Преглед садржаја:
- Шта садржи дијетална сода?
- 8 начина на који вас дијетна сода чини прекомерном и нездравом
- Алтернатива дијеталној соде
- Референце
Шта садржи дијетална сода?
Схуттерстоцк
Да бисте разумели зашто је сода дијете штетна за ваше здравље и зашто узрокује дебљање, морате знати шта садржи. Ево листе састојака:
- Газирана вода
- Аспартам
- Царамел Цолор
- Фосфорне киселине
- Природни укуси
Ови састојци могу изгледати безопасно, али могу вам донети тежину током одређеног периода. Ево начина на које дијета сода узрокује дебљање.
8 начина на који вас дијетна сода чини прекомерном и нездравом
Схуттерстоцк
Дијетална сода може на више начина да се угоји. Почнимо са састојцима, а затим разговарамо о другим факторима који чине сода од дијететског пића потенцијалним дебљањем.
- Дијетална сода садржи газирану воду - према Моница Реинагел МС, ЛД / Н, газирана вода избацује калцијум из костију (1). А то може проузроковати недостатак калцијума и остеопорозу. Недостатак калцијума је уско повезан са гојазношћу, упалама у телу, кардиоваскуларним болестима и дијабетесом типа 2 (2).
- Аспартам можда није оно што изгледа - језиво, зар не? Али то је истина! Аспартам садржи две аминокиселине (јединица протеина), аспартат и фенилаланин, и има 4 калорије по граму. Око 200 пута је слађи од сахарозе, али пошто се конзумира у ограниченим количинама, потрошња калорија је мала (3). Међутим, на етикети дијететске соде, количина аспартама која се користи није наведена - и то је разлог за забринутост. Зар не мислите тако?
- Праве боје карамелне боје - Према компанији мега сода, карамела боја „настаје поступком који укључује загревање шећера од кукуруза или трске и других угљених хидрата да би се постигла жељена боја“. Кукуруз, трска, шећер и други извори угљених хидрата (лоши угљени хидрати) су храна коју желите да избегнете ако покушавате да смршате. Проблем није у конзумирању једне дијететске соде једном недељно или три пута месечно. Препуштамо се дијеталној соде, размишљајући само из перспективе калорија. Штавише, карамела боја може бити моћан канцероген и захтева строже прописе (4).
- Фосфорна киселина додаје више од самог укуса - Према Цоца-Цоли, „Фосфорна киселина се користи у одређеним безалкохолним пићима, укључујући Цоца-Цолу, да би напитку додала прозирност. Фосфорна киселина садржи фосфор, један од основних елемената природе и неопходан хранљиви састојак. Фосфор је главна компонента костију. “Студија је потврдила да фосфорна киселина изазива ерозију зубне глеђи (5). Многа научна истраживања сугеришу да фосфорна киселина такође може покренути стварање каменаца у бубрезима (6), (7).
- Природни укуси можда нису тако природни - природни укуси потичу из природне хране. Али, према Александри Цасперо, РД, „Стотине хемикалија могу се користити за имитирање укуса природних укуса - тако да природни укуси могу бити било шта.“ Дакле, не можете заправо рећи шта вам улази у колу у име Натурал Флаворс.
- Повећава производњу инсулина - Инсулин производе бета ћелије панкреаса. Преноси молекуле глукозе из крвотока до ћелија, где се глукоза претвара у енергију у облику АТП. Када пијете колу, вештачко заслађивач подстиче мозак да сигнализира бета ћелијама да луче инсулин (8). Али нема довољно молекула глукозе да се пребаце у ћелије. Ово збуњује мозак и током одређеног времена ваше тело почиње да развија метаболички синдром.
- Чуди за њом - Када редовно конзумирате дијетну сода која садржи вештачка средства за бојење и ароматизацију, за њом ћете више жудјети. Постепено ће то постати део вашег животног стила и тада ће здравствени проблеми почети да се увлаче.
- Будале које више конзумирате - Дакле, имали сте две газиране газиране соде - технички 0 калорија. Добре вести! Сада можете да конзумирате крофну за којом сте жудили или врећу чипса који се осећа усамљено од прошле недеље! Па, жао ми је што вам то кажем - ово је место где вас дијетална сода завара. Преваре вас да унесете више калорија чинећи да размишљате само из угла калорија. Такође морате размишљати са нутриционистичког становишта - а дијетална сода има нутритивну вредност 0. Јасно је да сода или дијетална сода ни на који начин нису здраве за вас у неограниченим количинама. Редовно пијење соде с дијетом може представљати озбиљну опасност за ваше здравље. А ако заиста волите да пијете соду и не можете је за трен избацити из свакодневне рутине, можете испробати следеће алтернативе.
Алтернатива дијеталној соде
Схуттерстоцк
- Помешајте сок од нара или бобица са газираном водом.
- Пијуцкајте ледени чај или хладну кафу.
- Зелени чај и матцха зелени чај са бадемовим млеком такође могу бити одлична замена за кафу.
- Пијте воду са кришкама краставца, ђумбира и креча.
- Додајте чају или воду нану и друго биље.
- У чашу воде додајте четири коцке леда.
- Свеже пресовани сок ставите у фрижидер и додајте прстохват хималајске ружичасте соли пре пијења.
Није тешко пронаћи алтернативе дијеталној соде које садрже добру количину микроелемената. Ове алтернативе имају добар укус и не штете вашем телу.
Да закључимо, свака врста зависности није добра за ваше здравље. Редовна конзумација дијететске соде у одређеном периоду може довести до различитих болести током одређеног периода. Дакле, или смањите конзумацију соде у исхрани и погледајте друге алтернативе или је уопште избегавајте. Такође можете ићи на детоксикациону дијету која ће вам помоћи да се вратите на прави пут. Само напред и промените свој живот данас! Живели!
Референце
1. „Да ли је газирана вода лоша за вас?“ Сциентифиц Америцан
2. „Калцијум и витамин Д код гојазности и сродних хроничних болести.“ Америчка национална медицинска библиотека
3. „Удебљајте се„ прелазећи на дијету? “ Вештачка заслађивача и неуробиологија жеље за шећером “Америчка национална медицинска библиотека
4.„ Боја карамеле у безалкохолним пићима и излагање 4-метилимидазолу: квантитативна процена ризика “Америчка национална библиотека медицине
5.„ Поп-Цола киселине и ерозија зуба: Ин витро, ин виво, електронско-микроскопски и клинички извештај “Америчка национална медицинска библиотека
6.„ Газирана пића и хронична болест бубрега “Америчка национална медицинска библиотека
7.„ Сода и друга пића и ризик од бубрежних каменаца “САД Национална медицинска библиотека
8. „Гутање дијетне соде пре оптерећења глукозом увећава секрецију налик глукагону сличном пептиду-1“ Америчка национална медицинска библиотека