Преглед садржаја:
- Можете ли користити соду бикарбону за акне? Да ли је ефикасан?
- Постоје ли нежељени ефекти употребе соде бикарбоне за акне?
Постоји мноштво додатних података који тврде да је сода бикарбона корисна за акне и ожиљке од акни. Међутим, не постоје научни докази који доказују ове предности соде бикарбоне, а то није ни препоручени медицински третман за акне. То је народни лек за бељење зуба и умирујуће благе акне, осипе, пробавне сметње и уједе буба. Заправо, сода бикарбона може да донесе више штете него користи. Због тога морате бити изузетно опрезни када користите соду бикарбону за акне и бубуљице. У овом чланку смо разговарали о свему што треба да знате о употреби соде бикарбоне на кожи и код акни.
Можете ли користити соду бикарбону за акне? Да ли је ефикасан?
Анегдотски докази тврде да је сода бикарбона ефикасна за акне. Међутим, није било истраживања која би проценила да ли сода бикарбона делује на акне или не. Америчка администрација за храну и лекове није одобрила овај популарни кућни лек за акне. Заговорници овог популарног кућног лека верују да сода бикарбона може помоћи у смањењу акни, у зависности од вашег типа коже.
Тврди се да сода бикарбона делује исушујуће на кожу, а ово својство помаже у смањивању зита и смањењу упале. Такође се каже да помаже на следеће начине:
- Сода бикарбона има противупална својства која помажу ублажавању отока и црвенила. Не само да помаже у смиривању појаве осипа, већ и смирује осип, иритацију и опекотине од сунца.
- Сода бикарбона је физички пилинг. Има фине честице које избацују прљавштину и мртве ћелије коже из ваших пора. Такође узрокује релативно мање иритације од већине пилинга, док је ефикаснији.
- Не само да помаже у борби против акни и спречава их, већ и смањује појаву ожиљака од акни и пигментације.
- Помаже у упијању вишка масноће са коже. Ово, пак, исушује бубуљице и мрље, помажући им да се брже зарасте.
Постоје ли нежељени ефекти употребе соде бикарбоне за акне?
Да, постоји неколико ризика повезаних са употребом соде бикарбоне на кожи. Све што је вишак није добро за кожу. Исто важи и за соду бикарбону. Ако га користите пречесто или ако не одговара вашој кожи, могу се појавити следећи нежељени ефекти:
- То може оштетити заштитну баријеру коже и погоршати акне. То је зато што је пХ коже мало на киселој страни (што је пресудно за одржавање равнотеже). Када примените соду бикарбону, она уклања киселу заштитну баријеру и чини је рањивом на провале и бактерије.
- Може иритирати вашу кожу. Сода бикарбона има ефекат исушивања, а ако је користите на кожи (или је користите пречесто), она може иритирати кожу и проузроковати црвенило, избијање, осип и осећај печења.
- То би могло превише исушити кожу и проузроковати упале.
Просечни природни пХ коже (без туширања и употребе било каквих козметичких производа) је 4,7. Обично се креће између 4,5 и 5,5. На скали пХ, све испод 7 је кисело, а све изнад 7 је алкално. Док је наша кожа кисела, сода бикарбона има пХ од 9, што је алкално. Када нанесете алкални састојак на кожу, природно уклања природна уља, остављајући је изложену УВ зрацима, бактеријама и штети у животној средини.
Иако се не препоручује, можете испробати неколико рецепата соде бикарбоне за контролу упале. Обавезно користите само