Преглед садржаја:
- Које проблеме узрокује неухрањеност?
- Спречавање неухрањености
- 1. Угљени хидрати
- 2. Воће и поврће
- 3. Протеини
- 4. Масти
До неухрањености може доћи када појединац не добије потребне хранљиве материје. Деца, новорођенчад и стари људи такође увек имају повећан ризик од неухрањености. Деца пате од неухрањености, јер им је потребно више енергије и хранљивих састојака током периода раста и развоја, док одрасли могу патити због губитка апетита и смањеног функционисања црева. Потхрањеност може имати краткорочне и дугорочне ефекте на нечије здравље. Стога је важно знати о одређеним врстама хране које помажу у спречавању неухрањености.
Које проблеме узрокује неухрањеност?
- Ненамерни губитак тежине
- Умор и умор
- Слабост мишића
- Депресија
- Лоше памћење
- Слаб имуни систем
- Анемија
- Успорен раст
- Инфекције коже
- Губитак косе
- Продужена дијареја
- Отказивање бубрега
Спречавање неухрањености
Ево 8 најбољих намирница за спречавање неухрањености:
1. Угљени хидрати
Слика: Гетти
Угљени хидрати помажу вашем телу да добије енергију. Такође помажу у складиштењу протеина у телу. Мозак захтева угљене хидрате да би добио енергију, али недовољан унос угљених хидрата месец дана може зауставити метаболизам масних киселина. То резултира губитком протеина из тела и слаби га, узрокујући неухрањеност.
Саветује се узимање 50 до 100 грама угљених хидрата за спречавање развоја кетона. Прехрамбени производи који укључују угљене хидрате су пшеница, јечам, шећери, бели пиринач, тестенине и мед.
2. Воће и поврће
Слика: Схуттерстоцк
Саветује се унос витамина из свежег воћа и поврћа. Укључите их у своју свакодневну исхрану.
3. Протеини
Слика: Гетти
Протеини су витални хранљиви састојци присутни у свакој ћелији људског тела. Протеини такође обезбеђују телу посебан азот који се не може добити из угљених хидрата или липида. Протеини су корисни у регулисању пх или киселинско-базне равнотеже у крви. Они су потребни за синтезу хормона и ензима. Они су такође неопходни за формирање ћелија и имуни систем. Током гладовања велике количине мишићних ткива се троше, што доводи до лошег здравља. Протеини у одговарајућој количини потребни су за метаболизам и прераду енергије у јетри и бубрезима.
Препоручује се да уносите 10–35% дневних калорија као протеини. Храна која укључује протеине су махунарке, јаја, ораси, овсена каша, житарице, пшеница, квиноја, путер од кикирикија, месо из конзерве, риба и кокице.
4. Масти
Слика: Гетти
Масти играју кључну улогу у одржавању здраве коже и косе када се уносе у нашу свакодневну исхрану. Такође помажу у изолацији наших телесних органа од шока, одржавају телесну температуру и дају здраво функционисање ћелија. Масти су корисне за чување енергије у телу. Поред тога, масти су такође добар извор есенцијалних масних киселина које су корисне за спречавање многих болести, укључујући неухрањеност.
То је