Преглед садржаја:
- Шта је Хатха јога?
- Шта хата јога чини вашем телу?
- Асане хата јоге
- 1. Вриксхасана (дрво поза)
- 2. Тадасана (планинска поза)
- 3. Адхо Мукха Сванасана (поза пса окренутог надоле)
- 4. Баддха Конасана (постоларска поза)
- 5. Пасцхимоттанасана (поза у седећем положају)
- 6. Сетху Бандхасана (Поза моста)
- 7. Баласана (поза детета)
- Свеукупне предности Хатха јоге
- Одговори стручњака на питања читалаца
Вежба вас припрема за веће сврхе. Питате се шта то значи? Па, рећи ћу вам. Слабост, бол и мала издржљивост смањују способности вашег тела, спречавајући вас да остварите свој пуни потенцијал. Вежбање вас отвара и ствара средство за постизање менталне јасноће и смирености. Хатха јога је једна од таквих вежби. Овде разматрамо најбоље од његових асана. Погледајте их.
Шта је Хатха јога?
„Ха“ значи сунце, а „тха“ месец. Хатха јога значи да у вама донесе равнотежу сунцу и месецу. Дизајниран је да смири ваше тело, ум и дух и припреми вас за медитацију. То је физичка грана древне индијске јогијске науке која тежи изградњи здравог тела и ума и помаже вам да постигнете унутрашњи мир и срећу. Хатха јога такође балансира мушко и женско у вама како би продубила вашу свест. Да бисте могли да постигнете свој пуни потенцијал, неопходна је равнотежа између мушке и женске енергије, а Хатха Јога је први корак ка томе.
Назив „Хатха Иога“ појавио се још у 11. веку у санскртским текстовима. Мудрац по имену Капила развио је најраније технике ове јоге које нису имале верске везе или ритуале, што ју је учинило популарном међу обичним човеком. Садржи списак јога асана или положаја који су подељени у пет категорија - позе у стојећем положају, позе у седећем положају, позови у мировању, наслони за леђа и равнотеже позе. Ове позе манипулишу енергијом вашег тела и канализирају је на начин који ће вам помоћи да искусите безгранично.
Шта хата јога чини вашем телу?
Хатха јога је способна да вас изведе преко ограничења кроз јогијске положаје. Ако тренирате своје тело да ствара појединачне позе, можете то учинити и да повећате своју свест. То је процес у којем започињете са својим телом, прелазите на дах, радите на уму и на крају се задржавате на својој унутрашњости. Хатха јога прочишћава ваше тело и дисциплинује га да би могло да прими виши ниво енергије.
У ширем концепту јоге, Хатха јога је физичка техника која је неопходна припрема за постизање вишег циља. Обичном човеку је лако доступан, а редовни људи га практикују од памтивека, без обзира на касту и религију. Режим јоге укључује правилан унос хранљиве хране и добро дисање, осим рутине вежбања асана.
Физички положаји Хатха Иоге, нарочито, постали су веома популарни од 20. века надаље и проширили су се широм Индије и иностранства. Погледајмо сада неке од њих.
Асане хата јоге
- Вриксхасана (дрво поза)
- Тадасана (планинска поза)
- Адхо Мукха Сванасана (поза пса окренутог надоле)
- Баддха Конасана (постоларска поза)
- Пасцхимоттанасана (поза у седећем положају)
- Сетху Бандхасана (Поза моста)
- Баласана (поза детета)
1. Вриксхасана (дрво поза)
Слика: Схуттерстоцк
Име Вриксхасана или дрво представља своје име због сличности са дрветом, представљајући његову тиху и стабилну природу. Поза стабла је једна од ретких асана у Хатха јоги која захтева да држите очи отворене док сте у пози да бисте одржали равнотежу. То је асана почетничког нивоа коју требате вежбати ујутру на празан стомак када на вас не делују спољне силе. Држите позу најмање минут.
Предности: Вриксхасана стабилизује ваше ноге и не само да доноси равнотежу у телу, већ и помаже да се стегне нервни систем. Ојачава лигаменте и тетиве стопала. Такође тонира задњицу и јача кости кука. Ова поза гради ваше самопоуздање и поштовање, побољшава концентрацију, јача вестибуларни нервни систем и чини вас подмлађеним.
Да бисте сазнали више о пози, кликните овде: Вриксхасана
Назад на ТОЦ
2. Тадасана (планинска поза)
Слика: иСтоцк
Тадасана или планинска поза мајка је свих асана јер чине основу за сваку асану. Тадасану можете вежбати у било које доба дана. Али, ако претходите или пратите друге асане, уверите се да вам је стомак празан. То је Хатха Иога асана основног нивоа. Држите га 10 до 20 секунди да бисте постигли најбоље резултате.
Предности: Тадасана јача колена, зглобове и бутине. Уједначава дах и побољшава држање тела. Он индукује снагу у стопалима и ногама, побољшава циркулацију крви и уклања напетост из тела. Уклања депресију и одржава вас освеженим. Такође побољшава капацитет плућа и одржава вас енергичним.
Да бисте сазнали више о пози, кликните овде: Тадасана
Назад на ТОЦ
3. Адхо Мукха Сванасана (поза пса окренутог надоле)
Слика: иСтоцк
Адхо Мукха Сванасана или поза пса окренутог надоле изгледа слично псу када се нагиње напред. То је једноставна и лака поза коју почетник лако може да уради, што ће је мотивисати да научи преостало. Вежбајте асану наташте и ујутру чистите црева, јер тада најбоље иде. Једном када уђете у позу, покушајте да је држите 1 до 3 минута.
Предности: Адхо Мукха Сванасана продужава кичму и тонизира мишиће. Повећава циркулацију крви у вашем мозгу и смирује ум. Ублажава главобољу, несаницу и умор и смањује анксиозност и депресију. Поза јача и тонира ваше руке и ноге.
Да бисте сазнали више о пози, кликните овде: Адхо Мукха Сванасана
Назад на ТОЦ
4. Баддха Конасана (постоларска поза)
Слика: иСтоцк
Баддха Конасана или Цобблер Посе је асана која изгледа као постолар на послу када се претпоставља. Такође је позната и као Лептир поза, јер изгледа као лептир који маше крилима. Вежбајте асану ујутру или увече на празан стомак. Увече обавезно вежбајте 3-4 сата после оброка. Посао Цобблер је основни ниво Хатха Иога позе и треба да је држите 1 до 5 минута након што је преузмете.
Предности: Цобблер Посе стимулише ваше срце, бубреге, бешику и трбушне органе и побољшава циркулацију крви. Истеже унутрашњост бутина и колена и ублажава умор. Умирује менструални бол, олакшава порођај и ублажава симптоме менопаузе.
Да бисте сазнали више о пози, кликните овде: Баддха Конасана
Назад на ТОЦ
5. Пасцхимоттанасана (поза у седећем положају)
Слика: Схуттерстоцк
Пасцхимоттанасана или поза у седећем положају је класична Хатха Иога поза која се концентрише на задњи део вашег тела. Такође се назива Интензивно леђно истезање. Правите позу ујутру на празан стомак. Ако то вежбате увече, побрините се да сте јели пре 3-4 сата. Након што заузмете позу, покушајте да је задржите 30 до 60 секунди.
Предности: Поза завоја у седећем положају добро је средство за уклањање стреса. Смањује масноће у стомаку, тонира рамена и истеже кукове. То смирује ваш ум и смањује бес и раздражљивост. Побољшава вашу флексибилност и може повећати висину. Поза регулише крвни притисак и побољшава функционисање бубрега.
Да бисте сазнали више о пози, кликните овде: Пасцхимоттанасана
Назад на ТОЦ
6. Сетху Бандхасана (Поза моста)
Слика: Схуттерстоцк
Сетху Бандхасана или Бридге Посе назван је тако да подсећа на мост. То је подмлађујући бацкбенд који је сигуран за почетнике да вежбају. Радите асану ујутру наташте и чистите црева. Ако вежбате увече, побрините се да једете бар пре 3-4 сата пре вежбања. Једном када заузмете позу, држите је најмање 30 до 60 секунди.
Предности: Сетху Бандхасана истеже врат и прса и јача леђа. Смањује стрес, побољшава варење и ублажава главобољу и бол у леђима. Енергизира уморне ноге и делује као мелем за хипертензију. Поза смањује несаницу, смирује живце и бори се против благе депресије. Уверите се, међутим, да током подизања у положај не прекомерно користите лумбалну групу.
Да бисте сазнали више о пози, кликните овде: Сетху Бандхасана
Назад на ТОЦ
7. Баласана (поза детета)
Слика: Схуттерстоцк
Баласана или поза детета подсећа на дете у положају фетуса. То је опуштајућа поза која претходи или следи изазовним позама. Међу првим је позама које се уче почетницима. Баласану можете да вежбате било када и било где, али при том се побрините за то да вам је стомак празан или постоји размак од 3-4 сата од вашег последњег оброка. Након што заузмете позу, држите је 1 до 3 минута.
Предности: Баласана ослобађа напетост у леђима и раменима. Одржава ваше унутрашње органе гипким и истеже вам бутине и зглобове. Побољшава ваше дисање и смирује ум и тело. Умирује нервни систем и ублажава затвор. Поза опушта леђа.
Да бисте сазнали више о пози, кликните овде: Баласана
Назад на ТОЦ
Свеукупне предности Хатха јоге
- Хатха јога повећава ваш имунитет
- Опушта ваш ум и тело и задржава напетост
- Одржава ваше живце и гипку кичму
- Хатха јога јача и тонизира цело ваше тело
- Спречава вас од преједања и преспавања
Одговори стручњака на питања читалаца
Да ли морам бити вегетаријанац да бих се бавио Хатха јогом?
Јога пропагира Ахимсу или неповређивање животиња. Лични избор лекара је да једе или не једе месо.
Колико пута недељно вежбам Хатха Иогу?
У почетку је најбоље започети једносатне сеансе, 2 до 3 пута недељно.
По чему се Хатха јога разликује од осталих физичких вежби?
Хатха јога превазилази физичко и чак утиче на ум на боље.
Зашто морамо да престанемо да једемо 2 до 3 сата пре вежбања Хатха Иоге?
Хатха јога укључује истезање, увијање и савијање напред и назад. Ако ваш стомак није празан или се храна не свари, то може довести до проблема попут повраћања, мучнине итд.
Уз мноштво доступних физичких вежби, будите паметни и одаберите Хатха Иогу јер она користи вашем физичком благостању, припрема вас за менталну стабилност и помаже вам да постигнете унутрашњи мир. Подигните то и вежбајте га свим срцем, а ви ћете сигурно осетити своју душу.