Преглед садржаја:
- Јога за смањење телесне топлоте
- 7 јога поза за смањење телесне температуре
- 1. Тадасана (планинска поза)
- 2. Баддха Конасана (поза лептира)
- 3. Ањанеиасана (поза полумесеца)
- 4. Симхасана (поза лава)
- 5. Устрасана (поза камиле)
- 6. Бхујангасана (поза кобре)
- 7. Савасана (леш)
- Одговори стручњака на питања читалаца
Лето је овде! Прошла су времена када је лето било о угодном сунцу и умирујућој топлини. Ради се о екстремној врућини која ствара нелагоду и раздражљивост у нашим телима. Непрекидно знојење, пецкање очију и исушена грла постају ваши стални пратиоци ове сезоне, а све што желите је да скочите у базен и да се расхладите. Овде нудимо алтернативно и трајније решење - 7 јога поза за хлађење ове летње сезоне. Погледај.
Пре тога, научимо како јога може да охлади телесну температуру.
Јога за смањење телесне топлоте
Јога природно смањује телесну температуру. Термичка енергија из метаболичких активности вашег тела узрокује телесну топлоту. Понекад, због прекомерне топлоте напољу и мањег уноса воде, ваше тело се загреје до неугодних нивоа, са којима је потребно решавање. Одређене јога позе имају способност да снизе температуру вашег тела и охладе га. Измените своју свакодневну јога праксу укључивањем следећих поза овог лета.
7 јога поза за смањење телесне температуре
- Тадасана (планинска поза)
- Баддха Конасана (поза лептира)
- Ањанеиасана (поза полумесеца)
- Симхасана (поза лава)
- Устрасана (поза камиле)
- Бхујангасана (поза кобре)
- Савасана (леш поза)
1. Тадасана (планинска поза)
Слика: Схуттерстоцк
Тадасана, позната и као планинска поза, је стојећа поза и основа свих осталих поза. Може се вежбати током било ког дела дана, а не нужно на празан стомак, посебно када радите само ову асану. Тадасана је јога основног нивоа и морате да останете у пози најмање 10-12 секунди. Трајање задржавања ове позе зависи од ваше погодности.
Предности: Тадасана усклађује ваше тело и ум и смањује тупост и депресију. То вас енергизира и освежава, побољшава циркулацију крви и уравнотежује дисање.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, погледајте овај потпун и свеобухватан водич: Тадасана
Назад на ТОЦ
2. Баддха Конасана (поза лептира)
Слика: Схуттерстоцк
Баддха Конасана, такође позната као поза лептира, названа је тако што покрети у асани представљају лептира који маше крилима. То је релативно једноставна поза и има мноштво различитих благодати за различите делове вашег тела и мозга. Радите ову асану ујутру или увече 10-12 минута. Пре него што направите асану, уверите се да постоји размак од четири до шест сати од последњег оброка.
Предности: Баддха Конасана стимулише ваше срце и чини да пумпа више крви. Такође ублажава анксиозност и умор. Добро ублажава стрес и уклања умор од дугих сати физичке активности.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, погледајте овај потпун и свеобухватан водич: Баддха Конасана
Назад на ТОЦ
3. Ањанеиасана (поза полумесеца)
Слика: Схуттерстоцк
Ањанеиасана, названа и поза полумесеца, поза је коју је познато да заузима Хануман из Рамајане. Такође је позната и као поза полумесеца због свог облика. Вежбајте ову асану ујутру на празан стомак за најбоље резултате. Држите позу 10-15 секунди на свакој нози.
Предности: Ањанеиасана гради ваш ментални фокус. Отвара вам плућа, груди и рамена, уравнотежује тело и повећава концентрацију и свест. То не само да оснажује ваш пробавни систем већ и енергизира читав ваш систем.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, погледајте овај потпун и свеобухватан водич: Ањанеиасана
Назад на ТОЦ
4. Симхасана (поза лава)
Слика: Схуттерстоцк
Симхасана, или поза лава, позната је као разарач свих болести. Асана представља ричућег лава. То је прилично лагана и удобна поза и треба јој око 30 секунди. Препоручује се извођење ујутру на празан стомак.
Предности: Симхасана ублажава напетост у вашем телу, посебно на лицу и грудима. Побољшава циркулацију крви у лицу и одржава ваше очи здравима. Такође задржава упалу грла и задах из уста.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, погледајте овај потпун и свеобухватан водич: Симхасана
Назад на ТОЦ
5. Устрасана (поза камиле)
Слика: Схуттерстоцк
Устрасана, такође названа Поза деве, просечан је ниво уназад и отвара срчану чакру. Држите позу најмање 30-60 секунди у овој асани. Препоручује се ова поза на празан стомак ујутру или увече под вођством инструктора.
Предности: Устрасана побољшава дисање и лечи чакре у вашем телу. Побољшава варење и лечи затвор. То је добро за целокупно здравље и добро тело. Такође побољшава циркулацију крви у мозгу, детоксификује ваше тело и побољшава његову флексибилност.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, погледајте овај потпун и свеобухватан водич: Устрасана
Назад на ТОЦ
6. Бхујангасана (поза кобре)
Слика: Схуттерстоцк
Бхујангасана, звана и поза кобре, део је вежбе Суриа Намаскар. Име је добио јер је поза слична на уздигнуту капуљачу кобре. То је тврдокорни завој уназад који треба радити строго на празан стомак. Празан стомак вам омогућава да се више ширите у пози. Идеално би било остати у овој пози 15-30 секунди.
Предности: Бхујангасана отвара прса и помаже у чишћењу пролаза срца и плућа. Побољшава циркулацију крви, смањује умор, подиже расположење и олакшава симптоме астме.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, погледајте овај потпун и свеобухватан водич: Бхујангасана
Назад на ТОЦ
7. Савасана (леш)
Слика: Схуттерстоцк
Савасана или поза леша подсећа на мртво тело. Асана изгледа лако, али се може показати тешком јер укључује потпуно искључивање ума и тела. Останите у Савасани 10-12 минута, али пазите да притом не заспите.
Предности: Савасана опушта цело тело, у потпуности и свеобухватно. Освежава и подмлађује и одличан је за ваше ментално здравље и циркулацију крви. Стрес, умор, депресија и напетост нестају када радите Савасану. Помаже вам да се боље фокусирате и побољшава самопоуздање.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, погледајте овај потпун и свеобухватан водич: Савасана
Назад на ТОЦ
Ових седам поза помажу у смањењу телесне топлоте, а такође пружају и потпун режим вежбања у вежбама стајања, седења, савијања и лежања.
Хајде сада да одговоримо на нека честа питања у вези са јогом лети.
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико често радим јогу?
Сваки дан, ако је могуће. Нека то буде део вашег свакодневног режима вежбања.
Могу ли носити ципеле док радим јогу?
Јога се мора радити боса. Морамо да осетимо стопала док радимо јогу како би нам помогли да се стабилизујемо и уравнотежимо.
Могу ли да се бавим јогом кад сам болестан?
Бављење јогом док сте болесни зависи од какве болести патите. Посаветујте се са својим инструктором јоге и понашајте се у складу с тим. Јога обично може да реши вашу болест.
Могу ли да радим јогу када сам повређен?
Могу ли да радим јогу када сам повређен?
То је