Преглед садржаја:
- Како вам пиће топле воде може помоћи?
- 1. Побољшава варење
- 2. Ублажава зачепљење носа
- 3. Ублажава стрес
- 4. Помаже у лечењу ахалазије
- 5. Може помоћи мршављењу
- 6. Побољшава циркулацију крви
- 7. Ублажава бол
- 8. Помаже у уклањању токсина
- Дринкинг Хот Ватер вс. Хладна вода
- Који су проблеми са топлом водом?
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- Референце
Већина људи који пију топлу воду то чине да би целовито побољшали своје здравље. Важно је да пију топлу воду прво ујутро и непосредно пре спавања. Али да ли заиста помаже?
Налази сугеришу да пијење топле воде може појачати варење и ублажити загушења. Такође може смањити ниво стреса. Имајте на уму температуру. Топла вода (или је чак можете назвати топлом) обично је између 120 ° Ф и 140 ° Ф. Све што даље од тога може да вам опече језик и опече грло.
Пијење топле воде има више него што сте могли знати. Наставите да читате да бисте сазнали више!
Како вам пиће топле воде може помоћи?
Најважнија предност пијења топле воде је побољшана варење. Такође је познато да унос топле воде олакшава назалну конгестију и повезани стрес. Такође промовише здравље једњака.
1. Побољшава варење
Пијење топле воде може активирати ваш пробавни тракт. Ово побољшава процес варења. Топла вода такође помаже расипању честица у вашем систему које сте можда имали проблема са варењем.
Врућа вода такође шири крвне судове и усмерава проток крви ка вашем цреву - додатно побољшавајући варење. Када узимате топлу воду након оброка, температура емулгира масти и чини их пробављивијима (у случају да имате желучани рефлукс, избегавајте пити прекомерну воду пре и после јела, јер то може разблажити желучани сок и отежати варење, што може проузроковати рефлукс).
Студије такође показују да температура оброка може утицати на брзину пражњења желуца (1). Ово може такође помоћи у ублажавању затвора.
2. Ублажава зачепљење носа
Схуттерстоцк
Топла вода може олабавити зачепљене синусе и носне пролазе, уклањајући загушења. На овај начин такође може ублажити главобољу синуса.
Имате слузне мембране на врату и горњем делу трупа. Пијење топле воде може помоћи у загревању ових подручја и ублажити упалу грла (често узроковану накупљањем слузи).
Студије показују да су вруће течности супериорне у односу на хладне течности у управљању течностима у горњим дисајним путевима и лечењу повезаних инфекција (2).
Топли напици такође одлично делују на ублажавање већине симптома прехладе и грипа (3).
3. Ублажава стрес
Пијење топле воде може побољшати функционисање вашег централног нервног система, помажући и у ублажавању стреса. Према студији, додавање топлог млека у топлу воду може даље промовисати ефекте стреса (4). Међутим, важно је запамтити да млеко и млечни производи поспешују накупљање слузи. Ово би могло да делује на смањење стреса, али не би на ублажавање назалне конгестије.
Иако студија приписује ефекте течности на уништавање стреса кофеину (који је додат млеку), она такође наглашава улогу топлине напитка.
4. Помаже у лечењу ахалазије
Ахалазија је здравствено стање у којем се доњи део једњака не опушта. Ово спречава пролазак хране у стомак. Студије показују да унос топле хране (укључујући воду) може помоћи у опуштању доњег дела једњака (који се назива и доњи езофагеални сфинктер, ЛЕС) (5).
У другој студији утврђено је да ластавице топле воде побољшавају симптоме код пацијената са ахалазијом. Врућа вода пролазила је ЛЕС брже од воде собне или хладне воде (6).
Друга студија показала је да је 88% пацијената пронашло олакшање од болова у грудима након што су попили врућу воду (6).
Заправо је утврђено да хладна вода погоршава симптоме код пацијената са ахалазијом (7).
5. Може помоћи мршављењу
Схуттерстоцк
Теорија сугерише да топла вода остаје у стомаку мало дуже у поређењу са хладном водом. То значи да се дуже осећате ситије, што би могло помоћи у губитку килограма.
6. Побољшава циркулацију крви
Врућа вода шири ваше артерије и вене, омогућавајући бољу циркулацију крви у целом телу (8). Ово такође може да регулише ниво вашег крвног притиска.
7. Ублажава бол
Видели смо да топла вода може појачати циркулацију и побољшати проток крви. Иако ниједно истраживање није директно повезало унос топле воде са ублажавањем болова, могло би помоћи.
Људи обично користе топлотне пакете како би смањили бол. Дакле, пијење топле воде може ублажити унутрашњи бол. Али имајте на уму да топлота такође може погоршати оток. Стога се у вези с тим можете обратити свом лекару.
8. Помаже у уклањању токсина
Пијење топле воде повећава унутрашњу телесну температуру. Иако привремено, ово активира ендокрини систем вашег тела и ви се почињете знојити. Ово може помоћи вашем телу да се ослободи токсина.
Токсини у телу такође могу убрзати старење. Њихово уклањање може успорити знаке старења.
Пијење топле воде помаже. Можда звучи превише једноставно, али има благотворне ефекте. Али шта је са хладном водом? У чему се разликује његово пијење од пијења топле воде?
Дринкинг Хот Ватер вс. Хладна вода
Схуттерстоцк
Хладна вода има неке предности, посебно када је телесна температура у порасту. То може бити када вежбате или сте укључени у интензивну активност. Када путујете по врућем сунцу и суочите се са ризиком од топлотног удара, хладна вода делује.
Пијење хладне воде враћа телесну температуру у нормалу. Такође вам помаже да се брже рехидрирате. Пијење топле воде у овим случајевима може бити лоша идеја.
Изузев горе наведених случајева, топла вода је увек пожељнија. Али онда, морате имати на уму неколико ствари.
Који су проблеми са топлом водом?
Молимо вас да схватите да када кажемо топла вода, не мислимо на превише врућу воду. Не желите да оштетите једњак или да изгорите у укусу. Нити бисте желели да се опарете!
Морате избегавати пити топлу воду која је близу температуре кључања. Тестирање малог гутљаја пре него што попијете гутљај најбоље функционише.
Температура топле воде (или топле воде) је између 120 ° Ф и 140 ° Ф. Наравно, нећете увек моћи да измерите температуру. Дакле, пробни гутљај би требао да помогне.
Закључак
Према ајурведској медицини, редовно пијење топле воде може помоћи у лечењу вашег тела. Појачава варење и помаже у уклањању метаболичког отпада (9). Топла вода је прави пут - осим када је околина толико врућа да се осећате дехидрирано.
Да ли пијете топлу воду сваки дан? Како вам је помогло? Поделите своје искуство и повратне информације у доњем оквиру.
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико је корисно пити топлу воду пре спавања?
Пијење топле воде пре спавања може вас одржавати хидрираним током ноћи, па чак и ослобађа ваше тело токсина. И ујутру можете да пијете топлу воду на празан стомак - то може покренути ваш пробавни систем.
Колико је добро пити топлу воду са медом / лимуном?
Пијење топле воде заједно са мало меда и лимуна може учинити чуда. Поред благодати о којима смо разговарали, можете уживати и у моћним храњивим састојцима у меду и лимуну. Пиће може бити снажна мешавина витамина Б и Ц, калијума и гвожђа.
Лимун такође помаже у повећању производње хлороводоничне киселине у желуцу, што доводи до бољег варења и боље апсорпције хранљивих састојака. Лимун у топлој води је савршена комбинација коју треба да имате пре оброка, а прво ујутру, што помаже брзом покретању дигестивног система и помаже у уклањању токсина.
Референце
- „Утицај температуре оброка на пражњење желуца…“ Гут, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ефекти пијења топле воде, хладне воде и пилеће супе…“ Сандук, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ефекти топлог напитка на носни проток ваздуха…“ Ринологија, Америчка национална библиотека медицине.
- „Ефекти гутања врућег чаја, кафе и воде…“ Психопармакологија.
- „Одговор једњака на високе и ниске температуре…“ Часопис за неурогастроентерологију и покретљивост, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Гутљаји топле воде могу побољшати симптоме…“ Часопис за неурогастроентерологију и покретљивост, Америчка национална библиотека медицине.
- „Ефекат хладне воде на…“ Часопис за неурогастроентерологију и покретљивост, Америчка национална медицинска библиотека.
- „5 савета за побољшање циркулације крви“ Јохнстон УНЦ Хеалтх Царе.
- „Реците да грејете како бисте уклонили штету“, Европски часопис за фармацеутска и медицинска истраживања.