Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је каприлна киселина?
- Које су благодати каприлне киселине?
- 1. Нуди антифунгалне и антимикробне предности
- 2. Може побољшати здравље коже
- 3. Промовише здравље варења
- 4. Може смањити тежину и ниво холестерола
- 5. Смањује ризик од резистенције на антибиотике
- Које друге намирнице садрже каприлну киселину?
- Додаци каприлне киселине - која је доза?
Кокосово уље је један од најтоплијих трендова у свету данас. Од јачања укупног здравља до побољшања изгледа коже, он има различите намене. А компонента у уљу која доприноси већини њих је каприлна киселина. Али зашто бисмо требали знати о овој киселини? Шта је ту велика ствар? Овај чланак ће бацити мало светла на то. Настави да читаш.
Преглед садржаја
- Шта је каприлна киселина?
- Које су благодати каприлне киселине?
- Које друге намирнице садрже каприлну киселину?
- Који су нежељени ефекти каприлне киселине?
Шта је каприлна киселина?
Каприлна киселина је једна од три масне киселине у кокосовом уљу (друге две су капринска и лауринска киселина). Недавне студије показале су да каприлна киселина посебно погодује дигестивном и репродуктивном систему. Киселина такође има снажна антифунгална својства и помаже у борби против инфекција попут кандиде.
Постоје и други начини на које вам ова киселина може побољшати живот. Погледајмо их сада.
Назад на ТОЦ
Које су благодати каприлне киселине?
1. Нуди антифунгалне и антимикробне предности
Каприлна киселина одлично делује у лечењу инфекција кандидом и квасцем. Неке од ових инфекција укључују оралну дрозд, гљивице на ноктима, лишајеве и вагиналне квасне инфекције.
Студија из 2011. године говори нам како каприлна киселина може бити много ефикаснија од Дифлуцан-а (антимикотичног лека) у лечењу гљивичних инфекција (1).
Стручњаци верују да каприлна киселина то може постићи разбијањем мембрана ћелија кандиде. Масна киселина се убацује у гљивичне мембране и узнемирава мембрану - повећавајући тако њену течност и доводећи до евентуалне смрти (2).
Каприлна киселина, када се узима орално, такође смањује раст квасца у дигестивном тракту. Такође помаже корисним бактеријама да истовремено напредују. А како је природно, киселина не представља никакав ризик и не изазива никакве нежељене ефекте као други синтетички антибиотици.
Студије такође показују како каприлна киселина може понудити антибактеријске предности. Киселина деактивира штетне бактерије стварајући око себе кисело окружење (3).
2. Може побољшати здравље коже
Антимикробна својства каприлне киселине помажу у лечењу кожних инфекција. Једна од таквих инфекција је дерматофилоза, бактеријска инфекција која резултира болним и сувим крастама. Захваљујући антимикробним својствима киселине, она може да убије бактерије које живе у кожи и помогне у лечењу стања.
Каприлна киселина такође може помоћи у борби против акни. Тајванска студија показује како антимикробна својства киселине могу помоћи у борби против акни (4).
3. Промовише здравље варења
Схуттерстоцк
Противупална својства каприлне киселине могу помоћи у лечењу упалног поремећаја црева, болне дигестивне болести (5). Ово стање обично укључује унутрашње упале и бактеријске инфекције - обоје се могу лечити каприлном киселином.
Студије такође сугеришу да масне киселине средњег ланца, попут каприлне киселине, потискују секрецију инфламаторних ензима. Ово помаже у лечењу тешких дигестивних тегоба попут Црохнове болести, надимања и крварења (6).
Масне киселине средњег ланца такође штите епител, што је прва одбрамбена линија црева.
4. Може смањити тежину и ниво холестерола
Овде је потребно више истраживања - у смислу губитка тежине. Постојеће студије наводе да каприлна киселина може смањити ниво грелина у серуму (грелин је хормон који се лучи у желуцу и одговоран је за повећан апетит) (7).
А с обзиром на то да је каприлна киселина масна киселина средњег ланца, може помоћи у смањењу укупног холестерола. Студија из 2006. године открила је да је унос триглицеридних уља средњег ланца имао релативно нижи ниво холестерола (8). То може довести до смањеног ризика од акумулације холестерола у аорти, чиме се спречавају болести срца.
5. Смањује ризик од резистенције на антибиотике
Отпорност на антибиотике је све већи проблем - тамо где се микроб одупире антибиотским лековима који су некада успешно лечили микробе. Каприлна киселина може смањити ризик од резистенције на антибиотике. У студији, киселина би могла да смањи пет различитих врста бактерија у контаминираном млеку, укључујући опасну Е.цоли (9).
То су начини на које каприлна киселина може да оптимизује ваше здравље. Па, која храна садржи ову киселину? Кокосово уље је једно од њих. Било која друга храна?
Назад на ТОЦ
Које друге намирнице садрже каприлну киселину?
Поред кокосовог уља, други извори каприлне киселине укључују пуномасно кравље млеко, млеко од палминог воћа, путер од кикирикија, па чак и мајчино млеко. Али ми препоручујемо кокосово уље за каприлну киселину јер је оно најбогатији извор.
Каприлна киселина је најбољи начин узимања кокосовог уља или наношења на кожу. Можете почети додавањем кашичице кокосовог уља (или мање) у вашу исхрану. Можда ћете га желети додати и другим рецептима.
Или можете да користите додатке каприлне киселине.
Назад на ТОЦ
Додаци каприлне киселине - која је доза?
Проверите код свог здравственог радника. Извори сугеришу да каприлна киселина може бити много ефикаснија у капсулама него у течном облику. То је зато што капсуле полако отпуштају киселину у крвоток тако да доспевају у цревни тракт без икаквих нежељених ефеката.
Говорећи о дозирању, бр