Преглед садржаја:
- Да ли је бељење сигурно за кожу?
- Ризици и нежељени ефекти употребе хемијских средстава за избељивање коже
- Избељивање коже: „уради сам“ кућни лек за природно осветљење коже
- 1. Јогурт
- 2. Лимун
- 3. Млеко
- 4. Парадајз
- 5. Грам Брашно
- 6. Куркума
- 7. Сандалово дрво (Схвет Цхандан или Бело сандалово дрво)
- 8. Шафран
- 9. Кромпир
- 10. Бјелањак
- 11. Папаја
- 12. Јагода
- 13. Сладић
- 14. шаргарепа
- 15. Овсена каша
- Често постављана питања
- 11 извора
Тен вам не одређује да ли сте лепи или не. Ако мислите да је овај чланак о томе како кожу учинити лепшом, бићете разочарани.
У овом чланку ћемо говорити о једној од најчешћих тежњи коже коју сви делимо - о јаркој и блиставој кожи. Кривци који долазе између нас и овог циља коже су загађење и излагање сунцу. Они узрокују пигментацију, препланулост, акне и зачепљене поре, што нашу кожу чини досадном и тамном. Никако их не можемо избећи.
Избељивање је ефикасан начин да смањите појаву мрља и тамних мрља и осветлите кожу. Али хемијска белила имају штетан утицај на вашу кожу. Најбоља алтернатива је употреба природних лекова за улепшавање коже без оштећења. У овом чланку смо разговарали о разлозима за избегавање хемијског избељивања и неколико природних начина који вам могу помоћи да осветлите кожу без оштећења. Прочитајте на.
Да ли је бељење сигурно за кожу?
Не. Апсолутно не.
Према статистикама, постоји нездрава опсесија „светлом“ кожом, посебно међу афричким и азијским женама. Подаци УН кажу да 40% афричких жена бели кожу (1). До 2024. године тржиште производа за осветљавање и бељење коже процењује се на 31,2 милијарде долара (2). Међутим, мало схватате да заправо оштећујете кожу употребом хемијских белила. Избељивање коже може проузроковати озбиљне компликације на кожи. Због тога морате знати ризике и нежељене ефекте пре него што испробате средство за избељивање.
Ризици и нежељени ефекти употребе хемијских средстава за избељивање коже
Хемијска белила - укључујући сапуне, креме и лосионе за избељивање - садрже хемикалије, као што су хидрохинон, жива (Хг) и стероиди, који могу изазвати озбиљне нежељене ефекте попут (3):
- Тровање живом
- Дерматитис (упала коже као што су осип, свраб, црвенило и пликови)
- Егзогена охроноза (плаво-црна пигментација)
- Стероидне акне (црвене, болне кврге, беле тачке и митесери)
- Нефротски синдром (врста бубрежног поремећаја где су крвни судови у бубрезима оштећени)
У истој студији, истраживачи су истакли да хидрокинон може изазвати оштећење ДНК и имуносупресивне реакције (смањење ефикасности или активности вашег имунолошког система). Такође су скренули пажњу на потенцијал повећане рањивости на рак коже изазван било каквим променама у производњи меланина код људи који избељују кожу, посебно ако живе у тропским областима са јаким УВ зрачењем. Закључили су да је потребно више студија да би се успоставила директна веза.
Не би вас сметало због тена све док имате здраву кожу. Међутим, схватамо да вам мрље, мрље и пигментација могу сметати. Можете покушати да користите природне кућне лекове како бисте умањили флеке и мрље и улепшали кожу. Ови „уради сам“ средства за освјетљавање коже можда неће потпуно избрисати ваше мрље или имати интензивно избјељивање или избјељивање коже, али неће наштетити вашој кожи (осим ако нисте алергични на неки од састојака) и одржавају је здравом и сјајном. Погледајте их.
Избељивање коже: „уради сам“ кућни лек за природно осветљење коже
Пре него што испробате било који од ових лекова, направите тест закрпе како бисте били сигурни да нисте алергични на било који састојак. Такође имајте на уму да су ово природни лекови и неће имати интензиван ефекат бељења или бељења попут хемијских белила.
1. Јогурт
Јогурт (и други млечни производи) садржи млечну киселину која помаже у осветљавању коже (4). Такође, наношење јогурта на кожу делује умирујуће.
Узмите кашику јогурта и додајте му прстохват куркуме. Нанесите пасту на кожу и оставите је да делује 15-30 минута пре прања. Следите ову рутину једном дневно.
2. Лимун
Лимун садржи витамин Ц који инхибира стварање меланина и има депигментирајући ефекат (5). Међутим, избегавајте овај лек ако имате осетљиву кожу, јер може изазвати црвенило и иритацију. Такође, лимун чини кожу фотосензибилном. Нанесите крему за сунчање пре него што изађете након употребе овог средства.
Кашику лимуновог сока разблажите дестилованом водом и нанесите га на лице као тоник. Исперите га након 10-15 минута.
3. Млеко
Млеко садржи млечну киселину која има ефекат осветљења коже (4).
Умешајте кашичицу меда у кашику сировог млека и намажите га ватом по лицу. Оставите да делује 15-30 минута и исперите. Следите ову рутину једном дневно.
4. Парадајз
Једење парадајза може вас заштитити од штетних ефеката УВ зрака (6). Не постоји научни доказ о његовом осветљавајућем дејству на кожу при локалној примени, али се обично користи као кућни лек за осветљавање коже. Парадајз можете додати у свакодневну исхрану или користити следећи кућни лек.
Помијешајте кашику парадајз пасте са прстохватом куркуме и мало млека. Нанесите га на лице и исперите након 20-30 минута. Поновите ову рутину три пута недељно.
5. Грам Брашно
Грамско брашно (или бесан) један је од најчешће коришћених састојака због својих лепотних благодати. Пилинг и темељито очисти кожу како би јој улепшао тонус. Такође помаже у смањењу препланулости и масноће (7).
Да бисте користили грам брашна за осветљавање коже, помешајте кашику грама брашна са ружином водом и нанесите пасту на кожу. Оставите да се осуши пре него што га оперете. Користите овај лек три пута недељно.
6. Куркума
Куркума има изузетна својства зарастања рана и антисептика, због чега се често користи у ајурведским препаратима за лечење бројних кожних обољења. Куркума вам може помоћи да смањите пигментацију, тамне мрље и неуједначен тон коже како бисте добили светлу и блиставу кожу (7).
Пола кашичице куркуме помешајте са млечном кремом и умасирајте је на кожу. Оставите да се осуши пре него што га оперете. Пратите овај лек једном дневно.
7. Сандалово дрво (Схвет Цхандан или Бело сандалово дрво)
Прах беле сандаловине користи се за лечење кожних алергија. Такође делује расхлађујуће и умирујуће на кожу. Прах беле сандаловине посебно је користан у смањењу појаве ожиљака и трагова акни како би вам пружио светлији тон коже (7).
Кашичицу праха белог сандаловине помешајте са кашичицом меда и нанесите пасту на кожу. Исперите га након 20 минута. Следите ову рутину три пута недељно.
8. Шафран
Шафран садржи каротеноидне гликозиде и терпеноиде. Осветљава и осветљава вашу кожу дајући вам чист тен и младалачки сјај (7).
Прстохват праменова шафрана намочите у сирово млеко и нанесите смешу ватом. Исперите га након 30 минута и следите ову рутину једном дневно.
9. Кромпир
Сок од кромпира један је од најчешћих "уради сам" лекова за кожне проблеме. Не постоји научна студија која доказује било какву корист за кожу од локалне примене кромпира. Међутим, многи људи су користили кромпир и сматрали га корисним за подочњаке, мрље и освјетљавање коже.
Помијешајте сок од кромпира са неколико капи лимуновог сока и меда. Нанесите смешу на кожу и исперите је после 15-20 минута. Следите ову рутину 2-3 пута недељно.
10. Бјелањак
Не постоје студије које доказују ефекат бељења јаја који осветљава кожу. Многи људи користе сирови беланчевина на својој кожи јер су открили да имају осветљавајући ефекат. Међутим, није препоручљиво наносити сирово јаје на кожу, јер може садржати салмонелу.
11. Папаја
Папаја садржи витамин Ц и каротеноиде који могу смањити пигментацију и спречити црвенило када их конзумирате (5), (8). Међутим, многи људи користе папају на кожи како би избледели трагове, мрље и мрље.
Можете да пробате мешањем пасиране зреле папаје са кашичицом разблаженог лимуновог сока и наношењем на кожу. Користите овај лек једном сваког другог дана.
12. Јагода
Јагода такође садржи витамин Ц који има депигментирајућа својства (5). Међутим, његове локалне користи нису доказане.
Јагоду можете користити за стварање воћног паковања лица. Згњечите неколико јагода и помешајте их са млеком. Нанесите пасту на лице. Оперите га након што се осуши. Пратите овај кућни лек једном дневно.
13. Сладић
Сладић ће вам очистити и улепшати кожу. Смањује прекомерну производњу меланина и равномерно га распоређује по вашој кожи како би се смањила хиперпигментација. Такође спречава пигментацију изазвану УВБ-ом. Међутим, потребно је више истраживања како би се доказали његови депигментирајући ефекти (9).
Прашак сладића можете помешати са сандаловином у праху и ружином водом, а затим нанети пасту на кожу два пута или три пута недељно.
14. шаргарепа
Шаргарепа садржи ликопен и каротеноиде који могу помоћи у смањењу црвенила изазваног УВ зрачењем и опекотина (8). Анегдотски докази такође сугеришу да може помоћи у смањењу мрља и уједначавању тона коже ради побољшања њеног изгледа. Иако је потребно пуно времена и редовна примена, шаргарепа такође подмлађује за све типове коже.
Помешајте шаргарепну пасту са јогуртом и неколико капи лимуновог сока и нанесите је на кожу. Користите овај лек једном дневно.
15. Овсена каша
Овсена каша се широко користи у козметици и производима за негу коже ради својих предности за кожу. Његова текстура чини га изврсним пилингом који уклања мртве ћелије коже (10). Такође се каже да овсена каша штити вашу кожу од штетних ефеката УВ зрака, попут сунчања, тамних мрља и старачких пега (11). Међутим, ефикасност овсене каше на кожи захтева даља истраживања.
Да бисте користили овсену кашу, помешајте млевену овсену кашу са млеком и масирајте је по лицу. Оперите га кад се осуши.
У поређењу са хемијским третманима, природни третмани за осветљавање коже трају дуже да би показали резултате. Због тога морате редовно да користите ове третмане и будите стрпљиви. Хемијски производ за избељивање или избељивање коже може вам дати тренутне резултате, али такође оштети кожу. Ако желите да избелите кожу, а да јој не наштетите, испробајте ове природне лекове да бисте је осветлили.
Често постављана питања
Шта могу да користим за избељивање коже?
Можете користити комерцијална средства за избељивање, али она могу оштетити вашу кожу. Боље је користити природне састојке за уљепшавање коже.
Како природно избелити кожу?
Природни састојци могу само да вам улепшају кожу и можда неће дати исте резултате као хемијска средства за бељење.
11 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Плаћање високе цене за избељивање коже, (2019), Обнова Африке, Уједињене нације.
хттпс://ввв.ун.орг/африцареневал/магазине/април-2019-јули-2019/паиинг-хигх-прице-скин-блеацхинг
- Боја коже, културни капитал и производи за лепоту: Истраживање употребе производа за праведност коже у Мумбаију, Индија, Границе у јавном здрављу, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5787082/
- Избељивање коже и дерматолошко здравље афричког и афро-карипског становништва у САД-у: Нова упутства за методолошки ригорозна, мултидисциплинарна и културолошки осетљива истраживања, дерматологију и терапију, Спрингер Опен, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5120641/
- Млечна киселина, натријум лактат и калијум лактат: руковање / прерада, Служба за пољопривредни маркетинг, Министарство пољопривреде Сједињених Држава.
хттпс://ввв.амс.усда.гов/ситес/дефаулт/филес/медиа/Лацтиц%20Ацид%20ТР%202015.пдф
- Витамин Ц у дерматологији, Индиан Дерматологи Онлине Јоурнал, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3673383/
- Парадајз паста богата ликопеном штити од кожних фотод оштећења код људи ин виво: рандомизирано контролисано испитивање, Британски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/20854436
- „Интерна припрема и стандардизација биљног паковања за лице, (2017) Тхе Опен Дерматологи Јоурнал, Бентхам Опен.
хттпс://пдфс.семантицсцхолар.орг/1ца2/5ц17343фд28д0дфа868е2абд0919ф8е986дд.пдф
- Откривање везе између исхране и старења коже, (2012), Дерматоендоцринологи, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3583891/
- Козметички производи за хиперпигментацију: шта је доступно?, Часопис за кожну и естетску хирургију, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3663177/
- Зашто бисте требали пилинг лица?, Академија у Монтани.
хттпс://ввв.монтанаацадеми.еду/вхи-схоулд-иоу-екфолиате-иоур-фаце/
- Овсена каша у дерматологији: кратак преглед., (2012), Индиан Јоурнал Оф Дерматологи, Венереологи анд Лепрологи, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/22421643