Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта су агруми?
- Шта хранљиве материје садрже цитрусно воће?
- Да ли имају неке користи за кожу?
- 1. Нека ваша кожа изгледа младо
- 2. Пилинг коже
- 3. Смањите пигментацију
- Било какве користи за косу?
- 4. Спречите губитак косе и ојачајте косу
- 5. Борите се против перути
- Које су користи за здравље?
- 6. Чините чуда за мршављење
- 7. Смањите ризик од можданог удара код жена
- 8. Они штите од рака
- 9. Одржавајте здравље својих очију
- 10. Помоћ у смањењу дозе одређених лекова
- 11. Помозите у смањењу стреса
- 12. Повећајте имунитет
- 13. Велики извори растворљивих влакана
- 14. Мало калорија
- 15. Смањите ризик од настанка бубрежних каменаца
- 16. Заштитите здравље свог срца
- 17. Заштитите свој мозак
- 18. Имају низак гликемијски индекс
- 19. Помозите да се скрати прехлада
- 20. Пакован калијумом
- 21. су хидратантни
- Како да одаберем и сачувам агруме?
- Избор
- Складиште
- Који су нежељени ефекти агрума?
- Корисни савети
- Референце
Има нешто у вези са агрумима. Њихов танко-слатки укус и тако свеж мирис чине их универзалним фаворитом. За које се верује да потичу из јужне Азије, агруми су данас доступни широм света. Шта ово воће чини толико популарним? Прочитајте да бисте сазнали.
Преглед садржаја
- Шта су агруми
- Шта садрже хранљиве материје цитрусног воћа
- Да ли имају било какве користи за кожу
- Било какве користи за косу
- Које су користи за здравље
- Како да одаберем и чувам агруме
- Било који нежељени ефекат
- Корисни савети
Шта су агруми?
Цитруси су воће које производи дрвеће и грмље које припада роду биљака Рутацеае . Укључују воће попут поморанџе, грејпа, лимуна и креча. Имају висок садржај лимунске киселине и обично су округле или издужене са сочном, меснатом пулпом која окружује њихово семе. Кора агрума је кожната, чији се спољни слој назива „зест“ који се користи за припрему многих посластица због свог укуса. Кора је испод покривена белом, спужвастом корицом. Обично се цитрусно воће може одвојити у сегменте (зване „литије“) након пилинга. Знате оне ствари налик на белу косу које скинете са кришке поморанџе пре него што је убаците у уста? Они заправо обезбеђују исхрану плоду док расте.
Иако се првобитно веровало да потичу из малог дела југоисточне Азије који укључује подручја североисточне Индије, Мјанмара и Јунана (у Кини), недавна истраживања сугеришу да су агруми изворно могли бити пореклом из Аустралије, Нове Каледоније и Нове Гвинеја.
Ово воће натоварено соком пре употребе треба ољуштити. Могу се јести сирове, а могу и сокови. Од њих се праве и кисели краставци и мармеладе. Кисели лимунски плодови, попут креча, служе се као украси за многа јела, а такође су кључни састојак коктела.
Осим што су укусна, агруми су и ризница хранљивих састојака.
Назад на ТОЦ
Шта хранљиве материје садрже цитрусно воће?
НАРАНЧАСТА | ГРАПЕФРУИТ | ТАНГЕРИНЕ | |
Тежина (г) | 131 | 236 | 84 |
Енергија (кцал) | 62 | 78 | 37 |
Садржај влакана (г) | 3.1 | 2.5 | 1.7 |
Аскорбинска киселина (мг) | 70 | 79 | 26 |
Фолат (мг) | 40 | 24 | 17 |
Калијум (мг) | 237 | 350 | 132 |
Цитруси су препуни хранљивих састојака који пружају мноштво здравствених благодати. Они који пазе на тежину и желе да избегну калорије биће срећни када сазнају да су агруми прилично нискокалорични. Поморанџа средње величине садржи око 60 до 80 кцал, док грејпфрут садржи око 90 кцал.
Једноставни угљени хидрати који се налазе у агрумима су глукоза, сахароза и фруктоза. Дијетална влакна која се налазе у агрумима садрже пектин који се везује за холестерол и помаже избацивању из тела.
Једини хранљиви састојак по којем су агруми најпознатији по својој исхрани је витамин Ц (аскорбинска киселина). У ствари, средња наранџа успева да вам пружи 130% дневних потреба за овим невероватним хранљивим састојцима. Друге важне хранљиве материје које дају агруми укључују фолате, ликопен, калијум, витамин Б6, магнезијум, ниацин, тиамин и фитонутријенте.
Будући да садрже тако широк спектар хранљивих састојака, очигледно је да пружају читав низ благодати за наше здравље, кожу и косу. Само читајте да бисте знали шта су.
Назад на ТОЦ
Да ли имају неке користи за кожу?
Цитруси су познати не само по високом садржају витамина Ц већ и по освежавајућем мирису. Лимунска киселина присутна у овом воћу убија бактерије и друге патогене присутне на кожи, чинећи вашу кожу свежом и чистом. Заузимају посебан простор у ароматерапији због свог мириса.
Невероватне благодати цитруса за кожу укључују следеће:
1. Нека ваша кожа изгледа младо
схуттерстоцк
Што се тиче здравља коже, витамин Ц (аскорбинска киселина) налази се на врху листе хранљивих састојака који су вам потребни да ваша кожа изгледа младо. Аскорбинска киселина је неопходна јер помаже регенерацији колагена који одржава еластичност ваше коже. Потрошња агрума овде постаје још важнија јер се не само да се количина колагена смањује у нашој кожи старењем већ и зато што га наше тело не може природно произвести (1), (2).
2. Пилинг коже
Изгубљене због зачепљених пора и све мртве коже на лицу? Тада су вам помоц поморанџине коре! Груба кора овог цитрусног воћа испуњена је витамином Ц, који је одлично средство за пилинг и чишћење. Чисти све старе, мртве ћелије коже и скупља поре како би ваша кожа изгледала бистро и сјајно (3).
3. Смањите пигментацију
Тамне мрље и пигментација настају када је ваша кожа изложена ултраљубичастим зракама сунца. УВ зраци исцрпљују антиоксиданте у вашој кожи, узрокујући тако оксидативно оштећење (4). Витамин Ц у агрумима спречава пигментацију и УВ-индуковану фотод оштећења. У ту сврху можете да конзумирате агруме или да локално примените њихов сок.
Било какве користи за косу?
Ко не воли меку, сјајну и дугу косу? Једини хранљиви састојак који вам може помоћи да постигнете косу из снова је витамин Ц. И знате које воће је до врха напуњено овим чаробним хранљивим састојком? Цитруси, наравно!
Неке невероватне благодати цитруса за косу укључују:
4. Спречите губитак косе и ојачајте косу
Схуттерстоцк
Уз мноштво других ствари које ради, витамин Ц је такође одговоран за производњу колагена у вашем телу. Колаген је компонента која вашој коси пружа снагу и структуру и спречава је да се ломи (5). Дакле, напуните цитрусе богате витамином Ц јер наше хранљиво састојак није природно произведено у нашем телу.
5. Борите се против перути
Када се нанесе на косу, кисела природа лимуновог сока помаже дубинском чишћењу власишта и ослобађању од перути. Такође смањује отупљеност ваше косе и чини је гушћом и сјајнијом (6).
Назад на ТОЦ
Које су користи за здравље?
Агруми су мало калорија и корисни су за људе који пазе на тежину и дијабетичаре. Поред тога, не садрже засићене масти или холестерол који су толико штетни за ваше здравље. Агруми такође помажу у избацивању токсина из вашег тела.
Неке од других невероватних здравствених благодати цитруса укључују:
6. Чините чуда за мршављење
Схуттерстоцк
Агруми попут поморанџе и лимуна, у комбинацији са нискокалоричном дијетом, сјајно помажу у губитку килограма. То је зато што осим што имају мало калорија, они имају и висок садржај воде и влакана који вас испуњавају и спречавају да осећате глад (7, 8).
7. Смањите ризик од можданог удара код жена
Све вас жене, ево добрих вести за вас. Недавна студија коју је спровела Медицинска школа Норвицх открила је да агруми попут поморанџе и грејпа садрже компоненте назване флаванони које су запањујућих 19% помогле у смањењу исхемијских можданих удара код жена. Водећи аутор ове студије, међутим, подстиче људе да конзумирају агруме онако како јесу (за разлику од пијења њихових сокова) како би осигурали да из воћа добијете максималну количину флаванона (9).
8. Они штите од рака
Студија спроведена на Харварду открила је да агруми садрже компоненте попут флавоноида, фолата, каротеноида и витамина Ц који значајно смањују ризик од рака једњака (10).
Витамин Ц и специфични флавоноид (нобилетин) који се налазе у агрумима такође треба да буду антиангиогени. То значи да спречавају стварање нових крвних судова који помажу у ширењу рака на друга подручја тела (11).
Такође је утврђено да је ризик од развоја епителног карцинома јајника значајно нижи код жена које су конзумирале агруме због флавонона који се налазе у њима (12).
Према Америчком друштву за борбу против рака, агруми су посебно корисни у смањењу ризика од рака стомака (13).
9. Одржавајте здравље својих очију
Схуттерстоцк
Већ знамо да су агруми богати витамином Ц. Али занимљиво је напоменути да овај витамин не само да помаже у одржавању здравља крвних судова у вашим очима, већ је такође неопходно смањити ризик од развоја катаракте и старосне болести макуларна дегенерација (која је водећи узрок слепила код људи старијих од 55 година у западном свету) (14).
10. Помоћ у смањењу дозе одређених лекова
Грејпфрут је одавно повезан са опасним интеракцијама лекова због своје способности да успорава метаболизам одређених лекова, помажући им да остану у вашем систему много дуже и повећавајући њихове нежељене ефекте. Људи са Медицинског факултета Универзитета у Чикагу користили су ову особину грејпа и искористили је да би створили позитиван резултат. Открили су да је испијање чаше свеже исцеђеног сока грејпа заједно са леком против рака сиролимусом помогло да се ефекти утроструче. То би потенцијално могло значити да се дозирање овог лека може временом смањити и да би пацијент, као резултат тога, такође морао да трпи мање нежељене ефекте (15).
11. Помозите у смањењу стреса
Схуттерстоцк
Два главна разлога за пораст нивоа стреса су пораст хормона кортизола (познат и као хормон стреса) и пораст крвног притиска током високих анксиозних ситуација. Витамин Ц који се налази у агрумима делује на борбу против оба ова проблема и смањује стрес (16).
12. Повећајте имунитет
Поред витамина Ц и витамина Б6 по којима су најпознатији, агруми садрже и многа биљна једињења попут флавоноида, каротеноида и есенцијалних уља која су одговорна за већину здравствених благодати повезаних с њима (17).
Витамин Ц који се налази у агрумима је посебно важан, јер није само антиинфламаторни, антивирусни и антибактеријски, већ делује и на јачање имунолошког система (18).
13. Велики извори растворљивих влакана
Агруми су одлични извори не само дијеталних влакана, већ и растворљивих дијеталних влакана, која имају многе здравствене користи (19). Утврђено је да су ова растворљива дијетална влакна одговорна за нижи ниво липида и крвног притиска, губитак тежине, побољшану контролу глукозе у крви, смањену упалу и побољшану имунолошку функцију (20).
14. Мало калорија
За људе који воле да прате унос калорија, агруми су одличан начин да напуне стомак без уношења превише калорија. Следе нека од лимунских воћа заједно са калоричним садржајем:
Наранџаста: 84,6 кал (21)
Грејпфрут: 73,6 кал (22)
Мандарина: 103 кал (23)
Креч: 20,1 кал (24)
15. Смањите ризик од настанка бубрежних каменаца
Схуттерстоцк
Камен у бубрезима настаје када ниво цитрата у урину опадне. Утврђено је да пијење неколико чаша свеже лимунаде током дана повећава ниво цитрата у урину и смањује ризик од стварања каменаца у бубрезима (25), (26).
16. Заштитите здравље свог срца
Цитруси садрже фитокронутријенте попут каротеноида и полифенола (27). Чест унос ових хранљивих састојака побољшава здравље срца и штити од кардиоваскуларних болести (28).
17. Заштитите свој мозак
После само осмонедељног испитивања, које је подразумевало натерање здравих старијих да пију сок поморанџе богате флаваноном, утврђено је да компонента има значајан позитиван ефекат на њихову когнитивну функцију (29). Ово само показује да редовна конзумација овог дивног воћа има потенцијал да заштити наш мозак од неуродегенеративних болести.
18. Имају низак гликемијски индекс
Према службеној веб страници гликемијског индекса, „ Гликемијски индекс (или ГИ) је рангирање угљених хидрата на скали од 0 до 100 у зависности од степена у којем они подижу ниво шећера (глукозе) у крви након једења. Храна са високим ГИ је она која се брзо свари, апсорбује и метаболизује и резултира значајним флуктуацијама нивоа шећера (глукозе) у крви. Угљени хидрати са ниским ГИ - они који производе мање флуктуације нивоа глукозе у крви и нивоа инсулина - једна су од тајни дугорочног здравља, смањујући ризик од дијабетеса типа 2 и срчаних болести (30) . “
Агруми имају низак гликемијски индекс за који је утврђено да смањује месечни просечни ниво шећера у крви, крвни притисак и ризик од коронарних болести код пацијената са дијабетесом типа 2 (31).
19. Помозите да се скрати прехлада
Схуттерстоцк
Извините што сам вам пукао мехур, али витамин Ц у агрумима не помаже у потпуно излечењу прехладе, као што се некада мислило. Међутим, једење лимунског воћа на првом знаку њушкања може смањити укупно трајање прехладе за један дан (32).
20. Пакован калијумом
Агруми су препуни електролита калијума (33). Утврђено је да унос калијума кроз цитрусе смањује крвни притисак и ризик од можданог удара и коронарне болести код одраслих. Такође смањује ефекте старосног губитка костију, бубрежних болести и бубрежних каменаца (34), (35). Овај калијум је такође потребан нашем телу да разграђује угљене хидрате, гради мишиће и одржава редовну електричну активност срца (36).
21. су хидратантни
Грејпфрут садржи око 90% воде, док наранџа око 82% (37), (38). Овај изузетно висок садржај воде у цитрусном воћу осигурава да ваша жеђ буде потпуно утажена и да се осећате сито без потребе за оптерећењем калоријама.
Иако је сјајно што вам агруми дају богатство хранљивих састојака, морате имати на уму да њихове користи можете добити само ако на тржишту одаберете право воће, правилно их складиштите и једете пре него што почне да трули. Ево шта треба да урадите…
Назад на ТОЦ
Како да одаберем и сачувам агруме?
Прво, важно је напоменути да агруми не сазревају након што су ишчупани са дрвета. Дакле, важно је да пазите када берете воће у супермаркету. Постоји неколико једноставних ствари које можете имати на уму приликом одабира било ког агрума.
Избор
- Уверите се да кора нема мрља.
- Изаберите воће које вам је теже у руци, јер то значи да је сочније.
- Изаберите воће које има глатке коре фино текстуре, за разлику од грубих, јако удубљених.
- Избегавајте воће које има нежна места, наборану кожу или је почело да трули.
- Идите на лимунско воће са јаким и слаткастим мирисом јер је свежије и сочније.
Складиште
- Многи људи верују да ће складиштење било ког прехрамбеног производа у Зиплоц-у или херметички затвореној пластичној врећици или контејнеру помоћи да дуже остане свежије. Али то не може бити даље од истине када је у питању складиштење агрума. Ако планирате да цитрусе чувате у фрижидеру, држите их у мрежастих врећицама које омогућавају циркулацију ваздуха и спречавају кондензацију због које воће брже омекшава. На овај начин ће остати свежи око 2 до 3 недеље.
- Ако више волите да цитрусе складиштите на тезги, једноставно их ставите у корпу са воћем на добро проветреном месту. Тако ће се задржати око недељу дана.
Агруми су одлични и могу на више начина имати користи за ваше здравље. Али пазите! Они такође долазе са приличним уделом нежељених ефеката. Читајте даље да бисте сазнали шта су.
Назад на ТОЦ
Који су нежељени ефекти агрума?
- Раст гљивица
Агруми су подложни расту гљивица на фарми, током транспорта, па чак и након што их купи потрошач. Неки од ових плесни и квасца могу да изазову алергијске реакције или инфекцију или чак расту и производе микотоксине који могу да изазову болести. Дакле, обавезно добро опрати воће пре него што га поједете и конзумирајте у року од неколико дана од куповине.
- Пробавни проблеми
Неко цитрусно воће, попут поморанџе, има висок садржај влакана који може проузроковати пробавне проблеме попут грчева у стомаку и дијареје.
- Токсичност за бифенил
Да би се спречио раст гљивица, агруми се често прскају бифенилом када се пакују. Када се конзумира у акутним количинама, ова хемикалија може изазвати иритацију коже и очију. Такође може имати токсичне ефекте на бубреге, јетру и централни нервни систем.
- Горушица
Људима који редовно пате од жгаравице или им је дијагностикована гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРД) (такође се назива и рефлуксна киселина) боље је да се отарасе цитруса јер имају висок садржај киселина који може погоршати ове проблеме.
- Интеракције лекова
Постоје одређени ензими које ваше тело ослобађа и помажу у разградњи лекова. Агруми садрже неке хемикалије које би могле инхибирати ослобађање ових ензима, омогућавајући тако висок ниво ових лекова да остану у вашем систему и потенцијално погоршавајући њихове нежељене ефекте.
Цитруси садрже пуно калијума. Свако ко узима бета-блокаторе (који такође раде на повећању нивоа калијума у вашем телу) треба да избегава агруме, јер у комбинацији са овим лековима могу да повећају ниво калијума у вашем телу који њихов ослабљени не може лако да обори. бубрега.
Неки лимунски плодови, попут грејпа, могу опасно комуницирати са одређеним лековима попут антибиотика, кардиоваскуларних лекова, лекова за крвни притисак, лекова за одбацивање трансплантација органа и лекова за снижавање холестерола. То може довести до отказивања бубрега, респираторне инсуфицијенције, гастроинтестиналног крварења и других таквих главних компликација. Дакле, обавезно разговарајте са својим лекаром о томе које агруме можете безбедно да конзумирате.
Такође треба бити опрезан док конзумирате ово воће или њихове сокове. Ево неколико ствари које морате имати на уму.
Назад на ТОЦ
Корисни савети
- Најбоље време за конзумирање овог воћа је ујутро на празан стомак или после лаганог оброка.
- Избегавајте да пијете воду након конзумирања агрума, јер то може повећати киселост у стомаку.
- Немојте чувати лимунско воће дуго времена, јер се хранљиве вредности смањују продуженим роком трајања. Одлучите се за свеже воће у свакодневној исхрани.
- Покушајте да једете воће заједно са мезокарпом (бела кожица која прекрива појединачне сегменте) да бисте стекли благодати његовог влакнастог садржаја, који смањује затвор.
- Ово воће никада не додавајте уз оброк јер би могло проузроковати киселост и ометати варење. Могли бисте их добити неколико сати пре или после оброка.
Дакле, видите, агруми су кључ доброг здравља, лепе коже и јаке косе. Још разлога да загризете сочни ужитак ових невероватних плодова!
Да ли је овај чланак био користан? Поделите своје повратне информације са нама у одељку за коментаре испод.
Назад на ТОЦ
Референце
- „Промене ензима и неензимских антиоксиданата у зависности од старења и фотостарења у епидермису и дермису људске коже ин виво.“ Национална универзитетска болница у Сеулу, Цхонгно-Гу, Сеул, Кореја. 2001. новембар.
- „ Откривање везе између исхране и старења коже.“ Медицински центар Дессау, Дессау, Немачка. 2012. јула.
- „Изгледајте млађе од 10 година за 8 недеља: Савети за млађу, блиставу и здраву кожу који одређују старост.“ 2014. јула.
- „Механизми који регулишу пигментацију коже: пораст и пад боје тена.“ Фармацеутски факултет Универзитета у Синсинатију, Синсинати, САД. 2009 септембар.
- „Губитак косе и дијета.“ Универзитет у Пенсилванији.
- „Приручник о коси у здрављу и болести.“ 2012.
- „Сок од поморанџе повезан са дијетом са смањеним уносом калорија доводи до губитка тежине и побољшава биомаркере повезане са гојазношћу: Рандомизирано контролисано испитивање.“
Државни универзитет Сао Пауло, Бразил. 2017. јануара.
- „Полифеноли лимуна сузбијају гојазност изазвану исхраном повећаном регулацијом нивоа мРНК ензима укључених у β-оксидацију у масном ткиву белог миша.“ Универзитет Сугииама Јогакуен, Нагоиа, Јапан. 2008 октобар.
- „Дијетални флавоноиди и ризик од можданог удара код жена.“ Универзитет Источне Англије, Норвицх, УК. 2012 фебруар.
- „Унос агрума значајно смањује ризик од рака једњака: Метаанализа епидемиолошких студија.“ Универзитет Харвард, Кембриџ, САД. 2017. септембра.
- „Агруми су показали да су антиангиогени и да смањују ризик за неке врсте рака.“ ЕатТоБеатЦанцер.
- „Унос флавоноида у исхрани и ризик од епителног карцинома јајника.“ Универзитет Источне Англије, Норвицх, Велика Британија. 2014. август.
- „Може ли се рак желуца спречити?“ Америчко друштво за рак. 2014. мај.
- "Витамин Ц." Америчко оптометријско удружење.
- „Сок од грејпа омогућава пацијентима да узимају ниже дозе лека против рака.“ Универзитет у Чикагу. 2012 август.
- „Једите исправно, пијте добро, мање стреса: храна, биљни додаци и чајеви за смањење стреса.“ Универзитет у Калифорнији, Лос Анђелес, САД.
- „ Агруми као ризница активних природних метаболита који потенцијално пружају користи за људско здравље. „ Пекиншки универзитет кинеске медицине, Пекинг, Кина. 2015. децембра.
- „Аскорбинска киселина: њена улога у имунолошком систему и хроничним болестима упале.“ Иституто ди Рицоверо е Цура а Цараттере Сциентифицо, Италија. 2014. мај.
- „Здравствене предности воћа и поврћа.“ Универзитет у Минесоти, Ст. Паул. САД. 2012. јула.
- „Смањивање липида растворљивим дијеталним влакнима.“ Универзитет у Калифорнији, Давис, САД. 2016. децембра.
- „Поморанџе, сирове, све комерцијалне сорте Нутритивне вредности и калорије.“ СЕЛФНутритионДата.
- „Грејпфрут, сирови, ружичасти и црвено-бели, сва подручја нутритивних чињеница и калорија.“ СЕЛФНутритионДата.
- „Мандарине, (мандарине поморанџе), сирове нутритивне чињенице и калорије.“ СЕЛФНутритионДата.
- „Креч, сирове нутритивне чињенице и калорије.“ СЕЛФНутритионДата.
- „Дијетална манипулација лимунадом за лечење хипоцитратурне калцијумске нефролитијазе.“ Универзитет у Калифорнији, Сан Франциско, Калифорнија. Новембар 2005.
- „Дијетално лечење фактора ризика од урина за стварање бубрежних каменаца. Преглед радне групе ЦЛУ. “ Универзитет Федерико ИИ Наполи, Италија. 2015. јула.
- „Ефекти редовне и последичне конзумације агрума на васкуларну заштиту.“ Универзитетска болница, Бордеаук, Француска. 2008 август.
- „Учесталост узимања агрума повезана је са учесталошћу кардиоваскуларних болести: кохортна студија Јицхи Медицал Сцхоол.“ Медицински факултет Универзитета Хамаматсу, Хигасхи-ку, Хамаматсу, Јапан. 2011. март.
- „Хронична конзумација сока поморанџе богате флаваноном повезана је са когнитивним предностима: рандомизирано, двоструко слепо, плацебо контролисано испитивање код здравих старијих одраслих особа у трајању од 8 недеља.“ Универзитет у Реадингу, Реадинг, Велика Британија. 2015. јануара.
- „О гликемијском индексу.“ Универзитет у Сиднеју.
- „Однос конзумације воћа са ниским гликемијским индексом према контроли гликемије и факторима ризика за коронарну болест код дијабетеса типа 2“. Болница Ст Мицхаел, Торонто, Канада. 2010. октобар.
- „Суперхрана која се бори против прехладе.“ Здравље. 2015. септембра.
- „Калијум.“ МедлинеПлус.
- „Калијум и здравље.“ Универзитет Пурдуе, Вест Лафаиетте, САД. 2013. мај.
- „Благотворни ефекти калијума на људско здравље.“ Универзитет у Лондону, Лондон, Велика Британија. 2008 август.
- „Калијум у исхрани.“ МедлинеПлус.
- „Грејпфрут, сирови, ружичасти и црвено-бели, сва подручја нутритивних чињеница и калорија.“ СЕЛФНутритионДата.
- „Наранџе, сирове, са кором Нутриционистичке чињенице и калорије.“ СЕЛФНутритионДата.