Преглед садржаја:
- Које су предности целера?
- 1. Може вам помоћи да смањите ризик од рака
- 2. маја доња упала
- 3. Може смањити ниво крвног притиска
- 4. Може побољшати кардиоваскуларно здравље
- 5. Може промовисати неурогенезу и спречити губитак памћења
- 6. Мајска пробава
- 7. Може побољшати сексуални живот
- 8. Мајски губитак килограма
- 9. Може вам помоћи у лечењу астме
- 10. Маи Аид Третман дијабетеса
- 11. Може повећати имунитет
- 12. Може лечити камење у бубрезима
- 13. Може побољшати здравље зглобова
- 14. Може ублажити симптоме менопаузе
- 15. Може вам помоћи у лечењу витилига
- Нутриционистички профил целера
- Колико целера треба да једем један дан?
- Како купити и чувати целер
- Како укључити целер у вашу исхрану
- 1. Супа од целера
- 2. Сок од целера
- 7. Салата од целера
- Који су нежељени ефекти целера?
- Закључак
- Питања стручњака за читаоце
- 43 извора
Целер ( Апиумгравеоленс ) је нискокалорична храна позната по високом садржају воде. Ова зелена поврће садржи високе хранљиве састојке, може се наћи широм света и има неколико здравствених благодати. Садржи корисне антиоксиданте, фитонутријенте, витамине и минерале који помажу у лечењу многих болести. Додавање овог хрскавог и хрскавог поврћа редовној исхрани може помоћи у смањењу ризика од рака, смањењу упале, побољшању кардиоваскуларног здравља и помоћи у варењу. У овом чланку смо разговарали о здравственим предностима целера, његовом нутритивном профилу и потенцијалним нежељеним ефектима.
Које су предности целера?
1. Може вам помоћи да смањите ризик од рака
Целер је богат антиоксидансима који помажу у борби против слободних радикала који промовишу рак. Садржи два биоактивна флавоноида - апигенин и лутеолин - који могу убити ћелије рака у телу (1). Апигенин је хемопревентивно средство, а његова антиканцерогена својства уништавају слободне радикале у телу да би подстакла смрт ћелија карцинома. Такође промовише аутофагију, процес кроз који тело уклања дисфункционалне ћелије које помажу у спречавању болести (2).
Антиканцерогено својство лутеолина инхибира процес пролиферације ћелија (3).
Ови флавоноиди у целеру имају потенцијал за лечење карцинома панкреаса и дојке (4), (5).
Такође се каже да целер поседује биоактивне полиацетилене. Ова хемо-заштитна једињења имају потенцијал да спрече бројне формације рака (6).
2. маја доња упала
Целер је препун фитонутриентних антиоксиданата који поседују антиинфламаторна својства. Студија коју је спровео Медицински универзитет Харбин (Кина) открила је да је ово поврће такође важан извор флавонола (7). Друга студија коју је спровео Државни универзитет Охајо открила је да сок од целера или екстракти целера такође смањују активност одређених протеина који су повезани са упалом (8). Екстракти целеровог семена кажу да поседују антиинфламаторна својства (9).
Целер такође садржи једињење звано лутеолин које може спречити упале у можданим ћелијама (10). Студија коју је на пацовима спровео Универзитет Кинг Сауд (Ријад) сугерисала је да целер може инхибирати раст Хелицобацтер пилори, бактерије која узрокује гастритис (запаљење слузнице желуца) (11).
3. Може смањити ниво крвног притиска
Утврђено је да целер садржи фитокемикалију названу фталиди, која опушта зидове артерија и повећава проток крви. Такође проширује глатке мишиће у крвним судовима и помаже у снижавању крвног притиска (12). Иранско истраживање спроведено на пацовима приписало је антихипертензивна својства целера истим фитокемикалијама (13). Целер је такође богат нитратима који могу помоћи у снижавању крвног притиска (14). Други прегледи фитокемијског профила екстраката семена целера такође указују да може смањити ниво крвног притиска (15).
У традиционалној кинеској медицини целер се често назива „хладном” храном која може смањити крвни притисак (16). Друга студија открила је да се свеж сок од целера помешан са сирћетом даје трудницама у Јужној Африци ради смањења високог крвног притиска (17).
4. Може побољшати кардиоваскуларно здравље
Целер се обично примењује као антихипертензивно средство у традиционалној медицини. Могло би помоћи у одржавању кардиоваскуларног здравља. Студија спроведена у Ирану открила је да екстракт листа целера може побољшати бројне кардиоваскуларне параметре попут холестерола, триглицерида и ЛДЛ (лошег холестерола) (18) .
Целер има пуно полифенола који имају антиинфламаторне и кардиоваскуларне предности (19). Међутим, потребно је више истраживања да би се разумела ова корист целера код људи.
5. Може промовисати неурогенезу и спречити губитак памћења
Целер може смањити ризик од губитка памћења. Студија спроведена на Универзитету ЈиНан (Кина) открила је да постоји веза између лутеолина (флавоноид који се налази у целеру) и нижих стопа старосног губитка памћења. Лутеолин смирује упалу мозга и може помоћи у лечењу неуроинфламаторних поремећаја (20). Дакле, то такође може помоћи у смањењу ризика од неуродегенерације.
Верује се да апигенин, биоактивни флавоноид који се налази у целеру, помаже у неурогенези (раст и развој нервних ћелија). Међутим, овај фактор тек треба доказати код људи. Апигенин такође може допринети здрављу неурона. Међутим, истраживања с тим у вези нису јасна (21).
6. Мајска пробава
Поново, истраживање је с тим у вези ограничено. Међутим, анегдотски докази сугеришу да целер може промовисати здравље органа за варење. Природна влакна која се налазе у целеру чине га важном храном за пробавни систем. Растворљива влакна у целеру ферментишу бактерије у дебелом цреву. Овим поступком ферментације настају масне киселине кратког ланца, од којих једна (бутират) промовише здравље гастроинтестиналног тракта. Целер такође садржи нерастворљива влакна и може поспешити пражњење црева.
7. Може побољшати сексуални живот
Целер садржи андростенон и андростенол, мушке хормоне за које се верује да стимулишу сексуално узбуђење код жена. Они имају потенцијал да појачају узбуђење емитујући мирисе који вас могу учинити пожељнијима (22).
Студија спроведена на мушким пацовима открила је да екстракти целера побољшавају сексуалне перформансе (23). Утврђено је да дозирање повећава број сперме код пацова. Може чак повећати лучење тестостерона (24). Међутим, потребно је више истраживања како би се верификовало ово дејство целера на људе.
8. Мајски губитак килограма
Целер је мало калорија и садржи влакна због којих се дуже осећате сити. Садржај нерастворљивих влакана у целеру може повећати ситост и помоћи у губитку килограма. Висок садржај воде у целеру такође може помоћи у губитку килограма. Такође регулише метаболизам липида (25).
Такође се може конзумирати са другим поврћем које има већу густину енергије. Анегдотски докази сугеришу да целер, будући да је богат водом, може смањити густину енергије других састојака с којима је упарен. Ово може промовисати губитак килограма.
9. Може вам помоћи у лечењу астме
Овде су ограничена истраживања. Сматра се да семе целера поседују антигљивична и антибактеријска својства која би могла бити корисна у лечењу астме (26). Међутим, потребно је више истраживања како би се даље разумео овај механизам целера.
10. Маи Аид Третман дијабетеса
Истраживање је с тим у вези ограничено. Целер садржи антиоксидансе зване флавони, који су проучавани због њихове улоге у снижавању нивоа шећера у крви (27). Неки стручњаци верују да витамин К у целеру може имати антидијабетичка својства. Може смањити упалу и повезану осетљивост на инсулин, што може довести до побољшања метаболизма глукозе. Међутим, за то не постоје научни докази.
Анегдотски докази сугеришу да узимање целера може смањити ризик од дијабетеса типа 2. Дијабетес такође може погоршати Хелицобацтер пилори , бактерија која узрокује гастроинтестиналне проблеме. Будући да целер има способност да се бори против ове бактерије, он такође може помоћи у том погледу. Међутим, потребно је више истраживања да би се доказао овај ефекат. Студија спроведена у Ирану открила је да екстракт семена целера може контролисати дијабетес код пацова (28). Стога су потребна истраживања на људима да би се то доказало.
11. Може повећати имунитет
Целер садржи витамин Ц (29). Овај хранљиви састојак може ојачати имунитет. Антиоксиданти у целеру такође могу играти улогу у побољшању вашег имунитета. Утврђено је да бројне ћелије имуног система зависе од витамина Ц за оптимално функционисање и превенцију болести (30). Такође је утврђено да додатак витамина Ц повећава концентрацију имуноглобулина у крви, који су кључна једињења имуног система (31). Међутим, потребно је више истраживања како би се разумела ова корист целера.
12. Може лечити камење у бубрезима
Есенцијално уље целера садржи лутеолин и друга есенцијална једињења која би се могла користити у лечењу каменаца у бубрезима (32). Даље, један од главних флавоноида у целеру - апигенин - може да разбије кристале калцијума који се налазе у бубрежним каменцима (33). Међутим, потребна су даља дугорочна истраживања да би се разумела ова корист целера код људи.
13. Може побољшати здравље зглобова
Семе целера и сродни екстракти поседују антиартритична својства која могу бити корисна у лечењу болова у зглобовима и гихта (34). Болови у зглобовима обично се јављају због накупљања мокраћне киселине. Једна теорија сугерише да диуретичка својства целера могу помоћи у излучивању мокраћне киселине за потенцијално лечење болова у зглобовима. Према студији коју је спровео Универзитетски колеџ (Ирска), уље семена целера је добар извор седанолида. Ово једињење би се могло користити за лечење запаљенских проблема попут гихта и реуматизма (35).
14. Може ублажити симптоме менопаузе
Одређена биљна једињења која се зову фитоестрогени могу помоћи у уравнотежењу нивоа хормона. Храна богата фитоестрогенима има потенцијал да ублажи симптоме менопаузе код жена (36). Целер садржи фитоестрогене и могао би бити користан у том погледу (37). Међутим, у овом погледу су потребни конкретнији научни докази.
15. Може вам помоћи у лечењу витилига
Витилиго је стање у којем кожа губи пигмент на одређеним подручјима, узрокујући беле мрље. Према студији спроведеној у Пољској, фуранокумарини пронађени у целеру могу помоћи у лечењу витилига (38).
Верује се да су слична открића забележена у Атхарва Веди , светој индијској књизи о ајурведској медицини. Генерално, нуди хидратацију коже и можда се користи од давнина за лечење витилига. Међутим, потребно је више научних истраживања да би се разумела ова корист целера.
Сад кад знамо све о здравственим предностима целера, погледајмо његов нутритивни профил.
Нутриционистички профил целера
Целер је богат извор воде и антиоксиданата који помажу у одржавању вашег здравља. Према америчком Министарству пољопривреде, 100 г сирове целера садржи (29):
Вода: 95,43 г
Енергија: 14 кцал
Протеини: 0.69 г
Влакна: 1.6 г
Угљени хидрати: 2,97 г
Шећери: 1,34 г
Калцијум: 40 мг
Калијум: 260 мг
Целер такође садржи витамине А, Ц и К, фолате, есенцијалне минерале и преко десетак других антиоксиданата. Калорија је много нижа од осталих зелених поврћа.
Уз то, хајде да одговоримо на велико питање.
Колико целера треба да једем један дан?
Целер је мало калорија, тако да јести једну или две стабљике сирове целера или пити 24 до 32 унци сока од целера дневно треба да буде сигурно и здраво.
Капсуле екстракта листа целера у дози од 250 мг, 3 пута дневно, користе се у лечењу нивоа глукозе у крви и инсулина код старијих предијабетичких пацијената (39).
У следећем одељку смо разговарали о томе како целер можете купити и чувати на прави начин.
Како купити и чувати целер
Ако правилно уберете целер и правилно га складиштите, можете да уживате у његовим благодатима.
Како купити
- Морате одабрати целер који је оштар и лако се откине кад се раздвоји. Такође би требало да буде лаган и компактан, и да нема дршке које се разилазе.
- Листови морају бити бледи до светло зелени. Не смеју имати смеђе или жуте мрље. Можете раздвојити дршке и проверити да ли има црних или смеђих обојења.
- Уверите се да целер нема семенску стабљику (семенска стабљика указује на горак укус). Стабло семена се налази на месту малих, нежних стабљика у средишту целера.
Како чувати
- Целер можете чувати у води. Довољна је велика стаклена посуда или пластично затворена посуда. Обавезно користите пластичну фолију на стакленој посуди да бисте је запечатили. Окупите свежу залиху воде. Требало би да буде чисто. Изаберите целер који има равне и круте стабљике. Уклоните стабљике и скините лишће. Пресеците стабљике на пола и ставите их у посуду или стаклену посуду. Напуните посуду водом. Обавезно затворите поклопац и држите га по страни. Не заборавите да воду мењате редовно или сваког другог дана.
- Целер такође можете чврсто умотати у алуминијумску фолију. Тада умотану целер можете ставити у фрижидер. Можете поново користити исту фолију за неколико снопова целера.
Иако је грицкање сирове стабљике најједноставнији начин уживања у целеру, можете га користити и у другим рецептима. У наставку смо навели најпопуларније.
Како укључити целер у вашу исхрану
Следи неколико рецепата од целера који вам могу помоћи да уврстите ово чаробно поврће у своју исхрану:
1. Супа од целера
Састојци
- Сецкана глава целера, 1
- Сецкани крупни кромпир, 1
- Сецкани средњи лук, 1
- Неслани штапић путера, 1
- Сол, по потреби
- Пилећа чорба са мало натријума, 3 шоље (ово можете избећи ако сте вегетаријанац)
- Свежи копер, ¼ шоље
- Тешка крема, ½ шоље
- Листови целера, према потреби
- Маслиново уље, према потреби
- Мрскава морска сол
Упутства
- Комбинирајте главу целера, кромпир, средњи лук и путер у средњем лонцу на средњој ватри. Користите сол за зачин.
- Мешајте кувати 8 до 10 минута док лук не омекша.
- Додајте 3 шоље пилеће јухе са мало натријума и динстајте док кромпир не омекша.
- Пире у блендеру са ¼ шоље свежег копра и процедити.
- Умешајте ½ шоље тешке павлаке.
- Сервирајте супу након што сте је прелили листовима целера, маслиновим уљем и морском сољу која се љушти.
2. Сок од целера
Састојци
- Штапићи целера, 2
- Аппле, 1
- Ђумбир, ¼ инча (опционално)
- Креч или лимун, ¼
Упутства
- Палице целера и јабуке добро оперите под млазом воде.
- Исеците штапиће целера на дуге комаде. Исеците јабуку.
- Изузев лимуна (или лимете), преостале састојке обрадите у соковнику.
- Сакупите сок у посуду. Можете одбацити пулпу.
- Исцедите лимун преко сакупљеног сока и правилно промешајте.
- Пребаците сок у машину и послужите.
7. Салата од целера
Састојци
- Резана целер, ¾ шоље
- Сушене слатке трешње, 1/3 шоље
- Одмрзнути и смрзнути зелени грашак, 1/3 шоље
- Свеже сецкани першун, 3 кашике
- Сецкани и препржени пекан, 1 кашика
- Мајонез без масти, 1 ½ кашике
- Обичан јогурт са ниским садржајем масти, 1 ½ кашике
- Свеж лимунов сок, 1 ½ кашичице
- Сол, 1/8 кашичице
- Млевени црни бибер, 1/8 кашичице
Упутства
- У средњој посуди комбинирајте целер, вишње, грашак, першун и пекане.
- Умешајте мајонез, јогурт и лимунов сок.
- Зачините сољу и бибером.
- Салату можете да охладите и послужите.
Иако је целер релативно здрав за већину људи, код неких би могао да изазове нежељене ефекте. Истраживање ових ефеката је ограничено. Ове ефекте смо укратко покрили у следећем одељку.
Који су нежељени ефекти целера?
Конзумација целера код неких људи може довести до неколико нежељених ефеката, укључујући алергијске реакције, крварење и контракције материце код трудница и интеракције са лековима. Прекомерна потрошња целера може проузроковати гасове. Међутим, доступно је ограничено истраживање о нежељеним ефектима целера.
- Може изазвати алергијску реакцију
Целер је чест алерген и код неких може изазвати одређене озбиљне алергијске реакције. У случају да сте алергични на полен мугворт-а или брезе, велика је вероватноћа да ћете реаговати и на целер. Студија спроведена у Пољској сугерише да целер може изазвати озбиљан анафилактички шок (40). Симптоми могу бити оток лица, иритација, осип, узнемирени стомак и вртоглавица. У екстремним случајевима, симптоми могу укључивати пад нивоа крвног притиска и отежано дисање. Ако се после узимања целера појаве било који од ових симптома, зауставите унос и посетите свог лекара.
- Питања у вези са трудницама и дојиљама
Семе целера или целера могу изазвати крварење и контракције материце. Стога труднице морају избегавати да једу превише целера. Такође може проузроковати побачај (41). Нема довољно података о конзумирању целера код дојиља. Стога будите сигурни и избегавајте употребу.
- Може да комуницира са дрогом
Целер може да комуницира са лековима за згрушавање крви, попут варфарина (42). Садржи хемикалије које могу да интерагују са антикоагулансима (лекови за разређивање крви) и повећавају ризик од прекомерног крварења.
Закључак
Целер је зелено поврће са ниским калоријама и високим садржајем хранљивих састојака. Од борбе против рака, упале и побољшања здравља срца до лечења витилига, ово поврће има бројне здравствене предности. Познат је по садржају воде и често се налази у многим салатама и чорбама. Међутим, прекомерна конзумација ове здраве хране може проузроковати неке негативне ефекте. Стога ограничите његову потрошњу и обратите се лекару ако имате било какве нежељене ефекте.
Питања стручњака за читаоце
Да ли је целер добар за јетру?
Да, унос целера је добар за вашу јетру. Студија спроведена у Египту сугерише да лишће целера може смањити ризик од развоја болести јетре, попут масне јетре (43).
Да ли су путер од целера и кикирикија добри за вас?
Ова комбинација омогућава међуоброк са мало угљених хидрата и обезбеђује све хранљиве састојке од целера и пуно протеина и масти из маслаца.
Који је најбољи начин да једете целер и искористите његову максималну здравствену корист?
Једите свежу целер у року од пет до седам дана како бисте постигли максималне здравствене бенефиције. Парна целер такође задржава све своје хранљиве састојке и корисна је за здравље.
Где се узгаја целер?
Целеру је потребно пуно воде, заштита од високих температура и сунца и богато земљиште за раст. Најбоље се гаји у областима са иловастим тлом.
Који део целера једемо?
Можете јести скоро сваки део целера. Сви његови делови су јестиви, укључујући укусно зелено лишће, оштре стабљике, семе и корен.
Да ли целер поново расте?
Да, вегетативним размножавањем биљка целера се регенерише из базе и поново расте.
Шта је глава целера?
Целер расте у колективној јединици ребара која расту заједно. Ова ребра се спајају у заједничкој основи која се назива глава целера.
Можете ли јести лишће целера?
Да можете. Иако се обично бацају, ови листови су укусни и хранљиви. Можете их користити онако како бисте користили било коју траву - уситните их, насјецкајте или оставите какве јесу. Можете их додати у залихе, супе, сосове и помфрит.
Како замрзавате целер?
- Раздвојите стабљике целера и оперите их под млазом воде.
- Обрежите и исеците стабљике док не буду дуге 1 инч.
- Потопите их у лонац са кључалом водом на око 3 минута да се бланширају.
- Уклоните целер, оцедите и брзо га потопите у ледено хладну воду.
- Оставите да се хлади 5 минута, а затим га оцедите.
- Спакујте целер у Зиплоц врећу (са што мање ваздуха) и ставите је у замрзивач
43 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Кооти, Весам и Нахид Дараеи. „Преглед антиоксидативне активности целера (Апиум гравеоленс Л).“ Часопис комплементарне и алтернативне медицине заснован на доказима вол. 22,4 (2017): 1029-1034.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5871295/
- Сунг, Бокиунг и сар. „Улога апигенина у превенцији рака индукцијом апоптозе и аутофагије.“ Часопис за превенцију рака вол. 21,4 (2016): 216-226.о4895
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5207605/
- Лин, Ионг и сар. „Лутеолин, флавоноид са потенцијалом за превенцију и терапију рака.“ Тренутни лек против рака циља вол. 8,7 (2008): 634-46.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2615542/
- Сханкар, Есвар и сар. „Биљни флавон апигенин: средство против рака у настајању.“ Актуелни фармаколошки извештаји вол. 3,6 (2017): 423-446.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5791748/
- Сзнарковска, Алицја и сар. „Инхибиција антиоксидативне одбране рака природним једињењима.“ Онцотаргет вол. 8,9 (2017): 15996-16016.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5362541/
- Цхристенсен ЛП, Брандт К. Биоактивни полиацетилени у прехрамбеним биљкама породице Апиацеае: појава, биоактивност и анализа. Ј Пхарм Биомед Анал . 2006; 41 (3): 683-693.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16520011/
- Зханг И, Ли И, Цао Ц, ет ал. Уноси флавонола и флавона у исхрани и њихови главни извори хране код одраслих Кинеза. Нутр Рак . 2010; 62 (8): 1120-1127.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21058200/
- Хостетлер Г, Риедл К, Царденас Х, ет ал. Дегликозилација флавона повећава њихову антиинфламаторну активност и апсорпцију. Мол Нутр Фоод Рес . 2012; 56 (4): 558-569.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22351119/
- Пованда МЦ, Вхитехоусе МВ, Раинсфорд КД. Екстракти семена целера и сродни екстракти са антиартритичним, антиулцерним и антимикробним активностима. Прог Друг Рес . 2015; 70: 133-153.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26462366/
- Набави СФ, Браиди Н, Гортзи О, ет ал. Лутеолин као антиинфламаторно и неуропротективно средство: Кратак преглед. Мозак Рес Булл . 2015; 119 (Пт А): 1-11.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26361743/
- Ал-Ховирини Т, Алсхеикх А, Алкасоуми С, Ал-Иахиа М, ЕлТахир К, Рафатуллах С. Гастрична антиулцер, антисекреторна и цитопротективна својства целера (Апиум гравеоленс) код пацова. Пхарм Биол . 2010; 48 (7): 786-793.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20645778/
- Хедаиати Н, Бемани Наеини М, Мохаммадинејад А, Мохајери СА. Благотворни ефекти целера (Апиум гравеоленс) на метаболички синдром: Преглед постојећих доказа. Пхитотхер Рес . 2019; 33 (12): 3040-3053.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/31464016/
- Могхадам, Мариам Хассанпоур и сар. „Антихипертензивни ефекат семена целера на крвни притисак пацова у хроничном давању.“ Часопис о лековитој храни вол. 16,6 (2013): 558-63.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3684138/
- Гее, Лорна Ц и Амрита Ахлувалиа. „Дијетални нитрат смањује крвни притисак: епидемиолошки, предклинички експериментални и клинички експериментални докази.“ Тренутни извештаји о хипертензији вол. 18,2 (2016): 17.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4729801/
- Ал-Асмари, Абдулрахман Кхазим и сар. „Ажурирани фитофармаколошки преглед лековитог биља арапске регије: Апиум гравеоленс Линн.“ Рецензије фармакогнозије вол. 11,21 (2017): 13-18.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5414449/
- Цхонпатхомпикунлерт, Пеннапа и сар. „Антиоксидативна и неурохемијска активност Апиум гравеоленс Л. и његов благотворни ефекат на МПТП-индуковане Паркинсонове симптоме код мишева.“ БМЦ комплементарна и алтернативна медицина вол. 18,1 103. 20. марта 2018.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5859653/
- Табасум, Нахида и Фероз Ахмад. „Улога природног биља у лечењу хипертензије.“ Рецензије о фармакогнозији 5.9 (2011): 30.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3210006/
- Дианат, Махин, ет ал. „Ефекат екстракта лишћа хидро-алкохолне целера (Апиумгравеоленс) на кардиоваскуларне параметре и липидни профил у животињском моделу хипертензије изазване фруктозом.“ Авиценна часопис за фитомедицину 5.3 (2015): 203.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4469955/
- Хабаузит, Вероникуе и Цхристине Моранд. „Докази о заштитном дејству намирница које садрже полифеноле на здравље кардиоваскуларног система: ажурирање за клиничаре.“ Терапијски напредак хроничне болести 3.2 (2012): 87-106.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3513903/
- Зху, Ли-Хонг, и сар. „Лутеолин инхибира микроглијалну упалу и побољшава преживљавање неурона против упале.“ Међународни часопис за неурознаност 121.6 (2011): 329-336.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21631167/
- Диас, Гиселе Переира, ет ал. „Улога полифенола у исхрани на неурогенези хипокампуса одраслих: молекуларни механизми и ефекти понашања на депресију и анксиозност.“ Оксидативна медицина и ћелијска дуговечност 2012 (2012).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3395274/
- Асха, МР, и сар. „Историја, мистерија и хемија еротике: Нагласак на сексуалном здрављу и дисфункцији.“ Индијски часопис за психијатрију 51.2 (2009): 141.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2755165/
- Хардани, Аменех и сар. „Ефекти воденог екстракта целера (Апиум гравеоленс Л.) оставља на сперматогенезу код здравих мушких пацова.“ Авиценна часопис за фитомедицину 5.2 (2015): 113.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4418060/
- Кооти, Весам, ет ал. „Ефекти хидроалкохолног екстракта листа Апиум гравеоленс на број полних ћелија и структуру тестиса код пацова.“ Јундисхапур часопис о природним фармацеутским производима 9.4 (2014).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4302398/
- Абд Ел-Магеед, Нехал М. „Хепатопротективни ефекат храњења лишћа целера помешаног са лишћем цикорије и зрнима јечма хиперхолестеролемичним пацовима.“ Часопис за фармакогнозију 7.26 (2011): 151.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3113355/
- Кооти, Весам и Нахид Дараеи. „Преглед антиоксидативне активности целера (Апиум гравеоленс Л).“ Часопис комплементарне и алтернативне медицине заснован на доказима 22.4 (2017): 1029-1034.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5871295/
- Кавсер Хоссаин, Мохаммед, ет ал. „Молекуларни механизми анти-гојазности и антидијабетичких својстава флавоноида.“ Међународни часопис за молекуларне науке 17.4 (2016): 569.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4849025/
- Тасхакори-Сабзевар, Фаезех, ет ал. „Заштитни и хипогликемијски ефекти семена целера на дијабетичке пацове изазване стрептозотоцином: експериментална и хистопатолошка процена.“ Ацта диабетологица 53.4 (2016): 609-619.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26940333/
- Америчко Министарство пољопривреде, Служба за пољопривредна истраживања. „Целер сиров.“ ФоодДата Централ .
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/169988/нутриентс
- Строхле, Алекандер и Андреас Хахн. „Витамин Ц и имунолошка функција.“ Медизинисцхе Монатссцхрифт фур Пхармазеутен 32.2 (2009): 49-54.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/19263912/
- Царр, Анитра Ц. и Силвиа Маггини. „Витамин Ц и имунолошка функција.“ Нутриентс 9.11 (2017): 1211.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5707683/
- Бахмани, Махмоуд, ет ал. „Идентификација лековитих биљака за лечење каменаца у бубрезима и мокраћи“. Часопис за превенцију повреде бубрега 5.3 (2016): 129.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5039998/
- Стиани, Софи Н., ет ал. „Антикуларна активност екстракта апигенина и целера (Апиум гравеоленс Л.) код пацова индукованих етилен гликол – амонијум хлоридом.“ Часопис за фармацију и сродне науке 11. Суппл 4 (2019): С556.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/32148363/
- Пованда, Мицхаел Ц., Мицхаел В. Вхитехоусе и КД Раинсфорд. „Екстракти семена целера и сродни екстракти са антиартритичним, антиулцерним и антимикробним активностима.“ Нови природни производи: терапеутски ефекти на бол, артритис и гастроинтестиналне болести . Спрингер, Базел, 2015. 133-153.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26462366/
- Воодс, ЈА, Ц. Јевелл и НМ О'Бриен. „Седанолид, природни фталид из уља семена целера: ефекат на токсичност изазвану водоник-пероксидом и терц-бутил хидропероксидом у људским ћелијским линијама ХепГ2 и ЦаЦо-2.“ Ин витро и молекуларна токсикологија: часопис за основна и примењена истраживања 14.3 (2001): 233-240.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11846995/
- Цхен, МН, ЦЦ Лин и ЦФ Лиу. „Ефикасност фитоестрогена за симптоме менопаузе: мета-анализа и систематски преглед.“ Климактерија 18.2 (2015): 260-269.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4389700/
- Десмавати, Десмавати и Делми Суластри. „Фитоестрогени и њихов ефекат на здравље.“ Отворени приступ Македонском часопису за медицинске науке 7.3 (2019): 495.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6390141/
- Дзиаłо, Магдалена и сар. „Потенцијал биљних фенола у превенцији и терапији кожних поремећаја.“ Међународни часопис за молекуларне науке 17.2 (2016): 160.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4783894/
- Иусни, Иусни, ет ал. „Ефекти лечења листа целера (Апиум гравеоленс Л.) на ниво глукозе у крви и ниво инсулина у старијих предијабетичара.“ Саудијски медицински часопис 39.2 (2018): 154.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5885092/
- Паłган, Крзисзтоф и сар. „Целер - узрок тешког анафилактичког шока Селер – прзицзина циезкиего встрзасу анафилактицзнего.“ Постепи Хиг Мед Досв (Онлине) 66 (2012): 132-134.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22470187/
- Циганда, Цармен и Амалиа Лаборде. „Биљне инфузије које се користе за индуковани абортус.“ Јоурнал оф Токицологи: Цлиницал Токицологи 41.3 (2003): 235-239.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/12807304/
- Ге, Беиканг, Зхен Зханг и Зхонг Зуо. „Ажурирања о клинички доказаним интеракцијама биљака и варфарина.“ Комплементарна и алтернативна медицина заснована на доказима 2014 (2014).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3976951/
- Абд Ел-Магеед, Нехал М. „Хепатопротективни ефекат храњења лишћа целера помешаног са лишћем цикорије и зрнима јечма хиперхолестеролемичним пацовима.“ Часопис за фармакогнозију 7.26 (2011): 151.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3976951/