Преглед садржаја:
- Предности чаја од ђумбира
- 1. Болест покрета
- 2. Нелагодност у стомаку
- 3. Смањује упалу
- 4. Астма
- 5. Циркулација крви
- 6. Менструална нелагодност
- 7. Имунитет
- 8. ублажава стрес
- 9. Плодност
- 10. Кашаљ и прехлада
- 11. Рак
- 12. Алцхајмерова болест
- 13. Губитак килограма
- Како направити чај од ђумбира
- Начин припреме чаја од ђумбира
- а. Метода потапања
- б. Метода пирјања
- 5 савета за припрему
- Нежељени ефекти чаја од ђумбира
Ђумбир је меснати зачин смеђе боје. Оштрог је мириса и врло љутог укуса. Корисна је за лечење многих уобичајених болести и у Индији се широко користи за кућне лекове.
Од ђумбира се такође може правити чај који садржи много витамина и минерала попут витамина Ц и магнезијума. Чај од ђумбира може се узимати са лимуновим соком, медом или пеперминтом. Чај од ђумбира познат је и под називом „Адрак Цхаи“ на хиндском, „Аллам чај“ на телушком и „Ињи чај“ на тамилском.
Погледајмо на брзину неке од предности чаја од ђумбира, дивног дара природе:
Предности чаја од ђумбира
1. Болест покрета
Може помоћи у смиривању живаца. Ово је корисно за спречавање повраћања, главобоље и мигрене. Такође је корисно решити се млазног заостајања након дугог путовања.
2. Нелагодност у стомаку
Игра виталну улогу у правилној пробави, што индиректно побољшава апсорпцију хране и избегава болове у стомаку. Ово вам такође може помоћи да се држите даље од непотребног подригивања. Ово побољшава ваш апетит ослобађањем желучаних киселина.
3. Смањује упалу
Корисно је за лечење упале зглобова, попут реуматоидног артритиса. Може вам помоћи да се решите умора, отока и подбухлости болних мишића и зглобова. Чај од ђумбира саветује се у случају атлетског стопала како би се спречио бол, пецкање и свраб.
4. Астма
Пијење чаја од ђумбира корисно је у случају астме. Ђумбир помаже у отпуштању флегма и ширењу плућа, што заузврат помаже у опоравку од отежаног дисања. Такође смањује алергије и стално кијање.
5. Циркулација крви
Попијте шољу чаја од ђумбира како бисте побољшали проток крви, спречили повишену температуру, језу и прекомерно знојење. Ђумбир садржи активна једињења попут минерала и аминокиселина која су корисна за несметан проток крви и за спречавање кардиоваскуларних болести.
6. Менструална нелагодност
Ставите врући пешкир умочен у чај од ђумбира на материцу. Ово ће вам помоћи да се ослободите болова и опуштају мишиће. Испијање чаја од ђумбира такође ће вам дати умирујући ефекат.
7. Имунитет
Садржи антиоксиданте који појачавају имуни систем. Пијење шољице чаја од ђумбира свакодневно ће смањити ризик од можданог удара као и масних наслага у артеријама. Чај од ђумбира такође снижава ниво холестерола и даје невероватне резултате.
8. ублажава стрес
Попијте шољу чаја од ђумбира како бисте побољшали своје расположење и остали освежени и смирени. Чај од ђумбира доказано је ослобађач стреса због опуштајућег мириса.
9. Плодност
Ђумбир садржи афродизијачка својства. Чај од ђумбира помаже у побољшању квалитета сперме и плодности мушкараца ако га свакодневно конзумирају мушкарци. Такође помаже у лечењу еректилне дисфункције код мушкараца.
10. Кашаљ и прехлада
Попијте шољу чаја од ђумбира ако често патите од кашља и носног носа. Ово помаже у попуштању флегма и опуштању респираторног система. Даје топлоту телу и оставља осећај свежине.
11. Рак
Доказано је да лечи рак, укључујући рак јајника искорењивањем ћелија карцинома.
12. Алцхајмерова болест
Укључите више ђумбира у свакодневну исхрану како бисте излечили или спречили Алцхајмерову болест. Чај од ђумбира смањује губитак можданих ћелија и дуго их штити.
13. Губитак килограма
Чај од ђумбира игра интегралну улогу у процесу мршављења и позитивног живота. То је сагоревач масти који сагорева вишак масти и не утиче на општу тежину. Чај од ђумбира може вам помоћи да се осећате сито што смањује калорије и смањује тежину.
Како направити чај од ђумбира
Сада научимо како направити чај од ђумбира:
Потребни састојци:
- Корен ђумбира - свеж и око 3 унци
- Вода - кувана и приближно 3 шоље
- Мед / јаворов сируп / смеђи шећер - по укусу
- Сок од лимуна - опционо за укус
- Јабука - опционално за укус
Начин припреме чаја од ђумбира
- Корење ђумбира треба темељито опрати да бисте уклонили прљавштину. Покушајте да га очистите за најбоље резултате. То треба радити под текућом водом да би се ефикасно очистило.
- Први корак треба да следи пилинг коже ђумбира, а затим резање или сецкање на ситне комаде. Пилинг можете избећи у случају да сте добро испратили поступак чишћења. Међутим, побрините се да ђумбир сигурно исечете и избегнете повреде.
- У шерпу ставите мало воде да прокључа. Следећи је главни корак који се може пратити на различите начине, као у наставку:
а. Метода потапања
Кипућу воду можете додати у котлић у који сте већ додали свеже исецкани корен ђумбира. Покријте поклопац да бисте били сигурни да је течност топла. Ово ће такође спречити да арома избледи. Потапање треба обављати најмање 15 минута.
б. Метода пирјања
У случају да се вода кува у шерпи, у њу можете директно додати ђумбир, а затим пустити да крчка на тихој ватри наредних 20 минута. Искључите топлоту и оставите је следећих 5 минута пре употребе течности.
- Након употребе било ког од горе поменутих поступака, течност можете процедити у шољици помоћу чисте мрежасте цедиљке.
- Чају од ђумбира додајте жељено заслађивач и укус лимуна или јабуке, а затим га одмах послужите или конзумирајте.
- Ово се може узети топло или чувати у тегли у фрижидеру, а затим конзумирати на хладним температурама.
5 савета за припрему
- Остатке чаја од ђумбира чувајте у фрижидеру и пијте га као ђумбир или хладни чај. Ово је такође савршено пиће које служи гостима посебно онима који су свесни здравља.
- Помијешајте ђумбир са пеперминтом да бисте добили далеко бољи укус. Такође има и више погодности.
- Однос савршене шоље чаја је три кашичице нарибаног ђумбира и шоља кључале воде.
- Да бисте му дали пикантни преокрет, додајте му прстохват цимета у праху.
- Немојте додавати заслађиваче ако имате одређени здравствени циљ или неку болест која се лечи.
Нежељени ефекти чаја од ђумбира
- Чај од ђумбира може изазвати немир и несаницу.
- Пацијенти са жучним каменцима не би требали пити чај од ђумбира.
- Чај од ђумбира не треба узимати током трудноће.
- Избегавајте чај од ђумбира на празан стомак, јер може проузроковати желучане тегобе.
- Предозирање може изазвати дијареју, иритацију, мучнину и горушицу.
Реците нам да ли волите своју шољу чаја од ђумбира. Или, планирате ли ускоро да пробате?