Преглед садржаја:
- 15 најбољих намирница за хидратацију суве коже
- 1. Вода
- 2. Нутс
- 3. Авокадо
- 4. Ланено семе
- 5. Банана
- 6. Алоја Вера
- 7. Маслиново уље
- 8. Риба
- 9. Краставац
- 10. Тамно лиснато зеленило
- 11. Јаја
- 12. Нар
- 13. Чај од камилице
- 14. слатки кромпир
- 15. Кокосово уље
- Тачке које треба запамтити
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 24 извора
Сува, перутава и испуцала кожа груба је на додир и болна. Изузетно сува кожа изгледа неухрањено и досадно током целе године и место је за инфекције коже. Ако спољна примена хидратантне креме не делује довољно, време је да испробате дијету са сувом кожом. Храна и пиће које избацују токсине и блокирају влагу најбољи су лек за суву кожу. Ево 15 намирница које вашу кожу хидрирају и влаже како би је учинила блиставом и беспрекорном. Настави да читаш!
15 најбољих намирница за хидратацију суве коже
1. Вода
Када је реч о лечењу суве коже, први и најважнији фактор је вода. Вода рехидрира ваше ћелије, одржава хомеостазу, спречава старење и одржава све ваше ћелије активним и функционалним. Пијење недовољне количине воде може довести до кожног губитка воде, што доводи до многих кожних проблема, укључујући суву и перутаву кожу. Пијте најмање 3 литре воде (или више ако редовно вежбате) дневно како бисте помогли ћелијама да задрже волумен и облик (1).
Како третирати суву кожу водом
- Ако стално заборављате да пијете воду, подесите подсетнике на телефон или залепите пост-ит белешке у сваки угао куће или на радној станици.
- Такође у воду можете додати исечено воће, зачинско биље и зачине како би изгледао и имао укуснији укус.
2. Нутс
Орашасти плодови, попут бадема, ораха, макадамије, пињола, пистација, индијских орашчића и лешника, препуни су есенцијалних масних киселина (ЕФА) као што су омега-3 и омега-6 масне киселине, протеини, витамин Е, витамини Б-групе, магнезијум, селен, бакар, гвожђе, цинк, калцијум, калијум и дијететска влакна. Ове хранљиве материје помажу у одржавању ћелијске тургидности и интегритета, побољшавају циркулацију и хидрирају ћелије, чинећи тако кожу меком, гипком и сјајном (2).
Како третирати суву кожу орасима
- Намочите орахе преко ноћи. Ујутро уз доручак поједите шаку орашастих плодова. Такође можете додати орашасте плодове у свој смоотхие за доручак, салату, помфрит, млеко итд. Међутим, количина орашастих плодова које конзумирате мора бити умерена или ограничена како бисте избегли унос вишка масти.
- Узмите 4-6 бадема (намочених преко ноћи), уклоните им кожу и помоћу блендера направите бадемову пасту. Додајте две кашике млека и добро измешајте. Нанесите ову маску на лице и оставите да делује 20 минута. Обришите га чистом и меком крпом умоченом у млаку воду.
3. Авокадо
Једна шоља пасираног авокада садржи 23 мг витамина Ц, 4,8 мг витамина Е, 16,1 µг витамина А, 48,3 µг витамина К, 253 мг омега-3 масних киселина и 183 µг фолата (3). Ови хранљиви састојци помажу у поправљању кожних ткива, рехидрирају ћелије коже, чине је гипком и смањују боре (4).
Како третирати суву кожу авокадом
Авокадо можете да конзумирате тако што направите сос од авокада, додате авокадо у салату или направите смоотхие од авокада и гуацамоле.
Можете га применити и споља. Припремите маску тако што ћете згњечити четвртину авокада и додати му јогурт и мед. Држите га 20 минута, а затим га обришите меком крпом умоченом у млаку воду.
4. Ланено семе
Кашика ланеног семена може вам помоћи у лечењу затвора, помоћи у мршављењу, побољшати кардиоваскуларно здравље, заштитити вас од рака и, наравно, у лечењу кожних проблема. Ланено семе је богато есенцијалним масним киселинама (омега-3 и омега-6), лигнанима, фитоестрогеном, протеинима и дијеталним влакнима (5). Утврђено је да ланено семе смањује иритацију коже, трансепидермални губитак воде, храпавост и љуштење и побољшава глаткоћу и хидратацију коже (6).
Опрез: Ако имате срчаних проблема или сте на разређивачу крви, обратите се свом лекару пре него што додате ланено семе у своју свакодневну исхрану, јер они такође делују као разређивачи крви и могу комуницирати са вашим лековима.
Како третирати суву кожу ланеним семеном
- Конзумирајте млевено ланено семе или ланено семе у праху како бисте олакшали њихову варење и апсорпцију хранљивих састојака. Додајте ланени прах у јутарњи доручак, смоотхиеје, сокове, салате итд.
- Додајте кашичицу јогурта у кашику ланеног праха и добро измешајте. Нанесите ову маску на кожу и оставите је да делује 20 минута. Исперите га млаком водом.
5. Банана
Банане су богате витаминима А, Б, Ц и Д, ниацином, рибофлавином, тиамином, бакром, цинком, гвожђем, магнезијумом, калцијумом, калијумом, фосфором, фолатима и дијеталним влакнима (7). Дијетална влакна у бананама помажу у избацивању токсина, подмлађујући тако ћелије коже. Такође се каже да редовно конзумирање банана може вашој кожи дати сјај и глаткоћу која јој је потребна, иако не постоје научни докази који то доказују.
Опрез: Ако имате проблема са бубрезима или дијабетесом, обратите се лекару или дијететичару пре него што додате банане у свакодневну исхрану.
Како третирати суву кожу бананом
- Конзумирајте најмање једну банану (и не више од две банане) дневно. Можете га доручковати или припремити слаткиш од банане, палачинке, кифле, колаче или га додати житарицама за доручак.
- Пакет за лице од банане можете направити тако што ћете пола банане згњечити са једном кашичицом меда и једном кашиком јогурта. Нанесите га на лице равномерно. Оставите да делује 20 минута, а затим га исперите млаком водом.
6. Алоја Вера
Ова зелена и месната биљка има безброј здравствених благодати. Лечење суве коже или, у том погледу, било ког проблема са кожом један је од њих. Гел алое вере садржи липиде, воду, витамине А, Ц, Е, Б12 и холин, минерале, као што су цинк, бакар, калијум, магнезијум, селен, хром и калцијум, аминокиселине, гликозиди, антракинони и глукоманани. Алое вера има антиоксидативна, антибактеријска и антиинфламаторна својства. Помаже у рехидрацији, влажењу и омекшавању коже. Промовише синтезу колагена, успорава старење коже и штити кожу од УВ зрачења (8).
Како третирати суву кожу Алое Вером
- Можете конзумирати сок од алое вере који се продаје у апотекама. Не конзумирајте гел од алое вере или домаћи сок од алое вере јер може садржати фаталне токсине.
- Згњечите гел алое вере и нанесите га на кожу. Оставите да делује 20 минута, а затим га обришите чистом, меком крпом умоченом у млаку воду.
7. Маслиново уље
Стари Египћани су користили маслиново уље као један од састојака своје козметике. Масне киселине присутне у маслиновом уљу помажу у одржавању интегритета спољног слоја коже и зарастању рана, имају антиинфламаторна и антиоксидативна својства, штите кожу од фотодамаге, спречавају стварање ожиљака и хидрирају кожу (9). Дакле, маслиново уље може вам помоћи да нахрани и омекша вашу кожу након само неколико наношења. Најбољи део је што није лепљиво као кокосово уље, нити има јак мирис.
Како третирати суву кожу маслиновим уљем
- Прелив за салату направите од екстра девичанског маслиновог уља и користите га за кување свих оброка.
- Локално нанети маслиново уље. Такође можете помешати две кашике маслиновог уља, две кашике млека и једну кашику меда и нанети смешу на кожу. Оставите да делује 30 минута, а затим га исперите млаком водом.
8. Риба
Рибе хладне воде, попут бакалара, лососа, туне и харинге, могу бити од велике користи за ваше здравље. Ове рибе су богате омега-3 масним киселинама и такође одржавају препоручени омјер омега-3 и омега-6 масних киселина (1: 1). Конзумација ове рибе помоћи ће у смањењу упале, избацивању токсина и закључавању влаге у кожи (10). Ово чини вашу кожу нежнијом, нежном и сјајнијом. Штавише, ове рибе су такође добар извор хранљивих састојака који помажу у одржавању проактивних ћелија, што доводи до њиховог бољег функционисања и изгледа.
Како третирати суву кожу рибом
- Купите дивље уловљени аљашки лосос, свеже уловљену туњевину, бакалар или харингу са локалне рибарнице. Ову рибу можете купити и у супермаркету, али припазите да је свежа. Да бисте третирали суву кожу, рибу треба да једете са кожом јер је масни слој испод коже богат омега-3 масним киселинама. Са рибом можете роштиљати, пећи, ловити ловце или правити кари.
- Такође можете да конзумирате капсуле са рибљим уљем. Консултујте се са својим лекаром за препоручену дозу.
9. Краставац
Краставци су одлични за лечење суве коже. Један краставац садржи 287 г воде, витамине А, Ц и К, фолате, калцијум, магнезијум, калијум, цинк, селен, фосфор, омега-3 масне киселине и дијететска влакна (11). Висок садржај воде у краставцу чини га једном од најбољих намирница за лечење суве коже. Штавише, кожа краставца такође је одличан извор силицијум диоксида, важне компоненте мишића, тетива, лигамената, хрскавице и костију (12). Ово чини кожу здравом.
Како третирати суву кожу краставцем
- Краставце танко нарежите, поспите мало соли и конзумирајте. Или можете додати краставац у салату, сендвич или воду за детоксикацију или направити супу од краставца и сок од краставца.
- Ољуштите краставац и ситно га нарибајте. Додајте по кашичицу меда и гела алое вере и добро измешајте. Нанесите ову маску и оставите да делује 20 минута. Обришите маску чистом и меком крпом умоченом у млаку воду.
10. Тамно лиснато зеленило
Тамно лиснато поврће је сјајно за вашу кожу (13). Кељ, спанаћ, броколи, купус, блитва, зеље, репа, маслачак итд. Богати су извори витамина А, Б, Ц и К, калцијума, цинка, магнезијума, гвожђа и фолне киселине, као и дијететски влакно. Такође су антиоксидативне и противупалне природе (14). Дакле, они могу помоћи у лечењу суве и сврбеже коже уклањањем токсина из тела и смиривањем коже.
Како третирати суву кожу тамним лиснатим зеленилом
- Можете направити зелени смоотхие са спанаћем или кељем. Конзумирајте бланширано тамнолиснато зеленило. Такође можете да их пржите или да их имате у салатама или сендвичима.
- Купите свеже, тамно лиснато зеленило. Можете их чувати у зиплоцк врећама, али не дуже од три дана.
11. Јаја
Јаја су препуна витамина А, Д и Е, фолата, холина, протеина, омега-3 и омега-6 масних киселина, калцијума, калијума, фосфора, селена и натријума (15). Ако конзумирате јаја да бисте се решили суве и љуспасте коже, не заборавите да конзумирате жуманце. Конзумирајте га у ограниченим количинама, у зависности од индивидуалне предиспозиције ризику од повишеног нивоа холестерола или срчаних проблема. Садржи витамине растворљиве у мастима који помажу у побољшању интегритета мембране ћелија коже (16).
Како третирати суву кожу јајима
- Ујутро за доручак конзумирајте 1-2 цела кувана или поширана јаја. Можете и кајгану. Додајте јаја у салату или сендвич за ручак.
- Нанети жуманце на кожу. Оставите да делује 10 минута и исперите га млаком водом.
12. Нар
Практично је немогуће јести шипак без семенки. А та семена су вам потребна за лечење коже. Семе нара имају антиинфламаторна и антиоксидативна својства (17). Стога могу помоћи у побољшању еластичности коже и смањењу иритације, упале и свраба. Нар је такође богат водом, витаминима А и Ц и минералима (18). Ово помаже у хидратацији ћелија коже и зарастању пукотина насталих услед сувоће.
Како третирати суву кожу нара
- Поједите пола шоље нара за међуоброк или уз јутарњи доручак. Нар такође можете додати у салату или пити сок од нара.
- Нанесите уље нара са маслиновим уљем на кожу. Оставите да делује 20 минута, а затим га исперите млаком водом.
13. Чај од камилице
Чај од камилице је препун витамина А, фолата и минерала као што су калијум, натријум, калцијум, магнезијум и гвожђе (19). Чај од камилице има мноштво антиинфламаторних једињења, попут алфа-бисаболола и камазулена, која помажу у смиривању суве и сврбеже коже. Такође има антиоксидативна својства која помажу у смањењу токсичног оптерећења из тела, омогућавајући тако ћелијама да правилно функционишу (20). Вода присутна у чају од камилице такође помаже у хидратацији коже.
Како третирати суву кожу чајем од камилице
- Попијте шољу чаја од камилице уместо кафе. Такође можете направити ледени чај од камилице и експериментисати додавањем лимуна, ђумбира или меда како бисте променили укус.
- Лагано потапкајте врећице чаја од камилице по кожи или направите чајно купатило од камилице додавањем чаја од камилице, меда и кокосовог уља у воду за купање.
14. слатки кромпир
Батат је богат витаминима А, Б6, Б3, Б2 и Б1, пантотенском киселином, биотином, бакром, калијумом, фосфором, дијеталним влакнима и каротеноидима (21). Каротеноиди присутни у слатком кромпиру су антиоксиданти и помажу у подстицању активности антиоксидативних ензима. Антоцијанин, још један пигмент који се налази у слатком кромпиру, је противупалне природе. Дакле, конзумирањем слатког кромпира моћи ћете да умирите кожу и ослободите се токсина. Штавише, студија спроведена на пацовима открила је да слатки кромпир може помоћи у зарастању болне испуцале коже (22).
Како третирати суву кожу слатким кромпиром
- Узмите укусни слатки кромпир на жару, печени или динстани.
- Нарибајте слатки кромпир и исцедите сок. У њега помешајте кашичицу меда. Нанесите смешу на кожу и оставите да делује 30 минута. Оперите га млаком водом.
15. Кокосово уље
Кокосово уље се користи хиљадама година за лечење многих проблема са кожом и косом (23). Заправо, његове јединствене масне киселине средњег ланца чине га и добрим уљем за конзумацију за смањење тежине (24). Кокосово уље садржи добру количину витамина Е и К, мононезасићених, полинезасићених и засићених масти и протеина. Такође има антибактеријска, антиоксидативна и антиинфламаторна својства. Кожи обезбеђује одговарајуће количине масти, саставни део ћелија, и влажи је, чинећи је тако меком и сјајном (23).
Како третирати суву кожу кокосовим уљем
- Купите кокосово уље за кување у оближњем супермаркету и користите 2-3 кашике у својим припремама за храну. Прелив за салату можете направити и са кокосовим уљем уместо са маслиновим уљем. Узмите непробојну кафу како бисте свом телу дали додатну дозу кокосовог уља.
- Нанесите органско кокосово уље на кожу и оставите да делује сат времена (ако се жури) или преко ноћи. Туширајте се топло и оперите га благим гелом за туширање или сапуном.
Ово је 15 намирница за лечење или лечење суве коже. Погледајте доњу листу да бисте знали шта још можете учинити да заштитите кожу од тога да постане сува и без сјаја.
Тачке које треба запамтити
- Избегавајте конзумацију алкохола јер узрокује дехидратацију.
- Пијте довољно воде.
- Користите маску за лице за суву кожу.
- Нанесите хидратантни серум и крему за сунчање пре него што изађете.
- Када се туширате, користите гел за туширање за суву кожу.
- Користите лосион за тело одмах након изласка из туша.
- Увек са собом носите добру хидратантну крему и шампон. Обавезно не наносите хидратант на бази воде.
- Сваки дан одвојите мало времена за уклањање стреса.
- Боље се наспавај.
- Идите код доктора.
Закључак
Следите ове савете и укључите горе наведену храну за борбу против суве коже која ће хидрирати и нахранити вашу кожу. Сигуран сам да ћете за неколико дана видети видљиву разлику. Омогућите својој кожи третман који заслужује. Ако имате питања, оставите коментар у доњем пољу.
Одговори стручњака на питања читалаца
Која храна је добра за суву кожу?
Морате пити воду да хидрирате кожу изнутра. Конзумирајте орашасте плодове, семе, авокадо, рибу, зелено лиснато поврће и чај од камилице за хидрирану, лепу кожу.
Која храна је штетна за кожу?
Масна пржена храна штетна је за вашу кожу. Храна која садржи велике количине натријума, шећера и транс масти је велико не-не ако желите да побољшате здравље своје коже.
Како могу побољшати своју суву кожу?
Почните да се бринете о кожи изнутра. Промените начин исхране. Конзумирајте дијету погодну за суву кожу. Укључите у исхрану орашасте плодове, семе, маслиново уље, авокадо, свеже поврће, чај и воду. Вежбање (одржавање активности) узрокује знојење, које такође помаже у избацивању токсина. Користите хидратантни пакет за лице сваког другог дана и свакодневно хидратантни сапун / гел за туширање и лосион.
Који је најбољи витамин за суву кожу?
Витамин Е је најбољи витамин за суву кожу. Пре узимања додатака витамина Е за суву кожу консултујте се са лекаром.
Који недостатак витамина узрокује суву кожу?
Недостатак витамина Б може проузроковати суву, сврбежу и перути на кожи. Посаветујте се са лекаром и конзумирајте додатке витамина Б12, Б6 и Б3 за побољшање суве коже.
Да ли је млеко добро за суву кожу?
Да, млеко је добро за суву кожу ако га локално примените. Млеко понекад узрокује пробијање и можда не одговара свима. Најбоље је применити топикално. Користите кашичицу меда за прављење домаћег паковања за лице од млека и меда. Оставите да делује 10 минута пре него што га оперете водом.
Може ли стрес изазвати суву кожу?
Да, стрес може изазвати суву кожу. Стрес узрокује накупљање токсина. Такође, ако не пијете воду или храну која има антиоксидативна и противупална својства, кожа се може брзо исушити.
Помаже ли вода за пиће сувој кожи?
Да, хидратација је најбољи начин за смањење сувоће коже. Пијте најмање 2-3 литре воде ако сте жена и 3-4 литре воде ако сте мушкарац. Повећајте потрошњу воде ако редовно вежбате. Вода ће избацити токсине и поново хидратизовати ћелије коже, чинећи тако кожу пунашном и сјајном.
24 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Дијететска вода утиче на хидратацију и биомеханику људске коже, на клиничку, козметичку и истраживачку дерматологију, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4529263/
- Прехрана и дерматологија, Часопис за клиничку и естетску дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4106357/
- Авокадо, сирови, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/341528/нутриентс
- Откривање везе између исхране и старења коже, Дерматоендокринологија, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3583891/
- Семе, ланено семе, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/169414/нутриентс
- Суплементација ланеног уља смањује осетљивост коже и побољшава функцију и стање кожне баријере, Фармакологија и физиологија коже, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/21088453
- Банане, сирове, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/341529/нутриентс
- АЛОЕ ВЕРА: КРАТАК ПРЕГЛЕД, Индијски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2763764/
- Терапеутска улога плода / уља маслине у превенцији болести модулацијом антиоксиданса, антитуморске и генетске активности, Међународни часопис за клиничку и експерименталну медицину, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4057827/
- Омега-3 полинезасићене масне киселине: користи и крајње тачке у спорту, хранљиве материје, америчка Национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6357022/
- Краставац, сирови, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/342612/нутриентс
- Биорасположивост силицијума у егзокарпу Цуцумис сативус Линн., 3 Биотецх, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5678890/
- Улога фитонутријената у здрављу коже, хранљиве материје, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3257702/
- Потенцијал често конзумираног зеленог лиснатог поврћа због његовог антиоксидативног капацитета и његове везе са профилом микронутријената, Међународни часопис за прехрамбене науке и исхрану, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/14522687
- Јаја, оцена А, велика, цела јаја, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/748967/нутриентс
- Ефекат уља жуманцета на зарастање опекотина од рања трећег степена код пацова, Медицински часопис Иранског црвеног полумесеца, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3371884/
- Процена антиоксидативних и антирадикалних својстава екстракта семена нара (Пуница гранатум Л.) и одмашћеног семена, Јоурнал оф Фоод Сциенце анд Тецхнологи, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4325071/
- Нар, сирови, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/341622/нутриентс
- Чај, љути, камилица, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/344311/нутриентс
- Камилица: Биљни лек из прошлости са светлом будућношћу, Извештаји молекуларне медицине, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2995283/
- Батат, конзервисан, ФоодДата Централ, Министарство пољопривреде САД.
хттпс://фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/342493/нутриентс
- Примена влакана слатког кромпира на кожну рану пацова, Биолошки и фармацеутски билтен, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/8839973
- Ин витро антиинфламаторна и заштитна својства коже кокосовог уља, часопис за традиционалну и комплементарну медицину, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6335493/
- Дијета за мршављење која укључује конзумацију триацилглицеролног уља средњег ланца доводи до веће стопе губитка тежине и масне масе него маслиново уље, Амерички часопис за клиничку исхрану, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2874190/