Преглед садржаја:
- Шта је јабуково сирће?
- Које су предности јабуковог сирћета?
- 1. Може имати антимикробна својства
- 2. Може побољшати варење
- 3. Може да промовише губитак тежине
- 4. Може побољшати здравље срца
- 5. Може вам помоћи у управљању дијабетесом
- 6. Може побољшати здравље коже
- 7. Може побољшати имунитет
- 8. Може вам помоћи у лечењу симптома синдрома полицистичног јајника (ПЦОС)
- Дозирање и како користити
- Digestion
- Weight Loss
- Polycystic Ovarian Syndrome (PCOS)
- Hair Rinse
- Skin Toner
- Mouth Wash
- Apple Cider Vinegar Side Effects
- Conclusion
- Expert’s Answers for Readers Questions
- 47 sources
Јабуково сирће је природни конзерванс и дезинфекционо средство. То је уобичајени кућни лек за лечење пробавних тегоба, стања коже, брадавица, уши, перути и болова у грлу. Популарни је додатак исхрани за мршављење, управљање нивоом шећера и холестерола, снижавање високог крвног притиска и за јачање имунитета.
Оцетна киселина, феноли и пробиотичке бактерије у АЦВ-у могу бити одговорне за наводне здравствене бенефиције. Овај чланак говори о неким здравственим тврдњама о АЦВ, начину његове употребе и потенцијалним нежељеним ефектима.
Шта је јабуково сирће?
Јабуково сирће (АЦВ) настаје ферментацијом сока од јабуке ( Малус доместица ). Ферментисани сок (или јабуковача) садржи етилни алкохол који се микробом који се назива Ацетобацтер (1) претвара у сирћетну киселину.
Непастеризовани или органски АЦВ садржи микробе. Ови микроби, попут квасца и бактерија, такође су заједнички познати као „мајка“ и богати су ензимима и протеинима. Дају АЦВ карактеристичан облачан изглед и пружају пробиотичке благодати за тело.
АЦВ такође садржи минерале, витамине, полифеноле и млечну, лимунску, јабучну и сирћетну киселину (2). Студија је известила да су гална киселина и хлорогена киселина доминантна фенолна једињења у јабуковом сирћету (3). Сирћетна киселина (5%) је активно једињење АЦВ. Такође је одговоран за карактеристичан јак мирис и киселкасти укус. Можда је одговоран за многе наводне здравствене бенефиције (1).
Анегдотски докази указују на многе тврдње о АЦВ. Истражимо научна истраживања која стоје иза тога.
Које су предности јабуковог сирћета?
1. Може имати антимикробна својства
Традиционално, АЦВ се користио као конзерванс за храну и дезинфицијенс (4). Могао би да помогне у спречавању кварења хране, јер спречава раст бактерија, као што је Есцхерицхиа цоли (1), (5).
Студија је известила да је АЦВ показао антифунгална својства против гљивице Цандида (6). У другом извештају случаја коришћена је АЦВ за лечење вагиналне кандидијазе код жене (7). Јабуково сирће има антимикробна својства. Међутим, потребно је више студија да би се разумеле његове терапијске примене.
2. Може побољшати варење
„Мајка“ у АЦВ је пробиотик. Пробиотици помажу у побољшању микробиолошке популације црева (8). Постоје научни докази да конзумирање ферментисане хране може помоћи у одржавању црева здравим (9). Ове добре бактерије помажу у обезбеђивању хранљивих састојака у телу, а такође спречавају раст патогена. Пробиотичке бактерије смањују упале, јачају имунитет, а такође могу побољшати ментално здравље (10), (11).
АЦВ садржи сирћетну киселину. Студије на животињама известиле су да сирћетна киселина има потенцијал да се користи као третман улцерозног колитиса (12).
Нема довољно података да би се утврдило да ли АЦВ помаже у лечењу рефлукса киселине. Студија је истакла јаз између анегдоталних тврдњи и емпиријских доказа у вези са употребом АЦВ за лечење симптома једњака (13).
3. Може да промовише губитак тежине
Анти-инфламаторна и анти-адипозна својства АЦВ-а могу спречити гојазност и срчане компликације повезане са гојазношћу изазване дијетом са високим садржајем масти. Ово је пронађено у студијама на пацовима (14). Друга студија на пацовима храњеним храном са високим садржајем масти известила је да АЦВ може смањити ризик од гојазности због своје антиоксидативне активности (15).
Резултати студија на животињама закључили су да АЦВ има значајну антихиперлипидемијску активност код пацова са хиперлипидемијом (високим холестеролом) (16). Губитак килограма је примећен код пацова лечених АЦВ. Параметри њихових липида такође су били конзистентни (16).
У другим студијама, испитаници који су конзумирали АЦВ осам недеља имали су ниже нивое нездравих масти или липида (17).
Сирће је такође ефикасно против гојазности, према јапанском истраживању (18). Резултати студије су показали да је унос сирћета смањио телесну тежину (губитак тежине), масу телесне масти, висцералне масти и ниво триглицерида у серуму код гојазних јапанских испитаника (18).
У другој студији, сирће је такође повећало ситост после оброка од хлеба код здравих испитаника. Ово може помоћи у борби против гојазности (19). Друга студија наводи да употреба сирћета може помоћи у смањењу постпрандиалне гликемије (20).
Међутим, научна заједница је подељена око ефикасности АЦВ-а који помаже у губитку килограма. Стога нам је потребно више студија у овом погледу.
4. Може побољшати здравље срца
Студије на животињама откриле су да сирће може смањити триглицериде и холестерол у крви (21). Дијетална сирћетна киселина је смањила укупни холестерол и триацилглицерол у серуму код пацова храњених исхраном са високим холестеролом (21), (22), (23).
Студија је анализирала ефекат сирћета на хиперхолестеролемичне куниће (22). Сирће је смањило већину биохемијских параметара, попут холестерола, Ц-реактивног протеина (ЦРП) и аполипопротеина А (АпоА), што може повећати ризик од кардиоваскуларних поремећаја, попут атеросклерозе (22).
Хипертензија или повишени крвни притисак могу довести до срчаних проблема. Такође је утврђено да сирће смањује крвни притисак код пацова (24), (25). Ове прелиминарне студије на животињама треба потврдити на људима.
5. Може вам помоћи у управљању дијабетесом
Студије на дијабетичким мишевима откриле су да АЦВ може смањити ниво глукозе у крви (26). У здравих испитаника, АЦВ може смањити ниво шећера у крви и одговор инсулина након оброка (20). Међутим, код испитаника са дијабетесом то не одлаже пражњење желуца (27).
Већина студија тврди да сирће смањује ниво глукозе у крви (28), (29), (30). Међутим, друге студије наводе да би сирће могло бити ефикасније у регулисању нивоа шећера у крви код здравих особа од оних са дијабетесом (31).
6. Може побољшати здравље коже
Јабуково сирће садржи алфа-хидрокси киселине, укључујући млечну и јабучну киселину. Ове киселине се широко користе у нези коже (32).
Млечна киселина побољшава хидратацију коже (32), (33). Такође нежно љушти кожу (испразни мртве слојеве коже), побољшава текстуру коже и помаже у смањењу финих линија подстичући обнављање ћелија (34), (35). Такође се извештава да млечна киселина третира подочњаке и хиперпигментацију у комбинацији са трихлоросирћетном киселином (36).
Студије су известиле да сирће у кремној бази побољшава атопијски дерматитис код мишева (37). Анегдотски докази сугеришу да АЦВ може помоћи у ублажавању симптома псоријазе, укључујући свраб и љускасте мрље. Међутим, не постоје научни подаци који поткрепљују ову тврдњу.
АЦВ делује антимикробно. Може помоћи у лечењу коже склоне акнама. Међутим, потребно је више истраживања у овој области.
Локална примена АЦВ може изазвати опекотине коже и иритацију коже (38). Стога, будите опрезни.
7. Може побољшати имунитет
АЦВ је богат антиоксидантима и фенолима. Ова једињења помажу у уклањању токсина из ћелија произведених током оксидативног стреса (39). Многи народни лекови користе АЦВ за лечење болести повезаних са упалом, попут мултипле склерозе, анкилозирајућег спондилитиса и реуматоидног артритиса.
Међутим, научни докази у овом погледу су оскудни. Супротно томе, студија је тврдила да је АЦВ неефикасан као антиартхритиц и антиинфламаторно средство код пацова са адјувантним артритисом (40).
8. Може вам помоћи у лечењу симптома синдрома полицистичног јајника (ПЦОС)
Студија је истраживала ефекат АЦВ код мајке (корисни квасац и бактерије) на репродуктивне хормоне. АЦВ је смањио ниво естрогена и тестостерона, али повећао ниво прогестерона код пацова Вистар (41).
Истраживања сугеришу да унос АЦВ може помоћи у регулисању овулаторне функције код жена са синдромом полицистичних јајника (42). Такође је забележено да је конзумација 15 г јабуковог сирћета дневно током 90 до 110 дана помогла побољшању осетљивости на инсулин и обнављању редовног периода (42).
То су потенцијалне користи јабуковог сирћета. Неки од њих тек треба да буду потврђени код људи. У следећем одељку ћемо погледати дозирање АЦВ и начине његове употребе.
Дозирање и како користити
Anecdotal remedies suggest ingesting 1 teaspoon to 2 tablespoons (10–30 ml) of ACV per day. It can be mixed with water and taken or can be added to salad dressings and marinades. Below, we have discussed ACV recipes targeted for specific health concerns (none of these have been backed by research; consult your doctor before trying any):
Digestion
What You Need
- 15-30 mL ACV
- 1 glass of water
Process
Mix the ACV in water and drink it before meals.
Weight Loss
What You Need
- 15-30 mL ACV
- A few drops of lemon juice
- 1 glass of water
Process
Mix the ACV in water and drink it on an empty stomach early in the morning.
Polycystic Ovarian Syndrome (PCOS)
What You Need
15 mL ACV
Process
Drink one tablespoon of ACV everyday for around 3-6 months.
Hair Rinse
What You Need
- 10 mL ACV
- 1 tablespoon honey
- A few drops of lemon juice
- Water (as needed)
Process
Mix all the ingredients in water and use this as a hair rinse after shampooing. The vinegar smell would vanish gradually.
Skin Toner
What You Need
- 10 mL apple cider vinegar
- 10 mL rose water
- 20 mL water
Process
- Mix all the ingredients in water. Dip a cotton ball in this mixture and dab it evenly on your skin. You can also spritz it on your face. Use diluted ACV as concentrated ACV can cause skin burns or irritation.
- Use a moisturizer after this step.
Mouth Wash
What You Need
- 15 mL apple cider vinegar
- 30 mL water
Process
Use diluted vinegar as a mouthwash. Swirl it around for 20-30 seconds and rinse with water afterwards. This will kill the bacteria in the mouth and keep bad breath at bay.
You can try using ACV in these ways and experience results. However, ACV may also cause side effects in some people.
Apple Cider Vinegar Side Effects
Apple cider vinegar is relatively safe to consume. However, its acidic nature may cause a mild burning sensation in the throat and stomach.
It may cause damage to the tooth enamel and cause dental erosion (43).
In a study, prolonged consumption of ACV had caused hypokalemia (potassium deficiency) in a woman (44).
The topical application of undiluted vinegar can lead to skin burns and irritation (38), (45).
ACV may also cause nausea, acid reflux, burping, flatulence, and irregular bowel movements (46), (47).
Conclusion
Traditionally, apple cider vinegar has been used for cooking, preventing food spoilage, and disinfecting surfaces and vegetables. There are a few preliminary studies that suggest that it is antidiabetic, antihyperlipidemic, antimicrobial, and anti-inflammatory.
Anecdotal remedies have exaggerated its health benefits. There is some gap between its medical claims and scientific data. Hence, you may use ACV, but with caution. Consult your doctor if you have more queries.
Expert’s Answers for Readers Questions
Can I drink apple cider vinegar every day?
There have been reports that prolonged intake of ACV may be harmful to the bones as it interferes with calcium absorption. Hence, do not take it every day.
When should you drink apple cider vinegar?
Generally, it is consumed before meals, but it can be taken anytime.
How does apple cider vinegar detox your body?
There is not enough data to support the claim that ACV detoxifies the body. However, it contains antioxidant and anti-inflammatory compounds that may help.
How much weight can you lose with apple cider vinegar in a week?
There are no studies available currently about the parameters involved.
What does apple cider vinegar do for your hair?
It has been suggested that it balances the pH of the scalp and helps remove dandruff.
Does ACV affect urine?
No studies have been done in this aspect.
How many times a day can you drink ACV?
ACV can cause adverse effects like nausea and acid reflux when consumed frequently or in excess. Hence, do not take it more than thrice a week or once a day.
What are the benefits of apple cider vinegar and honey?
Anecdotal remedies suggest that ACV with honey may help with weight loss and improve digestion.
How long does it take to detox with apple cider vinegar?
Home remedies suggest that ACV takes about a week to detox your body. However, there is no scientific proof to back this claim.
Which apple cider vinegar is best for weight loss?
ACV with the mother is suggested to be good for weight loss.
Is apple cider vinegar good for kidney stones?
There is very less research in this regard. Hence, it is important to consult a doctor.
Is it OK to drink apple cider vinegar on an empty stomach?uestion
Yes, you can. But practice caution as it may cause side effects like nausea.
Does apple cider vinegar give you energy?
ACV may help regulate blood sugar levels. This may offer energy.
How do you protect your teeth with apple cider vinegar?
You can have ACV in a diluted form. You can also use a straw to prevent the ACV from damaging the enamel of the teeth.
Does apple cider vinegar make you poop?
Folk remedies recommend ACV as a cure for constipation. However, it is known to cause diarrhea when consumed in excess. There is no concrete research to substantiate its claims.
47 sources
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Иагник, Дарсхна, Влад Серафин и Ајит Ј. Схах. „Антимикробна активност јабуковог сирћета против Есцхерицхиа цоли, Стапхилоцоццус ауреус и Цандида албицанс; регулишући експресију цитокина и микробних протеина “. Научни извештаји 8.1 (2018): 1-12.
Ттхттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5788933/
- Xia, Ting, et al. “Nutrients and bioactive components from vinegar: A fermented and functional food.” Journal of Functional Foods (2019): 103681.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S175646461930605X
- Aykın, Elif, Nilgün H. Budak, and Zeynep B. Güzel-Seydim. “Bioactive components of mother vinegar.” Journal of the American College of Nutrition 34.1 (2015): 80-89.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2014.896230
- BALDAS, Berrin, and ERGİN MURAT ALTUNER. “The antimicrobial activity of apple cider vinegar and grape vinegar, which are used as a traditional surface disinfectant for fruits and vegetables.” Communications Faculty of Sciences University of Ankara Series C Biology 27.1 (2018): 1-10.
www.researchgate.net/publication/325575469
- Park, Shin Young, Sujin Kang, and Sang-Do Ha. “Antimicrobial effects of vinegar against norovirus and Escherichia coli in the traditional Korean vinegared green laver (Enteromorpha intestinalis) salad during refrigerated storage.” International journal of food microbiology 238 (2016): 208-214.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27665528
- Mota, Ana Carolina Loureiro Gama, et al. “Antifungal activity of apple cider vinegar on Candida species involved in denture stomatitis.” Journal of Prosthodontics 24.4 (2015): 296-302.
- Ozen, Betul, and Muruvvet Baser. “Vaginal Candidiasis Infection Treated Using Apple Cider Vinegar: A Case Report.” Alternative Therapies in Health & Medicine 23.7 (2017).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29112940/
- Fooks, L. J., and Glenn R. Gibson. “Probiotics as modulators of the gut flora.” British Journal of Nutrition 88.S1 (2002): s39-s49.
www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/probiotics-as-modulators-of-the-gut-flora/0ECB99C9BCC4A6217AA70A51471E3BBA
- van Hylckama Vlieg, Johan ET, et al. “Impact of microbial transformation of food on health—from fermented foods to fermentation in the gastro-intestinal tract.” Current opinion in biotechnology 22.2 (2011): 211-219.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0958166910002363
- Shi, Lye Huey, et al. “Beneficial properties of probiotics.” Tropical life sciences research 27.2 (2016): 73.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/
- Selhub, Eva M., Alan C. Logan, and Alison C. Bested. “Fermented foods, microbiota, and mental health: ancient practice meets nutritional psychiatry.” Journal of physiological anthropology 33.1 (2014): 2.
- Shen, Fengge, et al. “Vinegar treatment prevents the development of murine experimental colitis via inhibition of inflammation and apoptosis.” Journal of agricultural and food chemistry 64.5 (2016): 1111-1121.
pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jafc.5b05415
- Ahuja, Amisha, and Nitin K. Ahuja. “Popular Remedies for Esophageal Symptoms: a Critical Appraisal.” Current gastroenterology reports 21.8 (2019): 39.
link.springer.com/article/10.1007/s11894-019-0707-4
- Bounihi, Abdenour, et al. “Fruit vinegars attenuate cardiac injury via anti-inflammatory and anti-adiposity actions in high-fat diet-induced obese rats.” Pharmaceutical biology 55.1 (2017): 43-52.
www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13880209.2016.1226369
- Halima, Ben Hmad, et al. “Apple cider vinegar attenuates oxidative stress and reduces the risk of obesity in high-fat-fed male Wistar rats.” Journal of medicinal food 21.1 (2018): 70-80.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29091513/
- Ajaykumar, T. V., et al. “Antihyperlipidemics: effect of apple cider vinegar on lipid profiles.” International Journal of Biological & Pharmaceutical Research 3.8 (2012): 942-945.
https://www.researchgate.net/profile/Ajay_Kumar25/publication/273885296_ANTIHYPERLIPIDEMICS_EFFECT_OF_APPLE_CIDER_VINEGAR_ON_LIPID_PROFILES/links/550f17170cf2ac2905adffe6/ANTIHYPERLIPIDEMICS-EFFECT-OF-APPLE-CIDER-VINEGAR-ON-LIPID-PROFILES.pdf
- Beheshti, Zahra, et al. “Influence of apple cider vinegar on blood lipids.” Life Sci J 9.4 (2012): 2431-40.
www.researchgate.net/profile/Hamid_Sharif_Nia/publication/260311324_Influence_of_apple_cider_vinegar_on_blood_lipids/links/00b7d530bb6f074e4b000000.pdf
- Tomoo KONDO, Mikiya KISHI, Takashi FUSHIMI, Shinobu UGAJIN & Takayuki KAGA (2009) Vinegar Intake Reduces Body Weight, Body Fat Mass, and Serum Triglyceride Levels in Obese Japanese Subjects, Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, 73:8, 1837-1843.
www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1271/bbb.90231
- Östman, Elin, et al. “Vinegar supplementation lowers glucose and insulin responses and increases satiety after a bread meal in healthy subjects.” European journal of clinical nutrition 59.9 (2005): 983.
- Johnston, Carol S., and Amanda J. Buller. “Vinegar and peanut products as complementary foods to reduce postprandial glycemia.” Journal of the American Dietetic Association 105.12 (2005): 1939-1942.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16321601/
- Fushimi, Takashi, et al. “Dietary acetic acid reduces serum cholesterol and triacylglycerols in rats fed a cholesterol-rich diet.” British Journal of Nutrition 95.5 (2006): 916-924.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16611381/
- Setorki, Mahbubeh, et al. “Acute effects of vinegar intake on some biochemical risk factors of atherosclerosis in hypercholesterolemic rabbits.” Lipids in health and disease 9.1 (2010): 10.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2837006/
- Halima, Ben Hmad, et al. “Apple cider vinegar attenuates oxidative stress and reduces the risk of obesity in high-fat-fed male Wistar rats.” Journal of medicinal food 21.1 (2018): 70-80.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29091513/
- Na, Lixin, et al. “Vinegar decreases blood pressure by down-regulating AT1R expression via the AMPK/PGC-1α/PPARγ pathway in spontaneously hypertensive rats.” European journal of nutrition 55.3 (2016): 1245-1253.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26476634
- Kondo, Shino, et al. “Antihypertensive effects of acetic acid and vinegar on spontaneously hypertensive rats.” Bioscience, biotechnology, and biochemistry 65.12 (2001): 2690-2694.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11826965/
- Iman, Maryam, Seyed Adel Moallem, and Ahmad Barahoyee. “Effect of apple cider Vinegar on blood glucose level in diabetic mice.” Pharmaceutical Sciences 20.4 (2015): 163.
www.researchgate.net/profile/Maryam_Iman/publication/282379604_Effect_of_apple_cider_Vinegar_on_blood_glucose_level_in_diabetic_mice/links/57b7f77b08aec9984ff2bb2b
- Hlebowicz, Joanna, et al. “Effect of apple cider vinegar on delayed gastric emptying in patients with type 1 diabetes mellitus: a pilot study.” BMC gastroenterology 7.1 (2007): 46.
link.springer.com/article/10.1186/1471-230X-7-46
- Johnston, Carol S., Cindy M. Kim, and Amanda J. Buller. “Vinegar improves insulin sensitivity to a high-carbohydrate meal in subjects with insulin resistance or type 2 diabetes.” Diabetes care 27.1 (2004): 281-282.
care.diabetesjournals.org/content/27/1/281
- Brighenti, F et al. “Effect of neutralized and native vinegar on blood glucose and acetate responses to a mixed meal in healthy subjects.” European journal of clinical nutrition vol. 49,4 (1995): 242-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7796781/
- Shishehbor, Farideh et al. “Vinegar consumption can attenuate postprandial glucose and insulin responses; a systematic review and meta-analysis of clinical trials.” Diabetes research and clinical practice vol. 127 (2017): 1-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28292654/
- Lim, Joseph et al. “Vinegar as a functional ingredient to improve postprandial glycemic control-human intervention findings and molecular mechanisms.” Molecular nutrition & food research vol. 60,8 (2016): 1837-49.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27213723/
- Smith, W.p. “Comparative Effectiveness of ?-Hydroxy Acids on Skin Properties.” International Journal of Cosmetic Science.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1467-2494.1996.tb00137.x
- Algiert-Zielińska, Barbara, et al. “Lactic and Lactobionic Acids as Typically Moisturizing Compounds.” International Journal of Dermatology.
- Tang, et al. “Dual Effects of Alpha-Hydroxy Acids on the Skin.” MDPI , Multidisciplinary Digital Publishing Institute, 10 Apr. 2018.
www.mdpi.com/1420-3049/23/4/863
- Smith, Walter P. “Epidermal and Dermal Effects of Topical Lactic Acid.” Journal of the American Academy of Dermatology , Mosby, 22 June 2004.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962296906027
- Vavouli, Charitomeni, et al. “Chemical Peeling with Trichloroacetic Acid and Lactic Acid for Infraorbital Dark Circles.” Wiley Online Library , John Wiley & Sons, Ltd, 1 Sept. 2013.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12044
- Lee, Noo Ri et al. “Application of Topical Acids Improves Atopic Dermatitis in Murine Model by Enhancement of Skin Barrier Functions Regardless of the Origin of Acids.” Annals of dermatology vol. 28,6 (2016): 690-696.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5125949/
- Luu, Lydia A., et al. “Apple Cider Vinegar Soaks as a Treatment for Atopic Dermatitis Do Not Improve Skin Barrier Integrity.” Wiley Online Library , John Wiley & Sons, Ltd, 22 July 2019.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/pde.13888
- Kaushik, and Aryadeep. “Reactive Oxygen Species (ROS) and Response of Antioxidants as ROS-Scavengers during Environmental Stress in Plants.” Frontiers , Frontiers, 11 Nov. 2014.
www.frontiersin.org/articles/10.3389/fenvs.2014.00053/full
- Ross, Christine M., and John J. Poluhowich. “The Effect of Apple Cider Vinegar on Adjuvant Arthritic Rats.” Nutrition Research , Elsevier.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0271531784800494
- Franca, Okoye Ngozi, and Ekpudjureni Oghenevware. “Effect of Apple Cider Vinegar (ACV) ‘With Mother’ on Progesterone, Testosterone and Estrogen of Wistar Rats.” Journal of Applied Life Sciences International , 19 Mar. 2019.
pdfs.semanticscholar.org/8323/9c1ac5a2181bca788cb464b8fbc57e6087ec.pdf
- Wu, Di et al. “Intake of vinegar beverage is associated with restoration of ovulatory function in women with polycystic ovary syndrome.” The Tohoku journal of experimental medicine vol. 230,1 (2013): 17-23.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23666047/
- Willershausen, Ines, et al. “In vitro study on dental erosion caused by different vinegar varieties using an electron microprobe.” Clinical laboratory 60.5 (2014): 783-790.
www.researchgate.net/publication/262013791_In_Vitro_Study_on_Dental_Erosion_Caused_by_Different_Vinegar_Varieties_Using_an_Electron_Microprobe
- Lhotta, Karl, et al. “Hypokalemia, Hyperreninemia and Osteoporosis in a Patient Ingesting Large Amounts of Cider Vinegar.” Nephron, Karger Publishers.
www.karger.com/Article/Abstract/45180
- Feldstein, Stephanie et al. “Chemical Burn from Vinegar Following an Internet-based Protocol for Self-removal of Nevi.” The Journal of clinical and aesthetic dermatology vol. 8,6 (2015): 50.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479370/
- Darzi, J et al. “Influence of the tolerability of vinegar as an oral source of short-chain fatty acids on appetite control and food intake.” International journal of obesity (2005) vol. 38,5 (2014): 675-81.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23979220/
- Johnston, Carol S, et al. “A Preliminary Evaluation of the Safety and Tolerance of Medicinally Ingested Vinegar in Individuals with Type 2 Diabetes.” Journal of Medicinal Food , U.S. National Library of Medicine, Mar. 2008.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18361754