Преглед садржаја:
- # 1 - Хатха јога
- # 2 - Виниаса Флов
- # 3 - Ииенгар јога
- # 4 - Бикрам јога
- # 5 - Асхтанга јога
- # 6 - Јивамукти јога
- # 7 - Кундалини јога
- # 8 - Анусара јога
- # 9 - Иин јога
На свету постоје две врсте људи - они који вежбају и они који не раде.
Али ако се вежбате, ево мало размишљања. Вишегодишњи тренинг, упарен са добром, чистом исхраном, иде вам у корист. Али вашем телу је потребно више, и зато морате прихватити јогу. Јога није само тренинг; то је начин живота. Повезује ваше тело, ум и душу са Универзалном Свешћу.
Иако јога подразумева преокрете, истезања и савијања, заједно са сложеном и интензивном рутином дисања, ово су само површни аспекти овог лепог израза живота. Утиче дисциплину и грациозност и уравнотежује наше енергије и осећања.
Садхгуру Јагги Васудев из Исха Иоге каже: „Далеко од пуког савијања тела, наука јоге пружа врхунски алат за побољшање људских способности и функционисање на највишем врху тела и ума.“
Ако вас је све ово довољно инспирисало да се бавите јогом, погледајте различите врсте јога рутина и оно што бисте требали очекивати на часу. Јога је толико свестрана - у њој има понешто за свакога.
# 1 - Хатха јога
Слика: Схуттерстоцк
Хатха је санскртска реч која значи сила. Обично укључује физичке аспекте праксе. Мајка је свих јога пракси. Све остале подгрупе спадају у ову категорију.
Час Хатха јоге је обично успореног карактера и не прати ток. Ова класа је савршена за почетнике јер вас нежно уводи у јогу. Ако сте сезонски јоги, овај час одлично се опушта. Овај час је посвећен основама. Учи вас како да дишете; учи вас и држању тела, техникама медитације и опуштања. Ако јогу немате, за почетак би вероватно требало да се упишете на час Хатха јоге.
# 2 - Виниаса Флов
Слика: Схуттерстоцк
Овај стил јоге захтева да координирате дах са покретима и наглашава стварање кретања положаја, са глатким прелазима из једног у други. Виниаса дословно значи веза. Морате да повежете покрете удисајем или издахом. Овај стил можете користити кроз Суриа Намаскар, балансирајуће позе, позадине или седеће позе. Тренинг се завршава са Савасаном.
Овај час заснован је на креативности наставника и нема чврсту и брзу структуру. Понекад је духовност уграђена у ове курсеве, уз црту медитације и скандирања. Други инструктори верују у то да буде спортско. Можете сами одабрати шта вас занима када се сами упишете у овај разред.
Ова категорија може бити спора и нежна или брза и интензивна, у зависности од вашег нивоа. Као почетник, у почетку бисте требали тражити спорију класу, а затим дипломирати на брзој.
# 3 - Ииенгар јога
Слика: Схуттерстоцк
Овај стил јоге фокусира се на поравнање. Час нема баш проток, попут Виниаса стила. Свака поза у Ииенгару је интензивна и треба да је задржите дуго и да се ширите док дишете. Овај стил јоге делује са пуно реквизита, попут каиша, блокова и ћебади.
За оне који воле да улазе у детаље и интензивно осећају и науче позу, ово је ваш избор! Ова класа такође ради за оне који имају повреде и хроничне проблеме. Овај стил настоји да прилагоди свим ограничењима, а заузврат вас чини стабилним, флексибилним и снажним.
# 4 - Бикрам јога
Слика: Схуттерстоцк
Овај стил јоге је Хот-Хот-Хот! Ако ово пробате, сигурно ћете се ознојити. Бикрам јога се обично ради у просторији која се загрева на 40 степени Целзијуса, са влажношћу од 40%. Идеја је да се то озноји. Грани се од Виниаса стила. Тако ћете на часовима Бикрам јоге у основи вежбати асану у координацији са дахом.
Оснивач, Бикрам Цхоудхури, формулисао је низ од 26 положаја, уз уверење да систематски изазива сваки део тела, било да се ради о мишићима, венама, лигаментима или органима.
# 5 - Асхтанга јога
Слика: Схуттерстоцк
Овај стил јоге се популарно назива Повер Иога и сматра се савременом верзијом класичне јоге. Инициран од К. Паттабхи Јоис-а, овај облик јоге такође повезује покрет са дахом, али покрети су више дефинисани. Нежно напредујете са сваком асаном, а свака радња се увежбава са инверзијом.
Почињете са основном серијом, а када је савладате, прелазите на следећи ниво. Потребне су године да би се напредовало, али фокус је увек став, а не напредовање.
Ако је ваша ствар у структурираној, енергичној пракси, овај стил је за вас.
# 6 - Јивамукти јога
Слика: Схуттерстоцк
Овај облик јоге је много више од праксе - то је начин живота. Обухвата етичке, духовне и физичке аспекте. Овај стил јоге, који су формулисали Схарон Ганнон и Давид Лифе, такође говори о пажњи на животну средину, тако да морате бити љубазни према животињама и постати вегани. Пет најважнијих аспеката ове методе су Схастра (свето писмо), Бхакти (посвећеност), Ахимса (неповређивање), Нада (музика) и Дхиана (медитација).
У типичном разреду започели бисте постављањем намере, након чега би следило скандирање, а затим и дисање. Укључује Виниаса покрете и завршава се опуштањем и медитацијом. Овај стил јоге је комплетан пакет који укључује духовност са физичким предностима. Ако ово звучи занимљиво, морате пробати!
# 7 - Кундалини јога
Слика: Схуттерстоцк
Овај облик јоге своје корене проналази у чакрама. Фокусира се на основни рад и дах, тј. Пранајаму. Циљ му је отворити ум и учинити вас свеснијим свог ума и тела.
Ово је један од духовних стилова јоге који такође укључује читав низ медитација. Појање, медитација, мудре и дисање чине срж овог стила јоге. Ова класа је често физички захтевна. Такође је ментално изазовно. Али кад једном уђете у утор, Кундалини јога ће вам сигурно променити живот.
# 8 - Анусара јога
Слика: Схуттерстоцк
Овај стил јоге је изузетно оптимистичан. Фокусира се на уздизање и најдуховнија је од свих јога техника. Оличује је „прослава срца“. То је релативно нови облик јоге, који је 1997. започео Јохн Фриенд. Фокусира се на тражење светлости у себи.
# 9 - Иин јога
Слика: Схуттерстоцк
Овај стил јоге је успореног темпа. Очекује се да држите сваку позу најмање пет минута. Каже се да на тај начин наглашавате везивна ткива у телу, а то помаже у повећању циркулације и флексибилности. Овај стил јоге треба да побољша чи (животну енергију) у телу. Обично бисте овај стил вежбали у загрејаној соби тако да вам помаже да проширите мишиће и учините их еластичнијим. Занимљиво је да је овај облик јоге иницирао таоистички учитељ јоге и стручњак за борилачке вештине, Паулие Зинк.
Јога ове врсте је за оне који воле да изазивају свој ум. Постаћете стрпљивији и пажљиво се усредсредите на своје дисање. Овај стил јоге је невероватно опуштајући.
Ево надамо се да вас је преглед различитих врста јоге довољно инспирисао да одаберете једну. Избор најбоље форме, у зависности од вашег интересовања, не само да ће бити забаван, већ ће донети и оно најбоље у вама, како физички, тако и ментално. Дакле, без даљег хватања, прихватите јогу у свој живот, не само као вежбање, већ и као начин живота!