Преглед садржаја:
Краљ свих оброка, доручак је један од најважнијих оброка у дану. Реч доручак је дословно значење. Први оброк једете после „поста“, рецимо пет до осам сати. Да, спавање не само да одмара ваш ум и спољне удове, већ опушта и ваше унутрашње органе.
Сада је све најважније питање, 'ако је доручак најважнији оброк у дану, шта треба укључити у њега?'
Доручак никада није потпун ако у њему нема јаја. Па, коме се не свиђа сунчана страна горе! Многи међу нама воле да на крају уживају у жуманцу, неки од нас сматрају да је бело посебно уживање, али сигурно је рећи да сви волимо имати јаја.
Јаја су одличан извор протеина. Садрже једнаке пропорције девет аминокиселина неопходних за испуњавање прехрамбених потреба људског тела. Студије су доказале да поседовање два до три јаја дневно води здравом начину живота. Међутим, свакодневно конзумирање јаја има своје митове, ево свих одговора у вези са митовима и веровањима о свакодневном узимању јаја.
Многи људи међу нама сматрају јаја невегетаријанском храном. Храна за вегетаријанске екстремисте попут квиноје, хељде, спанаћа и воћа замењује јаја. Они можда нису потпуни извори протеина, али пружају потребну енергију која је телу потребна за функционисање. Међутим, овде је квака у томе што вегетаријанци морају храну кувати на врло методичан начин како се кључни витамини не би уништили.
Невегетаријанци немају разлога за бригу! Комплетне протеине могу добити и од говедине, пилетине, рибе и других месних производа, поред јаја. Добијају најбоље од одличног укуса и пуно протеина.
Сада да видимо шта чини Јаје тако поузданим извором протеина. Ова доленаведена прехрамбена табела приказује садржај протеина у јајима и упоређује његов садржај са другом храном попут говедине, млека, рибе, орашастих плодова итд.
Табела протеина јаја
Ево детаљне анализе нивоа протеина у различитим јајима:
- Јаје садржи око 6,3 грама протеина - и око 3,6 грама протеина у беланцу и 2,7 грама у жуманцету.
- Јаја чак имају калорије које треба уравнотежити са укупним дијеталним уносом калорија.
- Просечно кувано јаје има око 6 грама протеина.
- Омлет, који је врло чест доручак направљен од јаја, садржи око 10 грама протеина.
- Паткино јаје садржи 15 грама протеина
- Препеличје јаје садржи 2 грама протеина.
- Кајгана састављена од 2 јаја и млека заједно садржи 14 грама протеина
А. Осим ових, јаја се користе и на следеће начине:
Јаја су богат извор протеина и често се користе за производњу протеинских прахова. Ови протеински прашкови обезбеђују протеине људима који су нутритивно ускраћени. Можда су вам познати протеини у праху од сурутке, казеина и соје, али да ли сте чули за беланчевине у праху од беланчевина? Две главне предности протеина у праху од беланаца су:
- Без лактозе, тако да они који не подносе лактозу и не могу да имају протеине у праху од сурутке или казеина могу да се одлуче за беланчевинасти прах у беланчевинама. Протеин у беланчевином у праху садржи 25 грама протеина у оброку од 30 грама. Овај садржај протеина сличан је сурутки и казеину, тако да не треба правити компромисе у погледу њихове дневне дозе протеина из ових додатака.
- Сирутка је брзо сварљиви протеин, док је цезин протеин који се споро свара. Јајасто бели прах пада између њих, па помаже синтези мишића да траје дуже.
- Прах од беланаца је комплетан протеин, јер садржи свих 10 есенцијалних аминокиселина. Ниједна друга супстанца која се природно јавља нема исту количину аминокиселина.
Б. Аминокиселине доступне у протеинима јаја су исцрпне и дају вашем телу све потребне аминокиселине. Неопходан је адекватан унос протеина у исхрани. Требало би да садржи све есенцијалне аминокиселине које су вашем телу потребне свакодневно. Јаје садржи све аминокиселине као што су хистидин, изолеуцин, леуцин, лизин, метионин, фенилаланин, треонин, триптофан и валин. Ове аминокиселине су присутне у пропорцији која одговара потребама људског тела. Отуда се јаје често користи као мерило за поређење садржаја протеина у другој храни. Јаја не само да имају девет есенцијалних аминокиселина, већ садрже и девет других аминокиселина.
Према оцени коришћене амино киселине (ПДЦААС) за процену пробављивости протеина, цело јаје, протеин сурутке и протеин соје 1 на скали од 0 до 1. Међутим, оцена амино киселина (ААС) оцењује јаје на 1,21, што је изнад људских потреба. Однос протеинске ефикасности јаја је 3,8, а биолошка вредност јаја оцењена је између 88 и 100. Дакле, свако велико јаје даје укупно 6,29 грама висококвалитетних протеина, због чега се јаја сврставају у групу протеина са месом.
Жумањак садржи већи удео витамина у јајету од белог, попут витамина А, Д, Е и К. Такође садржи витамин Б6 и Б12, фолну киселину, пантотенску киселину, тиамин, калцијум, бакар, гвожђе, манган, фосфор, селен и цинк. Зато немојте занемарити жуманце, јер садржи високо калорије, ипак вам треба мало калорија за енергију.
Ц. Табела протеина јаја је ефикасан водич. Обавештава вас о протеинима које добијате конзумирањем јаја. Такође вас обавештава о другој храни коју бисте могли да конзумирате у случају да пропустите јаја. Дакле, сваки пропуст у конзумирању ове хране може се надокнадити.
Сви знају ко је вегетаријанац, али за оне који овде не знају техничке детаље је дефиниција: Вегетаријанац је особа која не једе месо или било који нуспроизвод од клања животиња. Постоје неки вегетаријанци који су се ограничили на одређену храну која се сматра невегетаријанском да би имала здраву исхрану. Добро планирана вегетаријанска исхрана може бити здрава и нутритивно довољна. Ево неколико врста вегетаријанске дијете:
- Вегани или тотални вегетаријанци: Они једу само биљну храну попут воћа, поврћа, семена, махунарки, орашастих плодова и житарица.
- Лакто-вегетаријанци једу биљну храну као и млечне производе попут млека и сира.
- Лакто-ово вегетаријанци једу биљну храну, млечне производе и јаја. Већина Американаца се придржава ове дијете.
- Полугегетаријанци не једу црвено месо, али имају пилетину или морске плодове са биљном храном, јајима и млечним производима.
Вегетаријанци углавном добијају одговарајућу количину хранљивих састојака, међутим, морају смањити неке хранљиве материје попут ове:
Протеини: Протеини нису важни само за раст и одржавање телесних ткива; важна је компонента ензима и хормона. Протеини помажу у производњи млека код жена у лактацији. Асортиман биљне хране попут тофуа, темпеха, интегралних житарица, махунарки, поврћа, семена и орашастих плодова пружа неопходне аминокиселине.
Протеини у беланцима тело може лако да их свари, па се у то заклињу рвачи и градитељи тела. Спортисти такође имају беланчевине као извор протеина, јер обезбеђују висок однос протеина и калорија са врло мало или нимало масти. Јаја такође садрже обилне антиоксиданте који се боре против слободних радикала у телу и чувају вас од рака. Толико је благодати јаја да их не можете једноставно занемарити. Јаја додају укус многим јелима и чине вас снажним изнутра.
Омега 3 масне киселине: Омега 3 масне киселине смањују ризик од кардиоваскуларних болести и побољшавају когнитивне функције и вид. Примарни извори Омега 3 масних киселина су риба, месо од органа и ДХА богата храна попут јаја. Вегетаријанци не могу добити омега3 масне киселине само из биљних извора, већ морају да узимају суплементе.
Калцијум: Иако су недостаци калцијума код вегетаријанаца ретки, постоји неко поврће које инхибира апсорпцију калцијума. Дакле, у том случају су потребни млечни производи и производи од живине да би исхрана била уравнотежена.
Витамин Д: Витамин Д помаже у апсорпцији калцијума из дигестивног тракта и користи га за изградњу јаких костију и зуба. Најбољи извори витамина Д потичу из млека и јаја. Тако вегетаријанци у потпуности губе на витамину Д.
Витамин Б 12: Вегетаријанци морају да обрате посебну пажњу на овај хранљиви састојак. Телу су потребне мале количине витамина Б12 за стварање црвених крвних зрнаца и нормалну функцију нерва. Недостатак витамина Б12 може проузроковати неповратно оштећење нерва. Веганима у исхрани недостаје витамин Б12 и они морају да имају млечне производе или производе од соје и додатке витамина Б12.
Гвожђе: Гвожђе се налази и у животињској и у биљној храни, али тело лако апсорбује гвожђе из животињске хране. Гвожђе из биљне хране тело не апсорбује због високог садржаја влакана. Влакна се у телу не апсорбују, она се везују за минерале попут гвожђа и спречавају његову апсорпцију.
Цинк: Цинк је минерал који је присутан у биљној храни, али се боље апсорбује из животињских извора. Тако неке вегетаријанске дијете не дају препоручену количину цинка. Зато морају да једу орашасте плодове, сир и производе од соје заједно са храном богатом витамином Ц како би омогућили бољу апсорпцију цинка.
Вегетаријанци треба да се придржавају прехрамбених принципа