Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта су АХА и БХА пилинги?
- АХА Вс. БХА: У чему је разлика?
- АХА и БХА пилинги: Које су предности?
- Предности АХА
- Предности БХА
- АХА или БХА - Који да користим?
- Како користити АХА и БХА пилинге
- Да ли је могуће користити АХА и БХА заједно?
Не можете порећи важност пилинга у свакодневној рутини неге коже. Пилинг је превазишао једноставне пилинге. АХА и БХА су нововековни пилинги који су холистичку негу коже подигли на следећи ниво. Ако их не користите, пропуштате озбиљне погодности које ови састојци нуде. Ево свега што треба да знате о овим пилингима. Настави да читаш!
Преглед садржаја
- Шта су АХА и БХА пилинги?
- АХА Вс. БХА: У чему је разлика?
- АХА и БХА пилинги: Које су предности?
- АХА или БХА - Који да користим?
- Како користити АХА и БХА пилинге
- Да ли је могуће користити АХА и БХА заједно?
Шта су АХА и БХА пилинги?
Схуттерстоцк
И АХА и БХА су хемијски пилинги.
Пилинги су две врсте - ручни и хемијски. Ручни пилинг захтевају да их нанесете на кожу и пилинг, али хемијски пилинг не делује на тај начин.
Алфа хидрокси киселина (АХА) и Бета хидрокси киселина (БХА) су две хидрокси киселине које ћете наћи у маскама, средствима за чишћење, пилингима, хидратантним кремама, тонерима и сличним производима за негу коже. И АХА и БХА пилинг коже уклањају мртве ћелије коже и подстичу развој колагена. Начин њиховог деловања зависи у потпуности од концентрације хемикалија које се користе у производу. АХА и БХА помажу:
- Смањите поре и фине линије
- Побољшајте текстуру коже
- Уклоните мртве ћелије коже и одчепите поре
- Смањите упалу коже
Сада, ако обе киселине љуште кожу, како се разликују? Од појединачне употребе, користи и врсте до њихових извора, мноштво фактора одређује разлике између ова два састојка. Све ћете то упознати у наредним одељцима. Прочитајте на.
Назад на ТОЦ
АХА Вс. БХА: У чему је разлика?
Схуттерстоцк
Алфа хидрокси киселина или АХА углавном потиче из ботаничких извора. И зато се АХА често назива воћном киселином. Постоји шест врста АХА произведених из природних ресурса као што су воће, шећерна трска и млеко. Су:
- Гликолна киселина: Од свих АХА, ова има најмање молекула. Обично се добија из шећерне трске, али се може произвести и синтетички.
- Млечна киселина: Углавном се добија из млечних производа, али се такође може добити из воћа и ферментисаног поврћа.
- Лимунска киселина: Природно се јавља у агрумима. Овај АХА је моћан антиоксиданс и такође природни конзерванс.
- Винска киселина: Налази се у незрелом грожђу. Винска киселина је супстанца која вину даје јединствени укус.
- Јабучна киселина: Највише га има у јабукама и вишњама, али га има и у неколико других врста воћа. Често се користи за ароматизирање бомбона, таблета и пића.
- Манделична киселина: Овај АХА потиче од горких бадема и користи се за лечење инфекција јер има антибактеријска својства.
АХА је растворљив у води и помаже у пилингу горњег слоја коже. Отуда ћете, након употребе АХА производа, приметити да је ваша кожа постала сатенски глатка.
Бета хидрокси киселина или БХА је хидрокси киселина растворљива у уљу. Такође је позната и као салицилна киселина. Док АХА делује на површину ваше коже, БХА може продрети у слојеве коже и очистити је изнутра. Због тога се салицилна киселина углавном користи у формулацијама против акни, јер смирује кожу и смањује упале.
И АХА и БХА имају свој јединствени низ предности. Оба циљају јединствену негу коже која вам треба да пружи чисту и здраву кожу. Погледајте њихове предности.
Назад на ТОЦ
АХА и БХА пилинги: Које су предности?
Схуттерстоцк
Предности АХА
- С обзиром да је АХА хидрокси киселина растворљива у води, супер је хидратантна за вашу кожу и најбоља за оне са сувом кожом.
- Дјелује на највишем слоју коже и помаже у олабављењу веза између мртвог површног слоја и коже испод.
- Због својих хидратантних квалитета, АХА може вашу кожу учинити дебељушкастом, побољшати њену чврстоћу и текстуру и смањити фине линије и боре.
- Идеалан је за оне који имају претјерано оштећење од сунца и брину се због узнапредовалих знакова старења.
- АХА појачава производњу колагена и игра важну улогу у третманима против старења.
Предности БХА
- Будући да је БХА растворљив у уљу, савршен је за оне са масном кожом склоном акнама.
- Не делује само на површину коже, већ такође продире у поре коже, чисти уље и себум и смањује упале акни. Отуда се БХА углавном користи у лековима против акни.
- Баш као и АХА, БХА такође помаже у смањењу изгледа финих линија, бора и старачких пега. Побољшава чврстоћу и тонус коже.
- БХА помаже у балансирању вишка производње нафте. Ако имате комедоне и озбиљне акне, можете затражити дерматолога да вам препише формулације БХА за управљање вашим симптомима.
Што се тиче благодати, и АХА и БХА су корисни за негу коже. Међутим, који ће бити прави за вашу кожу зависи од одређених фактора.
Назад на ТОЦ
АХА или БХА - Који да користим?
Схуттерстоцк
Ваш избор производа зависи од ваших јединствених потреба за негом коже. Погледајте ову листу да бисте утврдили који производи их могу испунити:
АХА | БХА |
---|---|
Корисно за
сунце оштећену кожу |
Благотворно за
кожу склону розацеји Масна и осетљива кожа Кожа склона белим тачкама и митесерима Кожа склона акнама |
Помаже у
уклањању мртвих ћелија коже Борба против знакова старења Одржавајте кожу хидратизованом и осветљава је |
Помаже у
уклањању мртвих ћелија коже Отчепити поре и контролисати вишак производње уља / себума Спречити беле тачке и митесере |
Погодно за
суву и сунцем оштећену кожу (није погодно за осетљиву кожу и кожу склону пробојима) |
Погодно за
масну кожу склону акнама (није погодно за оне који су алергични на аспирин или ацетилсалицилну киселину) |
Који год пилинг да одаберете, треба га користити на прави начин. Ако заједно користите пуно производа, неопходно је да их слојите на прави начин како бисте били сигурни да ваша кожа може све подједнако да упије.
Назад на ТОЦ
Како користити АХА и БХА пилинге
Схуттерстоцк
АХА пилинг је растворљив у води. То значи да најбоље делује на чисту кожу. Да бисте користили АХА пилинге:
- Оперите кожу благим средством за чишћење.
- Осушите га. Сачекајте неколико минута и пустите да се потпуно осуши.
- Нанесите тоник на лице.
- Сачекајте неколико минута, а затим нанесите АХА производ.
- Ако користите серум, нанесите га одмах након употребе пилинга АХА.
- Нанесите хидратантну крему.
Запамтите да АХА пилинг чини вашу кожу фотореактивном. И зато га треба користити само ноћу. Међутим, ако га користите током дана, не заборавите да нанесете крему за сунчање.
Када уводите БХА у своју рутину неге коже, идите полако - јер прекомерна употреба овог производа може учинити вашу кожу сувом. Можете пратити исти поступак пријављивања као и код АХА производа. Једина разлика је у томе што не морате чекати да се кожа потпуно очисти након чишћења. Можете одмах нанети БХА производ на лице, а затим га премазати другим производима.
Збуњени да ли да користите АХА или БХА? Па, није необично. Ако не можете да одлучите да ли треба да лечите акне или суву кожу, можете заједно да користите и АХА и БХА. Како? Прочитајте на.
Назад на ТОЦ
Да ли је могуће користити АХА и БХА заједно?
Схуттерстоцк
Да, могуће је истовремено користити и АХА и БХА. Имате две могућности:
- Нанесите смешу оба производа једном дневно (ујутру или увече), или
- Користите их наизменично.
- Можете да мењате АХА и БХА пилинге сваког дана. Ако један дан користите АХА производ, сутрадан користите БХА производ.
- Можете да наизменично мењате АХА и БХА пилинге сваке недеље. Користите АХА производ једном дневно током једне недеље, а затим БХА производ једном дневно током следеће недеље.
- Још једна опција је да их користите наизменично у различито доба дана. Ако користите БХА пилинг ујутро, користите АХА пилинг ноћу. Ова рутина је одлична за оне који имају кожу склону акнама са знацима оштећења од сунца.
Међутим, пре него што употребите АХА или БХА пилинге, уверите се да користите праву концентрацију формуле. Ови пилинги су доступни у концентрацијама од 4% до 10%. Посаветујте се са дерматологом. Откријте ниво оштећења коже и проверите