Преглед садржаја:
- Које су здравствене предности сене?
- 1. Може вам помоћи да ублажите затвор
- 2. Може лечити синдром иритабилног црева (ИБС)
- Који су нежељени ефекти сене?
- Ризици
- Које су интеракције Сене са лековима?
- Дозирање
Сенна је биљка са моћним својствима. То је биљка од чијег лишћа и плода се производи лек. Његова примарна улога је лаксатив, а нека истраживања показују да када се користи у правој дози, може помоћи у лечењу констипације (1).
У току су истраживања како би се разумеле главне предности сене. Иако је традиционална медицина користила сену за промоцију гастроинтестиналног здравља, чини се да о томе не постоје конкретни докази. У овом посту ћемо разговарати о сенни и о томе какве могу бити користи од ње.
Које су здравствене предности сене?
1. Може вам помоћи да ублажите затвор
Сенна се користи као стимулативни лаксатив у традиционалној медицини. Може се наћи у разним биљним лековима као што су Блацк драфт, Диасенна, Даффи'с Еликир и биљни чајеви. Верује се да су његови активни састојци, тј. Антракинонски гликозиди, одговорни за ово својство (2).
Међутим, свежа кора биљке сена може да изазове мучнину, повраћање и болове у стомаку. Иако се сена широко користи у лечењу констипације, не постоје истраживања која подржавају њену употребу у лечењу хроничног затвора (2).
Сенна се такође препоручује да се користи само повремено. Дугорочна сигурност његове употребе није јасна (2).
Други извештај сугерише да би сена могла бити опасна. Његови листови стимулишу живце у зидовима дебелог црева. То може проузроковати контракције црева и поремећаје електролита. Такође се може развити толеранција, што значи да су потребне веће дозе да би се постигли слични ефекти (3).
Клиничка испитивања не подржавају употребу сене. Такође, можете постати зависни од сене ако је узимате дуже време. Стога се обратите свом лекару пре него што користите сену за лечење затвора.
2. Може лечити синдром иритабилног црева (ИБС)
Синдром иритабилног црева или болест (ИБС или ИБД) карактерише хронична бол у стомаку. Прате га абнормалне цревне навике (пролив, затвор или обоје). Бол често почиње након једења и јењава након пражњења црева. Симптоми ИБС су надимање, пролазак слузи и осећај непотпуног пражњења (4).
Због свог лаксативног својства, сена може помоћи у управљању симптомима синдрома иритабилног црева (ИБС) (5). Начин на који то сена постиже тек треба проучити, али неки стручњаци претпостављају да, будући да биљка изазива контракције дебелог црева, може приморати столицу да се исели.
Међутим, сенна је стимулативни лаксатив и може нанети штету цревима ако се узима дуже време (6). Стога, пре узимања сене, консултујте се са својим лекаром.
Могуће користи од сене медицинска заједница тек треба детаљно проучити. Већина забринутости сенне има везе са њеном дозом и дуготрајном употребом. У следећем одељку видећемо нежељене ефекте које прекомерна употреба сене може проузроковати.
Који су нежељени ефекти сене?
Хронична употреба лишћа сене може довести до акутних стања, укључујући грчеве у стомаку и поремећаје електролита. Међутим, дуготрајна употреба стимулативних лаксатива попут сене може довести до (7), (8):
- Грчеви
- Мучнина
- Пролив
- Изненадни губитак тежине
- Вртоглавица
- Повреда / оштећење јетре
- Хипокалемија (недостатак калијума)
- Пигментација слузокоже дебелог црева и урина
Губитак калијума или његов недостатак има главни ефекат таласа. Може изазвати слабост мишића и аритмију (опасне промене у срчаном ритму).
Ризици
Труднице, дојиље и жене са менструацијом не би смеле да користе сену јер не постоје информације о њеној безбедности. Избегавајте давање сене деци млађој од дванаест година.
Људи са цревном блокадом, ИБД-ом, чирима на цревима, недијагностикованим боловима у стомаку или упалом слепог црева такође треба да избегавају сену (7).
Сенна такође може комуницирати са одређеним лековима. Ако сте на лековима, важно је да будете опрезни.
Које су интеракције Сене са лековима?
Сенна припада врсти касије и већина биљака те врсте може да ступи у интеракцију са одређеним разредима лекова. Не користите средства за разређивање крви, антикоагулансе, кортикостероиде и лекове за здравље срца када сте на сени. Ови лекови (попут варфарина и дигоксина) могу повећати губитак калијума (9).
Аналгетички, антипиретични, антиинфламаторни и стероидни лекови (парацетамол, кетопрофен, естрадиол, итд.) Такође могу да комуницирају са лишћем сене. Повећавају или смањују апсорпцију ових лекова (9).
Када, како и колико сене треба узимати да бисте избегли такве нежељене ефекте?
Дозирање
Типична доза сене је око 15-30 мг два пута дневно. То је