Преглед садржаја:
- Зашто је потребно влажити масну кожу?
- Када треба да влажите кожу?
- Природни начини за влажење масне коже
- 1. Млеко
- 2. Латице руже
- 3. Алоја Вера
- 4. Лимун и мед
- 5. Сунцокретово уље
- 6. Јагода
- 7. Јојоба уље
- 8. Зелени чај
- 10 извора
Са масном кожом није лако изаћи на крај. Придржавање режима неге масне коже укључује пуно изазова. Морате пазити да прекомерним влажењем не проузрокујете пробијање коже или да је не хидрирате.
Саставили смо неколико једноставних кућних лекова који вам могу помоћи да постигнете савршену равнотежу и уверите се да ваш режим неге коже није узалудан. Читајте даље како бисте знали како можете припремити хидратантне креме које ће одговарати вашој масној кожи.
Зашто је потребно влажити масну кожу?
Највећи изазов масне коже је одржавање равнотеже влаге. Због тога избегавате употребу хидратантних крема јер се плашите повећања масности коже.
Ово је лоше јер изгладњује кожу лица преко потребне хидратације. Као додатак овоме, редовна употреба хемијских средстава за чишћење и прања лица може вашу кожу уклонити од природних уља и учинити је досадном и сувом.
У зависности од тога колико је ваша кожа масна, можете одабрати да је влажите једном или два пута дневно. У следећем одељку видећемо када треба да навлажите кожу.
Када треба да влажите кожу?
- Након што ујутро оперете лице, средство за чишћење или чишћење коже може вам скинути природна уља.
- После туширања (користите лагану хидратантну крему) јер помаже у обнављању природне равнотеже влаге на кожи.
- На крају дана, након што сте опрали лице (користите хидратантну крему на бази воде), јер помаже у спречавању да кожа преко дана постане превише сува.
Нису сви хемијски формулисани хидратантни креми можда масни. Стога смо саставили листу домаћих хидратантних крема које вам могу помоћи.
Природни начини за влажење масне коже
1. Млеко
Млеко садржи млечну киселину која има хидратантна својства (1). Такође помаже у одржавању функције кожне баријере.
Узмите четврт шоље свежег млека и додајте му неколико капи сока од лимете. Добро измешајте и нанесите на лице. Исперите водом након 10 минута. То можете учинити једном недељно.
2. Латице руже
Истраживања показују да екстракти латица руже показују антиинфламаторно дејство на кожу (2). И латице руже и ружина вода показују тонирајуће и адстрингентно дејство на кожу (3).
Узмите мало ружине воде у шерпу и додајте јој шољу латица руже. Нека прокључа. Охладити и процедити раствор. Додајте му гел алое вере и охладите ову смешу у фрижидеру. Нанесите ово на лице и оставите га укљученог. То можете учинити свако вече пре спавања.
3. Алоја Вера
Алое вера може не само да влажи вашу кожу, већ и да је заштити од УВ оштећења (4), (5).
Измешајте једну кашичицу карнауба воска, две до три кашике уља јојобе и кашику воде. Растопити смешу стављајући је у водено купатило. Пустите да се охлади и додајте остатак састојака и добро измешајте. Нанесите ову хидратантну крему на лице и врат. Урадите то свако вече пре спавања.
4. Лимун и мед
Схуттерстоцк
Лимун делује као адстрингент. Мед је одличан омекшивач који не само да влажи кожу већ може и да смањи акне (6).
Исцедите сок од лимуна и додајте му мед. Добро измешајте и нанесите на лице и врат. Исперите га након 15 минута. Поновите ово 1-2 пута недељно за најбоље резултате.
5. Сунцокретово уље
Схуттерстоцк
Уље сунцокретовог семена садржи линолну киселину која хидрира вашу кожу и јача кожну баријеру (7).
Узмите неколико капи сунцокретовог уља и умасирајте га у кожу. Оставите. Урадите то најмање једном дневно како бисте одржали влажност коже.
6. Јагода
Схуттерстоцк
Јагоде поседују хидратантна својства која могу промовисати мање трансепидермалне губитке воде и учинити вашу кожу негованом и хидрираном (8).
Згњечите две до три јагоде да бисте добили густу кашасту пасту. У ову пасту додајте кашику свеже креме и једну до две кашичице меда и добро измешајте. Нанесите овај хидратантни пакет за лице на лице и врат. Исперите темељно након 10 минута. То можете учинити два пута недељно.
7. Јојоба уље
Уље јојобе има својства омекшавања и овлаживања (9). Због ових својстава користи се као састојак крема за сунчање и хидратантних крема.
Узмите неколико капи уља јојобе у длан. Нежно га умасирајте у кожу након туширања. Такође можете додати неколико капи уља јојобе у хидратантну крему за лице и нанијети га на лице и врат након туширања.
8. Зелени чај
Схуттерстоцк
Зелени чај може да спречи трансепидермални губитак воде и одржи равнотежу влаге на кожи (10).
Стрме вреће зеленог чаја у врућој води. Оставите да се охлади и испразните садржај у чинији. Додајте овоме мед и нанесите паковање на лице и врат. Исперите га након 10 минута. Нанесите овај хидратантни пакет за лице 1-2 пута недељно.
Управљање масном кожом може бити изазов, али употреба одговарајуће хидратантне креме може вам помоћи да кожу одржавате влажном, а да се не осећате масно. Такође, не заборавите да направите тест закрпе пре него што испробате било коју од ових хидратантних крема. Ако имате било какву алергијску реакцију, прекините употребу и одмах се обратите лекару или дерматологу.
Да ли вам је овај пост био информативан? Обавестите нас у коментарима испод.
10 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- Млечна и лактобионске киселине као типично хидратантна једињења. Међународни часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/30270529
- Противупална активност коже на екстракту латица руже ( Роса галлица ) смањењем сигналног пута МАПК, Фоод Сциенце анд Нутритион, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6261181/
- Студија изводљивости, Ружа вода, Управа за развој малих и средњих предузећа,
Влада Пакистана.
хттп://ввв.амис.пк/филес/ПрефеасибилитиСтудиес/СМЕДА Росе Ватер.пдф
- Хидратантни ефекат козметичких формулација које садрже екстракт Алое вере у различитим концентрацијама процењене техникама биоинжењеринга коже. Истраживање и технологија коже, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/17026654
- АЛОЕ ВЕРА: КРАТАК ПРЕГЛЕД, Индијски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2763764/
- Медицинска и козметичка употреба пчелињег меда - преглед, Аиу, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3611628/
- Ефекти антиинфламаторне и кожне баријере на локалну примену неких биљних уља, Међународни часопис за молекуларне науке, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5796020/
- Суперкритични екстракт ЦО2 из семена јагоде као драгоцена компонента благих средстава за чишћење. Међународни часопис за козметичке науке, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/25899676
- Хидратанти за акне, који су њихови састојци? Часопис за клиничку и естетску дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4025519/
- Употреба екстракта зеленог чаја у козметичким формулацијама: не само антиоксидативни активни састојак. Дерматолошка терапија, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/23742288