеца) може имати благотворни ефекат на ниво холестерола код жена са прекомерном тежином (20).
Један чланак Медицинске школе Харвард укључује парадајз као једну од обавезних намирница за снижавање холестерола (21). И као у другој студији, свакодневни унос ликопена може имати сличне ефекте као статини (било која група лекова за смањење холестерола) код пацијената са повишеним нивоом холестерола (22).
Парадајз је такође богат извор бета-каротена, фолата и флавоноида - што је све корисно за кардиоваскуларно здравље. Хранљиве материје у парадајзу такође помажу у смањењу хомоцистеина и агрегације тромбоцита, два феномена која могу имати нежељене ефекте на здравље срца (23).
У другој студији Универзитета у Конектикату утврђено је да сок од парадајза поседује кардиопротективне способности, које ни на који начин нису повезане са ликопеном (откриће је направљено први пут). Иако су резултати у супротности са оним што смо до сада видели о ликопену, парадајз је и даље једна од оних намирница важних за здравље срца (24).
Друга студија објављена у извештају Универзитета Туфтс открила је да је за мушкарце са високим нивоом ликопена у крви за 55% мање вероватно да болују од можданог удара. Налази су остали доследни чак и након разматрања других фактора попут старости, БМИ, ЛДЛ холестерола, крвног притиска и пушења (25).
Ликопен је растворљив у мастима, због чега се препоручује конзумирање са мало масти - јер ће га тада тело боље апсорбовати. Такође, парадајз сазрео у виновој лози богатији је ликопеном од парадајза сазрелог са винове лозе. Дакле, паметно бирајте парадајз.
7. Парадајз се супротставља ефектима дима цигарете
иСтоцк
Пушење доводи до прекомерне производње слободних радикала у телу, чему се врло добро може супротставити витамином Ц. Због тога парадајз може одлично деловати за пушаче. Нижи нивои витамина Ц у овом аспекту могу резултирати срчаним обољењима и раком.
Према Националном институту за здравље, ако мушкарцима и женама који не пуше редовно треба 90 мг, односно 75 мг витамина Ц, пушачима треба 35 мг више. Око 100 грама сировог парадајза садржи око 13,7 мг витамина Ц (26).
Извештај који је објавио Универзитет Цорнелл открио је да ликопен у парадајзу може очистити до 90% слободних радикала у телу (28).
8. Парадајз побољшава вид
Парадајз је богат витамином А, што је један од разлога што је одличан за ваше очи. Ретине ваших очију ослањају се на витамин А, а низак ниво витамина с временом може да изазове слепило.
Ликопен у парадајзу сузбија штете од слободних радикала, што иначе може утицати на ваше очи. Студија спроведена 2011. године открила је да људи са вишим нивоом ликопена имају мањи ризик од старосне дегенерације макуле. Ликопен такође штити очи од оштећења од сунца.
Остале хранљиве материје у парадајзу корисне за очи су витамин Ц и бакар. Док се прва може борити против старосне катаракте, друга помаже у производњи меланина - важног црног пигмента у очима.
Треба разговарати и о лутеину у парадајзу. То је фитокемикалија, која је каротеноид који је користан за здравље вида (29). Бета-каротен у парадајзу, након конзумирања, претвара се у ретинол - а ово једињење је од суштинског значаја за оптималан вид (29).
Кратки савет - ако парадајз бирате у хладнијим месецима, одлучите се за конзервирану сорту. То укључује парадајз исечен на коцкице, парадајз сок, парадајз пасту или цели пелат. Конзервирани парадајз богатији је храњивим састојцима, а пошто је зима можда ће коштати и мање. Док купујете конзервирани парадајз, идите на варијанту са ниским уделом натријума.
9. Парадајз побољшава здравље варења
Парадајз је добар извор хлорида, који је битна компонента дигестивних сокова (30). Један извештај такође говори о ефикасности ликопена у парадајзу у превенцији рака желуца (31). Влакна у парадајзу и овде помажу - 100 грама парадајза даје вам 2 грама влакана (растворљивих и нерастворљивих влакана), додатно унапређујући здравље црева.
Једење хране богате антиоксидансима, попут парадајза, такође вам може помоћи да се носите са гастритисом, стањем у којем је слузница стомака упала (32).
10. Парадајз помаже у управљању дијабетесом
Према Америчком удружењу за дијабетес, парадајз је важан део дијабетичке дијете. То је зато што су богате гвожђем и витаминима Ц и Е - а сви они помажу у ублажавању симптома дијабетеса (33). Парадајз такође има низак гликемијски индекс (способност одређене намирнице да повећа ниво шећера у крви), што дијабетичарима може бити бонус.
Према индијској студији, дугорочно прихрањивање парадајза повезано је са благотворним ефектима код пацијената са дијабетес мелитусом. Иако су у том погледу оправдана даља истраживања, налаз је обећавајући (34). Иранска студија закључила је да је свакодневно уношење 200 грама сирових парадајза повољно утицало на ниво крвног притиска код пацијената са дијабетесом типа 2 (35).
Утврђено је да ликопен у парадајзу, заједно са другим једињењима, има позитиван ефекат на оксидативни стрес код пацијената са дијабетесом (36).
11. Парадајз може спречити стварање камена у урину
Према другој турској студији, свежи сок од парадајза могао би помоћи у спречавању стварања каменаца на урину (37).
12. Парадајз помаже у спречавању каменаца у жучи
Према извештају Државног универзитета у Мичигену, конзумирање парадајза може смањити ризик од жучних каменаца, као и бубрежних каменаца (38).
Неколико начина да парадајз уврстите у своју исхрану за спречавање каменаца у жучи може бити додавање конзервираних или динстаних верзија у ваше супе и чорбе. Такође можете направити свежу салсу и додати парадајз као додатак салатама, месу или јајима.
13. Парадајз јача кости
иСтоцк
Према Тхе Даили Телеграпх-у, само две чаше сока од парадајза дневно могу ојачати ваше кости и спречити остеопорозу. Међутим, студија до које је дошло са резултатом није рађена у великим размерама, због чега су потребна даља истраживања у овој области. Ипак, могућности обећавају.
Као што је већ речено, парадајз је богат бета-каротеном. Овај хранљиви састојак, када се унесе, претвара се у витамин А - витамин који је неопходан за раст и одржавање костију (39).
Витамин Ц у парадајзу је такође пресудан за стварање костију и синтезу везивног ткива. Недостатак витамина Ц може довести до неразвијених костију. Витамин је повезан са смањеним губитком костију и код жена у постменопаузи (40). Чак и лутеин у парадајзу поспешује стварање колагена, што помаже у јачању здравља костију.
Парадајз је такође богат витамином К, који заједно са витамином Д игра пресудну улогу у метаболизму костију. Такође повећава минералну густину костију, смањујући тако вероватноћу прелома.
14. Парадајз побољшава ваш имунолошки систем
У једној студији, дијета богата парадајзом побољшала је функционисање белих крвних зрнаца код испитаника. Беле крвне ћелије, које су познате по борби против инфекција, претрпеле су 38 одсто мање штете од слободних радикала. Према стручњацима, ликопен (и његова антиоксидативна способност) у парадајзу могу побољшати ову способност белих крвних зрнаца.
Према немачкој студији, додатак исхрани са ниским садржајем каротеноида парадајзом може побољшати имунолошку функцију (41).
15. Парадајз смањује упалу
Парадајз такође садржи још три антиоксиданса звана зета-каротен, фитофлуен и фитоен - који се заједно налазе у већини воћа и поврћа јарких боја. Ови антиоксиданти помажу у борби против упала и с њима повезаних болести попут рака и артритиса.
Али постоји квака. Раније смо видели да кување или прерада парадајза побољшава биорасположивост ликопена. У исто време, процес такође уништава и ове друге значајне антиоксиданте. Најбољи начин да се то уради је редовна конзумација куваних / прерађених и сирових парадајза, а не само држање једног облика.
Конзумирање сока од парадајза подједнако је корисно у борби против упала. Према италијанској студији, утврђено је да ликопен показује антиинфламаторно понашање (42). Међутим, у вези с тим оправдано је више истраживања.
Студија коју је објавило Министарство пољопривреде Сједињених Држава наводи да парадајз (посебно парадајз у праху) такође садржи аполикопеноиде и одређене друге биоактивне компоненте које су много ефикасније од ликопена у борби против упале (43).
Медицинска школа Харвард класификује парадајз као једну од најбољих намирница за борбу против упала и обавезну храну у исхрани (44).
Цхерри парадајз такође може бити добар додатак (порција садржи само 27 калорија). Они су богати флавонолима који лече упале. Можете једноставно испећи цели парадајз чери са неколико каранфилића белог лука и згњечити их. Додајте смешу у тост од целокупне пшенице за здраву и укусну грицкалицу.
Поред ликопена, витамин Ц у парадајзу такође помаже у борби против упала (45).
16. Парадајз побољшава здравље мушкараца
Утврђено је да ликопен у парадајзу појачава плодност мушкараца за чак 70% (46). Антиоксидант такође може смањити број абнормалних сперматозоида. И не само то, он такође побољшава кретање сперме и смањује штету на њој.
Према бостонској студији, утврђено је да седмична потрошња од 2 до 4 порције соса од парадајза смањује ризик од рака простате за 35% и узнапредовалог карцинома простате за 50% (47).
Према једној студији, утврђено је да мушкарци са највишим концентрацијама ликопена у исхрани имају 59% мањи ризик од исхемијског можданог удара (најчешћи тип можданог удара) (48).
17. Парадајз појачава моћ мозга
иСтоцк
Ваш мозак је, с обзиром на високу концентрацију омега-3 масних киселина, посебно подложан оштећењу слободним радикалима. Парадајз, богат ликопеном, бета-каротеном и другим антиоксидантима, може помоћи у борби против овога. У ствари, парадајз, ако се узима са маслиновим уљем, може имати боље ефекте. То је зато што су каротеноиди у парадајзу растворени у масти (маслиново уље) и крв их лако апсорбује.
Ликопен у парадајзу такође помаже у спречавању тешких болести попут деменције и Алцхајмерове болести (49). Према чланку који је објавио Универзитет Вестерн Говернорс, парадајз помаже когнитивној функцији и концентрацији (50).
Кратки савет - у сезони пођите за свежим парадајзом како бисте убрали благодати ликопена и других основних хранљивих састојака. А када нисте у сезони (а то је када парадајз делује бледо и без укуса), идите на додатке ликопену (51).
18. Парадајз промовише здравље јетре
Ликопен у парадајзу уклања агенсе који оштећују ДНК, промовишући тако здравље јетре. Парадајз такође садржи одређене витамине Б комплекса који одржавају здравље јетре.
И ево супер чињенице за вас - јетра је једини орган у људском телу који је способан за природну регенерацију. Може да обнови изгубљено ткиво, а чак 25% органа може да се обнови у целу јетру ако дође до мањих оштећења (52). Као што смо видели, парадајз штити јетру и помаже у детоксикацији јетре.
Према једној студији, повећани унос парадајза повезан је са смањеним ризиком од рака јетре (53). Утврђено је и да екстракт парадајза нуди заштиту од упале јетре изазване храном са високим уделом масти. Према другој калифорнијској студији, екстракти зеленог парадајза који садрже томатин (токсична супстанца која се налази у стабљима и листовима парадајза) могу да инхибирају раст ћелија карцинома јетре (54). Такође, зелени парадајз, попут својих црвених колега, богат је витаминима К и витаминима Б-комплекса који имају сличне благодати.
Ликопен у парадајзу је такође повезан са спречавањем алкохолних болести јетре (55).
Да сам знао да парадајз обилује тако дивним благодатима, од детињства бих га учинио својим најдражим.
Нутриционистички профил *
Парадајз, нарезан на кришке, сирови
1.00 шоље (180.00 грама) |
||
---|---|---|
Нутриент | Вредност | ДРИ / ДВ |
Биотин | 24% | |
Молибден | 20% | |
Витамин К | 7,9 µг | 16% |
Калијум | 237 мг | 12% |
Бакар | 12% | |
Манган | 0,15 мг | 11% |
Влакно | 9% | |
Витамин А. | 833 ИУ | 8% |
Витамин Б6 | 8% | |
Витамин Б3 | 7% | |
Фолат | 15 µг | 7% |
Фосфор | 24 мг | 6% |
Витамин Б. | 16% | |
Витамин Е. | 0,54 мг | 6% |
Магнезијум | 11 мг | 5% |
Цхромиум | 4% | |
Гвожђе | 0,3 мг | 3% |
Цинк | 0,17 мг | 3% |
Холин | 3% | |
Пантотенске киселине | 3% |
Због тога је органски парадајз бољи. Сваког дана.
Зашто су органски парадајз бољи?
Здраво је разумно, ако мене питате. Природни парадајз садржи више антиоксиданата. Антиоксиданти, посебно полифеноли, стварају се у парадајзу док сазревају. Како органском парадајзу треба дуже време да сазри (за разлику од оног који се пумпа хемикалијама за брже сазревање), вероватно ће имати виши ниво полифенола.
Истраживање су спровели научници са Универзитета у Барселони и Института за здравље у Шпанији. Налази студије су навели да је органски парадајз имао предност. Имали су веће концентрације флавона попут фенолне и хидроксицинамоилкининске киселине, флаванона попут нарингенина и флавонола попут кверцетина и рутина.
Такође је утврђено да органски парадајз има двоструку концентрацију кемпферола, још једног флавоноида са снажним антиоксидативним својствима.
Ова разлика између органског и конвенционално гајеног парадајза, према мишљењу стручњака (један од њих је Степхен Каффка, докторат из агрономије), могла би првенствено зависити од начина оплодње две врсте парадајза (56). Конвенционално узгајани парадајз добија комерцијално ђубриво направљено од растворљивог неорганског азота. Биљке врло брзо узимају овај азот и брзо сазревају. Али парадајз који се узгаја органским путем азот добија природно из стајњака. Микроби у земљи прво морају да разложе овај органски материјал након чега се азот испушта у биљке. Потребно је време. Биљке могу расти спорије, али имају више времена за генерисање секундарних биљних метаболита или, једноставно речено, праве здраве ствари попут флавоноида.
Органски парадајз такође садржи веће количине витамина Ц (57% више од оне у конвенционално гајеном парадајзу). Да, могли би бити мањи, али спакују већу дозу здравих хранљивих састојака. Чињеница да се не третирају хемикалијама подстиче производњу хранљивих састојака унутар плода.
Још занимљивије је да органски парадајз не прима пестициде како би заштитио воће од штеточина. То приморава парадајз да се сам снађе.
Једноставно речено - олакшавање парадајза (или било које друге хране) може довести до побољшања квалитета.
У реду. Дакле, сада знате која врста парадајза је боља. Али, како ћете одабрати праву? А шта је са складиштем?
Избор и складиштење
Искористите нос док берете парадајз на пијаци. Омиришите цвет парадајза (не стабљику). Најбољи ће имати богату арому.
Идите само на оне парадајзе који су округли и осећају се тешким због своје величине. Морају се осећати сито. И немојте имати модрице или мрље. Кора парадајза мора бити затегнута, а не смежурана.
Када дођете на складиште, ставите свеж и зрео парадајз на хладно и тамно место. Морате их положити стабљиком надоле и користити у року од неколико дана.
Хлађење није