Преглед садржаја:
- Нутритивне таблице
- Здравствене предности сира
- 1. Може промовисати здравље костију
- 2. Може побољшати здравље зуба
- 3. Можда обрнута хипертензија
- 4. Може да промовише дебљање
- 5. Пружа основне масти
- 6. Може смањити ризик од рака
- 7. Може помоћи током трудноће
- 8. Може побољшати имунолошки систем
- 9. Може промовисати здравље штитњаче
- 10. Може побољшати функцију мозга
- 11. Може побољшати здравље коже
- Који су нежељени ефекти једења сира?
- Које су различите врсте сирева?
- Савети
- Једноставни и укусни рецепти за сир
- 1. Пилећи сир од сира Енцхиладас
- 2. Фритаја од шпината и козјег сира
- 3. Напуњена карфиол
- 4. Мршави Мац и сир
- 5.
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 34 извора
Сир се сматра целокупном храном због импресивног храњивог профила. Богат је калцијумом и протеинима.
Сир може помоћи у побољшању здравља костију и зуба, снижавању крвног притиска, поспешивању дебљања и смањењу ризика од рака.
Овај чланак говори о здравственим предностима, чињеницама о исхрани и потенцијалним нежељеним ефектима сира. Такође смо уврстили неколико укусних рецепата са сиром. Померите се надоле да бисте започели.
Нутритивне таблице
Сир садржи много витамина и минерала. Према Министарству пољопривреде Сједињених Држава, (100 УСД) сира садржи (1):
- Енергија - 362 кцал
- Протеини - 5,17 г
- Угљени хидрати - 50 г.
- Калцијум - 69 мг
- Натријум - 181 мг
- Засићене масне киселине - 3,45 г.
- Холестерол - 34 мг
Богат је извор протеина, витамина А, витамина К и калцијума. Може понудити разне здравствене бенефиције, које ћемо истражити у следећем одељку.
Здравствене предности сира
1. Може промовисати здравље костију
Сир је богат извор калцијума, магнезијума, витамина и протеина (2). Помаже у промоцији здравља костију код старијих, деце и трудница и дојиља (3).
Недостатак калцијума и мала густина костију фактори су одговорни за остеопорозу (4). Сир садржи и витамин Д и калцијум и помаже у одржавању здравља костију (5). Витамин Б који се налази у сиру такође помаже у промоцији здравља костију (6).
2. Може побољшати здравље зуба
Сир је богат извор калцијума и може допринети јачању зуба. Може помоћи у смањењу зубног каријеса. То се може приписати присуству казеин-фосфопептида у сиру (7).
Жвакање сира може повећати ниво пХ у устима и промовисати целокупно орално здравље (8).
Одређене компоненте у сиру могу се залепити за зубе и заштитити их од ерозије. Међутим, у вези с тим потребно је више научних доказа.
3. Можда обрнута хипертензија
Натријум и холестерол могу изазвати висок крвни притисак. Доступан је сир са мало натријума који спречава пораст крвног притиска (10). Витамин Б у сиру је такође користан за смањење високог крвног притиска (11), (12).
Многи типови сира доступни на тржишту имају висок садржај холестерола и натријума. Стога будите опрезни док бирате сир. Идите на сир са ниским садржајем натријума. Конзумација хране богате калијумом може смањити хипертензију снижавањем крвног притиска (13).
4. Може да промовише дебљање
Сир је богат природним масноћама које могу подстаћи дебљање. Неки сиреви садрже мало масноће што вам може помоћи у одржавању телесне тежине уравнотеженом.
Сир садржи масти, калцијум, протеине и друге витамине и минерале који могу побољшати здравље мишића и костију (14).
5. Пружа основне масти
Сир је богат есенцијалним масним киселинама, попут коњуговане линолне киселине (ЦЛА). Студије које су спровели Корејски универзитет и Универзитет у Массацхусеттсу открили су да ЦЛА поседује антиканцерогена својства, спречава развој атеросклерозе, модулира имуни одговор и смањује телесну тежину, истовремено побољшавајући мршаву телесну масу (15).
Друга студија коју је спровело Универзитет у Лимерицку открила је да есенцијалне масти доступне у млечним производима попут сира могу имати противупална својства. Такође могу промовисати кардиоваскуларно здравље (16).
Неке одређене врсте сира такође могу садржати омега 3-масне киселине које могу заштитити срце од болести (17).
6. Може смањити ризик од рака
Сир садржи коњуговану линолну киселину и сфинголипиде који играју веома важну функцију у превенцији рака (18). Студија коју је спровео Универзитет у Милану открила је да сфинголипиди могу инхибирати рак дебелог црева код људи (19).
Садржај калцијума у сиру може помоћи у превенцији одређених врста карцинома. Једно истраживање које је спровео Тексашки универзитетски центар за здравствене науке показало је да калцијум у исхрани може бити перспективан кандидат у превенцији рака дебелог црева (20).
7. Може помоћи током трудноће
Калцијум у сиру је веома добар за труднице. Помаже у подстицању контракција током порођаја. Калцијум такође надокнађује недостатак хранљивих састојака током лактације (21)
Сир може бити добар избор за труднице са свим основним витаминима и минералима неопходним за развој фетуса.
8. Може побољшати имунолошки систем
Познато је да неке врсте сира појачавају функционисање имунолошког система. Студија мишева показала је да дијета која садржи сир може да регулише имуни и упални одговор у телу (22). Ово може смањити болест и болести.
Сир обогаћен пробиотичким бактеријама може побољшати имунолошко здравље (21). Такође може спречити имуносенесценцију (постепено слабљење имунолошког система) код старијих особа (23).
9. Може промовисати здравље штитњаче
Додавање сира у вашу исхрану може помоћи у промоцији здравља штитне жлезде. Сир је богат извор селена који може да регулише функцију штитне жлезде (24). Селен има способност да се супротстави развоју вируса помажући производњу хормона штитњаче.
Чедар сир је врста тврдог сира. Додавање у вашу исхрану може смањити ризик од поремећаја штитне жлезде.
10. Може побољшати функцију мозга
Сир, нарочито варијанта камемберта, може помоћи у побољшању функције мозга. Екстракти сира цамемберт могу смањити нивое инфламаторних цитокина. Може помоћи у смањењу ризика од Алзхеимерове болести и побољшању функције мозга (25).
11. Може побољшати здравље коже
Анегдотски докази сугеришу да сир може унапредити здравље коже. Витамин Б који садржи може да помогне метаболизму и расту ћелија. Ово би вам могло дати блиставу кожу, а такође може да помогне у смањењу мрља. Међутим, с тим у вези доступна су ограничена истраживања.
Иако је сир углавном сигуран за конзумацију, он има неколико нежељених ефеката које морате имати на уму. Погледајте их у следећем одељку.
Који су нежељени ефекти једења сира?
Појединци који су осетљиви на млечне производе треба да избегавају сир. Може да изазове алергију, нетолеранцију на лактозу, затвор, мигрену и главобољу. Дијета богата засићеним мастима и натријумом (ако једете вишак сира) такође може довести до кардиоваскуларних болести, високог крвног притиска и дијабетеса.
- Може изазвати алергије
Неки људи су алергични на протеине млека, попут казеина. То може проузроковати запаљенску реакцију у целом телу и довести до осипа на кожи, загушења синуса и акни (26).
- Нетолеранција на лактозу
Људима осетљивим на лактозу недостаје ензим који разграђује шећер у телу (27). Нетолеранција на лактозу може изазвати појаву гасова, надимање и дијареју (28). Анегдотски докази кажу да то такође може изазвати затвор. Стога би особе које су осетљиве на лактозу требале да ограниче унос сира.
- Може изазвати мигрену
Унос пуно сира може изазвати мигрену и главобољу. Тирамин у остарелим сиревима код неких особа може изазвати мигрену (29).
- Може да комуницира са дрогом
Људи који узимају инхибиторе моноаминооксидазе (МОИ) треба да избегавају унос сира. Ови лекови се користе за лечење депресије. МОИ могу да комуницирају са тирамином који се налази у остарелим сиревима (30).
Млечни производи садрже пуно натријума, калцијума и засићених масних киселина. Прекомерни унос ових једињења може довести до високог крвног притиска, кардиоваскуларних болести, карцинома простате и дијабетеса (31), (32), (33).
Преко хиљаду врста сирева доступно је широм света. Али обично користимо шест врста. Сазнајте више о њима у следећем одељку.
Које су различите врсте сирева?
- Свежи сир
Свежи сир углавном има благ укус и најмлађи је облик сира са високим садржајем влаге. Мекане је текстуре и лако се размазује. Домаћи, крем, скутани и пољопривредни сиреви су неки од широко доступних свежих сирева.
- Остарели сир
Има оштар укус чврсте текстуре. У остарелом или сазрелом сиру, лактоза се у потпуности претвара у млечну киселину. Што је сир дужи, то му је укус киселкастији или оштрији. Пармезан, швајцарски и чедар примери су остарелих сирева.
- Пуномлечни сир
Већина сорти сира прави се од пуномасног млека. Према Министарству пољопривреде Сједињених Држава (УСДА), једна унца (28 г) пуномасног сира садржи 5 г засићених масти (34).
- Топљени сир
Прерађени сир је традиционални сир са неферментираним млечним производима, сољу и емулгаторима. Има постојану текстуру и може се глатко топити. Ова врста сира се може продати у резаном и несеченом облику са додатком конзерванса и боја за храну.
- Сир са ниским садржајем масти
Код ове врсте сира масноћа се уклања из млека пре процеса производње сира. Немасни сир се прави од 2% млека и доступан је у тврдој и гуменој текстури.
- Немлечни сир
Немлечни сиреви су високо прерађени сиреви и конзумирају их они који су високо осетљиви на лактозу. Сојини и даииа сиреви савршени су немлечни сир.
Сад кад знате различите врсте сира, погледајмо неколико савета у следећем одељку.
Савети
- Свежи сир без конзерванса треба користити у року од неколико дана од куповине. Држите га у фрижидеру ради складиштења и на собној температури непосредно пре јела.
- Појединци са кардиоваскуларним обољењима или проблемима са тежином би требало да одаберу сир са мало натријума и масти.
- Фонтина је благо воћни и путер италијански сир. Међу најбољим је топљеним сиревима који су на располагању.
- Сир моцарела је популарни прелив пице свих времена. Има савршену конзистенцију и директан укус.
- Сир са високим садржајем масти, попут плавог сира, може се користити за додавање укуса. Ако се мало распаднете у сос или преко салате, пружате укус без превише калорија.
Сир се користи и у кувању многих укусних јела. Погледајте следеће укусне рецепте.
Једноставни и укусни рецепти за сир
1. Пилећи сир од сира Енцхиладас
Састојци
- Пилећа прса - 2
- Сецкани лук - 1/2 шоље
- Сецкана зелена чили паприка - 1 лименка
- Енцхилада сос
- Свјежи сир - 2 шоље
- Павлака - 1/2 шоље
Процедура
- Загрејте рерну на 350 ° Ф.
- Исеците две пилеће дојке и комбинујте их са пола шоље сецканог лука и конзервом сецкане зелене чили папричице у подмазаном тигању.
- Пирјајте смешу док не порумени. Додајте зачин за тацо пратећи упутства пакета.
У великој посуди помешајте пола шоље павлаке, две шоље скутног сира и зачините сољу и бибером.
- Ставите кашику мешавине пилетине и мешавине сира у мекане тортиље од 6 инча.
Додајте мало исецканог сира, смотајте их и ставите у подмазану посуду за печење.
- Сипајте сос од енцхиладе и поспите исецкан чедар.
- Оставите печење око 30 минута док се сир не отопи одозго. Послужите са шпанским пиринчем.
2. Фритаја од шпината и козјег сира
Састојци
- Панчета - 6 кришки
- Спанаћ - 1 шоља
- Порилук - 1
- Јаја - 8
- Козји сир - 1/2 шоље
- Со и бибер
Процедура
- Загрејте рерну на 400 ° Ф.
- Загрејте маслиново уље и додајте 6 кришки панчете.
- Кувати на средње јакој ватри док не постане хрскаво. Оставите да се охлади на посебном тањиру пре него што се распадне на ситне комаде.
- Исеците мали празилук и додајте га у тигањ.
- Кувати на лаганој ватри док не омекша и благо порумени.
- Додајте шољу свежег спанаћа и кувајте док не увене.
- Уклоните мешавину празилука и спанаћа из шерпе и оставите да седи са панцетом.
- Умутите 8 великих јаја и додајте их у тигањ, зачините сољу и бибером и кувајте око минут.
- Смешу панцете, празилука и спанаћа распоредите по јајима и прелијте са око пола чаше мрвица од козјег сира.
Пеците неколико минута док се фритаја не стегне. Исеците на клинове и одмах послужите.
3. Напуњена карфиол
Састојци
- Карфиол - 1
- Бели лук у праху - ¼ кашичице
Путер - 3 кашике
- Павлака - 4 унче
- Исјечени власац - 2 кашике
- Уситњени чедар - ½ шоље
Процедура
- Комбинујте целу главу карфиола и две кашике воде у посуди безбедној за микроталасну пећницу. Покријте прозирном фолијом и микроталасном пећницом 5-8 минута док не омекша.
- Оцедите вишак воде и оставите да се охлади неколико минута.
- Карфиол преместите у процесор хране и мешајте док не постане пахуљаст.
- Додајте ¼ кашичице белог лука у праху, 3 кашике путера и 4 унци павлаке.
- Мешајте поново док смеша не изгледа као пире кромпир.
- У јелу за сервирање комбинујте мешавину карфиола и око 2 кашике исеченог власца и умешајте ½ шоље исецканог чедра.
- Зачините сољу и бибером. Прелити смешу са још ½ шоље исецканог чедара.
- Вратите га на неколико минута у микроталасну или ставите под бројлер да се сир отопи.
- Поспите сецканим власцем и послужите.
4. Мршави Мац и сир
Састојци
- Рендани карфиол - 3 шоље
- Резани бели лук - 2 каранфилића
- Пилећа чорба - 1 до 1 ½ шоље
- Макарони за лакат - 2 шоље
- Млеко - 1/2 шоље
- Брашно - 2 кашике
- Рендани сир цхеддар - 1 ½ шоље
- Грчки јогурт са ниским садржајем масти - 1 шоља
Процедура
- У велику посуду нарибати око пола килограма и карфиола.
- Измерите око 3 шоље нарибаног карфиола и додајте у споро шпорет са 2 шоље макарона лакта и 2 каранфилића исеченог белог лука.
- У посебној посуди умутите 1 ½ шоље пилеће чорбе, ½ шоље млека и 2 кашике брашна.
- Смешу прелијте преко карфиола и макарона, све мешајући
- Оставите да се кува док макарони не омекшају.
- Умешајте 1 ½ шоље ренданог сира чедар и шољу грчког јогурта са ниским садржајем масти.
- На врх ставите више исецканог чедра, соли и бибера, топите сир пре служења.
5.
Састојци
- Тиквице - 4 до 5
- Маслиново уље - 2 кашике
- Бели лук - 2 каранфилића
Процедура
- Загрејте рерну на 350 ° Ф и обложите плех фолијом.
- Нарежите око 4 до 5 тиквица на клинове (по дужини их четвртином).
- У посебној посуди помешајте 2 кашике маслиновог уља, корицу лимуна и 2 каранфила белог лука (млевени).
- Ширите кришке тиквица на обложени плех и премажите мешавином маслиновог уља.
- Поспите исецканим пармезаном и зачините сољу и бибером.
- Оставите да се пече неколико минута док тиквице не омекшају, а затим пустите да кључа док пармезан не порумени.
- Послужите као међуоброк или као додатак вашем омиљеном јелу.
Закључак
Сир је храна богата храњивим састојцима са многим здравственим предностима. Може промовисати здравље костију и зуба, смањити хипертензију, помоћи у дебљању и спречити рак.
Међутим, неки људи су алергични на млечне производе. Људи који су осетљиви на лактозу треба да избегавају уврштавање сира у исхрану. Такође, прекомерна конзумација сира може довести до неких нежељених ефеката. Стога је ограничавање потрошње и консултовање здравственог радника у случају било каквих хитних случајева боље.
Одговори стручњака на питања читалаца
Повећава ли сир масноће на стомаку?
Сир је добар извор масти и може повећати масноћу на стомаку.
Шта се догађа ако свакодневно једем сир?
Дневни унос сира може понудити благодати наведене у чланку. Међутим, прекомерна конзумација може повећати ризик од високог холестерола и срчаних болести.
Може ли сир зачепити ваше артерије?
Прекомерни унос сира може закрчити ваше артерије. Стога, ограничите потрошњу сира у вашој исхрани.
Да ли треба да престанем да једем сир да бих смршао?
Сир може промовисати дебљање због свог високо калоричног садржаја. Ограничење или избегавање уноса сира може вам помоћи да изгубите килограме.
Који је сир најбољи за мршављење?
Скута има најмањи садржај масти и најбоље делује за мршављење.
34 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- „Резултати централне претраге ФоодДата.“ ФоодДата Централ.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/336773/нутриентс
- Пампалони, Барбара и сар. „Пармигиано Реггиано сир и здравље костију.“ Клинички случајеви у метаболизму минерала и костију: званични часопис Италијанског друштва за остеопорозу, минерални метаболизам и скелетне болести вол. 8,3 (2011): 33-6.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3279064/
- Иулиано, Сандра и Том Р Хилл. „Млечна храна и здравље костију током читавог животног века: критична оцена доказа.“ Британски часопис о исхрани вол. 121,7 (2019): 763-772.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6521786/
- Нордин БЕ. Калцијум и остеопороза. Исхрана . 1997; 13 (7-8): 664–686.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/9263260/
- „Канцеларија за дијететске суплементе - калцијум.“ Канцеларија за дијететске суплементе НИХ , америчко Министарство здравља и социјалних услуга,
хттпс://одс.од.них.гов/фацтсхеетс/Цалциум-ХеалтхПрофессионал/.
- Даи, Зхаоли и Воон-Пуаи Кох. „Б-витамини и здравље костију - преглед тренутних доказа.“ Нутриентс вол. 7,5 3322-46. 7. маја. 2015,
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4446754/
- Херод ЕЛ. Ефекат сира на зубни каријес: преглед литературе. Ауст Дент Ј . 1991; 36 (2): 120–125.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/1877906/
- Таиаб, Табассум и сар. „Ефекат жвакања панеер-а и сира на ацидогеност пљувачке: упоредна студија.“ Међународни часопис за клиничку дечју стоматологију вол. 5,1 (2012): 20-4.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4093638/
- Абурто, Нанци Ј и сар. „Ефекат нижег уноса натријума на здравље: систематски преглед и мета-анализе.“ БМЈ (Клиничко истраживање изд.) Вол. 346 ф1326. 3. априла 2013,
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4816261/
- Хориган Г, МцНулти Х, Вард М, Страин ЈЈ, Пурвис Ј, Сцотт ЈМ. Рибофлавин снижава крвни притисак код пацијената са кардиоваскуларним болестима, хомозиготних за полиморфизам 677Ц–> Т у МТХФР. Ј Хипертенс . 2010; 28 (3): 478–486.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/19952781/
- Горска-Варсевицз, Ханна и сар. „Млеко и млечни производи и њихов нутритивни допринос просечној пољској исхрани.“ Нутриентс вол. 11,8 1771. 1. августа 2019,
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6723869/
- Маки, Кевин Ц и сар. „Ефекти уноса млека са мало масти на крвни притисак, функцију ендотела и липопротеинске липиде код особа са прехипертензијом или хипертензијом у 1. стадијуму.“ Васкуларно здравље и управљање ризиком вол. 9 (2013): 369-79.
- хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3726585/
- Стонехоусе, Велма и сар. „Унос млека побољшава промене телесне тежине и састава током ограничења енергије код одраслих од 18-50 година - Мета-анализа рандомизираних контролисаних испитивања.“ Нутриентс вол. 8,7 394. 1. јула 2016.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4963870/
- Ким ЈХ, Ким И, Ким ИЈ, Парк И. Коњугована линолна киселина: потенцијалне здравствене користи као функционални састојак хране. Анну Рев Фоод Сци Тецхнол . 2016; 7: 221–244.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26735796/
- Лордан Р, Тсоупрас А, Митра Б, Забетакис И. Млечне масти и кардиоваскуларне болести: Да ли нас заиста треба забринути ?. Храна . 2018; 7 (3): 29. Објављено 2018. марта 1.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/29494487
- Хаусвиртх ЦБ, Сцхеедер МР, Беер ЈХ. Висок садржај омега-3 масних киселина у алпском сиру: основа за алпски парадокс. Тираж . 2004; 109 (1): 103–107.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/14676141/
- Валтхер, Барбара & Сцхмид, Алекандра & Сиебер, Роберт & Вехрмуллер, Карин. (2008). Сир у исхрани и здрављу. Наука и технологија млекара. 88. 10.1051 / зир: 2008012.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/45450821_Цхеесе_ин_нутритион_анд_хеалтх
- Берра Б, Цоломбо И, Соттоцорнола Е, Гиацоса А. Дијетални сфинголипиди у превенцији рака дебелог црева. Еур Ј Рак Прет . 2002; 11 (2): 193–197.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11984139/
- Пенце БЦ. Улога калцијума у превенцији рака дебелог црева: експерименталне и клиничке студије. Мутат Рес . 1993; 290 (1): 87–95.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/7694103/
- Кумар, Асхок и Симар Каур. „Калцијум: хранљива материја у трудноћи.“ Часопис за акушерство и гинекологију Индије вол. 67,5 (2017): 313-318.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5561751/
- Хосоиа Т, Огава А, Сакаи Ф, Кадоока И. Дијета која садржи сир модулира имуни одговор и ублажава колитис изазван декстран натријум сулфатом код мишева. Ј Даири Сци . 2012; 95 (6): 2810–2818.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22612918/
- Схи, Лие Хуеи и сар. „Корисна својства пробиотика.“ Истраживање тропских животних наука вол. 27,2 (2016): 73-90.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5031164/
- Ибрахим, Фанди и сар. „Пробиотици и имуносенесценција: сир као носач.“ Имунологија и медицинска микробиологија ФЕМС 59.1 (2010): 53-59.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/42254385_Пробиотицс_анд_иммуносенесценце_Цхеесе_ас_а_царриер
- Вентура, Мара и сар. „Селен и болест штитњаче: од патофизиологије до лечења.“ Међународни часопис за ендокринологију вол. 2017 (2017): 1297658.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5307254/
- Ано, Иасухиса и Хироиуки Накаиама. „Превентивни ефекти млечних производа на деменцију и основни механизми.“ Међународни часопис за молекуларне науке вол. 19,7 1927. 30. јуна 2018.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6073537/
- Јухл, Цхристиан Р и сар. „Унос млека и акне вулгарис: Систематски преглед и метаанализа 78.529 деце, адолесцената и младих.“ Нутриентс вол. 10,8 1049. 9. августа 2018.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6115795/
- Силаникове, Ниссим и сар. „Међуодноси између нетолеранције на лактозу и модерне млечне индустрије: глобалне перспективе у еволуцијском и историјском пореклу.“ Нутриентс вол. 7,9 7312-31. 31. августа 2015.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4586535/
- Васерман, Сусан и Ваде Ватсон. "Алергија на храну." Алергија, астма и клиничка имунологија: званични часопис Канадског друштва за алергију и клиничку имунологију вол. 7 Суппл 1, Суппл 1 С7. 10. новембра 2011,
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3245440/
- Сатхианараиана Рао, ТС и Викрам К Иерагани. „Хипертензивна криза и сир.“ Индијски часопис за психијатрију вол. 51,1 (2009): 65-6.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2738414/
- Грилло А, Салви Л, Цоруззи П, Салви П, Парати Г. Унос натријума и хипертензија. Нутриентс . 2019; 11 (9): 1970. Објављено 2019. 21. августа
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/31438636
- Моррисон АЦ, Несс РБ. Унос натријума и кардиоваскуларне болести. Анну Рев Јавно здравље . 2011; 32: 71–90.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21219163/
- Виллиамс, Цхристина Д и сар. „Калцијум у исхрани и ризик од карцинома простате: студија случаја међу америчким ветеранима.“ Спречавање хроничне болести вол. 9 (2012): Е39.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3310142/
- „Резултати централне претраге ФоодДата.“ ФоодДата Централ .
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/453604/нутриентс