Преглед садржаја:
- Симптоми и узроци ниског нивоа креатинина
- Дијагноза
- Медицински третмани
- Остале могућности лечења
- Такође можете покушати:
- Дијета за низак ниво креатинина
- Вежбе за побољшање ниске мишићне масе
- Савети за превенцију
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 5 извора
Креатинин је хемијски отпадни производ аминокиселине зване креатин који производи и складишти јетра. Ниво креатинина је обично показатељ нормалног метаболизма мишића. Обично улази у крв након што се разгради. Тада га бубрези уклањају из крвотока пре него што креатинин коначно изађе из тела кроз урин. Читав овај процес одговоран је за одржавање нормалног нивоа креатинина у вашем телу.
Нормални нивои креатинина обично варирају у зависности од величине тела и мишићне масе. Нормални опсег нивоа креатинина за мушкарце је између 0,6 и 1,2 мг / дл, док је за жене између 0,5 и 1,1 мг / дл (1). Било који ниво нижи или већи од овог могао би бити показатељ погоршања мишића.
Низак ниво креатинина може бити показатељ губитка мишићне масе који се може догодити из различитих разлога. Да бисте сазнали више о томе шта би могло да покрене овај губитак и како можете да вратите ниво креатинина у нормалу, наставите да читате.
Погледајмо сада знакове и симптоме ниског нивоа креатинина.
Симптоми и узроци ниског нивоа креатинина
Знаци и симптоми ниског нивоа креатинина обично су повезани са основним здравственим стањем. То укључује:
- Мишићне болести попут мишићне дистрофије које могу довести до симптома попут слабости мишића, укрућења мишића, бола и смањеног кретања.
- Болести јетре или лоше функционисање јетре такође могу ометати производњу креатина, узрокујући тако низак ниво креатинина. То може довести до симптома попут жутице, отока и болова у стомаку, отока и бледе / катранске / крваве столице.
- Низак ниво креатинина такође може бити узрокован губитком воде из тела (дехидратација). То би могло бити због вишка уноса воде, трудноће или чак због одређених лекова.
Као што већ знате, распадањем мишићних ткива настаје креатинин. Стога би низак ниво овог хемијског отпада (креатинина) могао бити показатељ ниске мишићне масе - фактора ризика за низак ниво креатинина.
Потхрањеност и дијета са мало протеина или са мало меса су неки од најчешћих узрока ниске мишићне масе (2).
Да би одредио ниво креатинина, лекар или здравствени радник може да користи више дијагностичких тестова.
Назад на ТОЦ
Дијагноза
Једна од опција за одређивање нивоа креатинина је тест серумског креатинина који вам може помоћи у мерењу нивоа креатинина у вашем крвотоку.
Друга опција је тест урина креатинина који ће тестирати ваш урин да би се утврдио ниво креатинина.
Једном када дијагностички тест открије ниво креатинина, лекар ће вам предложити план лечења. Ниским нивоима креатинина можда ће бити потребни додатни дијагностички тестови како би се искључила мишићна болест (ако постоји). Може се извршити биопсија мишића или тест ензима мишића ради тражења оштећења мишића.
Једном када се утврди узрок вашег ниског нивоа креатинина, лекар ће разговарати о могућностима лечења које су доступне за лечење вашег стања.
Назад на ТОЦ
Медицински третмани
Низак ниво креатинина који се јавља због трудноће обично се нормализује након порођаја.
Ако низак ниво креатинина није последица основне болести мишића, можда неће бити потребна медицинска интервенција.
Назад на ТОЦ
Остале могућности лечења
Ако низак ниво креатинина није резултат болести мишића, лекар може препоручити неколико начина који могу помоћи у повећању и јачању ваше мишићне масе како би се ниво креатинина нормализовао без лекова.
Можда ће од вас тражити да повећате ниво физичке активности или редовно изводите вежбе за снагу како бисте повећали мишићну масу.
Такође можете покушати:
- Ходање
- Пливање
- Аеробик
- Вожња бициклом
- Дизање тегова
Ако ваш лекар сумња да је ваша ниска мишићна маса резултат неухрањености или екстремног губитка килограма или дијета, од вас ће се можда затражити да измените начин исхране како бисте обновили изгубљене мишиће. У наставку су наведени неки савети о исхрани који вам могу помоћи да повећате ниво креатинина повећањем ваше мишићне масе.
Назад на ТОЦ
Дијета за низак ниво креатинина
Почните тако што ћете јести 5-6 малих, али здравих оброка дневно. Ваша дијета мора да се састоји од хране богате протеинима попут немасног меса, морских плодова, млека, сира, јогурта, скутног сира и соје. Вегетаријанци ће вероватно имати мањак протеина од не-вегетаријанаца. Стога би требало да конзумирају алтернативне изворе протеина да би их надокнадили. Избегавајте алкохол јер може убрзати губитак мишића (4).
Такође можете да вежбате неке вежбе за изградњу мишића како бисте побољшали своју мишићну масу.
Напомена: Можете узимати додатке (попут креатин монохидрата) да бисте побољшали ниво креатинина у свом телу. Добар ниво креатинина помаже у побољшању спортских перформанси, одржавању мишића и костију здравим у складу са годинама и побољшању здравља мозга.
Назад на ТОЦ
Вежбе за побољшање ниске мишићне масе
Неке вежбе које могу помоћи у побољшању мишићне масе су (5):
- Дизање тегова
- Чучњеви
- Лунгес
- Потезање
- Пуллдовнс
- Војна штампа
- Преса са бучицама у седећем положају
- Бенцх пресс
- Нога се подиже
- Пондерисани трбушни трбуши
Иако се неке од ових вежби, попут чучњева и искорака, могу изводити и код куће, можда ћете морати да одете у теретану да бисте радили остале.
Ево неколико савета који могу помоћи у спречавању губитка мишића.
Назад на ТОЦ
Савети за превенцију
- Придржавајте се здраве дијете која садржи важне хранљиве састојке, попут витамина Д.
- Редовно вежбајте.
- Наспавајте се довољно.
- Не смањујте унос угљених хидрата.
- Ограничите унос алкохола.
- Пијте довољно воде да спречите дехидрацију.
Низак ниво креатинина обично је лако обновити, посебно када није узрокован основним медицинским проблемом. Савети и вежбе о којима ћете разговарати дугорочно ће вам помоћи да побољшате своју мишићну масу. Међутим, најбоље је да се придржавате плана лечења који је обезбедио лекар ако су ваши ниски нивои креатинина услед основне болести мишића.
Назад на ТОЦ
Одговори стручњака на питања читалаца
Који је ниво креатинина за отказивање бубрега?
Нормални ниво креатинина у серуму треба да буде 0,5-1,1 мг / дл код жена и 0,6-1,2 мг / дл код мушкараца. Ниво креатинина виши од овог може бити показатељ оштећења бубрега.
Да ли је ниво креатинина 1,2 лош?
Ниво креатинина у серуму од 1,2 мг / дл је клинички безначајан.
Шта је најбоље пити за бубреге?
Вода је једно од најбољих пића за унапређење здравља ваших бубрега. Остала пића укључују воћне сокове попут сока од бруснице и лимуновог сока који могу помоћи у детоксикацији бубрега и спречавању стварања бубрежних каменаца.
На шта указује низак креатинин?
Низак ниво креатинина може указивати на губитак мишића или на основно здравствено стање попут мишићне дистрофије.
5 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Хостен, Адриан О. „БУН и креатинин.“ Клиничке методе: историја, физички и лабораторијски прегледи. 3рд Едитион. , Америчка национална библиотека медицине, 1. јануара 1990.
ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК305/
- Јилдиз, Абдулмецит и Фатих Туфан. „Нижи креатинин као маркер неухрањености и ниже мишићне масе код пацијената на хемодијализи.“ Клиничке интервенције у старењу 10 1593.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4599048/
- Ханада, Масатосхи и сар. „Ефекат дуготрајног лечења кортикостероидима на снагу скелетних мишића, функционални капацитет вежбања и здравствени статус код пацијената са интерстицијалном болешћу плућа.“ Респирологија (Царлтон, Виц.) 21,6 (2016): 1088-93.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/27173103/
- Варгас, Роберто и Цхарлес Х Ланг. „Алкохол убрзава губитак мишића и отежава опоравак мишићне масе који је резултат неупотребе атрофије.“ Алкохолизам, клиничка и експериментална истраживања 32,1 (2008): 128-37.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/18028527/
- Типтон, Кевин Д и Арни А Феррандо. „Побољшање мишићне масе: одговор метаболизма мишића на вежбање, исхрану и анаболичке агенсе.“ Есеји из биохемије 44 (2008): 85-98.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/18384284/